KindlePaperwhite 3 vs PocketBook Touch HD – porównanie czytników

Jeden z najpopularniejszych czytników ebooków vs nowość o wysokich standardach – o ich różnicach i podobieństwach oraz stosunku jakości do ceny przeczytacie w porównaniu Kindle Paperwhite 3 oraz PocketBooka Touch HD.

amazon-kindle-paperwhite-3-pocketbook_touch_hd

 

Podobieństwa

Oba czytniki są 6-calowe i posiadają nowoczesny ekran E-Ink Carta o 16 poziomach szarości. Cechą wartą uwagi jest podświetlenie przyjazne dla oczu. Zarówno PocketBook jak i Kindle dysponują równomiernym, wysokiej jakości podświetleniem, które nie jest skierowane na zewnątrz, ale oświetla jedynie ekran urządzenia.

Co jednak bardziej istotne w przypadku tych czytników – oba urządzenia zostały wyposażone w ekran E-Ink Carta o rozdzielczości aż 1072×1448 (300ppi). Jest to obecnie najwyższa rozdzielczość, jaką dysponują tego typu urządzenia z ekranem z e-papieru. Dla porównania, najnowszy i ponad dwukrotnie droższy Kindle Oasis również dysponuje tą samą rozdzielczością.

Czytniki mają również wbudowane słowniki, które w standardowym przydziale prezentują się raczej skromnie. Można je jednak rozszerzyć dodając kolejne języki według upodobań (sprawdź też: jak pobrać słownik na czytnik PocketBook).

Co ciekawe – oba urządzenia możemy kupić w podobnej cenie (od ok. 670 do 700zł).

 

Różnice

Pierwsze różnice pojawiają się już w wyglądzie zewnętrznym. Omijając oczywistą kwestię designu, warto zauważyć, że Kindle nie został wyposażony w dodatkowe przyciski fizyczne. W jego przypadku zmianę stron możemy wykonywać jedynie poprzez dotyk – w PocketBooku możemy wybrać, czy wygodniej nam dotykać ekranu, czy przyciskać klawisze fizyczne.

pb-touch-hd-black

Drobne różnice pojawiają się również w gabarytach. Paperwhite ma nieco krótszą i szerszą obudowę od Touch HD. Większa rozbieżność dotyczy wagi obu urządzeń. PocketBook należy do wyjątkowo lekkich czytników ebooków. Jego waga to jedynie 180g. podczas, gdy Kindle to 205g.

Ważny jest również kolor czytnika. Kindle Paperwhite 3 niedawno zyskał swoją białą wersję. PocketBooka możemy obecnie kupić jedynie w kolorze czarnym, niemniej jednak zważając na fakt, że pozostałe modele tego producenta mają zwykle dwa lub trzy warianty kolorystyczne – niewykluczone, że również ten produkt zyska wkrótce obudowę również o innej barwie.

amazon-kindle-paperwhite-3-bez-reklam

Ważną kwestią jest również wbudowane gniazdo audio oraz możliwość odtwarzania formatu MP3. To istotne parametry zwłaszcza w przypadku, gdy czytnik ma trafić w ręce osoby starszej lub niedowidzącej. Dzięki tej funkcji możliwe jest nie tylko czytanie, ale również słuchanie książek (audiobooków). PocketBook Touch HD posiada nawet aplikację, która umożliwia przetwarzanie tekstu ebooka na mowę. Text-to-Speech to program, który „czyta” zaznaczone fragmenty, dzięki czemu osobom o słabym wzroku łatwiej będzie poradzić sobie z ebookiem lub „zamienić” go na swego rodzaju audiobooka.

Kindle Paperwhite niestety nie posiada tej funkcji. Producent co prawda wspominał o adapterach umożliwiających podpięcie słuchawek, nie jest to jednak produkt standardowy i wymaga dodatkowych kosztów.

Kolejną innowacją w przypadku PocketBooka jest również aż 8GB wbudowanej pamięci flash, co czyni go obecnie najbardziej pojemnym czytnikiem na rynku. Jest to aż dwukrotnie większa przestrzeń dla ebooków niż w przypadku standardowych 4GB, którymi dysponuje Kindle. Ponadto pamięć PocketBooka możemy dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty SD aż do 32GB, co w przypadku Paperwhite jest niestety niemożliwe.

pb-touch-hd-black-3

PocketBook Touch HD czyta znacznie większą liczbę plików tekstowych, w tym popularny format ePub. Paperwhite 3, podobnie jak inne modele od Amazona obsługuje część plików dopiero po konwersji plików na mobi, za pośrednictwem programów takich jak np. Calibre lub w chmurze internetowej.

Touch HD dysponuje również trybem reflow, niezastąpionym w przypadku plików PDF. Paperwhite także czyta dokumenty tego typu, niemniej jednak nie posiada rozwiązań, dzięki którym większość z nich byłaby wystarczająco przystępna (więcej na temat plików PDF na czytniku oraz trybu reflow – w artykule)

Ważną zaletą PocketBooka w zestawieniu z Kindle jest też oprogramowanie (menu) w języku polskim.

 

Czytaj też:

Kindle vs PocketBook – 5 różnic

 

 

 

Jedna myśl nt. „KindlePaperwhite 3 vs PocketBook Touch HD – porównanie czytników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *