PocketBook Touch HD vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy sięgnąć po nowość od PocketBooka, czy warto zostać przy sprawdzonym, popularnym modelu czytnika ebooków – podpowiadamy: nie zwlekaj z lekturą tego porównania!

pocketbook-touch-lux-3-vs-touch-hd

Podobieństwa

Jeśli nie śledzisz na bieżąco nowości z branży e-papieru, wygląd obu urządzeń może Cię zmylić. Nowy PocketBook Touch HD to swego rodzaju kontynuacja designu PocketBooka Touch Lux 3. Czytniki mają niemal identyczną bryłę, ten sam układ przycisków fizycznych, a także podobny, 6 calowy ekran E-Ink Carta o 16 poziomach szarości. Jedyną cechą odróżniającą nowy model są wypustki w tylnej części obudowy.

Co ciekawe, oba urządzenia nawet ważą tyle samo –  czyli jedyne 180g.

Zarówno PocketBook Touch HD jak i Touch Lux 3 dysponują też równomiernym, wysokiej jakości podświetleniem przyjaznym dla oczu.

Czytniki zostały wyposażone w przyciski fizyczne na froncie obudowy, poniżej ekranu. Dwa umieszczone po bokach są klawiszami opcji oraz powrotu do ekranu startowego, środkowe natomiast służą do zmiany stron. Przyciski te są uzupełnieniem ekranu dotykowego, przy czym to do nas należy decyzja, czy chcemy z nich korzystać podczas czytania, czy nie. Przydają się one jednak w wielu sytuacjach, np. podczas używania czytnika w komunikacji miejskiej lub na świeżym powietrzu, zimą.
pb-touch-hd-black-5

Zarówno PocketBook 631 Touch HD jak i 626 Touch Lux 3 obsługują dziewiętnaście formatów tekstów w tym pliki PDF, które możemy czytać za pośrednictwem aż pięciu różnych trybów (więcej na temat plików PDF na czytnikach PocketBook i nie tylko – w artykule). Oba czytniki doskonale radzą sobie również z popularnymi ePub oraz mobi.

Oba czytniki posiadają procesor 1GHz oraz pracują w oparciu o system operacyjny Linux. Mają również baterię o identycznej pojemności 1500 mAh, która umożliwia pracę czytnika nawet do jednego miesiąca bez potrzeby ładowania (czas pracy urządzeń może być krótszy – w zależności od częstotliwości korzystania z czytnika).

Czytniki zostały wyposażone również w Wi-Fi oraz aplikacje takie jak: BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook i Sudoku.

 

Różnice

Co ciekawe, mogłoby się wydawać, że oba czytniki różnią się od siebie zaledwie kilkoma parametrami – niemniej jednak niektóre z nich są na tyle znaczące, że w zależności od potrzeb danego użytkownika, mogą być bardzo istotne przy wyborze urządzenia do czytania.

Pierwszą różnicą, którą możemy zauważyć już na pierwszy rzut okiem są dostępne kolory obudowy. PocketBook Touch Lux 3 doczekał się aż trzech wariantów – w kolorze ciemnoszarym, białym, a także całkiem nowej, ciemnoczerwonej wersji.

pb_touch_lux_3

Touch HD natomiast nie doczekał się jeszcze żadnej wariacji kolorystycznej. Nowy model obecnie jest dostępny jedynie w wersji ciemnoszarej.

PocketBook Touch HD to jednak z pewnością atrakcyjny kąsek dla koneserów branży czytników ebooków. Głównym argumentem przemawiającym za tym stwierdzeniem jest jego rozdzielczość, która wynosi aż 1072×1448 (300ppi). Takie parametry ekranu to obecnie topowe rozwiązanie na rynku – tą samą rozdzielczością może poszczycić się również popularny Kindle Paperwhite 3, czy ponad dwukrotnie droższy Kindle Oasis.

Rozdzielczość Touch Lux 3 to również nienaganne, aczkolwiek niższe parametry 1024×758 pikseli.

Czytniki nieznacznie różnią się też wymiarami. Touch HD liczy sobie 113,5 × 175 × 9mm natomiast Touch Lux 3 114,6 x 174,4 x 8,3 mm. PocketBook 631 jest więc nieco węższy, ale jednocześnie odrobinę dłuższy i „grubszy” niż jego poprzednik.

Warto również zaznaczyć, że PocketBook Touch HD może poszczycić się niemal dość spektakularnym podwojeniem ilości pamięci wewnętrznej. Jego RAM to aż 512MB a pamięć flash (miejsce na dysku) 8GB. Touch Lux 3 natomiast dysponuje standardową pamięcią wynoszącą 256MB RAM i 4GB flash. Niemniej jednak, w razie potrzeby, pojemność obu czytników możemy rozszerzyć zewnętrzną kartą microSD aż do 32GB.

pb-touch-hd-black

Kolejną ciekawostką jest wejście audio oraz aplikacja Text-to-Speech, w które został wyposażony Touch HD. Dzięki tym funkcjom PocketBook umożliwia nam nie tylko czytanie, ale również słuchanie audiobooków, a nawet ebooków. Aplikacja Text-to-Speech przetwarza tekst na mowę, co niewątpliwie jest atrakcyjną ciekawostką, a ponadto sprawia, że czytnik jest bardziej przystępny również dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Do tej pory jedynym PocketBookiem posiadającym te funkcję był PocketBook InkPad oraz InkPad 2.

Czytniki różnią się również ceną. PocketBook 631, jak na nowość przystało, wypada drożej w tym zestawieniu. Niemniej jednak jego cena nie jest tak wysoka, jak można byłoby się tego spodziewać biorąc pod uwagę parametry. Touch HD możemy kupić za ok. 690zł. PocketBook Touch Lux z kolei to wydatek rzędu ok. 460zł.

Czytaj też:

Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników ebooków

Jedna myśl nt. „PocketBook Touch HD vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników

  1. Iwona

    System audio miały również czytniki PocketBook Touch Lux 621 oraz – również niedostępny – PockeBbook 650 Ultra, który miał podobne parametry techniczne jak Touch Lux HD, oprócz rozdzielczości ekranu i pojemności. Do tego aparat fotograficzny i skaner kodów ISBN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *