Poradnik zakupu e-czytnika

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli czytników książek elektronicznych. Aby ułatwić Państwu dokonanie właściwego wyboru, prezentujemy krótki poradnik, który podpowie jak wybrać optymalny czytnik do naszych zastosowań.

Najważniejsze parametry czytników e-książek:

 1. Ekran – wykonany w technologii papieru elektronicznego. Wyświetlacz czytnika jest jego najważniejszym i zarazem najdroższym elementem. Podstawowe parametry ekranu to:eInk_1
 • wielkość ekranu – aktualnie czytniki wyposażone są w ekrany o przekątnej 5-10 cali
 • rozdzielczość – informuje nas z ilu pikseli składa się ekran, im więcej tym lepiej
 • poziomy szarości – ile poziomów szarości ekran może zobrazować
 • kontrast – obecny standard to 6:1, im wyższy stosunek tym bardziej czytelny jest ekran
 • interfejs dotykowy (np. Wacom, pojemnościowy, rezystancyjny)
 1. Bateria – pojemność akumulatora wyrażona jest w mAh, obecne baterie mają pojemność od 950 do 2500 mAh. Im większa pojemność baterii tym dłużej będzie batteryona zasilać urządzenie. Często producenci wyrażają żywotność baterii w liczbie odświeżeń ekranu, czyli w praktyce, ile stron możemy przeczytać przy jednym naładowaniu baterii (standardowo 7-9 tys. odświeżeń). Należy pamiętać, że takie funkcje jak odtwarzanie mp3 lub łączność bezprzewodowa znacznie skrócą maksymalny czas pracy przy jednym naładowaniu.
 2. Obsługiwane formaty plików – liczba obsługiwanych formatów plików informuje nas, jak wiele różnych formatów publikacji obsłuży nasz czytnik bez konieczności dodatkowej konwersji, zatem im więcej formatów tym lepiej. Obecnie najbardziej1220957_folder popularnym formatem publikacji elektronicznych jest otwarty standard EPUB i wszystkie czytniki sprzedawane w europie oferują dla niego wsparcie. Drugie miejsce zajmuje powszechny PDF. Należy zwracać uwagę czy interesujący nas model czytnika wspiera obsługę ADE czyli adobe DRM dla epub i pdf, w innej sytuacji może się okazać, że czytanie nowości wydawniczych będzie niemożliwe.
 3. Text To Speech (TTS) – jest to funkcja automatycznego czytania na głos tekstu text-to-speeche-książki. Programowy syntezator zamienia tekst na mowę, którą słyszymy po podłączeniu słuchawek lub przez głośniki.
 4. Odtwarzacz mp3 – jeśli czytnik jest wyposażony w funkcję odtwarzania audio – możemy umieszczać w jego pamięci audiobooki lub muzykę i odsłuchiwać je bezpośrednio na czytniku, również w trakcie czytania książki.

   

 5. Bezprzewodowa łączność z internetem Wi-Fi/3G, Bluetooth – jeśli czytnik jest wyposażony w moduł łączności bezprzewodowej, oprócz wyświetlania książek możeInternet posłużyć również do sprawdzenia poczty elektronicznej lub przejrzenia serwisów informacyjnych. Umożliwi również zakup książek z internetowej księgarni i pobranie ich bezpośrednio do pamięci urządzenia. Łączność bluetooth umożliwia bezprzewodowe przesyłanie książek między czytnikami lub komputerem.

 

 1. System operacyjny – choć dla większości czytelników nie ma większego znaczenia, pasjonaci oprogramowania open source z pewnością wybiorą urządzenia z systemem opartym na jądrze Linuksa (Linux Kernel).
 2. Możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej – choć we wbudowanej pamięci 995193720208439342zmieszczą się tysiące książek, czasami chcielibyśmy przechowywać jeszcze więcej. Sloty kart SD, SDHC i microSD/HC pozwolą nam rozszerzyć pamięć wewnętrzną o dodatkowe gigabajty. Obecnym standardem jest możliwość rozszerzenia pamięci o karty do 32GB.

Zastosowania e-czytników:

Ze względu na zastosowane parametry czytniki mogą być wykorzystywane do wyświetlania prozy, publikacji naukowych, podręczników akademickich, artykułów prasowych, czy też surfowania po internecie, odbierania poczty i odtwarzania plików muzycznych.

 

W skrócie można powiedzieć, że najprostsze czytniki przydadzą się tylko, gdy będziemy na nich czytać prozę lub poezję, natomiast najbardziej zaawansowane, oprócz wyświetlania artykułów prasowych i publikacji naukowych o skomplikowanym układzie umożliwią odebranie poczty, czy też sprawdzenie newsów na ulubionym portalu.

Jaki czytnik wybrać:

Niestety wprowadzenie większej liczby funkcji oznacza konieczność zastosowania droższych podzespołów, co bezpośrednio przekłada się na cenę produktu końcowego, więc powinniśmy starannie dobrać urządzenie odpowiednio dla naszych wymagań.

 

Pierwszym etapem wyboru czytnika powinno być właśnie określenie, czego będziemy oczekiwać. EBook_EReader_Onyx_BOOX_60Nie ma powodu, aby dopłacać za funkcje ,które się nie przydadzą.

 

Jeśli nasz czytnik ma po prostu zastąpić tradycyjną papierową prozę wersjami elektronicznymi przy wyborze powinniśmy kierować się głównie kontrastem wyświetlacza, prostotą obsługi oraz wytrzymałością baterii, a także ceną urządzenia. Proste czytniki będą na pewno tańsze od urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie.

 

Aby wygodnie i komfortowo czytać publikacje o kolumnowym układzie, wypełnione ilustracjami i wykresami (np. dokumenty naukowe, podręczniki akademickie czy też artykuły prasowe) należy przede wszystkim dobrać odpowiednią wielkość ekranu. Powinien mieć przekątną co najmniej 8 cali oraz liczbę 16 poziomów szarości, ilustracje będą wyglądać poprawnie i czytelnie.  Ważnym aspektem pozostaje również to, czy urządzenie jest wyposażone w dotykowy interfejs. Oprócz tego, że ułatwi on wygodnie powiększanie i przesuwanie treść publikacji, daje nam również możliwość dokonywania odręcznych notatek bezpośrednio w tekście oraz podkreślania ważnych fragmentów. Jest to szczególnie istotne podczas analizy publikacji naukowych lub nauki z podręczników.

 

pocketbook_pro903W przypadku gdy mobilność i poręczność urządzenia ma dla nas większe znaczenie możemy zdecydować się także na ekran 6 cali. Jednak należy pamiętać, aby czytnik posiadał interfejs dotykowy. W innym wypadku powiększanie grafik, tabel lub kolumn może być bardzo utrudnione lub niemożliwe. Mniejsze czytniki nadają się natomiast bardzo dobrze do czytania prozy i innych prostych publikacji. Oferują kilka do kilkunastu różnych rozmiarów tekstu, którego wielkość jest automatycznie dopasowywana do ekranu.

 

Bez względu na formę i rodzaj publikacji, które chcemy czytać, należy pamiętać, że czytnik powinien mieć obsługę zabezpieczeń Adobe Digital Editions, w innym wypadku czytanie zabezpieczonych nowości wydawniczych może okazać się niemożliwe.

 

Nasz czytnik oprócz prezentacji elektronicznych publikacji może pełnić również dodatkowe funkcje  takie jak odtwarzać mp3, przeglądarka internetowa, program pocztowy, notatnik, kalendarz itp. Aby wygodnie obsługiwać takie funkcje, powinniśmy również wybrać urządzenie z ekranem dotykowym lub klawiaturą oraz szybkim procesorem i łącznością bezprzewodową. Należy jednak pamiętać, że czytnik – to nie tablet i nie nadaje się najlepiej do przeglądania internetu, ponieważ czas reakcji e-papieru jest zbyt duży, żeby poprawnie wyświetlać dynamiczną zawartość. Należy mieć to na uwadze i traktować dodatkowe funkcje z pewnym dystansem, ponieważ nie zawsze będą wystarczająco pomocne w codziennej pracy lub nauce.

 

Powyższy poradnik w skrócie przedstawia aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę chcąc dokonać zakupu czytnika. Stosując się do tych porad na pewno unikniemy rozczarowania, a czytnik spełni nasze oczekiwania i dostarczy dużo radości.

Jedna myśl nt. „Poradnik zakupu e-czytnika

 1. Bary

  Witam
  Czytam duzo poradnikow i podkreslam sobie frazy, a na koniec przepisuje je na kartke. Czy polecacie jakies rozwiazania? Dotykowy ekran tu wystarczy zeby pozniej pod koniec czytania moc zobaczyc wszystkie podkreslenia czy potrzeba cos innego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *