Porównanie Kindle 11 vs Pocketbook Verse

Przedstawiamy dwa proste w obsłudze i klasyczne czytniki: Pocketbook Verse i Kindle 11. Porównujemy je ze sobą i radzimy, który wybrać.

 

Pocketbook Verse vs Kindle 11

1. Wygląd i rozmiary

Oba urządzenia mają ekrany o przekątnej 6 cali, dzięki czemu przyjemnie układają się w dłoni. Są bardzo podobnej wielkości: Pocketbook ma wymiary 156 × 108 × 7,6 mm, a Kindle 157,8 x 108,6 x 8 mm. Różnice są więc liczone w dziesiątych częściach milimetrów i nie są dostrzegalne.

Pocketbook oferuje model Verse w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnoniebieskiej i szarej. Należy jednak zwrócić uwagę, że tylko niektóre elementy są kolorowe (krawędzie w wersji szarej oraz tylna obudowa i krawędzie w niebieskiej), reszta natomiast jest czarnego koloru.

Kindle natomiast ma w ofercie model Kindle11 w kolorze niebieskim lub czarnym Cała obudowa jest jednolitego koloru.

Są skonstruowane z plastiku o podobnej jakości, jednak Pocketbook wygląda bardziej elegancko przez swoje kolorowe elementy, podłużne paski na tylnej obudowie  i ciekawy kształt. Jest też nieznacznie cięższy, jednak nie na tyle żeby ręka się męczyła lub był niewygodny. Waga Pocketbook Verse wynosi 182g, a Kindle 11 waży 158g.

Pocketbook Verse vs Kindle 11

Pocketbooka możemy obsługiwać przez ekran dotykowy na palec lub 4 przyciski umieszczone na dole przedniej obudowy.

Przyciski służą do zmieniania stron, włączania i wyłączania oraz do powrotu do ekranu głównego.

Kindle jest wyłącznie dotykowy, jedyny przycisk umieszczony na dole służy do włączania i wyłączania urządzenia. Zatem w dowolnej sytuacji kiedy będziemy mieć wilgotne lub mokre palce (np podczas kąpieli), obsługa może być utrudniona.

Wejście do obu urządzeń to standardowe USB-C umieszczone na dole obudowy.

Pocketbook Verse vs Kindle 11

2. Ekran

Oba zostały wyposażone w ekran e-ink, zdrowszą i przyjemniejszą dla oczu alternatywę dla ekranów LCD. Różnica w dotyku ekranu jest nieznacznie wyczuwalna pomimo zastosowania takiej samej technologii E-ink Carta. Ekran na Kindlu wydaje się gładszy, w Pocketbooku jest odrobinę bardziej chropowaty, co nie wydaje się wadą, bo palec po takim ekranie przyjemniej się przesuwa.

Oba urządzenia wyświetlają materiały w 16 odcieniach szarości.

Pocketbook Verse vs Kindle 11

Jest możliwość podświetlenia ekranu, jednak Pocketbook umożliwia również zmianę barwy podświetlenia, nie tylko jego natężenie. Kindle ma nieco mocniejsze podświetlenie ekranu, co może powodować zmęczenie oczu związane również z występującym niebieskim światłem. Mimo że Pocketbook nie świeci tak intensywnie, spokojnie wystarcza do czytania przy przygaszonym świetle. Dodatkowym autem Verse’a jest już wspomniana zmiana barwy podświetlenia, umożliwiająca zmniejszenie światła niebieskiego.

Natomiast jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu, w Kindlu wynosi ona 300 dpi (1448×1072), a w Pocketbooku 212 dpi (1024 x 758). Różnica nie jest jednak zauważalna na pierwszy rzut oka, możemy ją dostrzec dopiero gdy przyłożymy oba urządzenia obok siebie lub jeśli powiększymy do maksimum czcionkę. Oba modele pozwalają na włączenie trybu ciemnego, który zmienia tło na czarne, a litery na białe.

 

3. Specyfikacje techniczne

a. Interfejs i podzespoły

Oba systemy są przejrzyste i nieskomplikowane, mają zamknięty system operacyjny Linux. Jednak Kindle nie ma wersji polskojęzycznej, co może być sporą przeszkodą dla tych, którzy nie znają angielskiego.

Kindle ma system w kilku najpopularniejszych językach, np. w rosyjskim, niemieckim, francuskim. Pocketbook działa również w mniej popularnych wersjach językowych, np. po polsku, ukraińsku, czesku.

Pocketbook podaje dane o procesorze użytym w swoim modelu i jest to Dual Core (2x1GHz). Kindle 11 takich informacji nie podaje, jednak działa w podobnej szybkości, co Pocketbook Verse.

Funkcja bluetooth umożliwiająca połączenie się bezprzewodowo z innymi urządzeniami jest dostępna na modelu Kindle 11. Dzięki temu można połączyć się ze słuchawkami i słuchać audiobooków, szczególnie że czytnik nie ma wgranego głośnika. Należy jednak pamiętać, że Kindle odtworzy wyłącznie pliki audio z firmowej platformy Audible, żadne inne nie będą działać. Pocketbook Verse nie ma ani głośnika ani funkcji Bluetooth, nie ma możliwości słuchania na nim audiobooków. Opcje słuchania muzyki i audiobooków są natomiast dostępne w modelu PB Verse Pro.

b. Formaty obsługiwanych plików

Kindle: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczony MOBI, EPUB, natywny PRC, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, PMP poprzez konwersję i format audio Audible (AAX).

Pocketbook: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Pocketbook Verse vs Kindle 11 - duża czcionka

Oba te czytniki otwierają najpopularniejsze formaty e-booków. Ponadto Kindle 11 umożliwia słuchanie e-booków (jednak tylko z dedykowanego sklepu Amazon, Audible) po podłączeniu słuchawek lub głośnika przez kabel USB-C lub bluetooth. Warto jednak zwrócić uwagę, że popularny format EPUB dostępny jest jedynie, kiedy plik przesyłamy za pomocą usługi Send-to-Kindle.

Dodatkową zaletą Pocketbooka są bogatsze opcje odczytu plików w formacie PDF. Możemy w nich ustawić funkcje “rozpływ”, który dostosowuje tekst do ekranu. Kindle obsługuje format PDF, jednak nie ma funkcji rozpływu.

W plikach o innych formatach (np. epub, mobi) oba urządzenia pozwalają na dostosowanie czcionki i marginesów.

c. Pamięć i bateria

Pocketbook oferuje 8GB pamięci na pliki. Jest również slot na dodatkową kartę pamięci (do 128GB). W Kindlu pamięć wewnętrzna wynosi 16GB i brakuje dodatkowego slotu na kartę pamięci.

Baterii w Kindlach producent bliżej nie określa, wspomina tylko że urządzenie może działać do 6 tygodni przy użyciu 30 min codziennie. Pocketbook za to podaje nam dokładne dane: pojemność baterii wynosi 1500mAh. Możemy więc oszacować, że wytrzymałości obu baterii są porównywalne, wytrzymają około 3-6 tygodni przy czytaniu godzinę dziennie bez włączonych funkcji dodatkowych (wi-fi, bluetooth).

 1. Aplikacje

a. Empik Go i Legimi

Jest możliwość korzystania z Empik GO i Legimi na tych czytnikach, jednak na Kindlu jest ograniczenie do 10 książek miesięcznie, w Pocketbooku takiego ograniczenia nie ma. Kindle dodatkowo oferuje książki ze swojej księgarni Amazon lub Audible.

Aplikacje do czytania są prostsze w obsłudze na Pocketbooku. Można na nich bezpośrednio zarządzać plikami, usuwać i dodawać z biblioteki. Kindle to umożliwia jedynie przez połączenie się  z komputerem.

b. Przeglądarka

Pocketbook Verse vs Kindle 11 - przeglądarka

Oba modele mają zainstalowaną przeglądarkę, która działa całkiem w porządku, z dobrą prędkością, a obrazy są wyraźne i czytelne. Obie aplikacje pozwalają na tworzenie zakładek, podgląd na historię poprzednio otwieranych stron. Przeglądarka internetowa w Pocketbooku ma więcej narzędzi (Znajdź na stronie, Obróć, Pełny ekran) i wydaje się trochę prostsza w użyciu (w Pocketbooku w okienku wyszukiwania wystarczy wpisać frazę, w Kindlu trzeba wpisać cały adres strony w okienku lub frazę w wyszukiwarce Google). Przeglądarka Kindle ma natomiast ciekawą funkcję “Article mode”, która upraszcza widok skupiając się na tekście strony internetowej.

c. Funkcje dodatkowe

Przejdźmy teraz do dodatkowych funkcji i aplikacji. Pocketbook ma wgrane proste gry: Pasjans, Sudoku, Szachy, a także prosty notatnik, po którym można pisać ręcznie lub klawiaturą na ekranie.

Oba modele pozwalają na podkreślenie pojedynczych słów w tekście, Pocketbook pozwala jeszcze na odręczne notatki. Słownik w PB jest angielsko-polski, w Kindlu angielsko-angielski. Pocketbook dodatkowo pozwala na robienie screenshotów w tekście.

Oba urządzenia pozwalają na zmianę czcionki oraz na zmianę orientacji ekranu na pionową lub poziomą. Należy jednak zaznaczyć, że w Kindlu orientację obrazu można zmienić tylko za pomocą ustawień w urządzeniu, nie ma wbudowanego akcelometru, który zrobiłby to automatycznie. Pocketbook posiada taką funkcję automatyczną.

Korzystając z najmniejszej możliwej czcionki najwięcej tekstu zmieścimy na Pocketbooku Verse. Z kolei największa czcionka jest porównywalna w obu modelach, mieszcząca około kilka słów na stronie.

Dużą zaletą modelu Verse jest możliwość dostosowywania paska powiadomień i zadań. Możemy ustawić szybki skrót do aplikacji (np. Empik, Legimi, słownik, gry) i funkcji (m.in. zrzut ekranu, wi-fi, tryb samolotowy). Paska narzędzi w Kindlu nie można zmieniać. Możemy tam włączyć tryb samolotowy, bluetooth, tryb ciemny, synchronizację, jest jeszcze skrót do wszystkich ustawień.

 1. Przesyłanie danych 

Jeśli chodzi o funkcję przesyłania książek na urządzenie, oba przedstawiane urządzenia mają swoje dedykowane narzędzia oprócz tradycyjnego przenoszenia plików z komputera przez kabel.

W Kindle ta funkcja nazywa się Send-to-Kindle oraz jest dostępna chmura Kindle.

Pocketbook pozwala na przesyłanie przez aplikację Send-to-Pocketbook lub przez Dropboxa.

Aplikacje chmur również są prostsze w obsłudze na PB Versie, podobnie jak aplikacje do czytania. W Pocketbooku można bezpośrednio zarządzać swoimi plikami bez potrzeby podłączania się z komputerem, jak ma to miejsce w Kindlu.

Jeśli przesyłamy kablem na czytnik Kindla z komputera pliki, musimy pamiętać o dobrze wybranym folderze “documents”. W Pocketbooku będą one widoczne nieważne do jakiego folderu zainstalujemy książki.

 1. Cena 

Koszt obu urządzeń jest podobny, model Kindla jest droższy jedynie o 10zł od swojego Pocketbook’owego odpowiednika. Kosztują więc: Pocketbook Verse 559 zł, a Kindle 11 – 569 zł (stan na 25.03.2024).

Należy również zaznaczyć, że Pocketbook ma gwarancję na 24 miesiące, Kindle jedynie na 12 miesięcy.

Pocketbook Verse vs Kindle 11

 1. Podsumowanie

Dlaczego warto kupić Kindle 11:

 • wyższa rozdzielczość ekranu
 • kompatybilność z produktami Amazona, w tym z audiobookami

Dlaczego warto kupić Pocketbook Verse:

 • dłuższa gwarancja
 • prostsza obsługa aplikacji Legimi i Empik Go
 • więcej funkcji w notatkach i przeglądarce, dodatkowe wgrane gry
 • slot na dodatkową kartę pamięci
 • polska wersja językowa

Przedstawione modele mają swoich zagorzałych fanów. Nic dziwnego – spełniają swoje zadania bezproblemowo, działają szybko i są proste w obsłudze. Jeśli zastanawiasz się, jaki czytnik z powyższych wybrać, zastanów się przede wszystkim, z jakich portali będziesz pobierał książki i czy słuchasz audiobooków.

Kindle 11 będzie idealny dla użytkowników księgarni Amazona i słuchaczy audiobooków z serwisu audible. Dodatkową zaletą jest też wyższa rozdzielczość ekranu.

Jednak jeśli będziesz głównie korzystał z aplikacji Legimi, Empik Go, lub samodzielnie będziesz przesyłać książki, warto się wtedy zastanowić nad modelem Pocketbook Verse. Jest prosty i przyjemny w obsłudze, a dodatkowe aplikacje również umilą ci czas. Dużym atutem tego modelu jest możliwość rozbudowania pamięci poprzez dodatkową kartę.

autorka: Agnieszka

PocketBook VerseKindle 11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *