Porównanie 7-calowych kolorowych czytników

Rozważasz zakup nowego czytnika e-booków z kolorowym ekranem? Zobacz, jak wypadają w bezpośrednim porównaniu Kobo Libra Colour i Pocketbook Era Color. Sprawdź różnice w jakości wyświetlacza, funkcjonalnościach oraz wygodzie użytkowania. Przekonaj się, który z tych modeli najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom czytelniczym!

Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

1. Wygląd

Design obudowy czytników Kobo Libra Colour i Pocketbook Era Color jest bardzo podobny, ponieważ oba czytniki mają przyciski na bocznej krawędzi, dzięki czemu wygodne jest trzymanie czytnika w jednej ręce. Era Color ma 4 przyciski (dwa do zmiany stron, przycisk Power/Menu oraz Home), natomiast Libra Colour ma dwa przyciski na przedniej obudowie do zmiany stron oraz przycisk do włączania i wyłączania na tylnej obudowie.

Nieco różnią się wymiarami – Pocketbook Era Color ma obudowę o wielkości 134,3 × 155 × 7,8 mm i waży 235 g, natomiast Kobo Libra Colour jest wielkości 144.6 × 161 × 8,3 mm i o wadze 199,5 g.

Pocketbook Era Color występuje w jednej wersji kolorystycznej – z czarną obudową i szaroniebieskimi krawędziami. Natomiast Kobo Libra Colour możemy dostać w kolorze białym lub czarnym.

2. Ekran

Kobo Libra Colour oraz Pocketbook Era Color to czytniki z 7-calowym, kolorowym ekranem w technologii E-Ink Kaleido 3. Ich rozdzielczość wynosi 300 DPI w przypadku treści czarno-białych lub 150 DPI w materiałach kolorowych.

Oba czytniki mają wbudowane podświetlenie ekranu, które umożliwia zmianę natężenia i barwy od białej do ciepłożółtej. Kobo system podświetlenia nazywa ComfortLight PRO, a Pocketbook SMARTlight.

Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

Porównanie podświetlenia – po lewej stronie jest Kobo Libra Colour, po prawej Pocketbook Era Color

3. Specyfikacje techniczne

Procesor Kobo Libra Colour ma dwa rdzenie (Dual 2,0 GHz), natomiast Pocketbook Era Color ma 4 rdzenie (Quad Core 4×1,8 GHz) CPU. Pamięć RAM w obu czytnikach wynosi 1 GB, a różnica w prędkości działania jest niezauważalna. Oba te czytniki działają sprawnie,a przerzucanie stron odbywa się bez opóźnień

Oba czytniki działają w oparciu o zamknięty system – Linux. Nie jest możliwe zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

Bateria w modelu Era Color ma pojemność 2500 mAh, natomiast w Libra Colour – 2050mAh. Oznacza to, że Kobo Libra Colour powinna wytrzymać około 2-3 tygodnie bez ładowania, natomiast Pocketbook Era Color dłużej – około 3-4 tygodnie (przy korzystaniu z czytnika godzinę dziennie bez włączonych funkcji jak Bluetooth lub Wi-Fi). Natomiast pamięć wewnętrzna jest identyczna w obu czytnikach, wynosi 32 GB (do dyspozycji użytkownika jest około 30 GB).

Należy również zauważyć kolejny atut, który występuje w obu czytnikach. Jest to wodoodoporność klasy IPX8, która pozwala na zanurzenie czytnika w słodkiej wodzie do 60 min.

Ponadto Pocketbook Era Color ma wbudowany głośnik mono. Natomiast oba modele umożliwiają podłączenie słuchawek lub głośników modułem Bluetooth oraz mają wejście typu USB-C.

Automatyczny obrót ekranu jest możliwy tylko na Pocketbook Era Color. Na Kobo Libra Colour należy zrobić to w ustawieniach czytnika ręcznie.

Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

a. Formaty plików

Pocketbook Era Color: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3, MP3.zip, OGG, OGG.zip, M4A, M4B

Kobo Libra Colour: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR

O ile oba modele obsługują najbardziej popularne formaty plików (np. EPUB, PDF, MOBI), to w ogólnym rozrachunku Pocketbook Era Color jest kompatybilny z większą liczbą formatów. Era Color obsługuje 25 formatów, natomiast Kobo Libra – 15. Ponadto oba czytniki obsługują audiobooki, choć ich obsługa jest trochę prostsza na Era Color. Wystarczy przeniesienie pliku MP3 z komputera do pamięci czytnika. Na Kobo Libra Colour obsługiwane są jedynie audiobooki pochodzące z księgarni Kobo eBookstore.Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

4. Aplikacje

a. Księgarnie

Pocketbook Era Color obsługuje Empik Go i Legimi, te aplikacje abonamentowe są już zainstalowane na czytniku.

Natomiast Kobo Libra Colour nie jest kompatybilny z wypożyczalniami abonamentowymi. Na czytniku Kobo znajdziemy jedynie księgarnie producenta – Kobo eBookstore z e-bookami i audiobookami.

b. Notatki

Czytnik Kobo ma rozbudowaną aplikację do notatek. Jest to powiązane z tym, że do czytnika można dokupić rysik, umożliwiający precyzyjne notowanie. Notatnik jest dostępny w dwóch wersjach – w podstawowej i zaawansowanej oraz mamy do dyspozycji wiele szablonów oraz pędzli.

Era Color ma prostą aplikację Scribble, nie jest jednak możliwe na niej sporządzanie dokładnych notatek. Ta aplikacja może być używana do prostych rysunków i jest przeznaczona głównie dla dzieci.

Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

c. Przeglądarka

Pocketbook Era Color ma przeglądarkę Web Browser, która działa w porządku (przeglądanie prostych stron internetowych czy czytanie artykułów jest tu jak najbardziej możliwe), jednak należy pamiętać, że aplikacja nie wyświetli skomplikowanych witryn i może potrzebować więcej czasu na załadowanie. W przeglądarce możemy znaleźć takie narzędzia jak Zakładki, Znajdź na stronie i inne. Przeglądarka na Kobo nadal jest dopracowywana i jest w wersji beta. Potrzebuje dużo czasu na załadowanie nawet prostych stron internetowych i treści nie są przejrzyste lub dostosowane do rozmiarów ekranu.

Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

d. Audiobooki

Na obu modelach jest możliwość słuchania audiobooków, jednak różnią się one obsługiwanymi formatami. Pocketbook Era Color odtwarza audiobooki w formacie MP3. Należy przenieść konkretny plik na pamięć czytnika. Audiobooki z wypożyczalni Legimi i Empik Go nie są obsługiwane. Słuchać audiobooków, podcastów czy muzyki można przez wbudowany głośnik mono lub bezprzewodowe słuchawki Bluetooth.

Natomiast na Kobo kompatybilnymi plikami dźwiękowymi będą wyłącznie te pochodzące ze sklepu producenta Kobo eBookstore. Kobo Libra Colour nie ma wbudowanego głośnika, dlatego słuchanie audiobooków możliwe jest tylko przez bezprzewodowe akcesoria z Bluetooth.

e. Przesyłanie danych

Najłatwiejszym sposobem na przesyłanie książek jest podłączenie włączonego czytnika do komputera USB-C. Pliki można wygodnie transferować na pamięć czytnika na zasadzie kopiuj-wklej. Oba modele umożliwiają również bezprzewodowe sposoby.

W Pocketbook można skorzystać z funkcji Send-to-Pocketbook lub poprzez chmurę Dropbox.

Kobo jest natomiast kompatybilne z chmurami Dropbox i Google Drive oraz funkcją Pocket, która umożliwia czytanie artykułów offline.

5. Cena

Ceny czytników Kobo Libra Colour oraz Pocketbook Era Color są porównywalne. Libra Colour kosztuje 999 zł (oraz można dokupić rysik w cenie 319 zł, a etui od 119 zł), natomiast Pocketbook Era Color występuje w cenie 1149 zł (etui można znaleźć od 89 zł). Oba modele są objęte gwarancją 24 miesięcy. Porównanie Kobo Libra Colour i Pocetbook Era Color

Podsumowanie

Dlaczego warto kupić Kobo Libra Colour?

 • rozbudowana aplikacja do notowania
 • kompatybilność z rysikiem Kobo Stylus
 • cena
 • kompatybilność ze sklepem Kobo z audiobookami

Dlaczego warto kupić Pocketbook Era Color?

 • kompatybilność z Legimi i Empik Go
 • większa ilość obsługiwanych formatów
 • szybszy procesor
 • wbudowany głośnik

Omówione modele są do siebie bardzo podobne i oferują podobne możliwości. Największym atutem Pocketbook Era Color są zainstalowane aplikacje abonamentowe, natomiast Kobo Libra Colour wyróżnia się swoimi możliwościami e-notatnika. Wybór modelu zależy więc od tego, na czym bardziej nam zależy – na prostej obsłudze Legimi i Empik Go czy na notowaniu i kompatybilnością z rysikiem do pisania.

autorka: Agnieszka
PocketBook Era ColorKobo Libra Colour

 

1 thoughts on “Porównanie 7-calowych kolorowych czytników

 1. Dinth

  > Oba czytniki działają w oparciu o zamknięty system – Linux. Nie jest możliwe zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

  Nie do konca prawda, na Kobo da sie instalowac dodatkowe aplikacje, a nawet samo alternatywne oprogramowanie czytnika Koreader. No Pocketbooku chyba(?) tez,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *