Porównanie PocketBook Basic Lux i Basic 3

Dwa sześciocalowe czytniki. Bardzo dobre parametry i konkurencyjna cena, kompromis między minimalizmem, a funkcjonalnością oraz dobre i proste rozwiązania, po tych cechach można rozpoznać oba czytniki! Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, czym się różnią i co oferują.

Wygląd

Oba czytniki są bardzo do siebie podobne, wręcz można by rzec identyczne. Jedyną różnicą  wpływającą na odróżnienie tych modeli jest kolorystyka. PocketBook Basic Lux został wyprodukowany tylko w jednym kolorze, ciemnobrązowym z pomarańczowym dodatkiem znajdującym się wokół głównego przycisku, który umożliwia poruszanie się po całym systemie. PocketBook Basic 3 jest dostępny w kolorach czarnym i białym. Model w odsłonie czarnej posiada srebrny dodatek wokół głównego przycisku sterującego czytnikiem, zaś model biały, dodatki w kolorze czarnym i pomarańczowym, czarny jest główny klawisz  sterujący zaś wokół niego jest pomarańczowa opaska. Ponadto oba PocketBooki posiadają dwa mniejsze przyciski (góra/dół) służące do przewijania stron, wejście na kabel micro USB, slot na kartę pamięci micro SD oraz przycisk zasilania w tym samym miejscu na obudowie. Czytniki mierzą i ważą tyle samo, czyli 174.4 × 114.6 × 8.3 mm i 170g.

PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux, czytnik ebookow, czytnik ebookow z podświetleniem, ebook reader,czytnik książek

PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux, czytnik ebookow, czytnik ebookow z podświetleniem, ebook reader,czytnik książek, HDMI, power

Ekran

Oba czytniki mają sześciocalowe ekrany E-Ink Carta. Różnią się jednak występowaniem podświetlenia i rozdzielczością. Pocketbook  Basic Lux posiada podświetlenie oraz wyższą rozdzielczość 758×1024, 212 dpi. Czytnik Basic 3 nie został wyposażony w podświetlenie, zaś jego rozdzielczość to 600×800, 166 dpi. Konsekwencją różnic rozdzielczości w czytnikach jest wygląd tekstu obrazu. Różnice tą gołym okiem jest ciężko zauważyć  i nie wpływa ona na dyskomfort czytania.

Obydwa czytniki  nie posiadają również ekranu dotykowego. System operacyjny na, którym oparte są czytniki PocketBook  Basic 3 oraz Basic Lux jest prosty i intuicyjny dlatego brak ekranu dotykowego podczas obsługi czytnika nie jest uciążliwy. PocketBook Basic 3 (jak zostało wcześniej wspomniane) nie posiada także podświetlenia, co w długie zimowe wieczory może być uciążliwe, ale nie musi. Wystarczy zadbać o dobre oświetlenie zewnętrzne.

PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux, czytnik ebookow, czytnik ebookow z podświetleniem, ebook reader,czytnik książek

Hardware

Czytniki nie różnią się od siebie specyfikacją techniczną, co z pewnością nie pozostaje obojętne dla użytkownika.

Pocketbook Basic Lux:

Procesor: 1 GHz

Pamięć RAM: 256 MB

Wewnetrzna pamięć flash: 8 GB

System operacyjny: Linux 3.0.35

Wi-Fi: 802.11 b/g/n

Bateria: Li-Pol, 1300 mAh (do 1 miesiąca)

Pocketbook Basic 3:

Procesor: 1 GHz

Pamięć RAM: 256 MB

Wewnetrzna pamięć flash: 8 GB

System operacyjny: Linux 3.0.35

Wi-Fi: 802.11/b/g/n

Bateria: 1300 mAh (Li-Ion Polymer)

Software

Każdy z czytników oferuje menu w języku polskim, dodatkowo mamy do wyboru angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i inne. Obsługiwane formaty plików przez oba czytniki, to: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux, czytnik ebookow, czytnik ebookow z podświetleniem, ebook reader,czytnik książek

Czytniki zostały wyposażone w podobną liczbę oferowanych aplikacji. Wśród nich znajdują się miedzy innymi słowniki. PocketBook Basic 3 posiada słownik takie jak:  Angielsko-niemiecki oraz Webster’s Dictionary 1913, zaś PocketBook Basic Lux:  słowniki ABBYY Lingvo, Webster 1913 i inne.  Istnieje także możliwość wysyłki słowników poprzez pocztę  e-mail  na oba modele. Są to: Angielsko-Polski, Niemiecko-Polski, Rosyjsko-Polski (dwukierunkowe).

Wśród dodatkowych aplikacji na czytnikach znajdują się także : Kalkulator, Szachy, Słownik, Galeria, Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Send-to-PocketBook, Sudoku.

Zarówno czytnik Basic Lux, jak i Basic 3 współpracują z systemami Windows, Linux, MacOS.

Użytkowanie

Jeśli mowa o użytkowaniu to oba czytniki działają praktycznie tak samo. Posiadają takie same parametry techniczne, identyczną wagę i wymiary oraz czas pracy na baterii (około miesiąc). W ocenianiu czasu pracy baterii trzeba wziąć pod uwagę sposób pracy na czytniku, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego.

Ostatnim aspektem jest cena. Czytnik PocketBook Basic Lux kosztuje 399zł zaś PocketBook Basic 3 można nabyć za 329zł. Różnica cenowa między dwoma  modelami to 30%.

W porównaniu dwóch czytników lepiej wypada PocketBook Basic Lux pomimo jego wyższej ceny. Na jego korzyść przemawiają wyższy kontrast (212dpi) oraz podświetlenie. Warto zapłacić  wyższą kwotę za czytnik który będziemy mogli wykorzystać w każdych warunkach, nie zwracając uwagi na otoczenie zewnętrzne (czytanie w pociągu, po zmroku oraz w każdych słabo oświetlonych warunkach). Oba jednak przypadną do gustu osobom, które cenią sobie dobre parametry w korzystniejszej cenie!

PocketBook Era

 Warto przeczytać również porównanie:

Porównanie czytników Cybook Muse i Kindle 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *