Recenzja Kobo Clara BW

Kobo Clara BW to czytnik będący odświeżoną wersją modelu Clara 2E, wyróżnia się wysoką jakością wyświetlacza, wydajnością oraz funkcjonalnością, której oczekuje każdy wymagający czytelnik.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW

Wygląd i rozmiary

Kobo Clara B&W charakteryzuje się klasycznym, minimalistycznym designem z kompaktowymi wymiarami, które sprawiają, że jest to idealne urządzenie do czytania w podróży. Dokładne wymiary to 112 × 160 × 9,2 mm i waży 174 g.

Obudowa Kobo Clara BW jest wykonana z trwałych materiałów pochodzących z recyklingu, a zaokrąglone boki i delikatne wzory na pleckach nadają urządzeniu estetyczny wygląd. Czytnik posiada przycisk na tylnej obudowie służący do włączania/wyłączania. Wejście USB-C umieszczone na dolnej krawędzi umożliwia łatwe i szybkie ładowanie oraz przesyłanie danych.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW – przycisk Power

Ekran

Kobo Clara B&W posiada 6-calowy ekran E Ink Carta 1300 HD o rozdzielczości 1448 x 1072 pikseli (300 DPI), który zapewnia wyraźny i kontrastowy obraz tekstu. Dzięki technologii Dark Mode oraz ComfortLight PRO, które pozwala na dostosowanie jasności oraz temperatury barwowej światła, czytanie jest komfortowe w każdych warunkach oświetleniowych.

Specyfikacje techniczne

Czytnik wyposażony jest w procesor 1 GHz, co zapewnia płynną nawigację po menu i sprawne otwieranie książek. Czytnik jest także wodoodporny, co oznacza, że może być używany również w pobliżu wody lub przez najmłodszych, którzy mogą przypadkowo zalać urządzenie (spełnia wymagania normy IPX8). Urządzenie obsługuje Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) oraz technologię Bluetooth, umożliwiającą słuchanie audiobooków za pomocą słuchawek bezprzewodowych.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW – wodoodporna obudowa

Interfejs

Czytnik oferuje intuicyjny interfejs użytkownika, który jest łatwy w obsłudze nawet dla osób, które po raz pierwszy korzystają z elektronicznego czytnika książek. Jest wersja polskojęzyczna interfejsu, choć można zauważyć małe niedoskonałości (polskie znaki są innego rozmiaru, ale w żaden sposób nie przeszkadza w obsłudze).

Czytnik Kobo Clara BW oferuje bogate możliwości personalizacji dzięki 13 różnym krojom czcionki i dzięki dostępnym 50 opcji dostosowania tekstu (poprzez rozmiar, marginesy, odstępy). Nie ma wbudowanego akcelerometru (automatycznej zmiany orientacji ekranu).

Formaty plików

EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR

Kobo Clara BW obsługuje szeroki zakres formatów plików, w tym najpopularniejsze takie jak EPUB, PDF, MOBI, a także graficzne, jak JPEG, GIF, PNG, i BMP oraz CBR i CBZ, którymi są zazwyczaj komiksy i mangi.

Bateria i pamięć

Czytnik jest wyposażony w baterię 1500mAh, która zapewnia do miesiąca czytania na jednym ładowaniu przy typowym użytkowaniu (godzinę dziennie, bez włączonych dodatkowych funkcji jak Wi-Fi lub Bluetooth).

Posiada również 16 GB pamięci wewnętrznej, co umożliwia przechowywanie własnej pojemnej biblioteczki, pełnej ulubionych e-booków. Nie ma dodatkowego slotu na kartę pamięci, jednak pomimo tego użytkownicy mogą pomieścić tysiące e-booków i audiobooków, również dzięki dostępowi do rozwiązań chmurowych.

Aplikacje

Kobo Clara B&W oferuje dostęp do sklepu Kobo eBookstore, który zawiera tysiące tytułów, zarówno płatnych, jak i darmowych. Dostępna jest też funkcja Pocket pozwalająca na zapisywanie treści internetowych na komputerze lub telefonie i czytanie ich na czytniku.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW – Kobo eBookstore

Przeglądarka

Zintegrowana przeglądarka internetowa umożliwia podstawowe przeglądanie stron internetowych, co może być przydatne w przypadku potrzeby szybkiego sprawdzenia informacji online. Prace nad przeglądarką nadal trwają, aplikacja jest w wersji beta. Strony wolno się ładują i nie prezentują się wyraźnie.

Funkcje dodatkowe

Kobo Clara B&W oferuje także funkcje takie jak słownik, możliwość dodawania notatek i znaczników, a także personalizację czytania poprzez regulację rozmiaru czcionki i marginesów. Jednak największym atutem tego czytnika jest możliwość słuchania audiobooków, muszą jednak pochodzić z oficjalnego sklepu Kobo eBookstore.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW – tryb ciemny

Przesyłanie danych

Czytnik pozwala na łatwe przesyłanie danych za pomocą funkcji Send-to-Kobo lub rozwiązań chmurowych Dropbox i Google Drive. Można też szybko przenieść plik z komputera z pomocą kabla USB-C.

Cena

Cena Kobo Clara B&W to aktualnie 619zł. Etui występują w cenach 90-139 zł w różnych kolorach, co pozwala na personalizację wyglądu czytnika.

Kobo Clara BW

Kobo Clara BW – interfejs

Podsumowanie

Kobo Clara B&W to doskonały wybór dla miłośników książek, którzy szukają niezawodnego, wygodnego w obsłudze i przystępnego cenowo czytnika e-booków. Dzięki wysokiej rozdzielczości, pojemnej pamięci i dostępowi do rozwiązań chmurowych, Kobo Clara BW jest świetnym podstawowym czytnikiem do czytania powieści i opowiadań.

autorka: Agnieszka

Kobo Clara BW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *