Test internetowych wydań czasopism – Gazeta Wyborcza

E-wydania największych krajowych gazet to w dzisiejszych czasach łaska czy udręka? Jak je czytać, skąd je wziąć, ile kosztują? A może są darmowe wersje? Jaki format wybrać i na jakim czytniku czytać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w cyklu artykułów poświęconych testom internetowych wersji czasopism. Dziś, jako pierwsze, bierzemy pod lupę wydania Gazety Wyborczej w formacie PDF i ePub, na czytniku PocketBook InkPad.

 

Czytanie pojedynczego wydania elektronicznej wersji Gazety Wyborczej na InkPadzie nie różni się specjalnie od przeglądania jej w tradycyjny sposób. Z tym, że zajmuje nam ona nieco mniej miejsca, a strony przewracamy za pomocą przycisków.

scr0006a

Gazeta Wyborcza w wersji PDF

Otwierając Gazetę w formacie PDF automatycznie włącza się tryb widoku pionowego. Na ekranie mamy więc prawie cały widok strony, jedynie mała część znajduje się już na następnej. Nieco wygodniejszym rozwiązaniem jest obrócenie strony poziomo. Litery są wtedy większe, jednak wtedy strona dzielona jest na pół.

W przypadku wydania ePub tylko pierwsza karta wygląda „tradycyjnie”. Następna strona to spis treści, w którym znajdziemy odnośniki do poszczególnych artykułów.

scr0011a

Gazeta Wyborcza w wersji ePub

Wadą gazet w formacie PDF jest to, że większości przypadków, standardowo nie są one przystosowane do czytania na czytniku, ale na ekranie komputera. Na szczęście w InkPadzie możemy personalizować tryb czytania. Podobnie, jak w przypadku obracania, poprzez stuknięcie w środek ekranu wybieramy w prawym, górnym rogu „opcje”, a następnie zakładkę „tryb”. Tu możemy dowolnie powiększyć  lub pomniejszyć widok strony, jeśli nie zrobiliśmy tego ręcznie. Jeśli jednak nie mamy zamiaru przesuwać widoku podczas czytania – wybieramy interesujący nas  tryb, dostępne są cztery opcje.

O ile pierwsze dwie są raczej podglądowe i nie zapewniają dostatecznie komfortowego sposobu czytania (chyba że koś przyzwyczajony jest do bardzo drobnych liter), to dzięki tym ostatnim czytanie PDF-u nabiera sensu. Tryb kolumn może być przydatny przy obszernych artykułach, w ten właśnie sposób składanych. Z kolei opcja – „rozpływ”, wydaje się być najbardziej zbliżona do formatu czytania, który oferuje nam plik ePub.

scr0007a

Gazeta Wyborcza w wersji PDF

Wybierając tryb rozkładowy, artykuły, jeden po drugim zostają „rozłożone” podobnie jak tekst w przypadku smartfonowych wersji stron internetowych. Zdjęcia natomiast pojawiają się nie obok, lecz ponad lub pod tekstem. Jest to chyba najwygodniejszy sposób czytania, bo pozwala się skupić na artykule; tekst biegnie od góry do dołu, nic nie rozprasza naszej uwagi uciążliwym nawigowaniem po stronie. Jedyną wadą jest to, że nie widzimy całej strony, a zaledwie jej aktualnie czytany ułamek. Dlatego, ta opcja sprawdza się jeśli mamy zamiar dokładnie przeczytać całą gazetę, lub wybieramy jeden artykuł. Do przeglądania, lepiej sprawdzi się tryb dopasowania szerokości.

scr0002a

Gazeta Wyborcza w wersji PDF

Gazeta Wyborcza nie jest ascetycznie składanym czasopismem – publikacje obfitują w grafikę, zdjęcia, reklamy i obszerne nagłówki. Do tego zwykle składa się z pięciu kolumn. Dlatego wygodniej czyta się ją czyta w specjalnie dostosowanym do czytnika formacie. O ile InkPad  stosunkowo dobrze radzi sobie nawet z obszerną publikacją oraz grafiką, to na standardowych, 6-calowych, nawet tych obsługujących PDF czytnikach – może nie być tak kolorowo – ze względu na ekran. Duży, 8-calowy czytnik ma przewagę nad mniejszymi rywalami, ponieważ mieści więcej tekstu na raz i może wyświetlać większe litery.

Gazeta w formacie PDF nie gwarantuje nam również wyżej wspomnianej ściągawki spisu treści, który zdecydowanie ułatwia nawigację w gazecie. Dostępny jest on za to w wersji ePub.  Odnośniki do spisu pozwalają nam łatwo dostać się do artykułu, który chcemy przeczytać, a później wrócić do punktu startowego. Wydanie ePub ma jednak jedną wadę. Nie możemy zmienić w nim trybu czytania, tak jak w PDFie. Do naszej dyspozycji jest tylko opcja zbliżona do opcji „rozpływ” (zobacz również: najlepszy czytnik do czytania plików PDF).

scr0013a

Gazeta Wyborcza w wersji ePub

Gazeta Wyborcza w formie PDF ma z kolei zaletę jeśli chodzi o nawigację – przewracane za pomocą przycisku strony nie liczą się jako strony gazety. Licznik nabija kolejną cyfrę, dopiero gdy skończymy czytać konkretną „kartkę”. Dzięki temu, Nawet jeśli czytamy w trybie rozkładowym i przewijamy tekst wiele razy, zawsze wiemy, na jakiej stronie znajdujemy się w gazecie.

Ogólnie rzecz biorąc – przeglądanie Gazety Wyborczej w wersji PDF, na czytniku PocketBook InkPad przypomina przewracanie jej papierowych stron. Chyba, że decydujemy się na wnikliwe studiowanie artykułów w trybie rozkładowym, dzięki któremu nabiera kształtów znanych z formatu ePub, czy mobi. Te z kolei na czytniku sprawdzają się bardzo dobrze – z tym, że dużo mniej przypominają wyglądem tradycyjną gazetę (sprawdź również: test czytnika PocketBook InkPad). 

Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje na temat e-wydań Gazety Wyborczej.

 

GAZETA WYBORCZA e-wydanie

  • Cena: 0zł – numer testowy/archiwalny, 2,25zł pojedyńcze wydanie
  • Dostępne formaty: PDF, ePub, mobi, wersja na Windows, Android i iPad
  • Do pobrania z: Publio, cumulus kiosk, eGazety, NEXTO, e-kiosk
  • Możliwość zamówienia prenumeraty: tak

 

Czytaj też:

Test internetowych wydań czasopism – Wprost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *