Kobo Libra Colour w porównaniu z Kobo Libra 2

Kobo Libra 2, znany ze swojej wydajności i solidnego designu, już zdążył zyskać uznanie wśród użytkowników. Jednakże jego następca, Kobo Libra Colour, wprowadza szereg zmian, które mogą przekonać do siebie nawet tych najbardziej wymagających. W poniższym artykule szczegółowo przyjrzymy się specyfikacjom technicznym obu modeli, aby zrozumieć, jakie ulepszenia zaoferował nowszy model.

Design i wykonanie

Kobo Libra 2 i Kobo Libra Colour dzielą wiele cech wspólnych w zakresie designu, które sprawiają, że są wygodne w użytkowaniu. Oba modele charakteryzują się ergonomicznym kształtem oraz solidną konstrukcją. Asymetryczny kształt, jest szczególnie ceniony, ponieważ umożliwia łatwe trzymania czytnika jedną ręką.

Czytnik Kobo Libra Colour

Kobo Libra Colour

Szerszy bok jest wyposażony w fizyczne przyciski zmiany stron. Zapewnia pewniejszy chwyt i przekłada się na sprawniejsze doświadczenie użytkowania. Teksturowana tylna część obudowy dodatkowo zwiększa komfort, zapobiegając przypadkowemu wyślizgnięciu się urządzenia z ręki​.

Rozmiar i waga

Kobo Libra 2 i Kobo Libra Colour są podobne pod względem wymiarów. Obie wersje mają niemalże identyczne wymiary, 144.6 x 161,6 mm w Kobo Libra 2 i 144.6 x 161 mm w Kobo Libra Colour. Jednak Kobo Libra Colour jest odrobinę cieńszy, z grubością 8.3 mm w porównaniu do 9 mm w przypadku Libra 2. Co więcej, Kobo Libra Colour jest również lżejszy – waży 199,5 gramów.  Stanowi to niedużą, ale istotną różnicę w porównaniu do 215 gramów wagi Kobo Libra 2. Ta redukcja wagi i zmniejszenie grubości sprawiają, że Kobo Libra Colour jest wygodniejszy, zwłaszcza podczas długich sesji z e-bookiem.

Wymiary Kobo Libra Colour

Wymiary Kobo Libra Colour

Wyświetlacz i rozdzielczość

Kobo Libra 2 to 7-calowy ekran o rozdzielczości 1264 x 1680 pikseli, co daje gęstość pikseli na poziomie 300 dpi. Taki wyświetlacz zapewnia wyraźny i kontrastowy tekst, idealny do czytania e-booków. Kobo Libra Colour wykorzystuje ten sam rozmiar ekranu, lecz zastosowano tutaj technologię E Ink Kaleido 3, która umożliwia wyświetlanie kolorów. Rozdzielczość dla czarno-białego tekstu pozostaje taka sama, ale kolorowe elementy są wyświetlane w rozdzielczości 468 x 624 pikseli 150 dpi. Pozwala to na dobre odwzorowanie kolorów przy zachowaniu czytelności tekstu.

Pamięć i przechowywanie

Oba modele oferują 32 GB wewnętrznej pamięci, co pozwala na przechowywanie tysięcy książek, dokumentów i innych materiałów. To szczególnie ważne dla użytkowników, którzy lubią mieć przy sobie dużą bibliotekę, bez potrzeby ciągłego łączenia się z Internetem czy korzystania z chmury.

Notowanie na Kobo Libra Colour

Notatnik Kobo Libra Colour

Notowanie i czytanie na Kobo Libra Colour, a Kobo Libra 2

Kolorowy ekran w Kobo Libra Colour otwiera nowe możliwości dla użytkowników, którzy szukają bogatszego doświadczenia czytelniczego. Dzięki technologii E Ink Kaleido 3, czytelnicy mogą cieszyć się nie tylko tradycyjnymi czarno-białymi tekstami, ale także kolorowymi ilustracjami, co jest znaczącym atutem przy materiałach, w których ważną rolę odgrywają obrazy. To otwiera drzwi do pełniejszego doświadczania zawartości takiej jak: e-booki z kolorowymi rysunkami, komiksy, mangi czy nawet naukowe i edukacyjne publikacje, które często korzystają z kolorów do lepszego zobrazowania danych.

Tworzenie wykresów na Kobo Libra Colour

Notatnik zaawansowany Kobo Libra Colour

Kobo Libra 2 umożliwia tworzenie notatek i zakładek za pomocą ekranu dotykowego, co jest już standardem w większości nowoczesnych czytników. Jednak Kobo Libra Colour poszerza tę funkcjonalność, wprowadzając możliwość używania rysika. Ułatwia to precyzyjne notowanie, rysowanie i zakreślanie ważnych fragmentów tekstu. 

Funkcja notowania z użyciem rysika, w połączeniu z kolorowym ekranem znacznie rozszerza możliwości urządzenia. Użytkownicy mogą robić notatki tekstowe i tworzyć kolorowe podkreślenia, co pomaga w organizacji wiedzy i zwiększa efektywność nauki oraz pracy. To szczególnie przydatne podczas analizy dokumentów czy artykułów naukowych, gdzie różne kolory mogą kodować kategorie lub priorytety.

Zaaawansowany Notatnik Kobo Libra Colour

Funkcja tworzenia wykresów i diagramów na Kobo Libra Colour

Chmura

Kobo Libra Colour posiada funkcję integracji z Dyskiem Google i Dropbox. Umożliwia to użytkownikom synchronizację e-booków i dokumentów z chmurą, co ułatwia zarządzanie plikami i dostęp do nich z różnych urządzeń. Funkcja ta zwalnia miejsce w pamięci wewnętrznej czytnika, co jest przydatne dla osób z dużymi bibliotekami cyfrowymi. Możliwość zapisywania i pobierania dokumentów bezpośrednio z chmury zwiększa funkcjonalność Kobo Libra Colour.

Łączność Wi-Fi i Bluetooth w modelach Kobo Libra Colour oraz Kobo Libra 2

Oba modele oferują solidne możliwości łączności, jednak Kobo Libra Colour z pasmami 2.4GHz oraz 5GHz może zapewnić nieco lepszą stabilność i prędkość połączenia Wi-Fi, jest to szczególnie korzystne podczas pobierania książek czy aktualizacji oprogramowania.

W obu przypadkach Bluetooth pozostaje niezmiennie wygodnym dodatkiem, umożliwiającym podłączenie słuchawek i słuchanie audiobooków.

Funkcje Kobo Libra Colour

Sekcja „Więcej” Kobo Libra Colour

Obsługiwane formaty plików

Jednym z największych atutów czytników Kobo jest ich wszechstronność w obsłudze różnych formatów plików. Oba modele obsługują EPUB, PDF, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, i CBR. Dzięki temu, użytkownicy mogą bez problemu wczytywać różnorodne treści, co czyni te czytniki idealnymi dla osób czytających zarówno tradycyjne e-booki, jak i komiksy.

Procesory

Kobo Libra 2 jest wyposażony w procesor o taktowaniu 1 GHz, co zapewnia odpowiednią wydajność do codziennych zadań związanych z czytaniem i przeglądaniem biblioteki. Z kolei Kobo Libra Colour, dzięki zastosowaniu procesora Dual 2.0 GHz, usprawnia zarówno szybkość działania jak i wydajność czytnika. Większa moc obliczeniowa nowego modelu oznacza szybszą reakcję na polecenia użytkownika, płynniejszą nawigację po interfejsie oraz lepszą obsługę zaawansowanych funkcji, takich jak kolorowe wyświetlanie treści czy interakcje z rysikiem.

Aktywność Kobo Libra Colour

Sekcja „Aktywność” na Kobo Libra Colour

Bateria

Kobo Libra Colour jest wyposażony w baterię o pojemności 2050 mAh, co pozwala na tygodnie czytania bez konieczności ładowania. Choć Kobo Libra 2 również zapewnia długotrwałą pracę na baterii, brak konkretnych danych dotyczących pojemności baterii utrudnia bezpośrednie porównanie. Jednakże, producent zapewnia, że model Libra 2 będzie pracował do kilku tygodni na jednym naładowaniu, dlatego Kobo Libra 2 nadal pozostaje efektywnym rozwiązaniem. 

Kobo Libra Colour to ewolucja w ofercie Kobo, która zdecydowanie zasługuje na uwagę. Kolorowy ekran to duża zmiana, która zwiększa atrakcyjność urządzenia dla nowej grupy użytkowników. Jednocześnie zachowanie podobieństw w kwestii wyglądu, podkreślając tutaj charakterystyczny asymetryczny kształt, pokazuje, że nowy model zbudowano na solidnych fundamentach, oferując jednocześnie coś nowego. Zmniejszona waga, kolorowy ekran, lepszy procesor i łączność Wi -Fi to udoskonalenia, które sprawiają, że Libra Colour jest szybszy i płynniejszy w użytkowaniu. 

Specyfikacja techniczna

Model Kobo Libra 2 Kobo Libra Colour
Ekran 7″ E Ink Carta 1200, wodoodporny (IPX8) z podświetleniem 7″ E Ink Kaleido™ 3, wodoodporny (IPX8) z podświetleniem
Rozdzielczość 1264 x 1680 px, 300 ppi 1264×1680 (w odcieniach szarości), 632×840 (w kolorze), 300 PPI(w odcieniach szarości), 150 PPI (w kolorze)
Podświetlenie ekranu Tak z regulacją barwy podświetlenia Tak z regulacją barwy podświetlenia
Poziomy szarości 16 16 (w odcieniach szarości)

4096 (w kolorze)

Obsługiwane formaty plików 15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR) 15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
Interfejs dotykowy Tak Tak – dotyk pojemnościowy (na palec) lub rysik Kobo (kupowany oddzielnie)
Procesor 1 GHz Dual 2,0 GHz
Pamięć RAM bd 1 GB
Wewnętrzna pamięć flash 32 GB 32 GB
System operacyjny
USB USB-C USB-C
Slot kart pamięci Nie Nie
Wyjście słuchawkowe Nie Nie
Głośniki zewnętrzne Nie Nie
Wi-Fi Tak, 802.11 b/g/n Tak, Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz)
Bluetooth Tak Tak
Przeglądarka internetowa bd bd
Akcelerometr Tak Nie
Języki menu polski, angielski, niemiecki, francuski i inne polski, angielski, niemiecki, francuski i inne
Słowniki
Bateria do kilku tygodni 2050 mAh
Waga 215g 199,5 g
Wymiary 144,6 x 161,6 x 9 mm 144.6 × 161 × 8,3 mm
Współpraca z systemami Windows, Linux, MacOS Windows, Linux, MacOS
Funkcje dodatkowe ComfortLight PRO – Regulacja jasności i temperatury barwowej, wodoodporność (IPX8)
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące
Zawartość opakowania czytnik, kabel USB, instrukcja szybkiego startu czytnik, kabel USB, instrukcja szybkiego startu

 

Kobo Libra Colour

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *