Czy Amazon zniszczy brytyjskie księgarnie?

Firma z Seattle kontroluje obecnie 60% wszystkich sprzedanych książek fizycznych i 95% rynku e-booków. Większość sieci, w tym Borders, Ottakar, Dillons, Hammicks i James Thin zniknęły z biznesu. Procentowy udział księgarni z Indii(Indie bookstore to są małe księgarnie prywatne, takie lokalne) na rynku brytyjskim spadł drastycznie. Obecnie wspomniane księgarnie stanowią około 5% rynku, a Waterstones-ok. 16%.

Tanie księgarnie internetowe, e-book online, Amazon

Z przeprowadzonych badań wynika, że Amazon jest zaliczany do jednej z najbardziej podziwianych i szanowanych firm na świecie, walcząc z Apple o pierwsze miejsce. Jak wspomina Michael Kozlowski:” Nigdy nie widziałem Barnes & Noble ani Waterstones na żadnej z tych list. Jest to jeden z największych problemów z branżą księgarską, nie budują lojalności wobec marki tak jak Amazon”

 Księgarnie w Wielkiej Brytanii

Fizyczne księgarnie w Wielkiej Brytanii próbują walczyć z firmą Amazon, zmieniając swoje sklepy i prowadząc małe imprezy. Waterstones starał się „ożywić” swoje sklepy, dążąc do stworzenia „każdego sklepu indywidualnego” i uczynić je „zabawą”. Jest to szczególnie ważne w sekcjach dla dzieci, Prezes James Daunt powiedział, że księgarnie powinny być „pałacami, do których rodzice będą chcieli przynieść swoje dzieci”. Kontynuował: ” Chcę zobaczyć, jak dzieci opuszczają swoich rodziców i biegną do zabawkowych sekcji dla dzieci.”

Jeśli Amazon otworzy fizyczną księgarnię w Wielkiej Brytanii, może to być to ostatnim gwoździem do trumny dla większości księgarni na brytyjskim rynku.

Rynek Polski

księgarnia internetowa matras, najtańsza księgarnia internetowa ranking, księgarnie w Polsce, e-book

Nasze polskie księgarnie również nie mogą się pochwalić lepszą kondycją rynkową. Trudno tu ominąć sytuację sieci Księgarni Matras. Liczne źródła podają, że druga co do wielkości sieci księgarni w Polsce jest w trakcie sądowej sankcji. Matras tonie w długach. Saldo niezapłaconych zobowiązań oscyluje wokół kwoty 7.64 mln zł. Sieć księgarni nie płaci przy tym nie tylko dostawcom książek i firmom wynajmującym lokale na księgarnie, ale też składek na ZUS czy PFRON. Czy zatem grozi nam upadek polskich księgarni? Niestety wiele na to wskazuje. W 2016 roku z urzędowych rejestrów zostało wycofanych ponad 500 księgarni, a co za tym idzie, ich liczba spadła do 4,4 tys. obiektów w Polsce. Ponad połowa z księgarni w Polsce to tzw. firmy uśpione, które są zawieszone w swojej działalności. Przyczyn w tak drastycznym zamykaniu księgarni doszukuje się w bardzo niskim poziomie czytelnictwa w Polsce oraz zintensyfikowaniu internetowej konsumpcji. Obecnie na rynku działa 2.7 tys. księgarni.

Czy zatem książka coraz realniej ewoluuje do e-booka? Jakie jest wasze zdanie?

 

Źródła:

goodereader.com

http://wolnosc24.pl

https://www.pb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *