Onyx Boox Tab Ultra C – pierwsze wrażenia

Pierwszy 10,3-calowy, kolorowy czytnik E Ink, oferujący wysoką rozdzielczość ekranu, a do tego posiadający rozbudowane oprogramowanie i otwarty system Android. Co jeszcze warto wiedzieć o modelu Tab Ultra C?

Onyx Boox Tab Ultra C - pierwsze wrażenia

Onyx Boox Tab Ultra C – pierwsze wrażenia

Minęły już nieco ponad dwa tygodnie odkąd trafił w nasze ręce. W tym czasie testowaliśmy jego działanie, dostępne funkcje, ustawienia i przede wszystkim ekran! Nadszedł więc czas na opis pierwszych wrażeń korzystania z najnowszego, kolorowego e-notatnika od Onyx Boox.

Specyfikacja techniczna Onyx Boox Tab Ultra C:

Ekran E Ink Kaleido 3 Carta 1200
Przekątna ekranu 10,3-cala
Rozdzielczość ekranu 2480 x 1860, 300 dpi (odcienie szarości)

1240 x 930, 150 dpi (kolory)

Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy i natężenia
Wyświetlanie 16 odcieni szarości, 4096 kolorów
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (palec) oraz elektromagnetyczny (rysik)
Procesor Qualcomm Octa-core + BSR GPU
Pamięć RAM 4GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 128 GB
Slot na kartę pamięci Tak
Bateria 6300 mAh
Port USB USB-C OTG
Głośniki Tak, stereo
Mikrofon Tak
Akcelerometr Tak
Aparat Tak, 16MP
Czytnik linii papilarnych Tak, w przycisku zasilania
Waga 480g
Wymiary 225 x 184,5 x 6,7 mm
Onyx Boox Tab Ultra C - wbudowany aparat

Onyx Boox Tab Ultra C – wbudowany aparat

Kolorowy odpowiednik Tab Ultra

Takie zestawienie nie bez powodu może wydawać się znajome. Poza parametrami ekranu, podzespoły są dokładnie takie same, jak w pierwszym czytniku serii Tab. Mowa oczywiście o 10,3-calowym, monochromatycznym Onyx Boox Tab Ultra. 

Na ten moment nie będziemy więc skupiać się na dokładniejszym opisie komponentów ani ich działania. Informacje na ten temat znajdziecie w poniższych artykułach:

Onyx Boox Tab Ultra – pierwsze wrażenia

Onyx Boox Tab Ultra – test

Onyx Boox Tab Ultra C - 10,3-calowy czytnik z kolorowym ekranem

Onyx Boox Tab Ultra C – 10,3-calowy czytnik z kolorowym ekranem

Oprogramowanie Onyx Boox Tab Ultra C:

System operacyjny Android 11.0
Aplikacje zewnętrzne Możliwe pobieranie
Formaty tekstowe PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX (niektóre formaty mogą wymagać zainstalowania zewnętrznego oprogramowania)
Formaty graficzne PNG, JPG, BMP, TIFF
Formaty audio WAV, MP3
Wi-Fi Tak, 2.4GHz + 5GHz
Bluetooth Tak, 5.0
Współpraca z systemami  Windows, Linux

MacOS wymaga zainstalowania dedykowanego programu

Język systemowy 25 dostępnych, w tym polski, angielski, niemiecki i inne
Zamiana tekstu na mowę (TTS) Tak
Aplikacje domyślne Biblioteka, notatnik, przeglądarka internetowa, skaner, odtwarzacz audio, Sklep Google Play, słownik i inne
Interface Onyx Boox Tab Ultra C

Interface Onyx Boox Tab Ultra C

Podobnie, jak w przypadku podzespołów, oprogramowanie niewiele różni się od tego, które znajdziemy w modelu Onyx Boox Tab Ultra. Na e-notatniku spotkamy się więc z nadal całkiem nowym interfejsem, który zamiast dotychczasowych 5 zakładek posiada jeden pulpit z ikonami i widgetami aplikacji. Poza wspomnianym już testem oraz pierwszymi wrażeniami, więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym serii Onyx Boox Tab. 

Ekran

Na koniec zostawiliśmy najważniejszy element czytnika, który zarazem najbardziej odróżnia go od czarno-białej wersji. Mowa oczywiście o ekranie. E Ink Kaleido 3, który zastosowano w modelu Tab Ultra C posiada 3 właściwości, które odróżniają go od innych, dotychczas dostępnych: 

  • Pierwszy 10,3-calowy kolorowy ekran E Ink dostępny w Polsce (dotychczas największy ekran miał przekątną 7,8-cala). 
  • Największy ekran E Ink oferujący rozdzielczość 300 dpi do wyświetlania odcieni szarości (choć drugie miejsce zajmuje niewiele mniejszy Kindle Scribe o przekątnej 10,2-cala).
  • Pierwszy ekran E Ink oferujący rozdzielczość 150 dpi dla treści kolorowych (dotychczas było to 100 dpi).
Kolory na Onyx Boox Tab Ultra C

Kolory na Onyx Boox Tab Ultra C

Taki wyświetlacz jest rewolucją w świecie czytników, jednak nadal posiada on pewien minus. Już na pierwszy rzut oka zauważamy, że jest dość ciemny. W świetle dziennym dopiero prawie maksymalne podświetlenie ekranu sprawia, że jest on tak jasny, jak jego czarno-biały odpowiednik. Kolory wyglądają dobrze, w przeciwieństwie do tego, co mówił producent nie są pastelowe, a raczej nieco przyciemnione, co najprawdopodobniej wynika z bardziej szarego ekranu. 

Przy włączonym podświetleniu, całość wygląda dobrze i na pewno znajdzie swoich zwolenników. Sprawdzi się szczególnie dla osób pracujących z dokumentami, które zawierają grafy, diagramy, wykresy i inne elementy, które dzięki kolorom będą znacznie bardziej czytelne niż na czarno-białym ekranie. Równie dobrze sprawdzi się do komiksów, magazynów czy tworzenia precyzyjnych notatek.

Monochromatyczny Note Air 2 Plus vs kolorowy Tab Ultra C bez podświetlenia (z lewej) oraz z podświetleniem (z prawej)

Monochromatyczny Note Air 2 Plus vs kolorowy Tab Ultra C bez podświetlenia (z lewej) oraz z podświetleniem (z prawej)

Podsumowanie

Onyx Boox stara się, aby czytniki e-booków jak najbardziej przypominały tablety LCD/LED, zarazem oferując bezpieczny dla oczu ekran. Najnowszy model Tab Ultra C to potwierdza i zdecydowanie jest krokiem w dobrą stronę. Nadal posiada on pewne ograniczenia elektronicznego papieru, jednak nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że jest to najbardziej rozbudowany czytnik, jaki wypuszczono na polski rynek. 

Każdy, kto szuka wielofunkcyjnego urządzenia z kolorowym ekranem, a które zarazem posiada bezpieczny dla oczu ekran, z pewnością doceni jego możliwości. 

Onyx Boox Tab Ultra C

Autor: K.P.

2 thoughts on “Onyx Boox Tab Ultra C – pierwsze wrażenia

  1. Czytio.pl Autor wpisu

    Według naszych testów przy typowym korzystaniu (czyli bez aktywnego Bluetooth i Wi-Fi oraz bez podświetlenia ekranu) bateria zużywa około 5% na godzinę. Warto jednak pamiętać, że zużycie energii może się różnić w zależności od intensywności korzystania z różnych aplikacji czy funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *