Onyx Boox Tab Mini C – pierwsze wrażenia

Najnowszy czytnik od Onyx Boox nie tak dawno trafił w nasze ręce. Tab Mini C to najmniejszy model z rozbudowanej serii Tab. 7,8-calowy, kolorowy ekran Kaleido 3, a do tego podzespoły i oprogramowanie najwyższej jakości. Poniżej opis naszych pierwszych wrażeń.

Onyx Boox Tab Mini C - pierwsze wrażenia

Onyx Boox Tab Mini C – pierwsze wrażenia

Pierwsze otwarcie

Onyx Boox jak zwykle imponuje dopracowanym designem każdego elementu, włącznie z opakowaniem. Jest to czarne, prezentowe pudełko, ze znanym nam już wzorem po bokach oraz logo BOOX na froncie. W środku, poza czytnikiem znajdziemy kompatybilny kabel USB, kartę gwarancyjną, krótką instrukcję obsługi oraz dedykowany rysik Onyx Boox Pen Plus. Po raz pierwszy w serii Tab nie spotykamy się z rysikiem Pen 2 Pro (z gumką). Piórko, które dostajemy dotychczas znane było z bardziej podstawowych serii jak Nova czy Note.

Pierwsze uruchomienie Onyx Boox Tab Mini C wygląda standardowo dla czytników tego producenta, wybieramy język systemowy, datę, sposób nawigacji i kilka innych podstawowych ustawień. 

Onyx Boox Tab Mini C - zawartość pudełka

Onyx Boox Tab Mini C – zawartość pudełka

Wygląd

Design czytnika to tak właściwie połączenie modeli Nova Air C i Tab Ultra C, a jak to zwykle w przypadku Onyx Boox bywa wygląda to bardzo dobrze. Całość utrzymana została w grafitowo czarnej stylistyce. 

Przednia ramka została scalona z ekranem i pokryta warstwą zmatowionego tworzywa. Krawędzie boczne oraz tylna obudowa są jednolite, w grafitowym kolorze. W dolnej części plecków znajdziemy wąski panel z nadrukowanym wzorem BOOX. Nad nim wygrawerowano kilka informacji o czytniku, jak model czy numer seryjny. Przycisk włączania znajduje się na górnej krawędzi, a głośniki, mikrofon i port USB-C na dolnej. 

Onyx Boox Tab Mini C - wygląd

Onyx Boox Tab Mini C – wygląd

Czytnik waży 264g, nie należy więc do bardzo lekkich, jednak nie jest też zbyt ciężki. Jest poręczny, a trzymanie go w rękach nie jest męczące. Plecki zostały lekko wyprofilowane, dzięki czemu wygodnie dopasowuje się do dłoni. Jego dokładne wymiary to 194 x 136,5 x 8,3 mm.

 

Podzespoły

Ekran E Ink Kaleido 3 Carta 1200
Przekątna ekranu 7,8-cala
Rozdzielczość ekranu 1872 x 1404, 300 dpi (odcienie szarości)

936 x 702, 150 dpi (kolory)

Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy i natężenia
Wyświetlanie 16 odcieni szarości, 4096 kolorów
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (palec) oraz elektromagnetyczny (rysik)
Procesor Qualcomm Octa-core + BSR GPU
Pamięć RAM 4GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 64 GB
Slot na kartę pamięci Nie
Bateria 5000mAh
Port USB USB-C OTG
Głośniki Tak, stereo
Mikrofon Tak
Akcelerometr Tak
Waga 264g
Wymiary 194 x 136,5 x 8,3 mm

 

Ekran Tab Mini C

Onyx Boox Tab Mini C to kolejny czytnik posiadający najlepszy dostępny kolorowy ekran E-Ink. Kaleido 3 oferuje rozdzielczość 300 dpi w przypadku odcieni szarości oraz 150 dpi wyświetlając kolory. Pierwszym i dotychczas jedynym modelem Onyx Boox, który oferował ten wyświetlacz był 10,3-calowy Tab Ultra C. 

Onyx Boox Tab Mini C - włączanie czytnika

Onyx Boox Tab Mini C – włączanie czytnika

Jedyne różnice, jakie zauważyliśmy pomiędzy ekranami tych dwóch kolorowych modeli to podświetlenie, które nieco mocniejsze jest w Tab Mini C oraz odcienie, które bardziej wyraziste są również w 7,8-calowym czytniku. Pozostałe elementy są takie same, a dokładniej opisaliśmy je w teście Tab Ultra C.

 

Szybkość działania

Otwieranie nawet dużych książek nie zajmuje więcej niż kilka sekund, przewracanie stron czy włączenie funkcji wykonywane jest zaraz po dotknięciu ekranu. Tworzenie odręcznych notatek również jest bardzo responsywne, a opóźnienia nie są zauważalne podczas pisania. Jedyny proces, który zajmuje nieco więcej czasu to włączanie czytnika, zajmuje ono nieco ponad pół minuty. Nie musimy się jednak o to martwić, ponieważ domyślnie, czytnik jedynie się wygasza, a wybudzenie to kwestia 2 sekund. 

Onyx Boox Tab Mini C - ekran

Onyx Boox Tab Mini C – ekran

Oprogramowanie

System operacyjny Android 11.0
Aplikacje zewnętrzne Możliwe pobieranie
Formaty tekstowe PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX (niektóre formaty mogą wymagać zainstalowania zewnętrznego oprogramowania)
Formaty graficzne PNG, JPG, BMP, TIFF
Formaty audio WAV, MP3
Wi-Fi Tak, 2.4GHz + 5GHz
Bluetooth Tak, 5.0
Współpraca z systemami  Windows, Linux

MacOS wymaga zainstalowania dedykowanego programu

Język systemowy 25 dostępnych, w tym polski, angielski, niemiecki i inne
Zamiana tekstu na mowę (TTS) Tak
Aplikacje domyślne Biblioteka, przeglądarka internetowa, odtwarzacz audio, Sklep Google Play, słownik i inne

 

Interface

Tak, jak w poprzednich modelach serii Tab, również w tym przypadku spotykamy się z interfacem zbliżonym do standardowych tabletów niż czytników. Posiada pulpit, na którym dowolnie można konfigurować położenie ikon, folderów i widgetów, a nie kilka zakładek, pomiędzy którymi się przemieszczamy. 

Onyx Boox Tab Mini C - pulpit

Onyx Boox Tab Mini C – pulpit

Całość jest przejrzysta, a do tego, dzięki kolorowym ikonom wygląda bardzo ładnie. Ze względu na rozbudowane oprogramowanie, poruszanie się po urządzeniu może jednak początkowo sprawiać nieco trudności. W takim przypadku zachęcamy do przeczytania naszego poradnika obsługi serii Tab, gdzie szczegółowo przyglądamy się nowym elementom systemu. 

 

Pobieranie aplikacji zewnętrznych

Ze względu na otwarty system Android 11.0, Tab Mini C umożliwia pobieranie dowolnych aplikacji zewnętrznych. Dużym ułatwieniem jest to, że na tablecie domyślnie dostępny jest Sklep Google Play, z którego łatwo i wygodnie możemy dodawać programy.

Onyx Boox Tab Mini C - Sklep Google Play

Onyx Boox Tab Mini C – Sklep Google Play

Otwarty system oznacza, że Tab Mini C jest bardzo wielofunkcyjnym urządzeniem. Producent, zamiast sam wybierać, jakie aplikacje mogą być przydatne, pozostawił tę decyzję w rękach konsumentów. Czytnik zawiera kilka najważniejszych programów, a cała pozostała pamięć jest do dyspozycji użytkownika. Niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy posiadanych zainteresowań, każdy jest w stanie dopasować możliwości tabletu do własnych wymagań i potrzeb, bez dodatkowych ograniczeń. 

 

Czytanie, słuchanie, notowanie

Tablet bezproblemowo obsługuje wszystkie najpopularniejsze pliki tekstowe, a do tego oferuje wiele ustawień, które zmieniają się w zależności od czytanego formatu. E-booki, takie jak MOBI czy EPUB pozwalają na dokładne dostosowanie czcionki, interlinii, marginesów czy akapitów. Pliki PDF czy DJVU skupiają się na sposobie wyświetlania, jak przybliżanie, przycinanie marginesów, czy dostosowanie kolorów.

Onyx Boox Tab Mini C - biblioteka

Onyx Boox Tab Mini C – biblioteka

Czytnik kompatybilny jest z 2 najpopularniejszymi formatami plików dźwiękowych: MP3 i WAV. Dedykowana aplikacja muzyki pozwala przeglądać dostępne utwory, tworzyć własne listy odtwarzania czy ustawić wyłącznik czasowy. Utwory odsłuchamy za pomocą wbudowanych głośników lub podłączając urządzenie audio za pomocą połączenia Bluetooth lub przewodowo, przez port USB-C. 

Onyx Boox Tab Mini C - audiobooki

Onyx Boox Tab Mini C – audiobooki

Notowanie za pomocą rysika elektromagnetycznego możliwe jest w dedykowanej aplikacji notatnika, książkach lub kompatybilnych programach zewnętrznych. Najbardziej rozbudowaną oraz najlepiej działająca będzie pierwsza opcja. Znajdziemy tam 5 rodzajów pędzli w 16 kolorach, kilka gumek, możliwość dodawania załączników, pól tekstowych, zmianę wielkości obszaru roboczego i szablonu, konwertowanie tekstu odręcznego na elektroniczny i nie tylko. 

Onyx Boox Tab Mini C - notatki odręczne

Onyx Boox Tab Mini C – notatki odręczne

Dedykowany notatnik umożliwia również tworzenie notatek elektronicznych, za pomocą klawiatury ekranowej lub zewnętrznej, podłączonej przez Bluetooth. Możliwości wprawdzie nie dorównują najlepszym dostępnym aplikacjom do edycji tekstu, jednak jak na domyślny notatnik na urządzeniu mobilnym daje on bardzo dużo możliwości. Dostępna jest m.in. edycja czcionek, marginesów i interlinii, tworzenie list punktowanych, dodawanie załączników czy nagrań głosowych. 

Onyx Boox Tab Mini C - notatki tekstowe

Onyx Boox Tab Mini C – notatki tekstowe

Cena

Aktualnie Onyx Boox Tab Mini C kosztuje ok. 2300 zł. Jak już wspomnieliśmy, w zestawie dostajemy rysik, a więc chęć korzystania z notatek odręcznych nie generuje dodatkowych kosztów, jak ma to czasami miejsce w przypadku innych marek (np. reMarkable). 

Dla zwiększenia ochrony czytnika możemy zdecydować się na dedykowane etui. Jest ono całe czarne, z magnetycznym mocowaniem oraz specjalną osłonką na rysik. Zestaw czytnik + pokrowiec na stronie Czytio.pl kosztuje w tym momencie ok. 2400 zł. 

Onyx Boox Tab Mini C - etui

Onyx Boox Tab Mini C – etui

Podsumowanie

Tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać, najnowszy Onyx Boox Tab Mini C prezentuje się bardzo dobrze. Posiada standardowe dla tego producenta, rozbudowane oprogramowanie oraz wysokiej jakości podzespoły. Jego działanie jest szybkie, a możliwości duże. Jego cena nie jest niska, jednak jest to urządzenie z najwyższej półki, więc takie koszty nie dziwią.

Onyx Boox Tab Mini C

Autor: K.P.

1 thoughts on “Onyx Boox Tab Mini C – pierwsze wrażenia

  1. Photopolis

    Świetny artykuł. Jestem zachwycony, że trafiłem na to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *