Recenzja Pocketbook InkPad Eo

Pocketbook InkPad Eo to zaawansowany czytnik e-booków, który stawia na duży, kolorowy ekran i wszechstronność użytkowania. Ponadto ma system Android, rysik w zestawie i aplikację do notowania. To wszystko sprawia, że czytnik jest wielofunkcyjny, idealny do czytania, pisania i korzystania z dodatkowych aplikacji.

Pocketbook InkPad Eo z rysikiem

Wygląd i rozmiary

Pocketbook InkPad Eo ma 10,3-calowy kolorowy wyświetlacz. Jego wymiary wynoszą 191 × 226 × 7 mm i waży 470 g.

Obudowa czytnika wykonana jest z mocnego plastiku. Ramka po jednej stronie ekranu jest szersza w celu ułatwienia trzymania czytnika. Design jest minimalistyczny i elegancki, co nadaje urządzeniu nowoczesny wygląd.

Jedyny przycisk fizyczny znajduje się na bocznej krawędzi. Służy do włączania i wyłączania.

Pocketbook InkPad Eo został wyposażony dodatkowo w aparat do fotografowania otoczenia. Aparat może okazać się przydatny w projektowaniu wnętrz lub do edycji dokumentów przez dodawanie odręcznych zapisków z pomocą rysika.

Wejście USB-C jest umieszczone na dolnej krawędzi, służy przede wszystkim do ładowania i transferu danych. Czytnik ma również wsparcie OTG, które umożliwia połączenie się z akcesoriami jak myszka, klawiatura, pendrive.

Pocketbook InkPad Eo - wejście USB-C, przycik Power i aparat.

Pocketbook InkPad Eo – wejście USB-C, przycik Power i aparat.

Ekran

Ekran E-Ink Kaleido 3 zapewnia wysoką rozdzielczość: 300 DPI w odcieniach szarości i 150 DPI w kolorze. To pozwala na wyświetlanie 16 odcieni szarości oraz 4096 kolorów.

Można regulować natężenie i barwę podświetlenia. Funkcja ta nazywa się SMARTlight. Są dostępne gotowe tryby podświetlenia: Dzień, Noc, Sen. Dzięki temu możemy dostosować podświetlenie do naszego komfortu w różnych warunkach oświetleniowych.

Czytnik można obsługiwać dotykowo palcem lub poprzez rysik, który jest dołączony do pudełka.

Pocketbook InkPad Eo - kolorowy ekran

Pocketbook InkPad Eo – kolorowy ekran

Specyfikacja techniczna

Procesor w Pocketbook InkPad Eo to Octa Core (2.3 GHz). Zapewnia szybką i sprawną zmianę stron oraz płynną obsługę aplikacji.

Wbudowany głośnik pozwala na odsłuchiwanie audiobooków czy muzyki. Czytnik obsługuje również połączenia Wi-fi (2.4GHz + 5GHz) i Bluetooth (5.0).

Pocketbook InkPad Eo - tryby odświeżania

Pocketbook InkPad Eo – tryby odświeżania

Interfejs

Menu jest w języku polskim, a także w kilkunastu innych językach, w tym w ukraińskim, czeskim, angielskim. System operacyjny to Android, dzięki czemu do dyspozycji użytkownika są tysiące różnych aplikacji ze Sklepu Google Play.

Interfejs czytnika trochę różni się od tabletów lub innych e-notatników. Przyciski sterowania (czyli przycisk wstecz, Home, Zarządzanie procesem – czyli przegląd otwartych aplikacji) są umieszczone w lewym górnym rogu. Zazwyczaj te przyciski są na dole, dlatego na początku trudno się przyzwyczaić do zmiany miejsca.  Do poruszania się po czytniku pomoże nam kulka nawigacyjna z podstawowymi narzędziami (w tym zrzut ekranu, odśwież, obracanie ekranu) lub gesty w postaci przeciągania od dolnej krawędzi.

Główne aplikacje: Przydatne notatki, Biblioteka, Pliki, Kalendarz, Zadania, Apps, Kamera są ustawione na bocznym menu. Małym niedopatrzeniem jest nieprzetłumaczona nazwa zakładki Apps. Tam mamy dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych na czytniku.

Akcelerometr pozwala na automatyczną zmianę orientacji ekranu przy czytaniu książek oraz obsłudze Menu.

Są dostępne 4 tryby odświeżania: HD256, HD, Tryb normalny i tryb ekstremalny. Pozwalają one na dostosowanie częstotliwości odświeżania w zależności od przeglądanych treści. Tryb HD256 daje najwyższą jakość obrazu do czytania statycznych materiałów, np. do czytania. Z kolei tryb ekstremalny sprawdzi się do dynamicznych grafik, filmów.

Pocketbook InkPad Eo - interfejs

Pocketbook InkPad Eo – interfejs

Formaty plików

Pocketbook InkPad Eo otwiera natywnie 15 formatów, w tym pliki tekstowe, graficzne i dźwiękowe. Liczbę tę można zwiększyć poprzez zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

Bateria i pamięć

Wbudowana pamięć czytnika wynosi 64 GB, jest też slot na dodatkową kartę pamięci. Ponadto do dyspozycji użytkownika są rozwiązania chmurowe dzięki sklepowi Google Play. Pocketbook InkPad Eo wyposażony jest w baterię o pojemności 4000 mAh, która zapewnia kilka tygodni użytkowania na jednym ładowaniu, w zależności od intensywności użytkowania i ustawień podświetlenia.

Aplikacje i funkcje

W książkach (format PDF, EPUB,MOBI) możemy dodawać podkreślenia, adnotacje, zmieniać kontrast (tzw. tryb ciemny), dzielić ekran (żeby po drugiej stronie ekranu były widoczne notatki lub inny dokument).

Pocketbook InkPad Eo - podział ekranu

Pocketbook InkPad Eo – podział ekranu

Notowanie

Aplikacja do notowania nosi nazwę Przydatne notatki. Do rysowania i notowania mamy 18 szablonów i 4 pióra o 5 różnych stopniach grubości, kolorów jest dostępnych 12. Inne narzędzia to: gumka, kształty, dodawanie zdjęć lub tekstu. Brakuje inteligentnych gestów (m.in. do zmiany stron przez pociągnięcie), a funkcja OCR nie pozwala na szybkie umieszczenie tekstu do notatki. Należy tekst z OCR najpierw skopiować, później w narzędziach wybrać “dodaj tekst” i tam wkleić. Ponadto znów pojawiła się mała niedoskonałość w tłumaczeniu: możemy zmienić rozmiar gumki, jednak funkcję tę znajdziemy pod nazwą “Utwór”, co może wprowadzać w błąd.

Pocketbook InkPad Eo - narzędzia notatnika

Pocketbook InkPad Eo – narzędzia notatnika

Funkcje dodatkowe

Na czytnik Pocketbook InkPad Eo nie mamy zainstalowanych słowników.

Możliwe jest słuchanie audiobooków na czytniku za pomocą wbudowanego głośnika lub słuchawek Bluetooth. Służy do tego aplikacja Muzyka lub Reader.

Funkcja Text-to-Speech jest dostępna w aplikacji Reader.

Pocketbook InkPad Eo - audiobooki

Pocketbook InkPad Eo – audiobooki

Przesyłanie danych

Przesyłanie danych na czytniku Pocketbook InkPad Eo jest prostsze dzięki systemowi Android i dodatkowym aplikacjom. Natomiast jeśli chodzi o natywne udostępnianie: notatki można zapisać jako plik PDF lub PNG. Jeśli wysyłamy jedną stronę, wtedy wybieramy format PNG. W przypadku wielu stron, konieczny jest eksport do formatu PDF. Można również udostępnić notatkę przez Bluetooth lub funkcję Szybkie udostępnianie.

Funkcja Send-to-Pocketbook nie jest dostępna na tym modelu.

Aparat

Aplikacja aparat pozwala na robienie prostych zdjęć i filmów otoczeniu i dokumentom o maksymalnej rozdzielczości 3264×2448. Jest dostępnych kilka narzędzi do fotografowania: lampa błyskowa, HDR, samowyzwalacz, zapobieganie wstrząsom lub migotaniu.

Pocketbook InkPad Eo - zdjęcie i notatki odręczne zrobione za pomocą czytnika

Pocketbook InkPad Eo – zdjęcie i notatki odręczne zrobione za pomocą czytnika

Cena

Pocketbook InkPad Eo kosztuje 2 449 zł, czarne dedykowane etui kosztuje osobno 189 zł (taniej w zestawie). Do czytnika jest dołączony w zestawie rysik WACOM z 2 wymiennymi końcówkami.

Pocketbook InkPad Eo - etui i rysik

Pocketbook InkPad Eo – etui i rysik

Czy warto kupić Pocketbook InkPad Eo?

Pocketbook InkPad Eo to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie duży, kolorowy ekran i szeroką funkcjonalność. Jeśli jesteś miłośnikiem e-booków, komiksów i ilustrowanych książek, a także potrzebujesz urządzenia do notowania i kompatybilnego z różnymi formatami plików, ten model z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Jednakże, ze względu na swoją cenę warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i budżet przed zakupem.

autorka: Agnieszka
PocketBook InkPad Eo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *