Ekran E Ink – monochromatyczny czy kolorowy?

Niejednokrotnie dostajemy od Was pytania, jaki czytnik wybrać – kolorowy czy monochromatyczny? Postanowiliśmy więc dokładnie przyjrzeć się dwóm e-notatnikom, które różnią się od siebie wyłącznie ekranem. Porównując ze sobą Onyx Boox Tab Ultra oraz Onyx Boox Tab Ultra C, bo o nich mowa przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań. Podpowiemy również, kiedy zdecydować się na dany rodzaj ekranu. 

Ekran czytnika - monochromatyczny czy kolorowy?

Ekran czytnika – monochromatyczny czy kolorowy?

Czy kolorowy znaczy lepszy?

Odpowiedź, jak w wielu sytuacjach, nie ogranicza się do samego “tak” lub “nie”, a brzmi raczej jak “to zależy”. Zależy od potrzeb użytkownika, tego, jak i do czego planuje wykorzystywać zakupiony e-notatnik. 

Porównując czytniki Tab Ultra i Tab Ultra C szybko zauważamy, że różnią się one tylko ekranem. Bardzo łatwo możemy pomyśleć, że skoro Tab Ultra C posiada to samo, co jego monochromatyczny odpowiednik, a do tego oferuje kolorowe wyświetlanie to z pewnością jest lepszy. Jak już wspomnieliśmy nie do końca tak to wygląda. 

Onyx Boox Tab Ultra (po lewej) oraz Tab Ultra C (po prawej)

Onyx Boox Tab Ultra (po lewej) oraz Tab Ultra C (po prawej)

Kolor i kontrast

Aktualne kolorowe ekrany w technologii E Ink nie są tak dopracowane, jak ich czarno-białe odpowiedniki. Konstrukcja, która pozwala na wyświetlanie kolorów wymaga zamontowania dodatkowej warstwy na ekranie, która jest filtrem RGB. W dużym przybliżeniu jest to siatka trzech kolorów (czerwony, zielony, niebieski), przez którą wszystkie wyświetlane treści są nieco ciemniejsze. Monochromatyczne ekrany nie posiadają wspomnianej siatki, a więc ich ekran jest znacznie jaśniejszy i bardziej zbliżony do koloru kartki papieru. 

Zbliżenie na ekrany czytników

Zbliżenie na ekrany czytników

Zmniejszony przez siatkę kontrast pogarsza widoczność wyświetlanych tekstów i obrazów. Wszelkie czarno-białe treści będą więc wyglądały znacznie lepiej na monochromatycznym ekranie. 

Widocznie ciemniejszy ekran kolorowy (po prawej)

Widocznie ciemniejszy ekran kolorowy (po prawej)

Z drugiej strony pojawiają się kolorowe treści. O ile wyświetlanie na Tab Ultra C nie dorównuje kontrastem czy nasyceniem kolorów ekranom smartfonów, to jest w stanie wyświetlić ponad 4000 odcieni. Sprawia to, że kolorowe wykresy czy grafiki, które na monochromatycznym ekranie mogłyby nie być czytelne, zostaną wyświetlone poprawnie. Tab Ultra oferuje 16 odcieni szarości, są one wystarczające do tego, aby obrazy czy zdjęcia były rozpoznawalne, jednak w przypadku wykresów oryginalnie zastosowane kolory po zamianie na odcienie szarości mogą być bardzo do siebie zbliżone, a co za tym idzie nieczytelne. 

Wyświetlanie treści kolorowych

Wyświetlanie treści kolorowych

Rozdzielczość ekranów

Tab Ultra oferuje rozdzielczość 227 dpi, w przypadku Tab Ultra C jest to 300 dpi w odcieniach szarości oraz 150 dpi w kolorze. Od razu może wydawać się, że skoro Ultra C oferuje większą rozdzielczość w odcieniach szarości to jest lepszym wyborem, nawet dla osób, które głównie wyświetlą czarno-białe obrazy. 

Wyświetlanie treści czarno-białych

Wyświetlanie treści czarno-białych

Faktycznie, kiedy z bliska przyglądamy się ekranom widać, że linie są nieco mniej poszarpane. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że korzystając z czytnika nie siedzimy z lupą, a raczej jest od odsunięty od naszych oczu o kilkadziesiąt centymetrów. Z takiej odległości nie widać różnic pomiędzy rozdzielczością, ale za to zauważamy wspomniany już kontrast i poszarzały ekran w Tab Ultra C.

Kiedy zdecydować się na ekran kolorowy?

Komiks na Onyx Boox Tab Ultra C

Komiks na Onyx Boox Tab Ultra C

Kiedy tego potrzebujemy. Kolorowy ekran dobrze sprawdzi się do wyświetlania kolorowych diagramów, prezentacji, grafik czy komiksów. Jeśli są to główne sposoby użytkowania naszego czytnika, to jesteśmy w stanie zaakceptować nieco ciemniejszy ekran, na rzecz poprawnego wyświetlania kolorów.

Kiedy zdecydować się na ekran monochromatyczny?

Dokument na Onyx Boox Tab Ultra

Dokument na Onyx Boox Tab Ultra

Kiedy kolory nie są nam aż tak potrzebne. Jak już wspomnieliśmy, czytanie czarno-białych treści jest znacznie przyjemniejsze na monochromatycznym ekranie. Sporadycznie pojawiajace się grafiki, o ile nie będą wyświetlone w kolorze, to dostępne 16-odcieni szarości sprawiają, że jesteśmy w stanie rozpoznać, co jest przedstawione. 

Zakończenie

Jak widać, kolorowy nie zawsze znaczy lepszy, choć zdarzają się sytuacje, w których to Tab Ultra C, czy jakikolwiek inny czytnik z kolorowym ekranem, jest lepszą opcją. Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwiązaliśmy wątpliwości pojawiające się w głowach tych, którzy myślą nad wyborem nowego urządzenia i nieco ułatwiliśmy podjęcie decyzji. 

Onyx Boox Tab Ultra

Autor: K.P.

Onyx Boox Note Air 3 Onyx Boox Note Air 3 C

2 thoughts on “Ekran E Ink – monochromatyczny czy kolorowy?

  1. jasowicki

    Interesujący artykuł! Dobrze, że poruszono kwestię różnic między ekranami E Ink. Wybór między monochromatycznym a kolorowym ekranem zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, a artykuł świetnie to wyjaśnia. Dla wielu osób, które czytają głównie tekst, monochromatyczny może być lepszym wyborem, ale dla tych, którzy potrzebują kolorów, warto rozważyć wersję kolorową, mimo pewnych kompromisów.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *