Test Icarus 8, idealny czytnik dla osób starszych.

Wciąż wielu seniorów sceptycznie podchodzi do czytników ebooków. Starszym osobom z trudem przychodzi otworzenie się na różnego rodzaju nowości technologiczne, niektórzy wręcz omijają nowoczesne urządzenia szerokim łukiem, nie dając im najmniejszej szansy. 

Prezentujemy czytnik Icarus 8, który naszym zdaniem jest idealnym czytnikiem dla starszych osób. Model jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że nowoczesne urządzenia elektroniczne nie są stworzone tylko dla młodych osób.


Icarus 8

Wygląd

Obudowa Icarusa 8 jest wykonana solidnie, wszystko dobrze się trzyma i nie trzeszczy. Jeśli chodzi o sam wygląd czytnika niestety nie ma się czym zachwycać. Icarus 8 charakteryzuje się tradycyjnym designem, który pod względem innowacyjności w stosunku do swoich konkurentów pozostaje w tyle. Aktualną myślą przewodnią projektantów wydaje się być hasło mniej znaczy więcej wedle którego, im nowszy model tym mniej klawiszy funkcyjnych. Icarus 8 zdecydowanie odbiega od panujących trendów  i posiada, aż 9 przycisków. Naturalnie na takie rozwiązanie wpływa również brak ekranu dotykowego.

Z drugiej strony, o gustach się nie dyskutuje. My preferujemy innowacyjny design, z pewnością jednak znajdzie się grono zwolenników prostego wyglądu Icarusa 8. Bez wątpienia takie rozwiązanie docenią osoby starsze. Warto bowiem zaznaczyć że, mnogość klawiszy przekłada się na praktyczną i łatwą obsługę czytnika. Wbrew pozorom, przyciski wcale nie rzucają się w oczy. Wręcz odwrotnie, delikatnie wtapiają się w czarną obudowę. Całość prezentuje się przyjemnie, jesteśmy skłonni uwierzyć, że my również moglibyśmy pokochać wygląd Icarusa.

Powracają do samego wykonania obudowy, musimy trochę ponarzekać na tylny panel czytnika. Naszym zdaniem materiał jest dosyć śliski, mógłby być wykonany z bardziej matowego czy też chropowatego materiału. Choć może to kwestia naszego przyzwyczajenia do PocketBook’ów, które wyjątkowo pewnie trzymają się w dłoni.

Na pochwałę z pewnością zasługuje grubość bocznych ram urządzenia. Są one relatywnie cienkie, dzięki temu pomimo większego ekranu czytnik nie jest bardzo duży jego wymiary to 130x171x12 mm. Na mobilność urządzenia składa się również jego waga (310 gramów). Dla porównania dodajmy, że 9,7 calowe czytniki ważą ponad 500 gramów.

8-calowy czytnik Icarus 8

Ekran

Już od dłuższego czasu zachodzimy w głowę dlaczego producenci czytników nie doceniają praktyczności 8-calowego ekranu. Naszym zdaniem czarodziejka jezior jest to świetny kompromis pomiędzy mobilnymi 6-calowymi, a dużymi 9,7-calowymi ekranami. Co prawda w tym roku zadebiutował 8-calowy czytnik, PocketBook Color Lux, jest to jednak czytnik z podświetlanym, kolorowym ekranem. Nie wszyscy przecież potrzebują tak zaawansowanego urządzenia, a przecież bezsensowne jest przepłacanie za funkcje, których nie potrzebujemy.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi Icarus 8. Czytnik posiada 8-calowy ekran E-Ink o wysokiej rozdzielczości 1024×768 (jest to większa rozdzielczość niż np. w najnowszym Kindle Paperwhite2). Co prawda, Icarus nie posiada, ostatnio modnego, wbudowanego podświetlenia za to nadrabia kontrastem. Rzeczywiście nie tylko w teorii, ale i w praktyce ekran Icarusa 8 jest jaśniejszy niż w Kindle Paperwhite 2 czy też PocketBook Touch Lux. Opisywany przez nasz czytnik posiada ekran najbardziej zbliżony wyglądem do tradycyjnej książki ze wszystkich urządzeń tego typu jakie dotąd widzieliśmy (a przez 5 lat pracy naoglądaliśmy się ich dosyć sporo). Jasny ekran o dużym kontraście powoduje, że tekst jest jeszcze bardziej czytelny i pozytywnie wpływa na przyjemność czytania z urządzenia. Dlatego też, przede wszystkim model docenią osoby starsze niekoniecznie posiadające tak dobry wzrok jak kilkanaście lat temu. Kolejnym plusem dla seniorów jest również pojemny ekran, na którym zmieści się więcej tekstu o dużej czcionce.

Icarus 8

Funkcyjność i funkcjonalność

Icarus 8 posiada przejrzyste, polskie menu, które jest łatwe w obsłudze. W celu włączenia czytnika musimy przycisk Power (znajdujący się na spodzie urządzenia obok slotu microSD)  przesunąć w prawo i chwilę przytrzymać. Po około 8 sekundach ujrzymy menu główne. Ekran podzielony jest na 5 prostokątów oraz dolny pasek narzędzi. W dwóch górnych obszarach znajdziemy czytaną aktualnie książkę oraz kalendarz. Z kolei, w trzech pozostałych prostokątach mamy ostatnio czytaną książkę oraz dwa nowo dodane pliki. W dolnym pasku narządzi znajdziemy kolejno bibliotekę, zakładki, muzykę, obrazy, dodatki oraz ustawienia.

Czytnik dla starszych osób

Klawisze

Po menu poruszamy się środkowym, 5-funkcyjnym klawiszem znajdującym się pod ekranem. Aby otworzyć wybraną książkę klikamy w środkową część naszego głównego przycisku. Od tej chwili przydadzą nam się również pozostałe klawisze. Idąc od lewej strony, pierwszym przyciskiem jest domek, który przenosi nas do głównego menu. Następnie znajduje się menu kontekstowe, które rozwija szereg opcji: dodaj zakładkę, zakładki, spis treści, przejdź do strony, wyszukaj, rozmiar czcionki, czcionka, odstępy między liniami, margines, obróć ekran, auto przewracanie, tryb odświeżania, dodaj do ulubionych, oznacz jako przeczytane, o książce oraz wyjście.  Z kolei, po prawej stronie 5-kierunkowego klawisze znajduje się wstecz/ zamknięcie książki. Pierwszy przycisk z prawej znajdujący się pod ekranem czytnika to skrót do wyszukiwarki.

Jeśli chodzi o zmianę stron mamy do dyspozycji kilka możliwości. Pierwszą z nich jest użycie głównego, 5-kierunkowego klawisza, prawy bok przenosi nas stronę dalej, lewy wstecz. Drugą możliwością jest użycie  strzałek znajdujących się po obu bokach ekranu. Górna cofa nas, dolna przewraca kartkę. Dzięki temu, że klawisze stron znajdują się po dwóch stronach czytnika, nie jest istotne, którą ręką trzymamy czytnik. Nam właśnie ta opcja najbardziej przypadła do gustu. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie jeśli chodzi o większe ekrany, ponieważ możemy trzymać urządzenie jedną ręką i wygodnie zmieniać strony w miejscu, w którym i tak trzymalibyśmy rękę. Genialne w swojej prostocie.

Oprócz tradycyjnych opcji znaleźliśmy auto przewracanie stron e-book’a, W przypadku kiedy nie możemy bądź po prostu nie chcemy trzymać czytnika możemy ustawić automatyczne przewracanie kartki co 30,60,90,120 bądź 150 sekund. Całkiem fajny i pewnie często przydatny bajer. Szkoda tylko, że nie da się wprowadzić własnego czasu, po którym następuje zmiana strony.

Przejdźmy do dolnego paska narzędzi. Kiedy znajdujemy się w bibliotece menu kontekstowe rozwija oferuje następujące opcje: ulubione, książki przeczytane, zakładki, wyszukiwarkę, sortowanie według autora, tytułu, ostatnia czytanych, nowych plików oraz widok samej listy książek bądź okładki.

Warto dodać, że pomimo, swojej prostoty Icarus 8 oferuje nam odtwarzacz plików audio oraz Wi-Fi. Wszystko działa bez zarzutu, nie skupialiśmy się jednak bardziej na tych funkcjach, ponieważ dla nas są one tylko dodatkiem.

Łatwa obsługa czytnika Icarus 8

Bateria

Recenzując różne czytniki e-booków na ogół nie opisujemy czasu działania urządzenia na jednym ładowaniu, gdyż czy są to 3 czy 6 tygodni w porównaniu do innych mobilnych urządzeń czas jest bezkonkurencyjny. W tym przypadku jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto zrobić wyjątek.

Icarus 8 nie posiada dotykowego ekranu, ani wbudowanego podświetlenia co przekłada się na dłuższą pracę czytnika na jednym ładowaniu. Mimo tego, producenci postanowili zadbać o jeszcze pojemniejszą baterię niż u konkurentów. Icarus 8 posiada akumulator litowo-jonowy 2800 mAh (dla porównania pojemność baterii najnowszego czytnika PocketBook, modelu Basic Touch wynosi 1300 mAh).

Urządzenie testowaliśmy przez 3 tygodnie, od tego czasu poziom baterii spadł zaledwie o jedną kreskę, a mamy ich 5.

Icarus 8 czytnik dla seniorów

Obsługiwane formaty

Icarus 8 obsługuje około 20 formatów plików bez potrzeby ich wcześniejszej konwersji. Naturalnie testowaliśmy najpopularniejszy epub oraz mobi, z którymi czytnik radzi sobie doskonale. Warto dodać, że nawet przy najrzadszym odświeżaniu stron na ekranie nie zauważyliśmy żadnych śladów z pozostałych stron. Oczywiście postanowiliśmy przyjrzeć się Icarusowi 8 pod kątem obsługi plików w formacie PDF, w końcu większy ekran powinien idealnie się do tego nadawać. Rzeczywiście Icarus 8 również dobrze radzi sobie z plikami w tym formacie, czytanie PDF-ów na 8-calowy ekranie jest wygodniejsze niż na mniejszych czytnikach. Choć w przypadku obsługi kilku PDF-ów zauważaliśmy lekkie ślady po pozostałych stronach. Z kolei, przy trybie reflow w kilku plikach mała czcionka wyglądała jak duża nie przeszkadza to jednak w czytaniu, mamy większy tekst, ale nic się nie zacina i dobrze działa.

Icarus 8

Cena

Do tej pory, od zakupu czytników z większym ekranem skutecznie zniechęcała cena, która przekracza tysiąc złotych. Ku naszemu zaskoczeniu, testowany przez nas 8-calowy czytnik kosztuje niemalże połowę mniej. Cena Icarusa 8 to zaledwie 599 złotych.

Kindle, PocketBook, Icarus 8

Podsumowanie

W związku z obecnie panującymi standardami, na pierwszy rzut oka Icarus 8 może nie wydawać się atrakcyjny. Natychmiastowo nasuwają się pytania: Co tu robi tyle fizycznych klawiszy? Co z dotykowym ekranem? Gdzie jest podświetlenie? Szybko jednak zdajemy sobie sprawę, że brak innowacyjnych dodatków w tym przypadku zalicza się do zalet urządzenia.

Biorąc pod uwagę duży ekran o wysokim kontraście, pomocne klawisze fizyczne oraz prostą obsługę Icarus 8 to idealny czytnik dla starszych osób co wielokrotnie podkreślaliśmy w powyższym teście. Bardzo cieszy nas bowiem fakt, że zaprojektowano  nowoczesne urządzenie z myślą o seniorach, co niestety wciąż zdarza się stosunkowo rzadko.

Swoją drogą, warto również spojrzeć na opisywany model z drugiej strony. Mimo tego, że naszym zdaniem przede wszystkim Icarus 8 to czytnik dla seniorów jesteśmy pewni, że niejeden młody e-czytelnik również byłby usatysfakcjonowany z zakupu tego modelu. O ile na co dzień w zabieganym życiu na przystanku, w drodze do pracy, w kolejce w sklepie lepiej sprawdzi się mniejszy czytnik z podświetleniem. Wieczorem w domowym zaciszu z pewnością wygodniej będzie się czytać na Icarusie 8.

Zalety

Wady

Duży kontrast ekranu Nienowoczesny wygląd
Wielkość ekranu Brak dotykowego ekranu
Długa żywotność baterii
Mnogość obsługiwania formatów plików
Prosta obsługa
Od góry: Kindle, PocketBook, Icarus

Od góry: Kindle, PocketBook, Icarus

 

11 thoughts on “Test Icarus 8, idealny czytnik dla osób starszych.

 1. zenonle

  ten ikarus 8 nie jest taki super jak piszecie. mam 65 lat i problemy z nim.
  gdybym mial jeszcze raz podjac decytzje to nie ten bym wybral.
  opisy sa zle. malo czytelne.
  jestem zly na siebie, ze nie poradzilem sie innych.
  pozdrawiam.

 2. zenon

  ten ikarus 8 nie jest taki super jak piszecie. mam 65 lat i problemy z nim.
  gdybym mial jeszcze raz podjac decytzten ikarus 8 nie jest taki super jak piszecie. mam 65 lat i problemy z nim.
  gdybym mial jeszcze raz podjac decytzje to nie ten bym wybral.
  opisy sa zle. malo czytelne.
  jestem zly na siebie, ze nie poradzilem sie innych.

  pozdrawiam.

 3. admin Autor wpisu

  Icarus 8 naszym zdaniem jest prosty w obsłudze. Większy,niedotykowy ekran oraz wysoki kontrast ekranu sprawiły, że uznaliśmy go za idealny dla starszych osób.
  Chętnie spróbujemy pomóc w rozwiązaniu jakiegokolwiek problemu z Icarusem bądź innym czytnikiem. Zachęcamy do kontaktu drogą mailową z osobą z naszego zespołu specjalizującą się w sprawach technicznych: pomoc@71media.pl.
  Pozdrawiamy 🙂

 4. as

  Kupiłem żonie w prezencie czytnik Icarus 8.Okazało się,że w czytniku jest instrukcja obsługi wyłącznie w wersji angielskiej.NIe każdy senior zna angielski.Dlaczego sklep o tym nie informuje.Przeszukałem cały internet-nie ma.Piszę ten komentarz po wielokrotnych prośbach do sprzedawcy o informacje/e-maile,sms-y/ i jak dotąd nie doczekałem się odpowiedzi.Jestem bardzo zawiedziony -nie tak powinno traktować się klienta.Zamiast cieszyć się z czytnika,żona i ja traciliśmy nerwy.
  Rejestracja czytnika na Mac OS w najnowszej wersji jest niemożliwa.

 5. admin Autor wpisu

  Nie mógł się Pan z nami skontaktować, ponieważ w związku ze świętami mieliśmy przerwę w pracy w sklepie w dniach 24.12.2013-01.01.2014 – o czym informowaliśmy w aktualnościach na stronie sklepu. Polską instrukcję obsługi do Icarusa 8 przesyłamy w załączniku wiadomości e-mail, ponieważ faktycznie fabrycznie jest tylko w języku angielskim. Jeśli chodzi o inne problemy techniczne prosimy pisać pod adres pomoc@71media.pl. Pozdrawiamy

 6. admin Autor wpisu

  W teorii również 🙂 Kindle Paperwhite 2 (212 PPI), Icarus 8 (167 DPI), więc szczegóły będą bardziej widoczne na Kindle czy też PocketBook. Niemniej jednak ekran Icarusa jest jaśniejszy (oczywiście nie biorąc pod uwagę możliwości włączenia podświetlenia we wspomnianych konkurentach).

 7. chetnie kupie

  Proszę państwa a gdzie to można kupić? Nigdzie nie widziałem ani w necie ani w zadnym hipermarkecie nie mieli nawet na zamówienie.

 8. Michał

  No właśnie. Wiem, że mocno po czasie się obudziłem, ale cóż, dopiero teraz tutaj trafiłem.
  I chętnie bym kupił, tylko gdzie? Na Ceneo nie ma, na Alledrogo też nie, gdzie tego szukać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *