E-booki z niższym VAT już od dzisiaj!

W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment zarówno przez e-czytelników, jak i branżę wydawniczą. W sierpniu 2019 r. przez Senat przeszedł projekt nowelizacji  ustawy o zmianach podatku VAT od niektórych produktów i usług – w tym e-booków i e-prasy, od dzisiaj wchodzi w życie.

Plotki o obniżeniu stawki VAT na książki elektroniczne krążą już od kilku lat. W ubiegłym roku, 2 października Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła dyrektywę o wyrównaniu stawek VAT na ebooki i książki.  W Polsce projekt nowelizacji ustawy został opublikowany 9 listopada 2018 r., co wzbudziło silne nadzieje wśród wielu fanów e-czytania. Termin jej wprowadzenia był przewidywany na kwiecień 2019 r.

Na stornie Ministerstwa Finansów pojawiła się radosna, między innymi dla branży wydawniczej, informacja, że projekt ustawy o zmianach podatku VAT na niektóre produkty i usługi został podpisany przez Prezydenta w sierpniu 2019 r.

obniżony podatek vat na ebooki

Przypomnijmy, że do tej pory książki elektroniczne były objęte podatkiem w wysokości 23 proc., z kolei książki tradycyjne miały stawkę 5 proc. Powodem było traktowanie e-booków jako usługi świadczonej drogą elektroniczną.

„Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (e-booki oraz niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).” – Ministerstwo Finansów

Nie pominięto także e-prasy, której stawka VAT, podobnie jak w przypadku książek elektronicznych wynosiła 23 proc. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy ma się to zmienić:

„Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).” – Ministerstwo Finansów

Nowe stawki podatku VAT na e-booki oraz e-prasę zaczną obowiązywać już od dzisiaj (1 listopada 2019 r).

Czy ceny e-booków w e-księgarniach będą niższe?

Tak naprawdę dopiero w listopadzie przekonamy się, jak na nową ustawę zareagują e-ksiągranie. Niestety, nie ma pewności, że ceny na e-booki i audiobooki ulegną obniżeniu. Trzeba pamiętać, że już teraz książki w formie elektronicznej są nieco niższe od tych w formie papierowej. Nie ulega wątpliwości, że zmieni się kwota netto.

Wiele osób pewnie zadaje sobie teraz pytanie – z czego się cieszyć? Na pewno z tego, że wydawcy nie będą już narzekać, że dystrybucja książek elektronicznych jest dla nich nieopłacalna. Co bezpośrednio przekłada się na to, że coraz więcej tytułów będzie zapewne także w wersji niematerialnej.

Miejmy nadzieję, że będzie to dobra zmiana dla e-czytelników oraz całej branży.

źródło: Ministerstwo Finansów

4 thoughts on “E-booki z niższym VAT już od dzisiaj!

  1. Antonio_S

    TAK TAK TAK!!!!!!!! Kocham tą wiadomość!!!!!!! Coraz bardziej przekonuję się do czytania na czytniku 😀 co prawda mam czytnik z legimi – od inkbooka i mam i tak meeega duży zasób ksiażek na nim, ale zawsze jakaś kolejna książka jak wpadnie to aż ciepło się na serduszku robi :DDDDD

  2. MK

    mam pytanie – czy dobrze rozumiem że ta zmiana dotyczy tylko ebook’ów, ale nie samych czytników?
    Tj. dla czytników stawka VAT będzie bez zmian (23%)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *