Porównanie PocketBooka Basic Touch i Kindle Touch 7 – zestawienie funkcji

Czytniki, które dziś porównamy to urządzenia o podstawowych funkcjach, które wyróżniają się przystępną ceną w połączeniu z jakością reprezentowaną przez dwóch, dużych producentów.

basic touch-horz

  POCKETBOOK BASIC TOUCH KINDLE TOUCH 7
wymiary 174,4 х 114,6 х 8,3 mm 169 x 119 x 10,2 mm
ekran 6″ E Ink Pearl™, 600 × 800, 166 dpi Amazon’s 6″ E Ink Pearl, 600 × 800, 167 dpi
odcienie szarości 16 16
podświetlenie brak brak
waga 191 g 191 g
Klawisze funkcyjne tak brak
żywotność baterii do jednego miesiąca użytkowania bez ładowania do czterech tygodni użytkowania bez ładowania
pamięć wbudowana 4 GB 4 GB
możliwość rozszerzenia pamięci kartą MicroSD do 32GB brak
obsługiwane formaty plików EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), JPEG, BMP, PNG, TIFF AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC
możliwość kopiowania folderów z komputera tak nie
gwarancja 24 miesiące 12 miesięcy
Cena* 315zł 399zł (wersja bez reklam)299zł (wersja z reklamami)

Dane podane w tabelce to głównie informacje ze stron producentów.

* obecnie najniższa cena na Ceneo

 

Wymiary

Według danych, jakie podaje oficjalna strona PocketBooka oraz opis produktu Amazona, różnica w wielkości urządzeń wynosi jedynie kilka milimetrów. Mimo, że według producentów Kindle jest nieco szerszy, w praktyce oba czytniki sprawiają wrażenie jednakowych wymiarów.

 

Ekran/Odcienie szarości

Wyświetlacz technologii E Ink Pearl zastosowany w obu czytnikach wyświetla 16 odcieni szarości w standardowej rozdzielczości 800×600 pikseli. Nie jest to co prawda technologia pierwszej świeżości (ekran E Ink Pearl został zaprezentowany w 2013r.) , a zarówno PocketBook i Kindle wyposażają swoje nowsze produkty w nieco bardziej doskonałe rozwiązania. Jednak zastosowanie tego ekranu powoduje, że cena tych podstawowych czytników, nie jest wygórowana.

 

Podświetlenie/Waga

To dwie cechy, które łączą urządzenia. Pocketbook Basic Touch i Kindle 7, można powiedzieć; należą do tego samego gatunku sprzętu. Są to czytniki o podstawowych funkcjach, wyposażone w wygodny interfejs dotykowy, ale pozbawione dodatkowego podświetlenia. Z kolei ich waga – dokładnie 191g. czyni je wyjątkowo lekkimi i smukłymi.

 

Klawisze funkcyjne

Pod tym względem dominuje PocketBook, który wyposażony został w  klawisze podobne do tych, znanych z serii Touch Lux. Oczywiście brak osobnych, manualnych przycisków sam w sobie nie jest wadą, w przypadku czytnika z dotykowym ekranem. Basic Touch jednak daje możliwość wyboru tym, którzy doceniają tradycyjne rozwiązania. Klawisze funkcyjne ułatwiają przede wszystkim przewijanie stron.

 

Żywotność baterii

W praktyce wychodzi na to, że w obu czytnikach jest podobna mimo, że w opisach produktów zostało to wyrażone innymi słowami. Należy jednak pamiętać, że podany przez producenta okres to czas liczony według konkretnego wzoru, a rzeczywista częstotliwość koniczności ładowania czytnika zależy od indywidualnego użytkowania urządzenia. Warto jednak zauważyć, że PocketBook jest wyposażony w dość pojemną baterię 1300mAh, natomiast Amazon nie podaje do wiadomości publicznej konkretnych parametrów baterii.

 

Pamięć wbudowana

Pamięć  4GB, choć brzmi skromnie, umożliwia nam przechowywanie na czytniku nawet tysięcy książek. Należy jednak pamiętać, że część pamięci zajmują pliki systemowe, więc w praktyce miejsce, które pozostaje nam na lektury to ok. 3GB w obu przypadkach.

 

Możliwość rozszerzenia pamięci

PocketBook w przeciwieństwie do urządzenia Kindle posiada wbudowane gniazdo na dodatkową kartę pamięci. Jeśli chcemy, możemy zwiększyć jej pojemność aż do 32GB, co daje nam w praktyce właściwie nieograniczone możliwości przechowywania ebooków. Dodatkowo jest to kolejny sposób na wgrywanie książek i dzielenie się plikami z innymi osobami bez konieczności łączenia z komputerem. PB 624 podobnie jak inne modele tej serii pozwala na kopiowanie plików bezpośrednio z i na kartą microSD.

 

Obsługiwane formaty plików

Basic Touch również na tym polu góruje nad swoim rywalem. Urządzenia Kindle ogólnie potrafią być problematyczne jeśli chodzi o czytanie różnych plików. Czytnik od PocketBooka otwiera dużo więcej popularnych formatów, które dla Kindle są nieczytelne, lub dostępne dopiero po konwersji.

 

Możliwość kopiowania folderów z komputera

W odróżnieniu od Kindle, PocketBook widzi foldery i podfoldery, które utworzyliśmy wcześniej na komputerze. To dość przydatna właściwość, bo ułatwia segregację, oszczędza czas, bo nie musimy już tworzyć od nowa katalogów no i umożliwia porządkowanie plików na czytniku za pomocą innego urządzenia.

 

Gwarancja

Podstawowa gwarancja, którą otrzymujemy przy zakupie Kindle 7 trwa jeden rok. Co prawda istnieje możliwość dokupienia dodatkowej gwarancji, jednak jest ona dostępna wyłącznie dla klientów amerykańskich. PocketBook z kolei daje dwa lata gwarancji na model Basic Touch.

 

Cena

PocketBook Basic Touch dostępny jest w przystępnej cenie, przekraczającej zwykle niewiele ponad 300zł – w zależności od sklepu. Kindle Touch 7 również kupimy za stosunkowo niewielkie pieniądze, bo już od 299zł. Jest to jednak wersja, w której podczas użytkowania wyświetlają się reklamy. Nie są one nachalne i z reguły nie przeszkadzają podczas korzystania z czytnika, jednak bardziej wymagający czytelnicy mogą zakupić wersję pozbawioną reklam. Cena takiego urządzenia to już jednak niestety 399zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *