Test i porównanie 8-calowych czytników ebook: (PocketBook InkPad, Cybook Ocean, InkBOOK 8, Icarus XL 8)

Porównanie 8-calowych czytników e-booków dostępnych w 2021 roku:

 

Duży ekran = duże możliwości?

Sprawdzimy to! Konfrontujemy parametry – na temat czytników, dla osób o Dużych wymaganiach. Prezentujemy kompleksowe porównanie czytników 8-calowych. 

 

inkbook8_vs_inkpad_vs_Cybook_Ocean_2

Kupując czytnik z ekranem 8 calowym, często decydujemy się na ten krok, ponieważ zależy nam na większej czcionce.  Mały ekran (5-6 cali) i duża czcionka to mało tekstu, pogorszone formatowanie i konieczność częstszej zmiany stron. Zatem do większych czcionek im większy ekran tym więcej przeczytamy na jednej stronie, a zatem szybciej i wygodniej.  Prostym wnioskiem jest zatem  chęć kupienia większego czytnika szczególnie dla osób z wadą wzroku lub osób starszych, które z racji swojego wieku  mają słabszy wzrok.

Niestety cena czytników prawie w 80% zależy od wielkości ekranu, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup, gdyż readery ebooków z większym wyświetlaczem e-ink  są zdecydowanie droższe od standardowych czytników. W teście skupimy się na trzech popularnych czytnikach 8-calowych dostępnych w chwili obecnej na rynku: PocketBooku InkPad, Cybook Ocean oraz InkBOOK-u 8 (InkBook 8 jest oparty o tą samą platformę sprzętową co Icarus XL 8, dlatego w tekście nazewnictwo będziemy stosować zamiennie).

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

PocketBook InkPad

Ośmiocalowy czytnik z rodziny PocketBooków to: „płaski” ekran, bez wypukłej  ramki obudowy, aluminiowa obudowa przypominająca kolorem stare złoto połączona z subtelnymi przyciskami funkcyjnymi „wtopionymi” w gumowy pasek po prawej stronie ekranu. Z tyłu obudowy, również z prawej strony, znajduje się antypoślizgowa guma zapobiegająca wyśliźnięciu się czytnika z ręki.

Cybook Ocean

Cybook Ocean to obecnie najcieńszym dostępnym na rynku czytnik ebooków – grubość jego obudowy to zaledwie 7 mm. Czytnik, mimo kanciastej urody robi wrażenie dość lekkiego i nowoczesnego. Przypomina bardziej tablet, niż czytnik – zapewne za sprawą płaskiego ekranu, bez wypukłej ramy, w której to dopiero osadzony byłby ekran. Tył obudowy nie jest obity materiałem antypoślizgowym.

InkBOOK 8

Pomijając kwestię gabarytów czytnik wyglądem konsekwentnie przypomina swoją mniejszą wersję – InkBOOKa Onyx. Ramy okalające ekran są w tym przypadku tradycyjne i ekran nie jest w jednej płaszczyźnie z obudową. Ramki są cienkie i pozbawione przycisków bocznych, a logo producenta  – umieszczone ponad wyświetlaczem. Prosta obudowa w kolorze czarnym, jest przyjemna w dotyku, jednak wrażenie wizualne robi raczej ascetyczne.

porownanie_6_cali_8_cali

UKŁAD PRZYCISKÓW FIZYCZNYCH I GNIAZD

PocketBook InkPad

Poza klawiszami funkcyjnymi umieszczonymi na pasku po prawej stronie ekranu do dyspozycji jest jeszcze mały przycisk w górnej części obudowy, który służy do włączania i wyłączania czytnika. Obok znajduje się zaślepka, która chroni gniazdo micro USB oraz wejście na kartę pamięci. W dolnej części urządzenia znajdziemy również gniazdo audio – jack 3,5 mm, pozwalające podłączyć do urządzenia słuchawki lub głośniki.

Cybook Ocean

Efekt geometryczności w wyglądzie czytnika potęgują dotykowe przyciski w kształcie strzałek i koła, umieszczone poniżej ekranu, a także charakterystyczny, ścięty narożnik obudowy. Pod spodem, na dolnej krawędzi urządzenia mieści się gniazdo micro USB i włącznik. Z tyłu obudowy znajdziemy logo producenta, a także otwieraną pokrywę, z miejscem na kartę pamięci (sprawdź też: test czytnika Cybook Ocean).

InkBOOK 8/Icarus XL 8

Czytnik w wersji ośmiocalowej został pozbawiony przycisków fizycznych służących do zmiany stron. Do dyspozycji mamy jedynie okrągły przycisk „home”, służący do bezpośredniego „powrotu” do ekranu startowego, umiejscowiony poniżej ekranu. W górnej części obudowy znalazł się również włącznik/wyłącznik, gniazdo micro USB, audio jack 3,5 mm oraz miejsce na kartę pamięci.

czytniki_8cali_ebook

PARAMETRY EKRANU I PODŚWIETLENIE

PocketBook InkPad

Ekran InkPada E-Ink Pearl ma rozdzielczość 1600×1200 pikseli co daje nam gęstość 250 dpi(dots per inch – ang. punktów na cal kwadratowy), a do tego wbudowane podświetlenie LED. Takie połączenie efektuje ładną przejrzystością, kontrastem oraz jakością tekstu i grafiki. Walorów estetycznych nadaje mu nietypowy, boczny układ klawiszy oraz jednolity front ekranu, bez wypukłych ram. Podświetlenie doświetla ekran równomiernie. 8 calowy czytnik PocketBook to jednocześnie model o najwyższej rozdzielczości wśród testowanych urządzeń, co niewątpliwie należy uznać za plus na tle konkurencji.

Cybook Ocean

Front Cybooka przede wszystkim zadziwia gładkością. Zwykle ekrany z e-papieru są delikatnie chropowate w dotyku, szybka tego czytnika natomiast jest aksamitna. Rozdzielczość ekranu E-Ink Pearl wynosi 1024 x 768 px. To w dzisiejszych czasach stosunkowo mało, nie jest to jednak specjalnie odczuwalne podczas standardowego użytkowania urządzenia. Jakość obrazu znacząco poprawia również technologia Frontlight, która równomiernie doświetla każdy centymetr kwadratowy ekranu.

InkBOOK 8

Ekran InkBOOKa jako jedyny z wymienionych czytników posiada bardziej tradycyjną obudowę, w której ekran jest poniżej płaszczyzny obudowy. Wyświetlacz E-Ink Pearl o (podobnie jak w Cybooku) stosunkowo niedużej rozdzielczości 1024 x 768 px, wzbogacono o diody podświetlające ekran z góry i z dołu tak jak w pozostałych modelach.

 

  PocketBook InkPad Cybook Ocean InkBOOK 8/Icarus XL 8
Przekątna ekranu 8 cali 8 cali 8 cali
Rodzaj ekranu E Ink Pearl E Ink Pearl E Ink Pearl
Rozdzielczość 1600x1200px 1024 x 768px 1024 x 768px
DPI 250 160 160
Podświetlenie Tak Tak Tak
Kolor obudowy Brązowy Czarny Czarny
Wymiary 195,5×162,8×7,3 mm 196x150x7 mm 198 x144x8,4 mm
Waga 350g 300g 258g
Przyciski do zmiany stron Tak Tak Nie
Gniazda Micro USB, Micro SD, audio 3,5mm Micro USB, Micro SD Micro USB, Micro SD, audio 3,5mm

 

Wszystkie 3 urządzenia charakteryzują się podobnym kontrastem ekranu, czego można było się spodziewać, ponieważ w każdym z czytników zastosowano E-ink Pearl. Wprawne oko zauważy też subtelne różnice w odcieniach matrycy e-ink przy wyłączonym podświetleniu. W Inkpadzie i czytniku Cybooka barwa ekranu jest delikatnie cieplejsza czyli ma nieco bardziej żółtawy odcień, platforma Icarusa ma nieco chłodniejszą barwę. Różnice te praktycznie znikają w momencie aktywacji podświetlenia. I tutaj również ciężko dopatrzyć się większych różnic, wszystkie 3 modele cechują się wysoką jakością równomiernego podświetlenia. Jedynie PB Inkpad przy dolnej krawędzi ekranu ma nieco większą nierówność światła niż 2 pozostałe czytniki ebooków, jednak jest to nieznaczny minus, który zrekompensuje nam znacznie wyższa rozdzielczość ekranu.

 

inkbook8_vs_PBinkpad_vs_Cybook_Ocean

 

EKRAN STARTOWY/INTERFEJS

PocketBook InkPad

Ekran startowy to w PocketBooku inaczej „najnowsze wydarzenia”, czyli np. ostatnio pobrana zawartość. Poniżej znajduje się typowe, warstwowe menu w którym znajdziemy kategorie takie jak: książki, księgarnia, notatki, muzyka, słownik, aplikacje, szukaj, ustawienia. W tych ostatnich znajdziemy opcje personalizacji. InkPad umożliwia nam na przykład tworzenie oddzielnych kont użytkowników, czy zmianę kroju i rodzaju pisma – nie tylko w trybie czytania, ale w całym systemie.

Cybook Ocean

Interfejs tego czytnika jest prosty, choć nietypowy. Główne opcje menu nie są oparte na popularnej zasadzie warstw. Każda strona (strona główna, biblioteka, sklep) ma swoje własne menu, włączane przyciskiem głównym w kształcie koła. Dostęp do jego poszczególnych zakładek uzależniony jest od „ekranu”, na którym się obecnie znajdujemy. Panel startowy czytnika natomiast zawiera ostatnio otwierane pliki, bibliotekę oraz sklep online.

InkBOOK 8

Ewidentną wadą w działaniu czytnika jest czas jego włączania. O ile samo użytkowanie urządzenia jest w sprawne, to by je uruchomić musimy zaczekać ok 30 s, co jest czasem kilkukrotnie dłuższym niż w Cybooku i PocketBooku. Po włączeniu czytnika ukazuje się ekran startowy zawierający segmenty: ostatnio czytanych książek, ostatnio dodanych plików, menu zawierającego odnośniki do: biblioteki, księgarni, aplikacji, chmury oraz ustawień. W dolnej części ekranu znajdziemy również panel opcji podstawowych, takich jak: powrót do ekranu startowego („Home”), strzałka „wstecz”, regulacja podświetlenia, a także informacje o godzinie i stanie baterii. Kategoria „aplikacje” przenosi nas do kolejnego menu zawierającego powtórzone odnośniki takie jak np. „biblioteka” czy „księgarnia”, a także dodatkowych funkcji, m.in. przeglądarki internetowej, czy notatnika.

menu_inkbook8_vs_inkpad_vs_Cybook_Ocean

 

ESTETYKA I MOŻLIWOŚCI TRYBU CZYTANIA

PocketBook InkPad

Podczas czytania możemy podkreślać słowa, dodawać komentarze, wyszukiwać daną frazę, weryfikować wyrazy za pomocą słownika, czy udostępnienia informacji za pomocą aplikacji społecznościowej ReadRate. Do dyspozycji jest również suwak ułatwiający szybką nawigację w tekście. InkPad dysponuje również funkcją Text-to-Speech, dzięki której czytnik przeczyta nam zaznaczoną część tekstu ebooka na głos.

Cybook Ocean

Cybook Ocean bardzo wiernie oddaje estetykę tradycyjnej książki. Tekst jest dobrze wyeksponowany, a strony zmieniają się płynnie. Po stuknięciu w środek ekranu wyskakuje dość skromnie wyglądające menu, w którym jednak znajdujemy dość dużo warstw opcji (w tym momencie zmienia się forma estetyki interfejsu). W tekście możemy zaznaczać dane fragmenty, dodawać słowne notatki podkreślając na szaro dany obszar, przypinać zakładki, czy po prostu podkreślać wybrane słowa.

InkBOOK 8

Z uwagi na brak przycisków fizycznych, strony przekładać możemy jedynie za pośrednictwem dotknięcia. Ten sposób może być nieco kłopotliwy, ponieważ stuknięcie w środkowym obszarze wyświetlacza powoduje pojawienie się dość obszernego paska zawierającego opcje oraz strefę nawigacji (oś obrazującą miejsce, w którym się znajdujemy, licznik stron oraz manualne strefy przerzucania kartek), a także, w dolnej części – odnośniki do ustawień trybu czytania oraz informacji na temat publikacji. Górną część ekranu zajmuje pasek zawierający m.in. wyszukiwarkę oraz odnośniki do notatek i zakładek.

pocketbook_inkpad_cybook_ocean_inkbook_8

MOŻLIWOŚCI PERSONALIZACJI TEKSTU

PocketBook InkPad

InkPad jest pomocnym narzędziem dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Wielkość fontu możemy ustawić do aż 82 punktów, a na stronie wciąż pozostanie sporo tekstu. W dodatku, nawet przy takim powiększeniu, litery wciąż są estetyczne i wyraźne. Możemy też personalizować czcionkę i wszystko, co związane z wyglądem tekstu – od jego kierunku do odstępu między wierszami. Do wyboru mamy prawie dwadzieścia różnych krojów pisma.

Cybook Ocean

Do dyspozycji mamy sporo opcji personalizacji tekstu. Możemy wybrać wielkość i krój czcionki, a także właściwości czytanego tekstu, takie jak: odstęp między wierszami, marginesy, czy wyrównanie do lewej lub do środka. W zaawansowanych ustawieniach możemy włączyć opcję dzielenia wyrazów lub pogrubienie tekstu. Cybook Ocean oferuje również standardowo czcionkę, stworzoną specjalnie z myślą o przyśpieszeniu czytania ebooków – „Caecilia eText”. Font znany jest z urządzeń Kindle i ma służyć szybszemu czytaniu.

InkBOOK 8

InkBook oferuje maksymalnie 78-stopniową skalę powiększenia oraz 27 rodzajów fontów. To stosunkowo duża liczba. Dodatkowym atutem jest posiadanie popularnych krojów pisma, takich jak androidowy „Roboto”, czy „Myriad Pro”. Niestety ponad połowa z nich nie zawiera polskich znaków. Niewiele jest również czcionek szeryfowych, uznawanych za wygodniejsze w przypadku czytania tekstu ciągłego. Do dyspozycji mamy też takie opcji personalizacji jak ustawianie odstępów między wierszami – interlinii, czy szerokości marginesów.

 

  PocketBook InkPad Cybook Ocean InkBOOK 8/Icarus XL 8
System operacyjny Linux Linux Android
Wi-Fi Tak Tak Tak
RAM 512MB 128MB 512MB
Procesor 1000 MHz 800 MHz 1000 MHz
Liczba standardowych czcionek >20 >20 >20
Możliwości zmiany stron Ekran dotykowy lub przyciski Ekran dotykowy lub przyciski Ekran dotykowy
Notatki Tak Tak Tak

 

Wszystkie 3 modele gwarantują nam podobny standard obsługi, jeśli chodzi o nawigację po urządzeniu i dostępne tryby powiększania ebooków w  dedykowanym formacie EPUB. Na uwagę zasługuje brak obsługi plików mobi w Cybooku oraz brak klawiszy zmiany stron w Inkbooku, co daje się we znaki szczególnie gdy Inkbook nie reaguje na dotyk tak szybko jak tego oczekujemy i kilkając po raz kolejny, niechcący uruchamiamy menu, zamiast przejść do kolejnej strony.

 

inkbook8_vs_inkpad_vs_Ocean

Myśląc o osobach starszych, ale nie tylko, do przetestowania wybraliśmy przykładowy plik PDF z Katechizmem. Plik jest do pobrana z drugiego wyniku wyszukiwarki po wpisaniu „katechizm kościoła katolickigo”. Link bezpośredni Publikacja z portal.tezeusz.pl/ posiada kilka cech, które są wyzwaniem dla czytników: ma ponad 900 str, sformatowanych i przygotowanych do czytania na komputerze, podobnie jak większość treści w formacie pdf, które nie są tworzone z myślą o ereaderach e-ink, cechuje się różnorodnym formatowaniem akapitów i czcionek i ma rozmiar ponad 5 MB.

Plik ten domyślnie wyświetlony na każdym czytniku z ekranem 6 cali, jest praktycznie niemożliwy do odczytania bez trybu reflow, ponieważ został przygotowany w formacie A4 do czytania na komputerach. Zatem ktokolwiek kupuje e-czytnik z myślą o publikacjach innych niż tylko beletrystyka z e-księgarni, z pewnością spotka się takimi plikami i będzie chciał czytać je możliwie komfortowo.

PocketBook InkPad

InkPad oferuje cztery warianty czytania plików PDF: „dopasuj szerokość”, „cała strona” , „kolumny” i „rozpływ”. O ile pierwsze dwie są raczej podglądowe, to dzięki tym ostatnim czytanie PDF-ów nabiera sensu. Tryb kolumn może być przydatny przy obszernych artykułach, w ten właśnie sposób składanych. Natomiast „rozpływ”, sprawia, że tekst jest najbardziej zbliżony do estetyki, którą oferuje nam typowy plik ePub. Wybierając tryb rozpływ, artykuł zostaje dopasowany podobnie jak tekst i grafika w przypadku mobilnych wersji stron internetowych.

Inkpad dość dobrze poradził sobie z testowanym katechizmem, chociaż zauważalna jest przy tej publikacji już zdecydowanie wolniejsza reakcja czytnika zarówno przy ładowaniu pliku jak i przewracaniu kolejnych stron. Szczególnie gdy korzystamy z trybu reflow. Jednak tryb reflow działał w pełni poprawnie, czcionka w całej publikacji była skalowana dobrze, a kolejne strony przewijane w dobrym akceptowalnym czasie ok 2-3 sec. Co dla trybu reflow i tak dużej publikacji (900str, 5MB) jest wynikiem całkiem niezłym. Inkpad potrafi sobie również poradzić z nieco bardziej skomplikowanymi publikacjami naukowymi i czasopismami, jednak tam należy się już spodziewać dłuższych czasów reakcji i możliwości zawieszenia się czytnika (sprawdź również: test czytnika PocketBook InkPad)

inkbook8_vs_inkpad_vs_Cybook_Ocean

Cybook Ocean

Tryb „dopasowania treści”, czyli właśnie „rozpływ” to w przypadku Cybooka stosunkowo skuteczna metoda czytania plików PDF. Po włączeniu opcji reflow, tekst oraz grafiki, zostają inteligentnie „rozbite”  ze standardowego układu i dostosowane do szerokości ekranu czytnika. Nie jest to innowacyjna funkcja, trzeba jednak przyznać, że w wykonaniu Cybooka – imponująco dopracowana. Co jednak w niej najlepsze – tekst nie traci charakteru czytanej gazety – niezmienione pozostają czcionki, drobne grafiki i cała estetyka pliku PDF, poza układem tekstu. To ułatwia nie tylko czytanie, ale również nawigację, bo nie trzeba już powiększać poszczególnych fragmentów.

Spośród testowanych modeli czytnik Cybook Ocean radził sobie z trudnymi PDF’ami najlepiej, również z przykładowym katechizmem. Różnica w stosunku do Inkpada była niewielka, ale jednak zauważalna. Pewnym minusem może się wydawać nie do końca intuicyjny interfejs menu, w powiększaniu PDF’ów, jednak jest to raczej kwestia przyzwyczajenia. Szczególnie zaskakujący jest fakt, że Cybook szybciej potrafił przeskalować czcionkę i dopasować do niej liczbę stron PDF’ów pomimo słabszej specyfikacji technicznej, w stosunku do konkurentów. Sam tryb reflow działa płynnie nawet w bardziej zaawansowanych publikacjach i testowany Katechizm nie był wyzwaniem dla tego czytnika. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to najlepiej przygotowany tryb reflow z jakim się do tej pory spotkaliśmy. Należy przy tym pamiętać, że rozpływ w PDF, zawsze będzie zdecydowanie wolniejszy od tego w plikach ePub.

 

InkBOOK 8

 InkBOOK również oferuje opcję „rozpływ”, a także możliwość ręcznego dopasowania marginesów w trybie podstawowym. „Rozbicie” tekstu działa jednak tylko w danych przypadkach. Czytnik ma problem z rozłożeniem kolumn zawierających dużą ilość grafik oraz przekładaniem stron w przypadku poniektórych, bardziej wymagających publikacji (urządzeniu zdarza się zawieszać zwłaszcza przy próbie otwarcia pliku większego niż ok. 10 MB).

Niestety przedstawiciel systemu Android nie poradził sobie nawet z testowanym katechizmem. Przynajmniej nam nie udało się w domyślnie zainstalowanej aplikacji do obsługi PDF’ów, prawidłowo przeczytać więcej niż kilku stron z rzędu. Inkbook w testowanym pliku po wyborze trybu reflow zaczynał głupieć. Momentami powiększał czcionkę, ale przy zmianie strony powiększenie znikało lub zamiast kolejnej strony, wyświetlał się na zmianę pusty ekran lub menu, tak jakby czytnik się zawieszał lub nie nadążał z przerabianiem powiększonej czcionki.  Po 25 min prób, dostosowania czcionki w trybie reflow, do udanych możemy zaliczyć przeczytanie ok 3 stron z rzędu, reszta czasu to walka z nawigacją, menu i próbą ustawienia pożądanej wielkości czcionki, która przeskakiwała od bardzo dużej do bardzo małej, często w całkiem przypadkowy i niezamierzony sposób. Niestety platformy Icarusa XL8, na której oparty jest inkbook 8 do czytania bardziej zaawansowanych PDF’ów nie możemy polecić. W przypadku czasopism lub publikacji naukowych, z którymi Inkpad lub Ocean jeszcze sobie jakoś radziły, Inkbook w ogóle nie chciał ich otwierać lub od razu się zawieszał. Może to wada konkretnego egzemplarza lub wersji oprogramowania. Odważni zawsze mogą się pokusić o próbę instalacji innej aplikacji do PDF’ów, to w końcu android, jednak raczej nie polecamy tej metody mniej zaawansowanym czytelnikom.

 DODATKI

PocketBook InkPad

InkPad, podobnie jak wiele innych czytników PocketBooka ma wiele gier i dodatkowych aplikacji. Oferuje on również, odręczny notatnik (ze względu na rozmiar ekranu, InkPada, może okazać się całkiem przydatny), pasjans, sudoku, szachy, czy wspomniana obsługa plików muzycznych (niestety tylko za pośrednictwem słuchawek lub zewnętrznych głośników) umożliwiająca korzystanie z funkcji Text-to-Speech (zamiany tekstu na mowę). Dodatkowo czytnik oferuje dostęp do popularnych aplikacji: Send-to-PocketBook (bezprzewodowe przesyłanie ebooków) i Dropbox (chmura), PocketBook Sync, ReadRate i czytnika RSS, a także pakietu słowników ABBYY Lingvo, wśród których znajdziemy m.in. słownik ang-polski (zobacz również: skąd brać dodatkowe słowniki na czytnik PocketBook?)

Cybook Ocean

Cybook posiada  kilka wersji domyślnych słowników, niestety nie ma wśród nich języka polskiego, mimo, że samo oprogramowanie przetłumaczono na język polski. Dostępne są jedynie słowniki: angielsko-francuski oraz narodowe: niemiecki, włoski, angielski, francuski. Oferuje również dostęp do sieci Wi-Fi oraz sklepu z ebookami. Mamy tutaj też przeglądarkę internetową, galerię obrazów notatnik i możliwość dodawania zakładek.

InkBOOK 8

Dodatkowe aplikacje to mocna strona InkBOOKa. Ze względu na przystępny system operacyjny, możliwa jest ewentualna instalacja dodatkowych aplikacji. Standardowe dostępne aplikacje to: dysk (chmura), przeglądarka internetowa, Midiapolis App Store, News, Notatnik, poczta i QuickDic. Podobnie jak w PB Inkpadzie, możliwe jest również słuchanie audiobooków lub muzyki za pośrednictwem słuchawek lub głośników zewnętrznych.

inkbook8_vs_PocketBook_inkpad_vs_Cybook_Ocean

  PocketBook InkPad Cybook Ocean InkBOOK 8
Tryb czytania PDF dopasuj szerokość, cała strona, kolumny, rozpływ, powiększanie procentowe Inteligentne dopasowanie treści (reflow),dopasowanie szerokości lub wyskości, powiększanie procentowe Rozpływ, dopasowanie marginesów, powiększanie procentowe
Wewnętrzna pamięć flash 4GB 4GB 8GB
Możliwość rozszerzenia pamięci Tak Tak Tak
Gry Tak Nie Nie
Słowniki Tak Tak Tak
Dodatkowe aplikacje ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, przeglądarka internetowa, odtwarzacz audio, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, przeglądarka zdjęć Sklep BOOKEEN, przeglądarka internetowa, przeglądarka obrazów, notatnik, zakładki Midiapolis Drive (Dysk), przeglądarka internetowa, Midiapolis News,  Midiapolis App Store, notatnik, obrazy,
Obsługiwane formaty tekstu PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, MOBI, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3 ePub, PDF Adobe DRM, HTML, Txt, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDF, RTF, TXT

 

MOCNE STRONY:

PocketBook InkPad

 • Estetyczny, elegancki wygląd
 • Rozdzielczość ekranu
 • Funkcja odtwarzania dźwięku oraz aplikacja Text-to-Speech
 • Przyciski fizyczne do zmiany stron
 • Cztery tryby czytania plików PDF
 • Wiele gier i aplikacji
 • Największa liczba obsługiwanych formatów tekstu i grafik

Cybook Ocean

 • Nowoczesny design
 • Dobry kontrast ekranu
 • Równomierne podświetlenie Frontlight
 • Przyciski do zmiany stron
 • Wiele możliwości personalizacji tekstu
 • Bardzo dobry tryb dopasowania treści PDF
 • Wiele obsługiwanych formatów tekstu

InkBOOK 8

 • Niewielka waga
 • Przystępny system operacyjny i interfejs
 • Wiele dodatkowych aplikacji oraz możliwość instalowania kolejnych
 • Duża ilość wbudowanej pamięci
 • Możliwość słuchania muzyki oraz audiobooków

 

SŁABE STRONY:

PocketBook InkPad

 • Waga
 • Dwa nieprzydatne tryby PDF
 • Mniejsza ilość pamięci

Cybook Ocean

 •  cena
 •  brak obsługi plików mobi
 • Niewiele dodatkowych aplikacji
 • Slot na kartę SD, schowany pod klapką

InkBOOK 8

 • Rozdzielczość ekranu
 • Brak przycisków fizycznych do zmiany stron
 • Niewiele czcionek zawierających polskie znaki
 • Niedoskonały tryb czytania plików PDF

 

Podsumowując, wszystkie testowane 8 calowe czytniki ebooków: PocketBook Inkpad, Inkbook 8, Cybook Ocean i Icarus XL 8 będą się dobrze spisywać do czytania ebooków z beletrystyką w dedykowanym formacie ePub. Zatem osoby z wadą wzroku lub starsze chcące korzystać z większych czcionek powinny być zadowolone, gdyż przy większej czcionce zyskają więcej tekstu na ekranie i tym samym lektura będzie przyjemniejsza. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj PocketBook Inkpad oferujący najwyższą rozdzielczość. Dla czytelników skupionych na publikacjach w PDF (np. źródła naukowe i artykuły, publikacje typu raporty, zestawienia, różnego typu dokumentacje z odnośnikami i formatowaniem w kolumny i tabele) polecamy w pierwszej kolejności Cybooka Oceana lub PB Inkpada dla tych z mniej zasobnym portfelem.

 

Sprawdź też:

Cybook Muse vs. PocketBook 624 Basic Touch – pełne porównanie, część 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *