Test internetowych wydań czasopism – Wprost

Przyszła pora na powiew świeżości – i wcale nie chodzi tu o dobrze wszystkim znany tygodnik Wprost, lecz o urządzenie, na którym zostanie przetestowany. Dziś sprawdzimy, jak czyta się e-wydanie Wprost w formacie PDF i ePub na czytniku francuskiej firmy Bookeen – Cybook Ocean.

DSC_0452

Pierwsze zetknięcie z wydaniem Wprost w formacie PDF na Cybooku zaczyna się od dziwnego incydentu – otóż wygląda na to, że gazeta nie ma pierwszej, tytułowej strony, którą możemy zobaczyć oglądając ten plik na komputerze. Okazuje się jednak, kiedy sprawdzimy inny numer tejże gazety, że tym razem okładka się pojawia, a jej brak w poprzednim egzemplarzu spowodowany jest prawdopodobnie zbyt dużym rozmiarem (przepychem grafiki) danej strony. Prawdopodobnie – bo przeglądając gazetę dalej można sporadycznie natknąć się na brakujące kartki, są to jednak głównie reklamy zawierające wiele „ciężkich” obrazów, z którymi więc zapewne nie zawsze radzi sobie czytnik. Na szczęście „puste” strony dotyczą jedynie obrazów, głównie grafik reklamowych – nigdy tekstu.

DSC_0488

Mimo niezbyt fortunnego początku, trzeba jednak przyznać, że czytnik bardzo sprawnie radzi sobie z formatem PDF i tak obszerną, bo liczącą ponad sto stron gazetą. Na uznanie zasługuje również domyślny interfejs, o którym jednak więcej w dalszej części artykułu (zobacz również: test czytnika Cybook Ocean).

Otwierając wydanie gazety Wprost w formacie ePub ukazuje nam się wyśrodkowany obraz okładki, który ma chyba stwarzać imitację papierowej gazety. Następna strona to informacje o numerze i dacie wydania (w tym przypadku jest to stosunkowo stary egzemplarz). Spis treści, który mogliśmy znaleźć również w poprzednio testowanej Gazecie Wyborczej, w tym samym formacie, wygląda tu nieco inaczej i trudniej go znaleźć. Odnośniki nie pojawiają nam się po każdym artykule, aby przejść do ogólnego spisu należy stuknąć w środkową część ekranu w trybie czytania gazety. Wyskakujące okno menu zawiera opcje wyszukiwania, podkreślenia, ustawień dotyczących układu strony i tekstu oraz, wspomniany spis treści, w którym artykuły podzielone są ze względu na tematykę.  Klikając w zakładkę np. „Polska” czy „Świat” wyskakuje nam lista poszczególnych artykułów, których tytuły są odnośnikami do nich w gazecie.

DSC_0494

Co zadziwiające, w wersji PDF również możemy znaleźć – automatycznie tworzony i co prawda dość prymitywny – ale jednak, spis treści. Opcja ta zawiera odnośniki do poszczególnych stron. Zwykle są to jedynie numery, czasem jednak możemy znaleźć zakładki opatrzone hasłami np. „reklamy” lub „nieruchomości” – są to zwykle opisy grafik.

Jeśli chodzi o interfejs to zarówno w pliku PDF jak i ePub jest on domyślnie dobrze dopasowany, a dla bardziej wymagających czytelników dostępna jest opcja odwrócenia ekranu (tylko przy wyłączonej opcji dopasowania tekstu) i powiększenia. Taki sposób obsługiwania formatu PDF to bardzo duży plus dla Cybooka. Gazetę w tym pliku czyta się niemal tak wygodnie jak w typowo czytnikowej wersji ePub, a jednocześnie zachowuje ona swój „prasowy” charakter (czcionki, kontrasty między tekstem, a nagłówkiem i układ strony).

DSC_0464

Wersja w formacie ePub umożliwia nam za to personalizację tekstu, który czytamy. Możemy wybrać np. czcionkę (domyślna to Caecilia eTekst), jej wielkość, odstępy między wierszami, marginesy, wyrównanie, opcję dzielenia wyrazów przy przenoszeniu do następnego wiersza, lub po zmianie – wrócić do stylu proponowanego przez wydawcę.

DSC_0466

Podsumowując; przed zakupem tygodnika Wprost na Cybook Ocean należy podjąć decyzję; czy chcemy czytać możliwie jak najwygodniej, czy przede wszystkim zależy nam na tradycyjnym odbiorze gazety. Oba testowane formaty na tym czytniku umożliwiają stosunkowo komfortowe użytkowanie, ich właściwości jednak nie są identyczne. Plik ePub zapewni bardzo wygodne i intuicyjne czytanie z możliwością personalizacji tekstu, PDF – również zaskakująco intuicyjny, mimo drobnych wad związanych z grafiką, przypomina  papierową wersję gazety (sprawdź też: najlepszy czytnik do czytania plików PDF).

DSC_0480-horz

Jeśli mamy jednak taką możliwość, naszym zdaniem, bezpieczniej jednak zainwestować w format dostosowany specjalnie do czytników. Format ePub jest ostatecznie uniwersalny, PDF – obsługiwany przez nieliczne urządzenia, więc należy brać pod uwagę raz kupiona gazeta może nie działać na drugim czytniku. Ponadto wydanie Wprost na innym czytniku, np. PocketBooku Touch Lux wygląda podobnie, jak na Cybooku (a PDFu nawet nie otworzymy, a nawet, gdyby była taka możliwość, to obraz i tryb czytania prawdodobnie by się różnił). Tekst domyślnie ma mniej punktów w skali wielkości, ale np. podgląd spisu treści, czy ogólna struktura wyświetlanego tekstu (poza drobnymi różnicami wynikającymi z różnic w rozdzielczości ekranów) pozostaje taka sama.

 

WPROST e-wydanie

  • Cena: 0zł – 4,50zł pojedyńcze wydanie (lub wydanie testowe)
  • Dostępne formaty: PDF, ePub, mobi, wersja na Android
  • Do pobrania z: Publio, eGazety, NEXTO, Orange ebooki, Legimi
  • Możliwość zamówienia prenumeraty: tak

 

Zobacz też:

Test internetowych wydań czasopism – Gazeta Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *