Czytniki e-booków, na których posłuchasz audiobooków

Czytniki e-booków zostały stworzone z myślą o czytaniu e-publikacji, jednak kto powiedział, że to musi być ich jedyna funkcja? Coraz więcej urządzeń z ekranami E-ink jest także wyposażonych w opcję odtwarzania plików audio, która umożliwia nie tylko słuchanie audiobooków, ale też muzyki.

Czytniki e-booków, na których można odtworzyć audiobooka.

Audiobooki, czyli potocznie mówiąc, książki do słuchania, cieszą się w Polsce sporą popularnością. W przeciwieństwie do publikacji tradycyjnych pozwalają na jednoczesne wykonywanie innych czynności, a zatem doskonale wpisują się w popularny w dzisiejszych czasach multitasking. Oczywiście, możliwość odtwarzania książek audio na czytnikach e-booków jest tylko dodatkiem. Możemy to także robić przy użyciu smartphonów, tabletów czy komputera. Jednak takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla osób, które cenią sobie porządek i wszystkie książki, w formie tekstowej oraz audio, wolą mieć na jednym urządzeniu – czytniku e-booków. W tym artykule pokrótce prezentujemy modele aktualnie dostępne w ofercie Czytio.pl, które zaoferują nam lekturę zarówno w formie tradycyjnej, jak i dźwiękowej.

Sposoby odtwarzania audiobooków przez czytniki e-booków można podzielić na trzy kategorię: przez Bluetooth, adapter oraz głośniki.

Adapter + Bluetooth

Słuchaj audiobooków na czytniku e-booków przez Bluetooth, adapter lub głośniki.

Czytniki wyposażone w te funkcjonalności zaoferują nam słuchanie muzyki i audiobooków zarówno przez dołączony do zestawu adapter, jak i Bluetooth. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które nie posiadają bezprzewodowych słuchawek lub głośnika albo po prostu wolą słuchać muzyki przez standardowe słuchawki. Taką właśnie możliwość daje dołączony do zestawu adapter microUSB. Wystarczy podpiąć go do urządzenia, a jego drugą stronę podłączyć do słuchawek. Z kolei parowanie urządzenia audio poprzez Bluetooth odbywa się tak samo jak w przypadku łączenia np. ze smartfonem. Wystarczy włączyć funkcję Bleutooth i po wyszukaniu przez czytnik słuchawek lub głośnika sparować oba urządzenia.

PocketBook Touch HD 3

Adapter

Kupując czytnik wyposażony tylko w adapter, nie musimy się w zasadzie niczym przejmować, ponieważ wystarczy, że będziemy posiadać standardowe słuchawki, aby móc cieszyć się książkami w formacie audio.

Bluetooth

Decydując się na czytnik e-booków tylko z Bluetooth, trzeba mieć na uwadze, że nie skorzystamy z opcji odtwarzania formatów dźwiękowych, jeśli nie wyposażymy się w bezprzewodowe urządzenie audio. W przypadku wszystkich czytników Kindle jest to jedyna możliwość odsłuchiwania audiobooków.

Czytniki e-booków, które umożliwiają podłączenie urządzenia tylko przez Bluetooth (wymagane bezprzewodowe urządzenie audio!):

Bez ograniczeń:

Onyx Boox Tab Ultra

Z ograniczeniami:

W przypadku wszystkich czytników Kindle nie ma możliwości wgrania własnych audiobooków lub muzyki. Jedyną opcją jest zakup książki audio w sklepie Amazonu – Audible. Niestety nie ma w niej zbyt szerokiego wyboru pozycji w języku polskim.

Kindle Paperwhite 5 bez reklam

Kindle z możliwością słuchania audiobooków przez aplikację Audible.

Głośniki+Bluetooth+wyjście słuchawkowe USB C

Czytniki wyposażone w głośnik to wciąż niezbyt popularne zjawisko wśród czytników e-booków. Nic w tym dziwnego, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jednak jeśli komuś z jakichś przyczyn zależy na czytniku e-booków wyposażonym w tę funkcjonalność, to nie będzie zawiedziony. Oprócz tego jest także Bluetooth oraz wyjście słuchawkowe – ale uwaga – nie jest to minijack, a USB C.

Podsumowanie

Jak widać, wybór jest całkiem spory, zarówno czytników, na których można odtworzyć audiobooka, jak i sposobów, dzięki którym można połaczyć e-reader z urządzeniem audio. Ważne jest, aby nastawiając się na zakup czytnika z możliwością odtwarzania audiobooków zwrócić uwagę na ewentualne przeszkody. W przypadku czytników wyposażonych w Bluetooth może być to brak bezprzewodowego urządzenia audio. Z kolei czytniki Kindle nie umożliwią nam wgrania własnych audiobooków, tylko odtwarzanie tych dostępnych w aplikacji Audible. Kupując czytnik e-booków z myślą o słuchaniu audiobooków, warto także zwrócić uwagę na pojemność pamięci wewnętrznej, ponieważ książki w wersji audio zajmują więcej miejsca od plików tekstowych.

1 thoughts on “Czytniki e-booków, na których posłuchasz audiobooków

  1. Mati

    Niestety nie jest tak różowo ze słuchaniem audiobooków. Mam Pocketbook Verse Pro. Czytnik ma wyjście USB-C i w instrukcji jest wprost napisane, że poprzez adapter na mini jack można słuchać. Producent nie załączył adaptera w zestawie. Adaptery ze sklepów nie działają. Przetestowałem już ze trzy i żaden nie chce współpracować z tym czytnikiem. Co więcej wsparcie Pocketbook przyznało wprost, że nie wszystkie adaptery będą działać i jednocześnie nie chcą podać żadnego producenta adaptera z którym testowali swój produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *