Kobo Clara BW kontra Pocketbook Verse Pro

Czytniki Kobo Clara B&W oraz Pocketbook Verse Pro to podobne 6-calowe czytniki z ekranem czarno-białym. Wyróżniają się wodoodporną obudową i możliwością słuchania audiobooków. Jakie są różnice między nimi i który lepiej się sprawdzi?

Pocketbook Verse Pro vs Kobo Clara BW - porównanie obudowy

1. Wygląd i rozmiary

Kobo Clara B&W ma kompaktowy i minimalistyczny design, z wymiarami 112 x 160 x 9.2 mm oraz wagą 174 g, natomiast PocketBook Verse Pro ma wymiary 108 × 156 × 7,6 mm i jest niewiele cięższy – 186 g. To sprawia, że oba czytniki są idealne do czytania zarówno w domowym zaciszu jak i podczas podróży. 

Kobo Clara ma jeden przycisk Power umieszczony na tylnej obudowie, a obsługa i zmiana stron odbywa się jedynie poprzez ekran dotykowy. Pocketbook został wyposażony w 4 przyciski fizyczne (Home, Power/Menu oraz dwa do zmiany stron), które zostały umieszczone pod ekranem. Korzystać z czytnika można zarówno poprzez ekran dotykowy, jak i przyciski.

2. Ekran

Oba modele oferują 6-calowe ekrany E Ink Carta, który zapewnia rozdzielczość 300 DPI (1072 × 1448 px). Tekst jest wyraźny i kontrastowy. Ponadto oba modele mają możliwość zmiany zarówno natężenia jak i barwy podświetlenia od białej do żółtej. Pocketbook nazywa tę funkcję SMARTlight, a Kobo – ComfortLight PRO.Ponadto zarówno Pocketbook Verse Pro jak i Kobo Clara BW oferuje tryb ciemny, który pozwala na inwersję kolorów, gdzie tło jest czarne, a tekst biały.

Porównanie podświetlenia. Po lewej stronie jest Pocketbook Verse Pro, po prawej - Kobo Clara BW.

Porównanie podświetlenia. Po lewej stronie jest Pocketbook Verse Pro, po prawej – Kobo Clara BW.

3. Specyfikacje techniczne

Kobo Clara B&W dysponuje procesorem 1 GHz, natomiast PocketBook Verse Pro podwójnym procesorem Dual Core (2x1GHz), pamięć RAM obu modeli wynosi 512 MB. Czytniki działają sprawnie, a różnica w prędkości działania jest niezauważalna. 

Mają wodoodporną obudowę spełniającą normę IPX8, co pozwala na zanurzenie czytnika w słodkiej wodzie na 2 godziny do głębokości 2 metrów. Producenci obu modeli umieścili wejście USB-C na dolnej krawędzi. Zarówno Pocketbook jak i Kobo obsługują Wi-Fi i Bluetooth.

a. Interfejs

Omawiane czytniki mają zamknięte oprogramowanie Linux i nie pozwalają na instalowanie dodatkowych aplikacji. Interfejsy są w wersji polskojęzycznej, jednak Pocketbook bardziej ją dopracował – na Kobo możemy zauważyć, że polskie znaki są innego rozmiaru, co nie przeszkadza w żaden sposób w użytkowaniu, ale odrobinę wpływa na estetykę.

Automatyczna zmiana orientacji ekranu jest dostępna na modelu Pocketbook Verse Pro. Na Kobo Clara BW orientację ekranu należy zmienić ręcznie w ustawieniach czytnika.

Pocketbook Verse Pro vs Kobo Clara BW - porównanie

b. Formaty plików

Kobo Clara BW: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR

PocketBook Verse Pro: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, CBR, CBZ, JPEG, BMP, PNG, TIFF, M4A, M4B, MP3, MP3.zip, OGG, OGG.zip

Oba modele obsługują najpopularniejsze formaty. Ponadto Pocketbook jest kompatybilny z formatami MP3 (audiobooki, muzyka) i DOCX (dokumenty tekstowe).

c. Bateria i pamięć

Oba czytniki mają podobną wydajność baterii, która zapewnia kilka tygodni czytania na jednym ładowaniu (bez włączonych dodatkowych funkcji jak Bluetooth i Wi-Fi oraz przy czytaniu godzinę dziennie). Pojemność baterii w obu modelach wynosi 1500 mAh.

Zarówno Pocketbook Verse Pro jak i Kobo Clara B&W oferują do dyspozycji użytkownika 16 GB pamięci wewnętrznej, bez możliwości rozbudowania o dodatkową kartę pamięci.

4. Aplikacje

PocketBook Verse Pro ma wbudowane aplikacje  Empik Go i Legimi, co jest dużym atutem dla czytelników korzystających z tych abonamentów. Kobo również oferuje dostęp do szerokiej gamy książek, jednak bez bezpośredniej integracji z Empik Go czy Legimi, a jedynie z dedykowanym sklepem Kobo eBookstore. Należy mieć na uwadze, że znajdziemy tam głównie pozycje w języku angielskim.

Ponadto na Kobo Clara B&W możemy korzystać z funkcji Pocket umożliwiającej dodawanie artykułów na innych urządzeniach (np. z telefonu lub komputera) i czytanie ich na czytniku. Na Pocketbooku znajdziemy aplikację Aktualności RSS, jednak tam jest zbiór najnowszych artykułów ze stron, które zaobserwowaliśmy, nie jest to wtyczka dostępna na innych urządzeniach.

Pocketbook Verse Pro vs Kobo Clara BW - porównanie obudowy

a. Przeglądarka

Oba czytniki mają wbudowane przeglądarki internetowe, które pozwalają na podstawowe przeglądanie stron. Pocketbook ma aplikację WebKit, która działa dość dobrze dla przeglądania prostych portali i czytania artykułów. Kobo oferuje przeglądarkę, jednak w wersji beta, jest jeszcze dopracowywana. Aplikacja działa powoli, a wyświetlane strony nie są czytelne.

b. Funkcje dodatkowe

Na czytnikach Pocketbook Verse Pro i Kobo Clara BW są zainstalowane słowniki umożliwiające tłumaczenie pojedynczych słów, możliwe jest również dodawanie zakładek i notatek do łatwiejszego nawigowania po książkach. Wystarczy przytrzymać palcem na określone słowo, by pojawiły nam się dostępne narzędzia.

Dużą zaletą obu czytników jest możliwość słuchania audiobooków. Na Kobo jest nałożone ograniczenie, że audiobooki muszą pochodzić z księgarni Kobo. Na Pocketbook wystarczy przenieść plik MP3 z komputera na pamięć czytnika. Słuchanie audiobooków czy muzyki jest możliwe po podłączeniu słuchawek Bluetooth do czytnika.

c. Przesyłanie danych

Kobo Clara B&W i PocketBook Verse Pro umożliwiają łatwe przesyłanie danych przez kabel USB-C, bezprzewodową funkcję Send-to-Kobo lub Send-to-Pocketbook. Są również dostępne rozwiązania chmurowe – w Kobo mamy do dyspozycji Dropbox i Google Drive, w Pocketbook tylko Dropbox.

Pocketbook Verse Pro vs Kobo Clara BW - porównanie tekstu

5. Cena

Pocketbook Verse Pro zakupimy za 739 zł (etui kupimy za 99 zł), natomiast Kobo Clara B&W za 619 zł (etui za 90 zł).

Podsumowanie

Dlaczego warto wybrać Kobo Clara B&W?

  • niższa cena
  • łatwy zakup ebooków i audiobooków w księgarni Kobo eBookstore
  • lekka i poręczna obudowa

Dlaczego warto wybrać Pocketbook Verse Pro?

  • aplikacje Legimi i Empik Go
  • wygodne przyciski fizyczne
  • obsługa formatu MP3 do audiobooków

Wybór między Kobo Clara B&W a PocketBook Verse Pro zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od potrzeb związanych z dostępem do konkretnych aplikacji i księgarni. Jeśli korzystamy z księgarni abonamentowych Legimi lub EmpikGo, wtedy lepszym wyborem będzie Pocketbook Verse Pro. Jednak jeśli zamierzamy korzystać z Kobo eBookstore, wtedy możemy wybrać tańszy model Kobo Clara B&W. Oba modele oferują wysoką jakość wykonania, wsparcie dla wielu formatów plików i są przygotowane do długotrwałego, komfortowego czytania beletrystyki.

autorka: Agnieszka
PocketBook Verse ProKobo Clara BW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *