Porównanie czytników InkBOOK Onyx i Icarus Illumina

Bliźniaczo wyglądające czytniki o podobnych funkcjach i parametrach; zgrabne, proste w obsłudze i niespotykanie szybkie – to trzy cechy, które najlepiej opisują zarówno Icarusa Illumina i InkBOOKa Onyx. Co je wyróżnia spośród konkurencyjnych urządzeń, a czym różną się między sobą? Którego z nich wybrać? Tego ostatniego akurat nie podpowiemy, ale być może, w podjęciu decyzji pomoże poniższy artykuł.

DSC_0516

InkBOOK Onyx i Icarus Illumina to czytniki, które pochodzą z tej samej fabryki. Urządzenia mają praktycznie identyczny wygląd – różnią się przede wszystkim kolorem obudowy i nadrukowaną na niej nazwą producenta. Bliźniaczo podobne są  również parametry techniczne obu czytników. Różnice zawdzięczają przede wszystkim systemowi operacyjnemu. Urządzenia mają te same funkcje z wyjątkiem drobnych różnic związanych głównie z interfejsem i programami udostępnianymi przez producenta.

 

Cechy wspólne

DSC_0487

 • Wygląd:

Icarus i InkBOOK na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Wspólny jest kształt obudowy, drobne różnice pojawiają się jedynie w przypadku wymiarów, z kolei waga pozostaje właściwie taka sama. Również przyciski funkcyjne mają ten sam design, ułożenie a nawet zastosowanie.

DSC_0496

 • Szybkość:

obydwa czytniki są bardzo sprawne w obsłudze. Zarówno obsługa aplikacji jak i zmiany stron są płynne, nie zacinają się. Równie szybko, jak stuknięcie w dotykowy ekran reagują klawisze, które zdecydowanie ułatwiają nawigację w książce.

 • Interfejs:

wygodny i prosty w obsłudze. Układ menu wygląda prawie identycznie. Podobnie jak dolny pasek z godziną, ikoną podświetlenia, „powrotu” i „home”. Ikony aplikacji również różnią się dosłownie drobnymi detalami. Pośród nich znajdujemy dokładnie te same opcje, takie jak: Internet, książki, notatnik, obrazy, słownik, pobrane, menadżer plików.

 • System Android:DSC_0500

zapewnia kompatybilność z różnym sprzętem, pozwala na zainstalowanie aplikacji, których używanie na innych czytnikach byłoby niemożliwe.

 • Pamięć:

oba czytniki zostały wyposażone w taką samą ilość pamięci zarówno operacyjnej, jak i tej przeznaczonej do przechowywania. 512 MB w połączeniu z szybkim procesorem zapewnia bardzo sprawną pracę urządzeń a 8 GB (w praktyce, na obu czytnikach, dla użytkownika dostępne jest ok. 6 GB) powinno wystarczyć na całą bibliotekę ebooków.

 • Obsługa fomatu PDF:

zarówno Icarus jak i InkBOOK nie mają problemu z obsługą popularnych ostatnio plików PDF. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika, gdyż nie każdą publikację można znaleźć w typowo czytnikowym formacie takim jak ePub czy mobi. Poza tym, możliwość odczytu PDF daje nam możliwość przechowywania na czytniku dokumentów, przydatnych np. w szkole czy pracy.

 • Legimi:

jak już pisaliśmy wcześniej – obydwa czytniki obsługują tą aplikację. O ile jednak nie bierzemy InkBOOKa w abonamencie, lecz kupujemy go w sklepie, nie znajdziemy jej wśród domyślnie zainstalowanych programów. Aby z niej korzystać, należy wykonać te same kroki, co w przypadku Icarusa. Instrukcję można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule na ten temat.

DSC_0459-horz

 

Różnice

 • Kolory obudowy:

w ofercie InkBOOKa jedyny dostępny kolor obudowy to niebieski, jeśli jednak zdecydujemy się na kupno Icarusa, możemy wybierać między czarną, białą lub czerwoną obudową.

 • Aplikacje:

Należy pamiętać, że urządzenia, mimo iż tak podobne, pochodzą od dwóch różnych producentów. Większość podstawowych programów, takich jak np. przeglądarka internetowa, menadżer plików, czy notatnik występuje w obu czytnikach. Różnica pojawia się dopiero przy aplikacjach „zewnętrznych”, takich jak dysk czy np. Midiapolis News, który znajdziemy jedynie na InkBOOku. Oba urządzenia możemy jednak personalizować i zaopatrzyć w aplikacje przeznaczone na daną wersję systemu Android.

 • Tryb czytania:

DSC_0525różnice obserwujemy również personalizując widok książki. Opcje dostępne w trybie czytania wyglądają nieco inaczej na czytnikach. W InkBOOKu na przykład większość opcji związanych z tekstem umieszczona została w dolnej części ekranu, w pasku. W Icarusie natomiast – w górnym, prawym rogu, pod ikonką czcionki. Inne ustawienia czytania w tym czytniku są ukryte w osobnej zakładce, którą możemy uruchomić dotykając ikonki zębatki. InkBOOK z kolei skupia wszystkie ustawienia tym samym miejscu co opcje wyboru kroju i rozmiaru pisma.

 

 • Cena:

oczywiście może się różnić w zależności od sklepu w którym kupujemy czytnik. Według serwisu Ceneo Icarusa kupimy już za 469zł, z kolei koszt InkBOOKa waha się od 499zł do nawet 596zł. Drugi z wymienionych czytników do niedawna można było również nabyć za złotówkę w abonamencie księgarni Legimi, wtedy jednak koszt łączny tego zestawu wzrastał do ponad 1200zł.

 

 

INKBOOK ONYX ICARUS ILLUMINA
EKRAN Dotykowy, 6 cali E-Ink Carta dotykowy, 6 cali E-Ink Pearl HD, dostępna jest również najnowsza wersja z ekranem E-Ink Carta
ROZDZIELCZOŚĆ 1024×758 pikseli 1024 x 768 pikseli
PODŚWIETLENIE tak tak
OBSŁUGIWANE FORMATY PLIKÓW EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM PDF, FB2, EPUB, RTF, MOBI, TXT, HTML/HTM, JPG, BMP, PDB, DJVU/DJV, CHM, RAR, DOC/DOCX, PPT/PPTX, XLS/XLSX, PRC, TCR
PROSCESOR Dual Core Cortex A9 1.0 Ghz 1Ghz Dual Core
PAMIĘĆ RAM 512 MB 512 MB
PAMIĘĆ FLASH 8 GB 8 GB
SYSTEM OPERACYJNY Android 4.2.2 Android 4.2.2
MOŻLIWOŚĆ ROZSZERZENIA PAMIĘCI microSD do 32 GB microSD do 32 GB
WI-FI 802.11 b/g/n 802.11 b/g/n
BATERIA 2000 mAh Li-ION Polymer Li-Ion 3,7V, 2000mAh
WAGA 200 g 197 g
WYMIARY 117 × 159 × 7 mm 118 x 159 x 9 mm

DSC_0483

Zobacz również:

Test i porównanie 8-calowych czytników ebook: (PocketBook InkPad, Cybook Ocean, InkBOOK 8, Icarus XL 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *