Czytniki dla najmłodszych – najlepszy prezent na komunię i Dzień Dziecka

czytnik na prezent na komunię i dzień dziecka

Niełatwo w dzisiejszych czasach trafić w gusta dzieci. Rynek oferuje wiele rozmaitych zabawek i coraz to nowe rozwiązania technologiczne dla najmłodszych. Zwykła książka (nawet o bardzo ciekawej treści) czy zabawka nie robią już na nich wrażenia. Przedmiot musi być inny, wyróżniać się, a najlepiej być elektroniczny. Przekonanie dzieci do czytania książek wydaje się niemal niemożliwe kiedy do wyboru mają tyle różnorodnych rozrywek.

Czytniki zachęcają do czytania, dzięki licznym dodatkowym  funkcjom.

Jednak jest pewien sposób, aby połączyć wszystkie oczekiwania dzieci i równocześnie przekonać je do czytania – kupno czytnika. Pozwala im zaspokoić potrzebę posiadania elektronicznego gadżetu. Wiele z nich poza funkcją czytania ma dużo ciekawych opcji, które mogą zainteresować najmłodszych. Poza tym są to urządzenia przypominające tablety, uwielbiane przez młode osoby. Jednak czytniki są dużo lepsze, bo nie męczą młodych oczu.

Odporność na drobne uszkodzenia

To nie jedyne zalety. Wiele czytników jest także odpornych na drobne uszkodzenia i zalania. Oczywiście nie są one niezniszczalne, ale możemy dokupić również ochronne pokrowce, które zmniejszą ryzyko uszkodzeń.

Mają słowniki, dzięki którym dzieci mogą uczyć się nowych nierozumiałych  słów albo języka obcego

Czytniki ebooków oferują słowniki w wielu językach. Dzięki czemu wystarczy kliknąć w dane słowo, aby sprawdzić jego znaczenie. Nie trzeba w tym celu włączać przeglądarki internetowej i szukać definicji albo sięgać po standardowy słownik.

Pisanie po stronach bez konsekwencji!

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają pisać po książkach. O ile na papierowych stanowi to problem, bo książka zostaje zniszczona , to po stronach wyświetlanych na czytniku mogą pisać i rysować ile chcą! Jeśli zapragną zrobić nowe notatki i zapiski, zamiast starych to także nie stanowi to problemu, ponieważ możemy je dowolnie usuwać i edytować.  Niektóre czytniki, wyposażone w rysik pozwalają na odręczne pisanie i rysowanie, a te które ich nie mają, dają możliwość notowania za pomocą klawiatury elektronicznej i zakreślania palcem interesujących fragmentów.

Nigdy więcej zgubionych książek z biblioteki!

Chyba każde dziecko (i nie tylko) zgubiło choć raz książkę z biblioteki. Dzieciom zadaje się dużo lektur szkolnych, które często lądują w różnych dziwnych miejscach, przez co ciężko je potem odnaleźć. Na czytniku można mieć wszystkie lektury w jednym miejscu! Biblioteki coraz częściej już oferują książki w wersjach elektronicznych. Po co płacić grzywnę za nieoddane książki?

Dostęp do książek gdziekolwiek jesteś

A może jest niedzielny wieczór albo jesteście z rodziną zagranicą, a okazuje się że za dwa dni dziecko ma sprawdzian z lektury, a wszystkie biblioteki i sklepy są zamknięte albo nie ma do nich dostępu? Żaden problem! Większość czytników oferuje dostęp do e-księgarni, takich jak Legimi, które pozwalają na zakup książek gdziekolwiek będziecie! Albo można je zakupić przez komputer i zgrać na czytnik.

Poza tym na wakacjach, zamiast dzięcięciu książek wystarczy jeden czytnik dla całej rodziny.

Przystępna cena czytnika

Wiele czytników możemy kupić w naprawdę przystępnych cenach – dobre urządzenia znajdziemy już  do 450 zł. Ale znajdą się także tańsze za ok 300 zł. Oczywiście droższe mają więcej funkcji i „bajerów”. Jednak dziecko na pewno będzie cieszyć się z każdego, zważywszy, że będzie to dla niego coś nowego. Poza tym urządzenia te mają bardzo długi czas pracy baterii, zatem nie będziemy musieli co chwile sprawdzać czy czytnik na pewno jest naładowany. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż na przykład Ipad. Warto też dodać, że wiele z nich odtwarza pliki MP3. Warto też dodać, że cena czytnika zwraca się po zakupie ok. 10 tradycyjnych książek (kosztujących ok. 35-50 zł/szt)

Czytnik na prezent – zawsze dobry pomysł

Czytnik jako prezent jest niemalże zawsze świetnym pomysłem, ponieważ czytanie nigdy nie wyjdzie z mody i niemalże każdy to robi, nawet jak nie jest zagorzałym fanem czytania. Dzieci w szkołach często mają dużo materiału do czytania, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że jest coraz więcej e-podręczników. Poza tym czytanie na urządzeniu elektronicznym może im się wydawać ciekawsze niż standardowa książka, dzięki czemu nawet tych nieprzekonanych do czytania może zachęcić.

Jeśli naprawdę nie mamy pomysłu na prezent, to kupno czytnika nigdy nie będzie nietaktem. W oczach rodziców i opiekunów dziecka z pewnością zyskamy ogromny plus, prezentując mu taką niespodziankę na przykład z okazji komunii. Poza tym jest to prezent na wiele lat, o ile dziecko będzie o niego właściwe dbać. Może przydać się w liceum i na studiach, kiedy materiałów do czytania będzie jeszcze więcej.

Teraz, jak już jest jasne, dlaczego warto zainteresować się kupnem czytnika na prezent dla dziecka z okazji uroczystości komunii świętej albo Dnia Dziecka przejdźmy do przedstawienia konkretnych modeli, które z pewnością zostaną pokochane przez najmłodszych.

 

1. Booken Saga

To czytnik stworzony z myślą o dzieciach. Producent dopracował każdy szczegół, aby Booken Saga jak najlepiej spełniał swoje zadania stawiane mu przez młodego czytelnika. Pierwsze co się rzuca w oczy to oryginalny wygląd czytnika, który jest jednym z najbardziej nietypowych na rynku. Na pewno od razu zostanie doceniony przez najmłodszych. Wyposażono go w integralną okładkę z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, przypominającego gumę. Dzięki temu czytnik jest odporny na drobne zachlapania i łatwo go wyczyścić, gdy dziecko na przykład coś zje, a potem weźmie go do rąk. Ale ma także wiele innych zalet, które przypadną do gustu młodym użytkownikom i ich rodzicom.

czytnik Booken Saga na prezent

 • Podświetlenie: tak
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: 1900 mAh
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i lekki (320 g)
 • Rozdzielczość: HD 1024×758, 212 dpi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: Przeglądarka internetowa, Sklep z eBookami, Słownik, Galeria obrazów, Notatnik, Zakładki do książek
 • Wejście słuchawkowe: brak
 • Obsługa wielu formatów: EPUB, PDF, HTML, TXT, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD

2. PocketBook Touch HD 2

PocketBook Touch HD 2 jest kolejną alternatywą doskonałą dla młodych czytelników. Warto zwrócić uwagę, że ma on przyciski funkcyjne, dzięki czemu łatwiej będzie go obsługiwać młodszym dzieciom. Jednak jeśli ktoś woli korzystać z czytnika wyłącznie przez dotyk, to również nie ma z tym problemu. Touch HD 2 wyposażono w wejście słuchawkowe, dzięki czemu można nim odtwarzać pliki MP3. Ponadto pamięć 8 GB możemy rozszerzyć o 32 GB, dzięki karcie SD. Jest też przyjazny oczom, ponieważ wyposażono go w podświetlenie SMARTlight. Pozwala ono na manewrowanie barwą podświetlenia od ciepłej po zimną. Sprawdza się to szczególnie wieczorami, ponieważ ciepłe podświetlenie znacznie mniej naraża oczy na zmęczenie. Warto dodać, że ma piękny, bordowy kolor. Ponadto wyposażono go w Text To Speech czyli konwersję tekstu na mowę. Polega ona na odczytywaniu na głos przez elektronicznego lektora wyświetlanej strony na czytniku. Jest to przydatne, szczególnie jeśli nie stworzono audiobooka do danej publikacji. Może ona także być wykorzystana dla dzieci, które dopiero uczą się czytać, ponieważ możemy manewrować szybkością czytanego tekstu. Dzięki temu mogą one śledzić tekst i słuchać wymowy poszczególnych słów.

PocketBook Touch HD 2 Ruby Red na prezent

 • Podświetlenie: tak
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: Li-Pol, 1500 mAh
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i niesamowicie lekki (180 g)
 • Rozdzielczość: 1072×1448@300 dpi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Podświetlenie: SMARTlight
 • Funkcje dodatkowe: BookStore, przeglądarka internetowa, Text To Speech, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku
 • Wejście słuchawkowe: Tak
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3

3. PocketBook 625 Basic Touch 2 

Jak sama nazwa mówi jest to urządzenie dość podstawowe, jednak mimo to ma niemalże wszystkie przydatne funkcje, wystarczające, aby zadowolić młodego czytelnika. Głównym atutem tego modelu jest cena, przy wyjątkowo wysokiej jakości wykonania i funkcjonalności. Posiada wiele przydatnych aplikacji, w tym PocketBook Dropbox, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera na czytnik. Ponadto pozwala chomikować ebooki w internetowej chmurze, dzięki czemu można oszczędzić pamięć urządzenia! Ma też wyjątkowo czuły ekran, dzięki technologii FilmTouch. Wystarczy delikatny dotyk młodego czytelnika, żeby komfortowo mógł obsługiwać urządzenie. Aplikacja Send-to-PocketBook pozwoli Ci na wygodne i szybkie przesyłanie ebooków na czytnik wiadomościami e-mail. Przesłane na Twoją skrzynkę książki, zostaną automatycznie pobrane do folderu Send-to-PocketBook na Twoim urządzeniu. Obecnie występuje także na rynku w wersji save&safe, z wbudowanym etui.

PocketBook 625 basic touch 2 na prezent

 • Podświetlenie: Nie
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: Li-Ion 3,7V, 1300 mAh
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i bardzo lekki (180g)
 • Rozdzielczość: 800 x 600, 166 dpi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Funkcje dodatkowe: Send-to-PocketBook, DropBox, ReadRate, PocketBook Sync, Księgarnia, Przeglądarka internetowa, Kalkulator, Słownik, Kalendarz i zegar, Szachy, Pasjans, Przeglądarka zdjęć, RSS, Sudoku, Odręczny notatnik
 • Wejście słuchawkowe: brak
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

4. PocketBook 615 Basic Lux

To kolejne urządzenie, które zachwyca swoją prostotą! Jest niezwykle łatwy w obsłudze i obsługiwany tylko za pomocą przycisków funkcyjnych, dzięki czemu dziecko niczego nie naciśnie przez przypadek. Minimalizm i elegancję w wyglądzie przełamuje pomarańczowy przycisk. Pamięć wbudowana  tego modelu została zwiększona aż do 8 GB. Jeżeli to wciąż za mało, za sprawą karty micro SD możesz zwiększyć ją o 32 GB. Tutaj również dużym atutem jest cena.  W dodatku wyposażono go w podświetlenie, zatem czytanie nocne nie stanowi problemu.

PocketBook 615 Basic Lux na prezent

 • Podświetlenie: Tak
 • Interfejs: brak dotyku + klawisze fizyczne
 • Bateria: Li-Pol, 1300 mAh (do 1 miesiąca)
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i lekki (170 g)
 • Rozdzielczość: 1024× 758, 212 DPI
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Funkcje dodatkowe: kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Send-to-PocketBook, Sudoku
 • Wejście słuchawkowe: brak
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM

6. Onyx Boox Note

Onyx Boox Note różni się ceną i możliwościami od pozostałych czytników przedstawionych w tym zestawieniu. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to czytnik z bardzo dużym ekranem 10,3″, który wyposażono w rysik. Dzięki temu dziecko będzie mogło rysować i pisać po ekranie jak za pomocą prawdziwego pióra. Zarówno w aplikacji Notatnik, jak i po stronach książki. W dodatku umożliwia sprawne przeglądanie Internetu (niestety, większość czytników wyposażonych w przeglądarki internetowe nie pozwala na komfortowe surfowanie po sieci). Ponadto można korzystać z aplikacji ze sklepu Google Play, dzięki temu młody użytkownik może pobierać proste gry i inne aplikacje. Poza tym duży ekran pozwala na komfortowy odczyt plików PDF, z którymi często dzieci mają do czynienia w szkole. Czytniki z mniejszymi ekranami często uniemożliwiają sprawne korzystanie z plików w tym formacie, ponieważ są zwyczajnie za małe, a przybliżanie pliku za pomocą palców jest dość uciążliwe. Poza tym Onyx Boox Note jest bardzo szybki, dzięki czemu prawie w ogóle się nie zacina.

ONYX BOOX Note na prezent na komunię

 • Podświetlenie: Nie
 • Interfejs: dotykowy
 • Bateria: 4100mAh
 • Ekran: 10,3 calowy
 • Rozdzielczość: 1872 x 1404px, 227ppi
 • Pamięć: 32 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: aplikacje Google Play oraz aplikacje wbudowane
 • Wejście słuchawkowe: nie, ale posiada głośnik + obsługa słuchawek i głośników przez bluetooth
 • Obsługa wielu formatów: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3. DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

7. Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite 3 to kolejne proste, funkcjonalne urządzenie idealnie nadające się dla najmłodszych czytelników. Obudowa jest lekka i dopasowuje się do dłoni, dzięki czemu nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu z trzymaniem go. Ponadto jedno ładowanie starcza na użytkowanie czytnika do 6 tygodni, zatem nie trzeba ciągle pamiętać o ładowaniu. Ogólne pozytywne wrażenie dopełnia wyraźny i kontrastowy ekran. Niestety Kindle Paperwhite 3, jak każdy czytnik od Amazonu nie posiada menu w języku polskim, co nie powinno stanowić problemu dla starszych dzieci, ale dla młodszych może być problemem, chociaż z drugiej strony jest to znakomita motywacja do nauki np. języka angielskiego.

Kindle Paperwhite 3 bez reklam na komunię na dzień dziecka prezent

 • Podświetlenie: Tak
 • Interfejs: dotykowy
 • Bateria: 1450 mAh
 • Ekran: 6 calowy, 1448×1072, 300 ppi
 • Pamięć: 4 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: aplikacje Kindle
 • Wejście słuchawkowe: Nie
 • Obsługa wielu formatów: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje

8. Cybook Muse Light

To niezwykły lekki (155 g) i wygodny czytnik. Nowością jest podświetlenie w technologii FrontLight, bardzo równomierne i nierażące w oczy. Zatem nasze pociechy będą mogły czytać o każdej porze dnia i nocy. Producent zadbał by każda z dodatkowych funkcji była przydatna. Nie znajdziemy w nim zatem gier, czy notatnika z opcją rysowania. Nie dla każdego będzie to atrakcyjne, jednak pozwoli w pełni skupić się na lekturze. Atutem tego modelu zdecydowanie jest także cena.

Cybook Muse Light na prezent na komunię na dzień dziecka

 • Podświetlenie: Tak
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: 1450 mAh
 • Ekran: 6 calowy, 600 x 800, 166 dpi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Funkcje dodatkowe: przeglądarka internetowa, Sklep z eBookami, Słownik, Galeria obrazów, Notatnik, Zakładki do książek
 • Wejście słuchawkowe: Nie
 • Obsługa wielu formatów: EPUB, PDF, HTML, TXT, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD

9. PocketBook 641 Aqua 2

Ten model będzie szczególnie dobrym wyborem, jeśli boimy się, że dziecko zaleje urządzenie wodą. Poza tym jest także wyjątkowo odporny na kurz i brud, a dzięki wodoodporności łatwo go wyczyścić. PocketBook Aqua 2 przetrwa nawet 30- minutową kąpiel, przy zanurzeniu do metra głębokości. Dodatkowym udogodnieniem w tym modelu jest  adapter micro USB do podłączenia słuchawek. Wodoszczelność teraz również dla wielbicieli muzyki! W dodatku obsługuje wszystkie formaty plików. Jest to doskonały wybór ze względu na bezpieczeństwo , jak i możliwości jakie oferuje.

PocketBook 641 Aqua 2 na prezent na komunię na święta

 • Podświetlenie: Tak
 • Interfejs: dotykowy +klwisze
 • Bateria: 1500 758×1024, 212 dpi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku
 • Wejście słuchawkowe: dostępne przez adapter micro-USB
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM

 

Jeśli ktoś nadal jest nieprzekonany zapraszamy do niekonwencjonalnego wykorzystania czytnika PocketBook Aqua 2 jako kolorowanki do malowania farbami! 🙂

Podsumowanie

Nasze zestawienie najlepszych czytników dla dzieci na prezent składa się głównie z urządzeń prostych i intuicyjnych, aby każe dziecko niezależnie od wieku potrafiło szybko nauczyć się jego obsługi. Większość z nich ma 6 calowy ekran i niewielką wagę, aby młody czytelnik mógł nosić swój czytnik zarówno do szkoły, jak i na wycieczki. Warto także zwrócić uwagę na baterie, przy wyborze czytnika dla dziecka, ponieważ często zdarza im się  zapomnieć wyłączyć urządzenie.

Jeśli chodzi o funkcje niestandardowe to Onyx Boox Note oferuje rysowanie i pisanie po książce i w notatniku za pomocą rysika WACOM, co na pewno ucieszy niejednego młodego użytkownika. W dodatku sprawnie działająca przeglądarka oraz możliwość korzystania z aplikacji także mogą  być mile widziane. Z kolei jeśli zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie to warto pomyśleć o czytniku PocketBook 641 Aqua 2.

Czytnik to doskonały prezent nie tylko dla najmłodszych, ale także dla starszych. Wybierając model czytnika warto pomyśleć o nawykach czytelniczych osoby, która zostanie nim obdarowana. Na przykład czy lubi czytać w nocy, czy potrzebuje wielu dodatkowych funkcji, czy może wystarczy jej sama opcja komfortowego czytania beletrystyki. Warto także zwrócić uwagę na to w jakich formatach czyta oraz czy potrzebuje WiFi albo wejścia słuchawkowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *