Kindle vs PocketBook – 5 różnic

Porównanie czytników ebooków zwykle dotyczy konkretnych modeli, tym razem jednak zestawimy ze sobą funkcje charakterystyczne dla dwóch wiodących na rynku marek.

kindle_vs_pocketbook

Kindle i PocketBook rywalizują na rynku czytników już od lat. Ich producenci oferują nam urządzenia z dotykowym ekranem e-ink, podświetleniem przyjaznym dla oczu oraz możliwością tworzenia notatek, a także wiele funkcji internetowych (czytaj też: Czytniki ebook i zastosowania wi-fi). Niemniej jednak, kiedy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy, że między modelami różnych marek występuje szereg, z pozoru drobnych różnic.

Różni producenci skupiają się na różnych właściwościach czytników, dzięki czemu my, użytkownicy mamy wybór i możemy dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb.

 

 1. Formaty plików tekstowych

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze czytnika ebooków jest ilość i rodzaj obsługiwanych przez niego plików tekstowych. To istotna właściwość, ponieważ to od niej zależy to, czy zakupioną książkę będziemy mogli przesłać bezpośrednio na czytnik, czy przed jej przeczytaniem wymagana będzie konwersja poprzez specjalny program. Przed zakupem urządzenia warto to sprawdzić, zwłaszcza jeśli posiadamy już jakieś ebooki lub mamy ulubioną księgarnię online, z której chcielibyśmy korzystać.

Najpopularniejsze formaty ebooków to ePub oraz mobi. Znajdziemy je niemal wszędzie w Internecie. Innym popularnym rodzajem plików tekstowych jest również PDF. Nie jest on jednak typowy dla czytników, tą kwestię jednak wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Większość czytników marki Kindle obsługuje formaty: AZW3, Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX po konwersji.

kindle_voyage

Czytniki Amazonu nie obsługują plików ePub. Istnieje jednak możliwość konwersji plików ePub na mobi, za pośrednictwem programów takich jak np. Calibre lub w chmurze internetowej.

Czym z kolei jest AZW? Są to pliki, które spotkamy w księgarni Kindle Store. Dokładniej jest to zwykle format mobi, zabezpieczony w taki sposób, by zakupionego ebooka można było czytać jedynie na czytniku połączonym z naszym kontem Amazon.

Większość czytników PocketBook czyta z kolei formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, MOBI, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML bez dodatkowej konwersji.

 

 1. Jakość ekranu

Istotnym parametrem jest również wielkość, rodzaj i rozdzielczość ekranu. Czytniki ebooków to urządzenia bazujące na technologii e-papieru, którego jakość przekłada się na jakość widzianego przez nas obrazu.

Kindle dysponuje w sprzedaży czytnikami 6 calowymi. Starsze modele są wyposażone w ekran E-Ink Pearl, nowsze posiadają wyświetlacz generacji E-Ink Carta. Na uwagę zasługuje fakt, że rozdzielczości ekranu tych czytników wahają się od 800×600 (np. w Kindle 7) do aż 1448×1072 pikseli (np. nowy Kindle Oasis).

PocketBook oferuje obecnie w sprzedaży zarówno czytniki 6 jak i 8 calowe. Również wśród nich znajdziemy modele z ekranem E-Ink Pearl oraz nowszym E-Ink Carta. Rozdzielczość w poszczególnych czytnikach waha się 800×600 a 1024×758 oraz 1600×1200 pikseli (w czytniku 8 calowym).

pocketbook inkpad

Nowsze modele Kindle zapewniają zatem nieco wyższą rozdzielczość ekranu, niemniej jednak jest to różnica poszczególnych parametrów. Na ogólny odbiór i wygodę czytania tekstu elektronicznego mają wpływ również takie czynniki jak podświetlenie i generacja wyświetlacza, a także przekątna ekranu.

Faktem jest również, że większość tych parametrów to kwestia istotna przede wszystkim dla znawców e-papieru lub osób, które swoją przygodę z czytnikami zaczęły już stosunkowo dawno. W rzeczywistości, większość z nas nie będzie potrafiła odróżnić ekranu eink Carta 1024×758 – 212dpi (np. PocketBook Touch lux 3 cena 469 zł) od ekranu eink Carta 1448×1072 -300dpi (np. Kindle Oasis 3G – 1799 zł), jeśli na obu wyświetlimy standardowy tekst czcionką 10-12 pkt. Oznacza to, że nasze oko będzie tak samo komfortowo czytać tekst na cztniku za 500 zł jak i na tym powyżej 900 zł.

 

 1. Możliwość rozszerzania pamięci

Obecnie czytniki oferują około 4GB wbudowanej pamięci flash, przeznaczonej do przechowywania ebooków. To wbrew pozorom stosunkowo dużo miejsca biorąc pod uwagę fakt, że książki elektroniczne zwykle nie „ważą” tyle co pliki multimedialne. Niektóre czytniki jednak, na kształt np. smartfonów oferują możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci za pośrednictwem zewnętrznej karty.

W tej kwestii sprawa jest jednak prosta, ponieważ urządzenie posiada albo nie posiada takiej funkcji. Oferują ją m.in. czytniki PocketBook. Wbudowaną pamięć możemy rozszerzyć aż do 32GB kartą microSD, dzięki czemu możemy zgromadzić prawdziwą bibliotekę książek elektronicznych na jednym, kieszonkowym urządzeniu. Kindle niestety, nie posiadają możliwości rozszerzenia pamięci.

 

 1. Obsługa plików PDF

PDF to specyficzny format, zwłaszcza w przypadku pracy z nim na czytniku ebooków. Pliki te nie są dostosowane do czytania na tego typu urządzeniach – służą zwykle do sporządzania dokumentacji oraz przygotowywania wydruków. Dlatego, by czytnik prawidłowo odtwarzał plik, a jego odczyt był komfortowy, musi on posiadać odpowiednie funkcje, przystosowujące tego typu dokumenty. (Więcej na temat plików PDF i ich odczytu w poradniku PDF na czytniku, czyli najlepszy czytnik ebook do czytania PDF)

Obecnie, najlepszym rozwiązaniem do obsługi plików PDF na czytniku jest tzw. tryb reflow. Część tego typu urządzeń oferuje również inne opcje, jednak rozpływ sprawdza się w przypadku największej części plików.

Większość czytników Amazonu oferuje do czytania PDF tzw. tryb kolumnowy. Przydaje się on w przypadku tekstów podzielonych na kolumny np. tradycyjnie składanych gazet i czasopism. Niestety, jest on jednak niedoskonały, ponieważ nie sprawdzi się w pliku składanym tekstem ciągłym lub mieszanym, a także publikacjach z grafikami i tabelami. Brak trybu reflow to zaskakująco duża wada w przypadku tak dopracowanych czytników jak Kindle.

Urządzenia PocketBooka są zwykle wyposażone w aż pięć różnych trybów czytania plików PDF. Wśród nich znajdziemy zarówno tryb kolumnowy oraz reflow, a także dopasowanie szerokości, cała strona oraz możliwość powiększania poszczególnych fragmentów. PocketBooki wydają się zatem bardziej naturalnym wyborem dla osób czytających ebooki PDF.

 kindle_paperwhite_3_pocketbook_touch_lux_3

 1. Gwarancja

Ostatnią istotną różnicą między czytnikami obu firm jest długość gwarancji. Jest to istotna kwestia, ponieważ urządzenia z ekranem e-ink są z racji swej natury mniej wytrzymałe niż inne sprzęty mobilne. (sprawdź też: 10 rzeczy, których NIE robić z czytnikiem).

Amazon oferuje na swoje czytnik standardowo 12 miesięcy gwarancji. W tym czasie możemy ubiegać się o naprawę urządzenia na koszt firmy, jeśli stwierdzimy, że działa ono wadliwie. Istnieje również możliwość dokupienia dodatkowej gwarancji, nie jest ona jednak dostępna dla klientów polskich.

PocketBook natomiast zapewnia aż 24 miesiące gwarancji w standardzie. Dzięki temu możemy być spokojni o działanie naszego czytnika przez okres dwóch lat.

 

Czytaj też:

Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników ebooków

3 thoughts on “Kindle vs PocketBook – 5 różnic

 1. Yssolda

  Gwarancja pocketbooka pozostawia sporo do życzenia. Przede wszystkim by była solidna. Ogromnie się zawiodłam na tej firmie choć to właśnie ich czytniki stawiałam na pierwszym miejscu i polecałam znajomym. Pocket ma wszystko czego użytkownik czynników może potrzebować. Łatwość obsługi, dobra (ba! Coraz lepsza) jakość. Wyświetlacz może nie tak dobry jak w kindle ale to nie wpływa znacząco na użytkowanie. Zwłaszcza w nowszych modelach. Kindle robi się coraz droższy za niewielkie innowacje mam wrażenie śledząc rynek czynników. Gdyby nie te fatalne przejścia z gwarancją nie rezygnowałabym z pocketbooka. A tak szukam innych firm które oferują rozwiązania o których Kindle jak dotąd nie pomyślał.

 2. nrx

  Aha ps – sklep jest mocno nastawiony na pocketbooka, reklamowany jest absolutnie wszędzie;
  w samym porównaniu z kindle tak o nim piszą jakoby był sporo lepszy od PPW3;

  Natomiast chciałbym tylko sklep poinformować iż oba warianty kupione na czytio mają „rękomie” z ustawy na 24 miesiąca.

 3. krz

  Recenzja tak pisana jakboby pocketbook gorowal na kindlem. Moj 10 letni kindle jest zdecydowanie szybszy jesli chodzi o poruszanie sie w menu i odczyt plików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *