Test czytnika PocketBook 840 InkPad – część 1

Jedni mówią z zachwytem, inni spoglądają sceptycznie. Tak duży czytnik to dużo możliwości? Czy tylko duży kłopot i cena? Na temat InkPada krąży wiele plotek i uprzedzeń – zapewne z powodu niepowodzeń innych, wielkogabarytowych czytników. W tym teście sprawdzimy więc, czy i co zrobił producent, by rozwiać te wątpliwości. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części testu, poświęconej budowie i funkcjom tego urządzenia.

DSC_0394

PocketBook 840 InkPad to rzadko spotykane połączenie. Na pierwszy rzut oka, czytnik w obudowie przypominającej kolorem stare złoto, wygląda bardzo elegancko. Duży ekran w połączeniu z subtelnymi, prawie niewidocznymi przyciskami funkcyjnymi to design, który odróżnia go od innych urządzeń tego producenta. Takie rozmiary czytnika mogą budzić obawę, że będzie on niewygodny w użytkowaniu. Zaskakujące jest jednak to, że mimo, swojej wagi, InkPad całkiem wygodnie leży w dłoni – o ile nawykliśmy do obsługiwania go prawą ręką – ponieważ przyciski, a także antypoślizgowa guma z tyłu urządzenia znajduje się tylko po prawej stronie obudowy. Na szczęście, w trybie czytania jest również opcja obrócenia tekstu, dzięki czemu czytnik możemy bardzo wygodnie trzymać w pozycji poziomej, lub przystosować go do potrzeb osoby leworęczej – ale więcej na ten temat w dalszej części artykułu, poświęconej obsłudze ebooków.

DSC_0361

8-calowy, dotykowy ekran E-Ink Pearl, rozdzielczość ekranu 1600x1200px a do tego wbudowane podświetlenie LED sugeruje, że może to być produkt ekskluzywny. I taki właśnie jest. Dzięki swym rozmiarom i jakości wyświetlacza InkPad, trzeba przyznać zapewnia imponującą przejrzystość. Zachwycać się można nie tylko wyraźnym tekstem, ale również obrazem – bo czytnik ten świetnie radzi sobie również ze zdjęciami i grafiką. Nieprzeciętnie wysoka rozdzielczość w połączeniu z obsługą formatu PDF, sprawia że czytanie na nim gazet i przeglądanie magazynów jest prostsze i przyjemniejsze niż na czytnikach 6-calowych. Rozmiar ekranu przypomina wielkością format A5, czyli standardową wielkość zeszytów i broszur. Być może właśnie to ten fakt przesądza o komforcie czytania – ostatecznie nasze oczy są przyzwyczajane do takiej wielkości strony od najmłodszych lat.

Urządzenie z ekranem o takich walorach musi zużywać oczywiście więcej energii, jednak i to nie stanowi dla niego problemu. InkPad został wyposażony w litowo-jonowy akumulator o pojemności 2500 mAh, czym różni się od czytników o standardowych wymiarach 6 cali, z baterią, zwykle w granicach 1000-1500 mAh, zatem czas pracy jest podobny. A jeśli już mowa o wydajności, to nie można zapomnieć wydajnym procesorze 1GHz a także – o rzadko spotykanej ilości pamięci operacyjnej (512 MB), która sprawia, że w praktyce, urządzenie jest w stanie stosunkowo szybko wczytać nawet obszerną gazetę w formacie PDF, z dużą ilością obrazów. Pamięć Flash to 4GB.

Poza klawiszami funkcyjnymi umieszczonymi na pasku po prawej stronie czytnika do dyspozycji jest tylko mały przycisk w górnej części obudowy, który służy do włączania i wyłączania naszego readera. Obok znajduje się zamykana zaślepka, która chroni gniazdo USB oraz wejście na kartę pamięci przed zakurzeniem. W dolnej części urządzenia znajdziemy również gniazdo audio 3,5mm.

DSC_0387

Po włączeniu gotowego do użytku czytnika ukazują się „najnowsze wydarzenia”, czyli np. ostatnio pobrana zawartość. Poniżej znajduje się typowe dla PoketBooka menu w którym znajdziemy kategorie takie jak: książki, księgarnia, notatki, muzyka, słownik, aplikacje, szukaj, ustawienia. W tych ostatnich znajdziemy opcje ułatwiające personalizację. InkPad umożliwia nam na przykład możliwość tworzenia oddzielnych kont użytkowników, które sprawdzą się niewątpliwie, w przypadku, gdy z czytnika korzysta więcej niż jedna osoba. Każdy użytkownik może dostosować swoje ustawienia osobiste, zakładki i notatki. Bardzo „sympatyczną” opcją jest także możliwość zmiany kroju i rodzaju pisma – nie tylko w trybie czytania, ale w całym systemie. Na to, by czcionka została całkowicie wczytana musimy jednak niestety odczekać kilka sekund.

DSC_0414

Warto poświęcić też chwilę czasu na przegląd aplikacji. InkPad, podobnie jak wiele innych czytników PocketBooka ma opcję odręcznego notatnika. Dlaczego więc miałoby to być czymś niezwykłym? Ze względu na rozmiar wyświetlacza, jakim może poszczycić się ten model. Tak duży ekran sprawia, że odręczne pisanie i rysowanie jest prostsze niż na mniejszych urządzeniach, więc – jeśli ktoś akurat lubi taki rodzaj rozrywki; aplikacja ta może stać się wciągającą zabawką. Użytkownikom, którzy nie wierzą w swój talent artystyczny InkPad oferuje natomiast atrakcje w postaci np. pasjansa, sudoku, czy szachów.

Inną ciekawą funkcją jest obsługa plików muzycznych – niestety tylko za pośrednictwem słuchawek lub zewnętrznych głośników, bo urządzenie nie posiada własnego głośnika. Możemy więc potraktować czytnik jak odtwarzacz MP3, jednak biorąc pod uwagę jego wagę i rozmiar – nie będzie to zbyt praktyczne rozwiązanie. Możemy jednak skorzystać z funkcji Text-to-Speech, która konwertuje tekst książki na mowę. Aby z niej korzystać należy jednak najpierw pobrać plik z językiem lektora ze strony PocketBooka.

DSC_0416

Jeśli chodzi o opcje dodatkowe, do najbardziej wartych uwagi należą Send-to-PocketBook i Dropbox, które ułatwiają przesyłanie plików między czytnikiem, a komputerem, bez konieczności użycia kabla. Do dyspozycji mamy również wbudowany pakiet słowników ABBYY Lingvo, dobrze już znany PocketBook Sync, ReadRate oraz czytnik RSS.

 

Na tym kończy się pierwsza część naszego artykułu. Kontynuacja, w której znajdzie się test trybu czytania oraz powiązanych z nim funkcji, a także podsumowanie mocnych i słabych stron czytnika PocketBook InkPad – już teraz na naszym blogu (część 2).

 

 

Jedna myśl nt. „Test czytnika PocketBook 840 InkPad – część 1

  1. Kornel

    Wygląda ciekawie, ja jednak chyba pozostanę przy moim starym Kindle Classic – już nawet te nowsze – dotykowe, podświetlane mnie nie interesują.
    Niemniej jednak interesujący produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *