Najlepsze e-czytniki dla początkujących

Jaki czytnik jest najlepszy na początek? Kluczowym elementem jest wybór e-czytnika, który będzie wygodny, intuicyjny i funkcjonalny. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym e-czytnikom dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-czytaniem. Ważnymi aspektami, na których skupimy uwagę będą: waga, przekątna ekranu, bateria, interfejs, wyświetlacz oraz budowa.

Przekątna ekranu – rozmiar podobny do książki

Rozmiar ekranu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort czytania. Dla początkujących użytkowników idealne są e-czytniki o przekątnej ekranu 6 do 7 cali, które są zbliżone do rozmiaru tradycyjnej książki. Modele takie jak PocketBook Verse, PocketBook Verse Pro, Onyx Boox Poke 5 oraz Kobo Clara (zarówno w wersji czarno-białej, jak i kolorowej) doskonale spełniają te kryteria. Te czytniki zapewniają wygodne i naturalne doznania czytelnicze, co ułatwia przejście z papierowych książek na e-booki.

Najlepsze czytniki 6-calowe

Waga – lekkość w podróży

Waga e-czytnika ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla osób, które często czytają w podróży. Lekki czytnik zmniejsza zmęczenie rąk i jest wygodniejszy w użyciu przez dłuższy czas. Jednym z najlepszych przykładów lekkiego e-czytnika jest PocketBook Basic Lux 4, który waży 155 gramów. Ten model jest wyjątkowo lekki, co sprawia, że jest idealny do noszenia w torbie czy plecaku, nie obciążając dodatkowo użytkownika.

Lekki czytnik

Wyświetlacz – kolorowy czy czarno-biały?

Wybór między kolorowym a czarno-białym wyświetlaczem to istotna decyzja. Czytniki z kolorowym ekranem E Ink oferują możliwość wyświetlania kolorowych ilustracji, co jest atrakcyjne dla wielu użytkowników. Jednak takie wyświetlacze mają mniejszy kontrast, większy ghosting oraz dłuższy czas odświeżania w porównaniu do czarno-białych ekranów. Dlatego, jeśli nie zależy nam mocno na posiadaniu kolorowych ilustracji, lepiej wybrać ekran czarno-biały. Zapewnia on lepszą jakość tekstu i płynniejsze wrażenia czytelnicze, co jest szczególnie ważne dla początkujących użytkowników. Jeżeli chodzi o czarno-białe wyświetlacze, najnowszym jest E Ink Carta 1300, który znajdziemy w Kobo Clara BW. Zapewnia on lepszy kontrast o 20% i szybszy czas reakcji na dotyk. 

Czytnik z ekranem kolorowym czy czarno-białym

Bateria – długotrwałe działanie na jednym ładowaniu

E-czytniki, dzięki wykorzystaniu technologii elektronicznego papieru, zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne wyświetlacze LCD. W rezultacie, ich bateria może wytrzymać nawet kilka tygodni na jednym ładowaniu. Dlatego też, w tej kategorii nie ma wyraźnych faworytów.

PocketBook, Kobo, oraz Kindle, oferują e-czytniki o zbliżonej żywotności baterii. Dzięki technologii E Ink, urządzenia te zużywają minimalną ilość energii podczas wyświetlania statycznych stron. Nawet przy intensywnym użytkowaniu, takim jak codzienne czytanie przez kilka godzin, e-czytniki te mogą działać przez kilka tygodni bez potrzeby ładowania. 

Czytniki z dobrze trzymającą baterią

Czytniki Onyx Boox, które działają na systemie Android, wyróżniają się nieco wyższym zużyciem energii. Wiąże się to z możliwością instalowania dodatkowych aplikacji, które mogą działać w tle i obciążać baterię. Aby zrekompensować to większe zapotrzebowanie na energię, Onyx Boox są wyposażone w bardziej pojemne baterie, co sprawia, że ich żywotność jest porównywalna z czytnikami bez systemu Android.

Intuicyjny interfejs – łatwość obsługi

Dla początkujących czytelników, prostota i intuicyjność interfejsu są kluczowe. E-czytnik powinien być łatwy w obsłudze, aby umożliwić szybkie rozpoczęcie czytania bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane instrukcje. Czytniki Kindle pomimo prostego interfejsu, nie oferują menu w języku polskim. Z kolei PocketBook oferuje najbardziej minimalistyczny i intuicyjny interfejs, w pełni przystosowany do polskich użytkowników. Modele takie jak PocketBook Basic Lux 4, PocketBook Verse, PocketBook Verse Pro, PocketBook Era i PocketBook Era Color mają przejrzysty interfejs, który umożliwia szybki dostęp do ostatnio czytanych książek. Dodatkowo mają fabrycznie wbudowane aplikacje czytelnicze takie jak Empik Go i Legimi, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo pobierać nowe książki bezpośrednio na swoje e-czytniki. 

Czytnik z dostępem do Empik Go, Legimi

Budowa – ergonomia i wygoda

Przestawienie się z książki na e-czytnik może przez jakiś czas wydawać się nienaturalne, dlatego budowa i sposób trzymania czytnika mają duże znaczenie. Ważnym aspektem są fizyczne przyciski zmiany stron, które dają użytkownikowi możliwość wyboru, czy woli poruszać się po e-booku, używając gestów, czy poprzez fizyczne przyciski. Czytniki oferujące to udogodnienie to modele PocketBook, ale także wybrane modele innych marek, takie jak 7-calowy Kobo Libra Colour, Onyx Boox Page czy 8-calowy Kobo Sage.

Czytnik z fizycznymi przyciskami

Jednym z najbardziej popularnych i praktycznych designów e-czytników są modele z jednym szerszym bokiem, na którym umieszczone są fizyczne przyciski. Takie rozwiązanie oferują czytniki Kobo Libra Colour, Kobo Sage, PocketBook Era oraz PocketBook Era Color. Ten projekt jest szczególnie lubiany, ponieważ szerszy bok stanowi idealne miejsce do trzymania czytnika, pozwalając użytkownikowi skupić się na lekturze bez przypadkowych dotknięć ekranu.

Czytnik z asymetrycznym kształtem

Podsumowanie

Kluczowym elementem jest wybór e-czytnika, który będzie wygodny, intuicyjny i funkcjonalny. Modele takie jak PocketBook Basic Lux 4 i Kobo Clara BW są doskonałymi opcjami dla osób zaczynających swoją przygodę z e-czytaniem. PocketBook Basic Lux 4 jest wyjątkowo lekki, co sprawia, że idealnie sprawdza się w podróży, natomiast Kobo Clara BW oferuje najnowszą technologię E Ink Carta 1300, zapewniającą lepszy kontrast i szybszy czas reakcji. Jednakże w tym artykule, najczęściej wspominanymi czytnikami, które spełniają podane kryteria, są czytniki marki PocketBook. 6-7 calowe modele Pocketbook oferują wszystko, co potrzebne na start: długotrwałą baterię, intuicyjny interfejs z wbudowanymi aplikacjami do czytania, kolorowe i czarno-białe wyświetlacze w zależności od preferencji oraz fizyczne przyciski. Dzięki tym cechom przejście z książek na e-booki będzie przyjemne i proste.

Kobo Clara BWPocketBook Verse Pro/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *