Porównanie: PocketBook Touch Lux 3 i Touch Lux 4

Czytniki PocketBook z serii Touch Lux budzą wiele emocji. Oferują świetna parametry, a przy tym mają atrakcyjną cenę. PocketBook Touch Lux 3 ma wielu zwolenników pośród fanów e-czytania. Dlatego jego młodszy brat na pewno równie szybko zostanie pokochany. Zatem czym różni się najnowszy model od jego poprzednika?

czytniki pocketbook touch lux 3 touch lux 4

Wygląd

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że czytniki różnią się od siebie. Touch Lux 3 dostępny jest w czterech wariantach kolorystycznych, natomiast Touch Lux 4 póki co w jednym – czarnym. Oba wyposażono w 6-calowe ekrany. Jednak obudowa PocketBook Touch Lux 4 jest zdecydowanie mniejsza. Wymiary Lux 3 wynoszą 174,4 x 114,6 x 8,3 mm, natomiast Lux 4 może pochwalić się 161,3 x 108 x 8mm, zatem różnica jest spora.

W kwestii klawiszy funkcyjnych producent na szczęście wiele nie zmienił i nadal są cztery. Różnią się nieco wyglądem – w Touch Lux 4 są one wąskie, jednak nie są na tyle małe, aby ich obsługa była uciążliwa.

touh lux 4 i touch lux 3 od przodu

pocketbook touch lux 3 touch lux 4 tył

Szybkość działania

Różnicą, jaką można zaobserwować podczas korzystania z obu modeli jest szybkość działania. PocketBook Touch Lux 3 działa wolniej od swojego młodszego brata. Czym to jest spowodowane? Pamięcią RAM, która w Touch Lux 4 została zwiększona dwukrotnie z 256 MB do 512 MB. Szczególnie widać to w przypadku plików PDF. Na obu urządzeniach otworzyliśmy polską instrukcję. Na PocketBook Touch Lux 4 odtworzyła się niemalże natychmiastowo, natomiast Touch Lux 3 zajęło parę sekund, aby ją załadować. Minimalną różnice zauważymy także w przewracaniu stron, które na Lux 4 jest szybsze. O dziwo, jeśli chodzi o powiększanie jest ono relatywnie podobne.

Przetestowaliśmy również EPUB. Oba czytniki otworzyły plik po 2 sekundach. Powiększanie w tym formacie, tak samo jak w przypadku PDF wypada podobnie. Przewracanie stron także jest porównywalne. Tak samo jak działanie przeglądarki, która w obu modelach wyszukuje wpisane frazy w około 5 sekund.

Ekran

Oba modele wyposażono w 6 calowy ekran E-Ink Carta 1024 x 758 px, 212 ppi. Czytanie jest naprawdę komfortowe i ciężko się tu do czegoś przyczepić. Zarówno pod względem ostrości, jak i kontrastu tekst prezentuje się naprawdę świetnie. Nie mając porównania z czytnikiem, który wyposażono w ekran o rozdzielczości 300 dpi, ciężko zauważyć różnicę. Warto też przypomnieć, że oba posiadają technologię Film Touch, która czyni ekrany tej serii jedynymi z najbardziej czułych na rynku.

Zarówno Touch Lux 3, jak i Touch Lux 4 wyposażono w podświetlenie, które jest nienaganne. W nowszym modelu jest ono nieco bardziej przygaszone. Świadczy o tym choćby to, że przy minimalnym podświetleniu jest ono ledwo zauważalne.

lux 3 lux 4 podświetlenie czytniki

Waga

Waga jest różnicą, która zdecydowanie stawia PocketBook Touch Lux 4 na wyższej pozycji względem poprzedniego modelu. Nowa wersja waży zaledwie 155 gram, a zatem o 25 gram mniej niż Lux 3. Być może nie jest to dużo, ale przy dłuższym czytaniu można odczuć różnice.

Oprogramowanie

Aby rozwiać wątpliwości wspomnimy, że oprogramowanie w obu modelach jest identyczne. Ekran główny także wygląda tak samo. Wyświetlają nam się ostatnio czytane książki, pod nimi ostatnio dodane, a na samym dole książki, sklep oraz przeglądarka.

pocketbook lux 4 lux 4 ekran główny

Podsumowanie

Podsumowując, oba czytniki są dość podobne, ale należy pamiętać, że nie dzieli ich duża różnica cenowa. Przewagą PocketBook Touch Lux 4 jest jego niezwykle niska waga oraz niewielki rozmiar. W dodatku jest szybszy. Dobrą wiadomością także jest fakt, że posiada funkcję Sleep Mode, która pozwala na „wybudzanie” oraz „usypianie” czytnika poprzez otworzenie i zamknięcie etui. Poza tym ciężko dostrzec różnice między tymi modelami, oprócz oczywistej, jaką jest wygląd. Póki co na Touch Lux 4 nie ma Legimi, ale będzie ono dostępne już od końca września.

W chwili obecnej różnica cenowa między tymi modelami wynosi 80 złotych. Za to kwotę mamy czytnik lżejszy, bardziej kompaktowy oraz o nieco szybszym działaniu. Czy warto? To zależy od tego jakiego urządzenia szukamy. Jeśli zależy nam na czytniku, który możemy zabrać dosłownie wszędzie, ponieważ zmieści się zarówno do małej torebki, jak i większej kieszeni, to warto dopłacić. Jednak jeśli wystarczy nam urządzenie, które oferuje czytanie na wysokim poziomie, zarówno w dzień jak i w nocy, to PocketBook Touch Lux 3 powinien wystarczyć.

PocketBook Touch Lux 4

 

7 thoughts on “Porównanie: PocketBook Touch Lux 3 i Touch Lux 4

  1. Karola

    Mam pytanie odnośnie oświetlenia. W modelu Lux 3 podświetlenie było tak zimne i niebieskie, że zmuszona byłam zwrócić czytnik. Czy Lux 4 ma cieplejszą barwę podświetlenia? Niestety ze zdjęcia trudno to wywnioskować. Pozdrawiam.

  2. Admin Autor wpisu

    Dzień dobry, podświetlenie w modelu PocketBook Touch Lux 4 jest neutralne. Jeśli zależy Pani na ciepłym podświetleniu to możemy polecić PocketBook Touch HD 2 oraz PocketBook InkPad 3, które posiadają funkcję Smartlight. Oznacza to, że dowolnie możemy manipulować temperaturą barwy ekranu. Zakres kolorów zaczyna się od standardowej bieli po kolor bursztynowy.

  3. Julia

    Zastanawiam się nad zakupem Pocketbooka Touch Lux 4 lub Inkpad 3. Który Państwa zdaniem jest lepszy ?

  4. Admin Autor wpisu

    Pani Julio, to zależy jakie funkcje są dla Pani najważniejsze. PocketBook InkPad 3 oferuje przede wszystkim większy ekran 7,8 cala o nieco lepszej rozdzielczość ekranu (300 dpi), natomiast Touch Lux 4 212 dpi. Różnica nie jest bardzo dostrzegalna, ale widoczna. Jednym z ważniejszych argumentów, stojących za InkPadem 3 jest także fakt, że posiada podświetlenie z funkcją SMARTlight, oznacza to, że można dowolnie manewrować temperaturą podświetlenia ekranu, od standardowej bieli po kolor bursztynowy. Ciepła barwa oświetlenia sprawdza się szczególnie przy nocnym i wieczornym czytaniu, ponieważ znacznie mniej naraża oczy na zmęczenie. InkPad 3 ma też dwukrotnie mocniejszy procesor, co przekłada się na szybkość działania urządzenia, a także 1 GB pamięci RAM (Lux 4 ma 512 MB). Wybór powinien również zależeć od tego, czy chce Pani słuchać na czytniku audiobooków, ponieważ InkPad 3 daje taką możliwość, natomiast Lux 4 nie. InkPad 3 posiada także akcelometr oraz ma mocniejszą baterię. Niestety, w związku z tym, że ma większy ekran jest też cięższy.

    Reasumując jeśli szuka Pani czytnika z ekranem większym od standardowego, czyta Pani wieczorami i w nocy, słucha audiobooków i zwraca bardzo dużą uwagę na ostrość ekranu lepszym wyborem będzie PocketBook InkPad 3. Jednak jeśli potrzebny Pani bardzo dobry czytnik, przystępny cenowo, mający wszystkie niezbędne funkcje do komfortowego czytania; takie jak podświetlenie, pojemna pamięć, dotykowy ekran i przede wszystkim o niewielkich gabarytach i wadze, to lepszym wyborem będzie PocketBook Touch Lux 4.

    Załączamy link do porównania specyfikacji technicznej obu modeli: https://czytio.pl/porownanie-czytnikow/367_370/pocketbook-touch-lux-4-627-czarny_vs_pocketbook-inkpad-3-czarny.

    W razie dodatkowych pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu.

  5. Artur

    Pocmarcowej aktualizacji oprogramowania nie moge znalezc oocji wylaczenia wygaszacza ekranu . Ktos doszedl jak to zrobic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *