Najlepsze e-notatniki – Ranking 2024

Na naszym blogu już wiele razy zwracaliśmy uwagę na zalety tworzenia notatek na czytnikach z ekranem E-Ink. Dzięki możliwościom, jakie oferują współczesne e-notatniki, użytkownicy mogą łączyć przyjemność czytania z wygodą robienia notatek, rysowania oraz przeglądania dokumentów. Jednak razem z tym nachodzi pytanie: który model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poznajcie najnowsze propozycje od wiodących producentów i odkryjcie, który e-notatnik spełni Wasze oczekiwania.

#9 Onyx Boox Tab X

Onyx Boox Tab X  zajął ostatnie miejsce w naszym rankingu, jednak to nie umniejsza zalet tego czytnika. Czytnik jest mniej poręczny i trudniejszy w transporcie ze względu na duży, 13,3-calowy wyświetlacz. Jednak taki ekran sprawdzi się idealnie jako dodatkowy monitor pomocniczy lub do pracy nad dużymi i skomplikowanymi treściami czy pracą nad dokumentami w formacie A4. Zastosowanie również znajduje np. wśród muzyków, gdyż pozwala na wygodne wyświetlanie nut. Onyx Boox Tab X ma również rozbudowaną aplikację notatek i system Android.
 Onyx Boox Tab X

#8 Kobo Sage i Kobo Elipsa 2E

Kobo Sage i Kobo Elipsa 2E to podobne do siebie pod względem funkcji

czytniki z narzędziami e-notatnika. Oba mają monochromatyczne ekrany o wysokiej rozdzielczości i zamknięty system Linux z rozbudowaną aplikacją do notowania. Dzięki temu można w pełni skoncentrować się na swojej pracy i robionych notatkach.

Różnią się rozmiarem ekranu: Sage ma 8-cali, natomiast Elipsa 2E 10,3-cali. Kobo Elipsa 2E ma w zestawie rysik, natomiast do Sage należy go dokupić osobno.
 Kobo Sage

#7 Kobo Libra Colour

To najmniejszy e-notatnik w naszym zestawieniu i dostępny na polskim rynku. Ma 7-calowy kolorowy wyświetlacz, co sprawia, że jest to idealny towarzysz podróży. Tworzenie notatek w pociągu, w parku, w szkole czy w pracy – z Kobo Libra Colour jest to niezwykle wygodne.

Czytnik ma zamknięty system Linux, który nie pozwala na zainstalowanie dodatkowych aplikacji. Jednak wgrany notatnik jest niezwykle rozbudowany i intuicyjny. Do wyboru mamy notatnik podstawowy lub zaawansowany, w zależności od naszych potrzeb.

Kolorowy ekran E-Ink pozwala na dodawanie barwnych podkreśleń i zapisków.  Należy pamiętać, że rysik jest kupowany oddzielnie.
 Kobo Libra Colour Czarny

#6 Pocketbook InkPad Eo

To najnowszy e-notatnik producenta Pocketbook. Ma kolorowy 10,3-calowy ekran, system Android, rysik w zestawie. Umieściliśmy go na 5 miejscu ze względu na małe niedoskonałości w polskim tłumaczeniu interfejsu i brak preinstalowanych słowników.

Pocketbook InkPad Eo ma 64 GB pamięci i slot na kartę, a ponadto aparat do robienia zdjęć otoczenia.
 PocketBook InkPad Eo

#5 Onyx Boox Note Air 3 C

To czytnik z 10,3-calowym ekranem kolorowym. Sprawdzi się najlepiej, jeśli potrzebujemy widzieć kolory na mapach, wykresach, zdjęciach. W innym przypadku lepiej wybrać ekran monochromatyczny. Pamiętajmy, że ekran kolorowy jest ciemniejszy i może potrzebować stałego podświetlenia, a ponadto rozdzielczość ekranu wyświetlającego kolorowe elementy jest niższa.

Model Onyx Boox Note Air 3 C ma 64 GB pamięci wewnętrznej i slot na kartę pamięci. Rysik jest dołączony do zestawu i oferuje wsparcie OTG do podłączenia dodatkowych akcesoriów.
 Onyx Boox Note Air 3 C

#4 Onyx Boox Tab Mini C

Onyx Boox Tab Mini C to 7,8-calowy czytnik z kolorowym ekranem. Swoim rozmiarem przypomina tradycyjny zeszyt A5, dzięki czemu jest lekki i łatwy w transporcie. Również ma rysik w zestawie i rozbudowane narzędzia notowania oraz Bluetooth i wsparcie OTG.

Otwarty system Android umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji ze Sklepu Google Play. Wbudowany głośnik pozwala na słuchanie formatów dźwiękowych, audiobooków i muzyki.
 Onyx Boox Tab Mini C

#3 Onyx Boox Go 10.3

Najnowszy e-notatnik od producenta Onyx Boox jest dużym zaskoczeniem. 10,3-calowy monochromatyczny ekran nie został tym razem wyposażony w podświetlenie. W zamian ma najwyższą możliwą rozdzielczość 300 DPI, a sam obraz jest wyrazisty i ostry. Minimalistyczny interfejs pozwala na większe skupienie się na pracy. Ma 64 GB, system Android oraz wygodną aplikację do notatek i rysik w zestawie.
 Onyx Boox Go 10,3

#2 Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Zaawansowanym czytnikiem jest Onyx Boox Tab Ultra C Pro. Ma 10,3-calowy kolorowy wyświetlacz, aparat do skanowania dokumentów, rysik w zestawie i rozbudowane funkcje notowania. Ponadto ma system Android, który umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji.

Dużym atutem jest dostępność dedykowanego etui z klawiaturą i touchpadem. To sprawia, że czytnik i potrzebne akcesoria są zawsze na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba zabierać ze sobą osobno rysika, etui, klawiatury i słuchawek. Do czytnika w etui przyczepisz magnetycznie rysik, a dzięki wbudowanemu głośnikowi wszystkie pliki dźwiękowe wysłuchasz bez słuchawek.

Ponadto Onyx Boox Tab Ultra C Pro oferuje wsparcie OTG. Odpowiednie myszki, pendrive i inne akcesoria podłączysz przez wejście USB-C.
 Onyx Boox Tab Ultra C Pro

#1 Onyx Boox Note Air 3

Onyx Boox Note Air 3

To klasyczny e-notatnik z 10,3-calowym monochromatycznym ekranem. Dzięki kompatybilności z rysikiem dołączonym do zestawu sprawdzi się idealnie do ręcznego pisania. Ponadto wsparcie OTG umożliwia podłączenie dodatkowych akcesoriów jak klawiatura czy mysz, które sprawiają, że nawet bardziej skomplikowane czynności będą płynniejsze i wygodniejsze. A przy tym ma system Android, który zwiększa możliwości użytkowania – można pobierać dodatkowe aplikacje ze Sklepu Google Play.

Rysik WACOM z 4096 poziomami nacisku zapewnia precyzyjne pisanie i rysowanie, a funkcje AI, takie jak konwersja pisma odręcznego na tekst, dodatkowo zwiększają jego funkcjonalność. Dzięki dostępowi do Google Play, można zainstalować wiele aplikacji, co czyni ten model wszechstronnym narzędziem.

Ma 64 GB pamięci wbudowanej, slot na dodatkową kartę SD oraz wytrzymałą baterię 3700 mAh. Rozdzielczość 227 DPI daje wyraźny i kontrastowy obraz. Jest to czytnik idealny do notowania, czytania, obsługi aplikacji, a ponadto ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

autorka: Agnieszka
 Onyx Boox Note Air 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *