Jak uczyć się języków obcych na Onyx Boox?

Nauka języków to dobry sposób na poszerzenie swoich horyzontów, poznanie obcych kultur i nowych przyjaciół, często też przydaje się w pracy czy w podróżach. I pewnie każdy z nas chociaż raz podjął się tego wyzwania. Jakie wyszły z tego skutki? Z pewnością trudno było pozostać zmotywowanym w natłoku spraw codziennych, odnalezienie czasu wolnego mogło wydawać się wyzwaniem. Dziś sprawdzimy, czy jest lepszy sposób na naukę języka obcego oraz czy czytniki Onyx Boox mogą nam w tych pomóc.

Jak działają aplikacje na czytnikach?

Dlaczego czytniki Onyx?

Czytniki Onyx Boox to urządzenia wyjątkowe. Wszystkie dostępne na polskim rynku mają ekran E-Ink, technologię, która jest bezpieczna dla naszych oczu oraz otwarty system Android pozwalający na zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

W naszej w ofercie są dostępne zarówno małe czytniki (6- i 7-calowe), które z łatwością zmieszczą się do torebki czy nawet do kieszeni lub większe (powyżej 7,8-cali), które sprawdzą się do nauki stacjonarnej.

Większe czytniki umożliwiają precyzyjne notowanie rysikiem. Jest to funkcja szczególnie pożyteczna, jeśli mamy w nawyku robienie notatek podczas uczenia się. Rozbudowane narzędzia i szablony pozwalają na efektywną naukę i spersonalizowanie ustawień do swoich potrzeb.

Ponadto, na czytnikach Onyx Boox mamy możliwość instalowania aplikacji ze Sklepu Google Play. To sprawia, że mamy więcej dostępnych opcji niż na większości czytników z systemem Linux.

Porównamy możliwości małego i poręcznego czytnika Onyx Boox Poke 5 oraz dużego i bardziej rozbudowanego Onyx Boox Tab Ultra C Pro.

Onyx Boox Poke 5 to czytnik z 6-calowym, czarno-białym ekranem, który jest przeznaczony głównie do czytania beletrystyki. Jednak dzięki dostępu do sklepu z aplikacjami możemy rozbudować jego możliwości. Rozdzielczość wynosi 300 DPI, co jest najwyższą dostępną rozdzielczością w ekranach E-Ink, pamięć wewnętrzna wynosi 32 GB, która pozwala na przechowanie tysięcy książek i kilku aplikacji.

Natomiast Onyx Boox Tab Ultra C Pro to duży, 10,3-calowy czytnik z kolorowym ekranem. Rozdzielczość wynosi 300 DPI, gdy czytamy materiał czarno-biały lub 150 DPI, gdy wyświetlamy kolorową zawartość. Pamięć wynosi 64 GB, a działanie czytnika jest wspomagane przez BSR, technologię odświeżania ekranu, pozwalającą na szybsze wyświetlanie ruchomych treści i zmniejszenie efektu ghostingu.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Czytniki z ekranem E-Ink mają wiele zalet, ale nie zawsze dorównują klasycznym tabletom czy telefonom. Jest to spowodowane technologią E-Ink i kapsułkami elektromagnetycznymi, które tworzą to, co widzimy na ekranie. Kapsułki E-Ink nie przemieszczają się tak szybko jak obraz na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (LCD), dlatego czasami możemy zauważyć również pewne niedoskonałości, jak przebijanie się poprzednio wyświetlanego tekstu/obrazu czy miganie ekranu.

Jak uczyć się języków na czytnikach Onyx Boox?

Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji dedykowanych do nauki języków. Najpopularniejsze to: Duolingo i Busuu, są dostępne w Sklepie Google Play i to je przetestujemy w tym artykule.

Duolingo

Na czytniku Onyx Boox Poke 5 musimy liczyć się, że urocza zielona sowa nie będzie tak przyciągała wzroku ze względu na czarno-biały ekran. Do korzystania z aplikacji ustawiliśmy tryb odświeżania prędkości, które wspomaga wyświetlanie bardziej dynamicznych treści.

Działanie aplikacji Duolingo na czytniku Onyx Boox Poke 5

Działanie aplikacji Duolingo na czytniku Onyx Boox Poke 5

Działanie aplikacji jest całkiem sprawne i szybko można ukończyć zadania do nauki języka, a obraz był przejrzysty jednak z okazjonalnymi przebiciami. Animacje prezentują się bez większych zastrzeżeń, są bardziej statyczne niż na ekranach LCD, pojawia się nieznaczny ghosting, jednak nie utrudnia on nauki. Dużym minusem jest to, że nie wszystkie podkreślenia czy różnice w kolorach są zauważalne na ekranie czarno-białym. Mimo małych niedoskonałości udało się pomyślnie przejść kilka poziomów.

Na modelu Tab Ultra C Pro Duolingo bardziej przypomina tę wersję, którą znamy z telefonów i tabletów dzięki szybszemu procesorowi i kolorowemu ekranowi. Do przetestowania aplikacji ustawiliśmy tryb szybki odświeżania, który pozwala na szybsze wyświetlanie animacji. Przebicia są rzadkie i nie przeszkadzają w użyciu. Obsługa aplikacji jest zdecydowanie prostsza i bardziej przejrzysta dzięki wyświetlanym kolorom.

Działanie aplikacji Duolingo na czytniku Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Działanie aplikacji Duolingo na czytniku Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Busuu

Busuu jest aplikacją z mniejszą ilością animacji i kolorów, jednak z dużą liczbą filmów. Dlatego na Onyx Boox Poke 5 frazy i słówka do nauki wyglądają przejrzyście, jednak filmy dołączone do zadań są ciemne, niewyraźne oraz występują przebicia. Na szczęście to nie video jest ważne do wykonania ćwiczenia, nie potrzebujemy więc wyraźnego obrazu.

Działanie aplikacji Busuu na czytniku Onyx Boox Poke 5

Działanie aplikacji Busuu na czytniku Onyx Boox Poke 5

Na czytniku Tab Ultra C Pro znów widać sporą różnicę w jakości wyświetlania. Zadania ładują się szybciej, filmy są znacznie wyraźniejsze i przyjemniejsze dla oka. Animacje są kontrastowe i szybkie.

Działanie aplikacji Busuu na czytniku Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Działanie aplikacji Busuu na czytniku Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Wniosek

Na czytnikach Onyx Boox można korzystać z aplikacji ze Sklepu Google Play. Osoby, które trzymają się budżetu i wolą mniejsze, tańsze czytniki mogą wybrać modele Onyx Boox Poke 5 (6-calowy) lub Page (7-calowy). Aplikacje będą na nich działać, jednak z małymi niedoskonałościami: wolniejszym działaniem i okazjonalnym przebiciami. Na większych czytnikach (np. Onyx Boox Tab Mini C, Note Air 3 C, Tab Ultra C Pro) aplikacje będą znacznie szybsze, a ponadto kolorowy wyświetlacz pomoże w posługiwaniu się aplikacją.

Jakie są inne sposoby nauki?

Jedną z najważniejszych zalet korzystania z Onyx Boox do nauki języków jest ogromna biblioteka zasobów cyfrowych na wyciągnięcie ręki. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi, czy zaawansowanymi uczniami, można łatwo znaleźć zasoby dostosowane do naszegopoziomu biegłości i celów uczenia się. W księgarniach internetowych (np. w Legimi lub Empik Go) możemy znaleźć nie tylko podręczniki i poradniki, jak się uczyć, ale również książki w językach obcych.

Ponadto, dzięki słownikom, możemy szybko sprawdzać i uczyć się nowych słówek.

Działanie słowników na Onyx Boox Note Air 3 C

Działanie słowników na czytniku Onyx Boox Note Air 3 C

Żeby mieć styczność z językiem nawet w codziennych sprawach, gdy korzystamy z czytnika w celach relaksacyjnych lub do pracy, polecamy zmianę języka systemu. Onyx Boox ma dostępne ponad 20 języków do wyboru.

Natomiast jeśli uczymy się nowego alfabetu np. pisma chińskiego lub cyrylicy, z pewnością docenimy funkcję odręcznego notowania na większych czytnikach. Możemy ćwiczyć i pisać w nieskończoność, a nie zmarnujemy ani jednej kartki papierowej, a co więcej możemy do woli poprawiać błędy.

Działanie Google Translate na czytniku Onyx Boox Note Air 3 C

Działanie Google Translate na czytniku Onyx Boox Note Air 3 C

Podsumowanie

Dzięki ekranowi E-Ink nasze oczy nie będą się męczyć, a my będziemy mogli poświęcić całą swoją uwagę nauce. Natomiast dzięki systemowi Android na czytnikach Onyx Boox możemy dostosować ustawienia pod swoje potrzeby. Aplikacje, notatki, słowniki – to od nas zależy, jaki sposób nauki wybierzemy. Mamy jednak pewność, że dzięki czytnikom Onyx Boox będziemy zmotywowani dłużej, a nauka będzie przyjemniejsza. Świetnie też się sprawdzą w podróży, żeby sprawdzić efekty naszej pracy.

autorka: Agnieszka
Onyx Boox Poke 5Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *