Recenzja Pocketbook Era Color

Pocketbook Era Color jest już dostępny na naszej stronie. Dlatego dziś przychodzimy z recenzją najnowszego modelu firmy Pocketbook. W czym różni się od Pocketbook Era? Czy warto do niego dopłacić?

O jego czarno-białym odpowiedniku pisaliśmy tutaj.

Pocketbook Era Color - zawartość pudełka

Pocketbook Era Color – zawartość pudełka

Wygląd

Czytnik wygląda identycznie jak Pocketbook Era, różni się tylko kolorem bocznych krawędzi. Ciekawa, asymetryczna obudowa jest stosunkowo lekka (235 g) i kompaktowa, spokojnie można zabrać czytnik do torby podróżnej.

Wymiary Pocketbook Era Color to 134,3 × 155 × 7,8 mm. Obudowa jest z czarnego plastiku, tył ma paski, które nieco ułatwiają trzymanie, a ponadto dodają nowoczesnego wyglądu. Krawędzie są aluminiowe i w kolorze szaroniebieskim. Całość sprawia wrażenie mocnego i nowoczesnego czytnika.

Cztery przyciski do poruszania się po czytniku (kolejno: Ekran główny, Poprzednia strona, Następna strona, Wyłącz/Menu) są umieszczone na bocznej krawędzi. Dzięki temu można korzystać z niego używając tylko jednej ręki. Dla leworęcznych nie powinien to być problem, ponieważ jest wbudowany akcelerometr, umożliwiający automatyczną zmianę orientacji ekranu.

Na tylnej obudowie możemy również znaleźć pasek ze srebrnym logo Pocketbook, który możemy zdjąć, by założyć magnetyczne etui Flip.

Pocketbook Era Color - tył obudowy

Pocketbook Era Color – tył obudowy

Ekran

To, co najbardziej wyróżnia czytnik Pocketbook Era Color to 7-calowy kolorowy wyświetlacz E-Ink Kaleido 3. Kolory są – jak to na ekranie E-Ink – pastelowe i mało kontrastowe, z pewnością to nie jest to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na smartfonach i laptopach. Mimo to są przyjemne, dodają okładkom i kolorowym książkom dodatkowego uroku.

Pocketbook Era Color pozwala na wyświetlenie 16 odcieni szarości w rozdzielczości 300 dpi (1264×1680) i nawet 4096 kolorów w rozdzielczości 150 dpi (632×840).

Porównanie podświetlenia: po lewej stronie jest wyłączone podświetlenie, po prawej stronie jest maksymalne.

Porównanie podświetlenia: po lewej stronie jest wyłączone podświetlenie, po prawej stronie jest maksymalne.

Pocketbook Era Color może być używany też w słabszych warunkach oświetleniowych dzięki wbudowanej funkcji SmartLight, pozwalającej na dostosowanie natężenia i barwy podświetlenia. W praktyce włączone podświetlenie może być konieczne niemal zawsze. Przyczyną jest kolorowy wyświetlacz, który jest znacznie ciemniejszy od swojego czarno-białego odpowiednika.

Specyfikacja

Pocketbook Era Color działa szybciej niż Pocketbook Era. A to dzięki procesorowi Quad Core (4×1,8 GHz) oraz 1 GB pamięci RAM. Ponadto na Pocketbook Era Color responsywność na dotyk jest szybsza i jest bardziej wrażliwa.

Czytnik Pocketbook Era Color ma wbudowane 32 GB pamięci flash, z czego ok. 30 GB jest dostępne dla użytkownika. Co prawda nie ma slotu na dodatkową kartę pamięci, ale nie powinno to stanowić problemu dla nawet najbardziej zagorzałych czytelników. Taka pojemność pamięci umożliwia wgrywanie tysięcy e-booków i wielu audiobooków, a dodatkowo mamy dostęp do chmury Dropbox i dedykowanej chmury Pocketbook oraz do zasobów internetowych księgarni EmpikGo i Legimi.

Bateria również jest pojemna (2500 mAh) i przy korzystaniu z czytnika przez godzinę dziennie, bez włączonych dodatkowych funkcji (Bluetooth, Wi-fi) powinna nam wystarczyć na około 4 tygodnie bez ładowania.

Kolejnym atutem jest wodoodporność klasy IPX8, która pozwala na zanurzenie Pocketbook Era Color w słodkiej wodzie do 60 minut. Dzięki temu czytnik nie zostanie uszkodzony podczas relaksu w wannie lub na wakacjach nad wodą. Jednak przy zanurzeniu w słonej lub chlorowanej wodzie może dojść do uszkodzeń plastikowych elementów obudowy.

Pocketbook Era Color

Pocketbook Era Color – przednia obudowa

Dla miłośników audiobooków mamy udogodnienie w postaci wbudowanego głośnika. Jakość nie jest najlepsza, jednak jest wystarczająca do domowego użytku. Do czytnika możemy podłączyć również słuchawki i głośniki bezprzewodowe przez Bluetooth lub słuchawki z przewodem USB-C.

Na bocznej krawędzi mamy wejście USB-C. To już standardowe wejście umożliwiające ładowanie i przesyłanie danych. W pudełku jednak nie znajdziemy już adaptera mini-jack do słuchawek – trzeba go dokupić we własnym zakresie.

Dzięki G-sensorze (akcelerometrze) możemy zmieniać orientację ekranu. Trzymanie czytnika jest możliwe w czterech różnych stronach (by przyciski fizyczne znajdowały się na górze, na dole, po lewej lub prawej stronie), jednak ekran główny można zmienić tylko w orientacji pionowej (przyciski mogą znajdować się po lewej lub prawej stronie). Tak jak już to wspominaliśmy, jest to udogodnienie skierowane dla leworęcznych.

Oprogramowanie

Pocketbook Era Color ma zamknięty system Linux 4.9.56 z wgranymi przez producenta aplikacjami. Są one typowe dla czytników tej marki: do czytania mamy do wyboru dedykowaną aplikację oraz aplikacje Legimi i Empik Go, na chwilę przerwy Pasjans, Sudoku, Szachy, jest też kalkulator, kalendarz, przeglądarka. Dla dzieci mamy również prostą kolorowankę z wieloma szablonami do wyboru. Wszystkie aplikacje są dość proste i mało skomplikowane, ale dzięki temu intuicyjne i szybkie w działaniu.

Pocketbook Era Color- zbliżenie na tekst

Pocketbook Era Color- tekst

Tak jak we wszystkich czytnikach Pocketbook, system jest w języku polskim, tak samo jak narzędzie Text-to-Speech. Możemy wybrać spośród 20 języków, również w ukraińskim, czeskim, rosyjskim.

Czytanie

Czy kolory przydają się w czytaniu? To zależy. Z pewnością okładki wyglądają ładniej, bardziej przyciągają oko. Jeśli czytamy tekst czarno-biały, ekran będzie wyświetlał w rozdzielczości 300 DPI, takiej samej jak w Pocketbook Era czarno-białym. Natomiast kolorowe materiały mają niższą rozdzielczość 150 DPI, co jest już widoczną różnicą.

Komiksy, książki dla dzieci wyglądają przyjemnie, kolory są pastelowe, przyciemnione. Ekran kolorowy przyda się również tym, którzy lubią podkreślać słowa na kolorowo. Kolory jednak nie są tak wyraźne i jaskrawe jak w zwykłej książce lub na komputerze. Ponadto rozdzielczość 150 DPI trochę niszczy wrażenia. O ile na pierwszy rzut oka nie zwrócimy na to dużej uwagi, to po dłuższym czytaniu na pewno nasze oczy wyczują różnicę.

Pocketbook Era Color - kolorowe zdjęcie

Pocketbook Era Color – kolorowe zdjęcie

Na pewno sporym atutem Pocketbook Era Color jest możliwość odczytywania wielu formatów. Pliki audio, grafiki i oczywiście e-booki – nie powinniśmy napotkać problemów z otwieraniem najpopularniejszych formatów. Dodatkowo czytanie plików PDF jest proste, nawet na tak niewielkim ekranie. Wszystko to dzięki funkcjom rozpływu lub kolumn, które umożliwiają układ tekstu taki, jaki nam najbardziej odpowiada.

Cena

Cena czytnika Pocketbook Era Color to 1149 zł. Jest więc droższy o ponad 200 zł od modelu Era z ekranem czarno-białym.

Jednak czy warto? Jeśli mamy czytać kolorowe magazyny, komiksy i książki z obrazkami, to ten czytnik bardzo dobrze się do tego sprawdzi. Do czytania książek naukowych z kolorowymi materiałami (zdjęciami, wykresami) polecamy jednak wybór większego czytnika. Natomiast do czytania zwykłej beletrystyki, sugerujemy czytnik z Pocketbook Era z ekranem czarno-białym.

Pocketbook Era Color to czytnik dedykowany z pewnością dla młodszych osób, które docenią opowiadania w przyjemnych pastelowych kolorach. Będzie również dobrym wyborem dla czytelników kolorowych gazet, komiksów i słuchaczy audiobooków.

autorka: Agnieszka
PocketBook Era ColorPocketBook Era 16GB Srebrny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *