E-notatnik – dlaczego warto?

E-notatniki mogą sprawdzić się lepiej niż papierowe zeszyty z wielu powodów. Dziś przedstawimy nasze propozycje takich czytników  i sprawdzimy równocześnie ich najważniejsze funkcje.

E-notatniki - czy warto zastąpić zeszyty papierowe? - okładka tytułowa

W jednym e-notatniku zmieści się wszystko, czego potrzebujesz

Najnowsze czytniki z ekranem E-Ink mają duży zasób pamięci wewnętrznej, niektóre z nich mają slot na dodatkową kartę pamięci, jest również dostęp do rozwiązań chmurowych. Na modelach Kindle masz do dyspozycji dedykowaną chmurę Kindle, w Kobo Google Drive i Dropbox, natomiast w Pocketbook InkPad X Pro oraz w czytnikach Onyx Boox dzięki systemowi Android możesz umieścić swoje pliki w każdej chmurze, której aplikację znajdziesz w Sklepie Google Play. Z kolei reMarkable ma płatną chmurę Connect.

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, waha się ona od 8 GB (Remarkable 2) do nawet 128 GB (seria Onyx Boox Tab). Do wielu z nich możesz podłączyć dodatkową kartę pamięci, która jeszcze powiększy Twój zasób książek i plików.

Dzięki temu pomieścisz wszystkie dokumenty na jednym urządzeniu, które będziesz mógł przemieścić szybko i z łatwością dzięki niewielkim wymiarom i wadze.

 Onyx Boox Tab X

Przesyłaj notatki w kilka sekund

Dzięki umieszczeniu wszystkiego na czytniku, możesz szybko wysłać wszystkie potrzebne materiały innym osobom. Kilkoma kliknięciami wyślij koleżance z pracy notatki ze spotkania, wykładowcy swoje zadanie domowe, a najbliższym plan na kolejny wyjazd w góry.

Funkcje przesyłania różnią się od marki i modelu.

Notatki w Kindle możemy szybko wysłać mailem w formacie PDF lub sam tekst w formacie TXT.

Kobo pozwala na eksport notatek do chmur Dropbox i Google Drive lub przez kabel USB-C na komputer. Wybrać możemy format PDF, PNG lub JPEG.

Na modelu Pocketbook InkPad X Pro jest system Android, dzięki czemu można udostępnić notatki poprzez Bluetooth, funkcję “Udostępnianie w pobliżu”, przez mail lub z pomocą kabla USB. Notatka będzie w formacie PNG, jeśli wysyłamy jedną stronę, lub PDF, jeśli wysyłamy cały plik.

Dostęp do notatek w reMarkable możesz uzyskać dzięki dedykowanym aplikacjom na telefon i komputer. Możesz je również wysłać na mail w formacie PDF, PNG, SVG lub – jeśli to tekst elektroniczny – wysłać jako treść maila.

E-notatniki Onyx Boox mają największą gamę możliwości eksportu plików. Notatki odręczne można przesyłać w następujące sposoby: kod QR (po zalogowaniu się na konto Onyx), Bluetooth, funkcję “udostępnij w pobliżu”, aplikację BooxDrop lub poprzez aplikacje chmurowe ze Sklepu Google Play (Google Drive, Dropbox i inne). Formaty do eksportu są poniższe: w plikach do rysowania jest dostępny format PNG, PDF (wektorowe lub bitmapa), plik .NOTE. W plikach tekstowych do wyboru mamy format .TXT lub .NOTE.

 Onyx Boox Note Air 3

Zmieniaj zapiski do woli

Masz milion pomysłów i żaden nie okazał się idealny? Dopisujesz i modyfikujesz swój projekt wiele razy? A może po prostu Twoje plany ciągle ulegają zmianom?

Robiąc notatki na czytniku możesz je nieustannie zmieniać i nie zostanie żaden ślad po tym, że zmieniłeś rozkład wycieczki w ostatniej chwili, będą one wyglądać tak schludnie, jakby od początku taki był plan.

Dzięki rozwiniętym narzędziom cofnij i lasso masz pewność, że zostanie zmienione dokładnie to, co było zamierzone w szybki i dokładny sposób.

 Kindle Scribe 64GB

Dostęp do przeglądarki i innych narzędzi

Do szybkiego sprawdzenia hasła na Wikipedii czy cen hotelu nad morzem potrzebny jest dostęp do Internetu. Choć na czytnikach E-Ink prędkość nie będzie tak zdumiewająca jak na telefonie czy laptopie, nadal jest to funkcja pomocna i pożądana.

Większość modeli ma wbudowaną przeglądarkę internetową (Pocketbook ma Webkit, Kindle swoją aplikację nazywaną “Web browser”, na Onyx Boox mamy wbudowaną przeglądarkę NeoBrowser lub do wyboru przeglądarki ze Sklepu Google Play). Przeglądarka działa przeważnie poprawnie, choć najlepiej radzą sobie czytniki Onyx Boox. Jedynie Kobo nadal pracuje nad tą funkcją, przeglądarka jest w wersji beta, działa wolno i nie wyświetla dobrze stron. Na reMarkable w ogóle nie ma takiej funkcji.

Na e-notatnikach z Androidem masz również możliwość zainstalowania dodatkowych aplikacji ze Sklepu Google Play. Twój kalendarz, skrzynka mailowa czy nawet komunikator – wszystko to masz w zasięgu ręki.

 PocketBook Inkpad X Pro

Wiele narzędzi

Jeden czytnik i jeden rysik zamiast bałaganu w postaci luźnych kartek, wielu zeszytów i całego zestawu długopisów, mazaków, ołówków. Wybieraj między kilkoma szablonami notatek i rysików.

Wszystkie e-notatniki mają minimum kilkanaście szablonów notatek i po kilka pędzli. Dzięki temu masz pewność, że notatnik będzie spersonalizowany i spełni wszystkie Twoje potrzeby estetyczne.

W notatkach masz dostępnych wiele narzędzi do dyspozycji. Możesz dodawać załączniki: zdjęcia, linki, wiadomości głosowe (Onyx, Pocketbook). Natomiast w Kobo w zaawansowanych notatkach i w Onyx Boox masz możliwość przetwarzania ręcznie narysowanych diagramów i równań matematycznych na znacznie schludniejsze i bardziej przejrzyste kształty.

Funkcja konwertowania pisma ręcznego w tekst to innowacja wprowadzona stosunkowo niedawno i jest możliwa dzięki wsparciu sztucznej inteligencji. Dzięki niej możemy zamienić wszystko, co napisaliśmy rysikiem na czysty tekst elektroniczny, który można później łatwo kopiować i przesyłać.

Narzędzie konwertowania tekstu odręcznego na elektroniczny jest dostępne na każdym z wymienionych czytników.

Masz do wyboru również pomocne akcesoria, np. etui, słuchawki, które wspomagają i umilają Ci pracę. Niektóre czytniki oferują wsparcie OTG, umożliwiające podłączenie kablem USB-C klawiatury lub słuchawek. Warto wyróżnić w tym miejscu Onyx Boox Tab Ultra C Pro, do którego dostępne jest etui z klawiaturą. Dzięki takiemu połączeniu możesz korzystać z czytnika jak z laptopa, szybko pisać po klawiaturze i poruszać się po czytniku z pomocą touchpada. Czytniki Onyx Boox można również podłączyć do komputera, żeby służyły nam np. jako dodatkowy monitor (po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji).

 Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Zawsze tam, gdzie ty

Czytniki, nawet te największe, ważą mniej niż cały plecak książek, zeszytów i teczek. Ich waga waha się od 200 g (Kobo Libra Colour) do 560 g (Tab X).

Co więcej, różnią się też wielkością. Duże, 10-calowe e-notatniki sprawdzą się do skomplikowanych notatek, z licznymi wykresami i rysunkami, natomiast te mniejsze, 7- i 8-calowe będą idealne do mniej wymagających zadań. Każdy z nich możesz łatwo przenieść i korzystać wszędzie, gdzie tego potrzebujesz.

Czytnikiem małym, ale przy tym wielofunkcyjnym jest Onyx Boox Tab Mini C. Waży 310 g i przekątna ekranu wynosi 7,8 cala, co sprawia, że jest świetnym kompanem podróży dla tych, którzy nieustannie piszą i tworzą w biegu.

 Onyx Boox Tab Mini C

Koniec z rozproszeniem koncentracji

Choć czytniki to urządzenia wielofunkcyjne, nie sprawdzą się raczej do oglądania filmów, przeglądania portali społecznościowych – słowem, wszystkiego, co nas uzależnia i sprawia, że przesiadujemy bezproduktywnie w internecie kilka godzin dziennie.

E-notatniki mają nam pomóc w pracy i nauce, dlatego mają proste systemy tylko z potrzebnymi aplikacjami.

Kobo Elipsa to prosty i minimalistyczny e-notatnik skupiony na jednym celu: pomóc Ci skupić się na notowaniu. Nie ma skomplikowanych narzędzi ani aplikacji, jedynie rozbudowaną i intuicyjną aplikację do notowania. To sprawia, że Twoja uwaga jest przykuta tylko do pracy, nie rozpraszasz się zbędnymi powiadomieniami, wiadomościami.

 Kobo Elipsa 2E

Pisanie po książkach bez konsekwencji!

Dodawanie adnotacji, notatek i podkreśleń jest możliwe na e-bookach i dokumentach wyświetlanych na czytnikach z ekranem E-Ink. Można zapomnieć o korektorze, ponownym drukowaniu czy o obawie o zniszczenie książek. Z łatwością dodawaj swoje przemyślenia, pomysły i podkreślaj to, co przykuło Twoją uwagę.

 Kobo Sage

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście, z taką gamą możliwości i funkcjonalności, musimy pogodzić się na drobne kompromisy. Mimo wszystko e-notatniki to urządzenia elektroniczne, które potrzebują ładowania. Częstotliwość zależy od tego, jak długo i często z nich korzystamy oraz jakie mamy włączone funkcje. Na przykład, jeśli mamy włączone podświetlenie, Bluetooth, Wi-fi i korzystamy z czytnika bardzo intensywnie, może on się rozładować w ciągu dnia lub dwóch. Natomiast jeśli wyłączymy dodatkowe funkcje i będziemy go używać przez 30 minut dziennie, to możemy oczekiwać potrzeby ładowania raz na kilka tygodni. Wiele również zależy od samego modelu.

Pisanie po ekranie e-ink

Należy również zwrócić uwagę na nasze podstawowe narzędzie notowania: rysik. Musimy pamiętać, że nie do każdego czytnika jest dołączony w pudełku rysik. Podczas zakupu mamy ich wiele do wyboru, mają też różne funkcje, niektóre są wyposażone w gumkę, inne mają programowalny przycisk. Mogą też różnić się końcówką – niektóre będą bardzo twarde lub plastikowe, inne miękkie, sprawiające wrażenie gumowych.

Przykładowo: pióro Kobo będzie działać tylko na czytnikach tej marki i trzeba go ładować, jednak jest dołączona gumka. Końcówki rysików się zużywają, musimy więc liczyć się z niewielkim kosztem zakupu końcówek raz na jakiś czas (w zależności od sposobu i częstotliwości używania).

Największą wadą urządzeń z ekranem E-Ink jest ich cena. Zeszyty w supermarkecie kosztują kilka złotych, a e-notatniki kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Jednak czytnik jest inwestycją na lata, a zeszyty trzeba kupować nieustannie, a razem z nimi długopisy, zakreślacze, korektory.

Podsumowanie

Dla kogo więc polecamy wybór e-notatnika zamiast zwykłych papierowych notatników? Wszystkim, którzy lubią mieć uporządkowane, schludne notatki i dokumenty, dostępne na jednym urządzeniu. Miłośnikom pisania na papierze zalecamy przetestowanie czytnika z nałożoną folią DooDroo, która daje dodatkową matowość i wrażenie szorstkości papieru technicznego.

Artykuły, które zajmują się podobnymi tematami:

Porównanie funkcjonalności notatek w Remarkable, Onyx Boox, Kindle

Notatki w Pocketbook InkPad X Pro

Notatki w Kobo

autorka: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *