E-booki z niższym VAT już od 1 czerwca 2019 roku!

W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment zarówno przez e-czytelników, jak i branżę wydawniczą. 5 marca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji  ustawy o zmianach podatku VAT od niektórych produktów i usług – w tym e-booków i e-prasy!

Plotki o obniżeniu stawki VAT na książki elektroniczne krążą już od kliku lat. W ubiegłym roku, 2 października Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła dyrektywę o wyrównaniu stawek VAT na ebooki i książki.  W Polsce projekt nowelizacji ustawy został opublikowany 9 listopada 2018 r., co wzbudziło silne nadzieje wśród wielu fanów e-czytania. Termin jej wprowadzenia był przewidywany na kwiecień 2019 r.

Na stornie Ministerstwa Finansów pojawiła się radosna, między innymi dla branży wydawniczej, informacja, że projekt ustawy o zmianach podatku VAT na niektóre produkty i usługi został przyjęty przez Radę Ministrów 5 marca 2019 r.

obniżony podatek vat na ebooki

Przypomnijmy, że do tej pory książki elektroniczne były objęte podatkiem w wysokości 23 proc., z kolei książki tradycyjne miały stawkę 5 proc. Powodem było traktowanie e-booków jako usługi świadczonej drogą elektroniczną. Budziło to duże niezrozumienie wśród e-czytelników, bo właśnie to rozporządzenie powodowało, że e-booki nie były dużo tańsze od książek tradycyjnych, choć ich koszt produkcji wydaje się tańszy. Na szczęście już za niecałe trzy miesiące problem zostanie rozwiązany.

„Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (e-booki oraz niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).” – Ministerstwo Finansów

Nie pominięto także e-prasy, której stawka VAT, podobnie jak w przypadku książek elektronicznych wynosiła 23 proc. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy ma się to zmienić:

„Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).” – Ministerstwo Finansów

Nowe stawki podatku VAT na e-booki oraz e-prasę zaczną obowiązywać już od 1 czerwca 2019 r. Z kolei pozostałe zmiany, dotyczące innych produktów i usług, zostaną wprowadzone 1 stycznia 2020 r.

„Od 1 czerwca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT na niektóre towary i usługi (tj. e-booki oraz e-prasa). Z tą datą wejdą też w życie przepisy umożliwiające uzyskiwanie WIS przez podatników.” – Ministerstwo Finansów

Miejmy nadzieję, że będzie to dobra zmiana dla e-czytelników oraz całej branży.

źródło: Ministerstwo Finansów

 

 

4 myśli nt. „E-booki z niższym VAT już od 1 czerwca 2019 roku!

  1. Antonio_S

    TAK TAK TAK!!!!!!!! Kocham tą wiadomość!!!!!!! Coraz bardziej przekonuję się do czytania na czytniku 😀 co prawda mam czytnik z legimi – od inkbooka i mam i tak meeega duży zasób ksiażek na nim, ale zawsze jakaś kolejna książka jak wpadnie to aż ciepło się na serduszku robi :DDDDD

  2. MK

    mam pytanie – czy dobrze rozumiem że ta zmiana dotyczy tylko ebook’ów, ale nie samych czytników?
    Tj. dla czytników stawka VAT będzie bez zmian (23%)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *