Test Pocketbooka 625 Basic Touch 2

Dziś opracowaliśmy dla was test Pocketbooka 625 Basic Touch 2. Ten funkcjonalny i prosty w obsłudze czytnik polubią nawet nowicjusze wśród czytelników ebooków po polsku.

Opakowanie

Producent bardzo zadbał o oprawę wizualną i bezpieczeństwo w transporcie. Czytnik opakowany jest w specjalną, grubą folię i kartonik, a całość zabezpieczona jest dodatkową taśmą. Na odwrocie opakowania znajdują się skrócone dane techniczne w 16 językach, w tym polskim.

W środku opakowania, pod czytnikiem, znajdziemy kartę gwarancyjną oraz instrukcję, zaś poniżej go znajduje się pudełko z  kablem micro USB do ładowania.

Wygląd

Obudowa występuje w kolorze czarnym. Na dole, pod ekranem znajduje się logotyp Pocketbook pb-625-black-3oraz cztery klawisze. Po lewej przycisk powrotu do ekranu głównego, po prawej wejście do menu. Po środku klawisze do zmiany stron i nawigacji po urządzeniu. Na dolnej krawędzi znajdziemy: po lewej wejście na ładowarkę, po środku wejście na kartę microSD, po prawej włącznik. Z tyłu zaś znajduje się wybrzuszenie na palce aby czytnik lepiej leżał w ręce.

Jest to standard Pocketbooka, zarówno pod względem rozmieszczenia klawiszy, jak i wszystkich gniazd. To samo zastosowanie było użyte w modelach Pocketbook 626 i 624, czyli poprzednika 625, a także w Touch HD. Jest to wygodne i sprawdzone rozwiązanie, które wg opinii o Pocketbookach na forum, docenia większość użytkowników.

Ekran

Ekran jest dotykowy, 6″ E Ink Carta 800 x 600px, z 16 poziomami szarości. Ma on bardzo dobry kontrast w relacji kolor wyświetlacza do czcionki, nie męczy oczu nawet podczas długiego czasu czytania, ale z zastrzeżeniem, że w dobrym świetle. Jeśli zaczniemy czytać w zaciemnionym pokoju, mogą boleć nas oczy, ponieważ czytnik nie ma podświetlenia, ale kiedy zadbamy o właściwą jasność, czytanie będzie samą radością. W porównaniu do poprzednika, czyli Pocketbook 624, czytnik wypada bardzo na plus. Dzięki zastosowaniu ekranu e-ink Carta widać sporą różnicę w jasności ekranu i wyższej jakości kontrastu.

Co w środku?

Po włączeniu urządzenia, uruchamia się lista najnowszych zdarzeń, poniżej zaś pełne menu. Możemy je swobodnie rozsuwać i zsuwać specjalnie do tego stworzoną strzałką. Znajdują się w nim kolejno: Biblioteka ebooków, księgarnia ebooków, notatnik, ulubione, słowniki, aplikacje, wyszukiwanie i ustawienia.

Po wejściu w menu i pierwszą opcję „Biblioteka”, po lewej stronie, pokazuje nam się menu z folderami, w jakich znajdują się nasze ebooki. Możemy swobodnie tworzyć i zmieniać foldery, a tym samym dzielić nasze książki na kategorie. Po prawej stronie mamy menu ustawień odczytu. Możemy za jego pomocą ustawiać wygląd tekstu, pamięć, czyli gdzie mają być zapisywane książki (czytnik bądź SD), oraz grupować ebooki.

„Księgarnia” ebooków, to wejście na stronę należącą do producenta, gdzie znajdziemy darmowe ebooki do pobrania, a także jest możliwość zakupu książek. Do jej uruchomienia potrzebne jest połączenie czytnika z Internetem za pomocą modułu Wi-Fi.

„Notatnik” to wszystkie zapisane przez nas notatki. Aby je utworzyć należy podczas czytania wcisnąć w menu opcję „Notatka” i stworzyć pożądaną przez nas treść. Może to być zarówno komentarz tekstowy, jak i zaznaczenie fragmentu markerem, ołówkiem, zapisanie fragmentu tekstu jako obraz, a także zapisywanie notatek bezpośrednio w książce.

„Ulubione” to zbiór wybranych przez nas książek, które dodaliśmy do tego folderu korzystając z biblioteki. Jest to przydatna funkcja, dzięki której mamy ulubione ebooki w jednym miejscu. Jej używanie oraz nawigacja po folderze są bardzo intuicyjne i łatwe do przyswojenia.

„Słownik” pozwala na tłumaczenie wybranych słów i jest obsługiwany w formacie stardict. Wystarczy wejść w tę opcję i wpisać wybrane przez nas słowo, a czytnik je przetłumaczy. Dostępne słowniki to ABBYY Lingvo: angielsko-polski, polsko-angielski i inne. Istnieje także możliwość wgrywania własnych słowników.

„Aplikacje” to zbiór dodatków: usługa DropBox na ebooki, galeria obrazów, kalkulator, wejście do Księgarni, odręczny notatnik, pasjans, usługa PocketbookSync oraz Send-to-pocketbook, przeglądarka internetowa, sudoku i szachy.

DropBox działa szybko i bez zarzutu. Wystarczy mieć lub założyć konto i możemy przechowywać swoje książki bezpośrednio w chmurze, co pozwala na zapisanie praktycznie nieograniczonej ilości ebooków po polsku. Najlepsza będzie dla „moli”, którzy chcą mieć jak najwięcej pozycji na swojej liście.pb-625-black-8

Opcja „Szukaj”, to wyszukiwanie dowolnej frazy w całej zawartości czytnika. Działa szybko, sprawnie i, co najważniejsze, skutecznie. Po wyszukaniu nazwy utworu od razu przekierowuje do jego pierwszej strony.

„Ustawienia” zawierają w sobie opcje:

– personalizacji czytnika ebooków zgodnie ze swoimi upodobaniami, gdzie ustawiamy co ma się uruchomić po starcie czytnika, Logo wyłączania, czcionkę (np. ustawienie książek dla seniorów – duże litery), wygląd i mapowanie klawiszy,

– włączenia i wyłączenia łączności Wi-Fi, które działa szybko i bez zarzutu – wystarczy połączyć się z siecią i już możemy korzystać z Internetu,

– ustawienia daty i godziny,

– języka i rodzaju klawiatury,

– konta i synchronizacji,

– dodatkowych ustawień, jak profile użytkowników, ustawienia systemowe, prywatność, czyli zabezpieczenia, renderowanie tekstu, częstotliwość odświeżania stron, ostrzeżenie o zbyt dużym pliku, czy ustawienie panelu trybu czytania

– oszczędzanie baterii

Według producenta, bateria wytrzymuje do miesiąca bez dodatkowego ładowania przy czytaniu 30 minut dziennie. Po teście stwierdzamy, że jednorazowe, kilkugodzinne czytanie, niemal nie zmienia poziomu baterii, zatem wnioskujemy,  że informacja ta jest prawdziwa.

Pamięć wewnętrzna wynosi 8GB, z możliwością rozszerzenia jej o kolejne 32GB poprzez kartę microSD. Daje to możliwość zapisu około, kolejno: 4000 i 16000 ebooków w urządzeniu. Im więcej zapiszemy książek, tym urządzenie zwalnia swoje działanie. Wyszukiwanie i ładowanie listy trwa nieco dłużej, ale jest to naturalne przy takiej ilości plików. Czytnik nie zawiesza się podczas użytkowania.

Jak na ebooka, przeglądarka działa szybko i sprawnie. Problemem może być odświeżanie strony, ale z tym ustawieniem jesteśmy sobie w stanie szybko poradzić w menu Ustawień. Przeglądanie stron jest łatwe i na pewno umili czas w przerwach od lektury. Warto zaznaczyć, że dzięki procesorowi 1GHz, całość urządzenia pracuje szybciej niż jego poprzednicy. Jest to widoczne w zasadzie na każdym etapie korzystania z Pocketbooka wg opinii użytkowników.

Lektura

pb-625-black-4Ekran ma dobry kontrast, zdecydowanie nie męczy oczu nawet podczas długich godzin czytania.

Podczas czytania możemy wejść w ustawienia czcionek, obrócić stronę by czytać poziomo, zrobić notatkę lub przejść do słownika. Ta opcja sprawdza się szczególnie dobrze kiedy kupimy czytnik jako prezent dla seniora, ponieważ ustawienie dużych liter jest dziecinnie proste.

Możemy także dodać zakładkę i przejść do dowolnie wybranej strony lub rozdziału.

Urządzenie obsługuje następujące formaty ebooków: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Kopiowanie ebooków

Po podłączeniu, na czytniku wyświetla się tryb wyboru połączenia z PC lub ładowania. Po przejściu na funkcję PC, otwiera nam się folder z ebookami, czyli komputer widzi czytnik jako dysk zewnętrzny. Możemy swobodnie kopiować lub usuwać książki z czytnika.

Inne dane techniczne

Interfejs dotykowy: pojemnościowy wielodotykowy z technologią Film Touch

Procesor: 1GHz

Pamięć RAM: 256MB

System operacyjny: Linux

Wi-Fi: 802.11 b/g/n

Akcelerometr: Ręczne ustawianie orientacji ekranu

Języki menu: polski, angielski, niemiecki, francuski i inne

Bateria: Li-Ion 3,7V, 1300 mAh

Waga: 180g

Wymiary: 174,4 x 114,6 x 8,3mm

Współpraca z systemami: Windows, Linux, MacOS

Ocena

Czytnik jest łatwy w obsłudze nawet dla niedoświadczonych użytkowników, intuicyjny i bardzo poręczny. Dodatkowe opcje, jak sudoku, szachy czy przeglądarka, przydają się w podróżach lub podczas dużej ilości wolnego czasu, kiedy prócz czytania, możemy zagrać w grę lub przeglądnąć Internet. Całość oceniamy bardzo na plus i dajemy najwyższą notę wśród tanich czytników bez podświetlenia.

 

Czytaj też:

Nowy PocketBook Basic Touch 2 – o klasę wyżej

Jedna myśl nt. „Test Pocketbooka 625 Basic Touch 2

  1. aers

    Dostałem w prezencie na urodziny. Dobry czytnik. Przyznam że zadziwiła mnie mobilność czytników Pocketbooka, wcześniej kupowałem tylko Kindle. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *