8 interesujących faktów na temat czytania

Czy warto czytać książki? Na to pytanie naukowcy odpowiedzieli już dawno temu. Istnieje wiele powodów by zacząć czytać – my przedstawiamy nasze ulubione. Być może o niektórych nie wiedzieliście.

pocketbook_czytnik_vs_książka

 

 1. Czytanie jest najlepszym ćwiczeniem dla Twojego mózgu

Od wieków wiadomo, że czytanie jest atrybutem ludzi inteligentnych i mądrych. Książki pobudzają naszą wyobraźnię, trenują pamięć i koncentrację. Nie wymyślono jeszcze tak korzystnego i jednocześnie przyjemnego treningu ludzkiego mózgu jak wciągająca lektura.

 

 1. Czytanie zapobiega Alzheimerowi

Naukowcy udowodnili – regularne czytanie i pisanie pomaga zapobiegać i niwelować skutki tej choroby. Aktywność mózgu jest tak samo ważna jak kondycja całego ciała. Regularne ćwiczenia zapewnią nam lepszą kondycję – nawet w podeszłym wieku.

 

N8ZLL50G1A

 

 1. Czytanie redukuje poziom stresu i łagodzi stany lękowe

Dobra książka może być wspaniałą odskocznią od rzeczywistości – kiedy coś nam się nie układa lub natrętne myśli nie dają nam spokoju. Ponadto, czytając np. o perypetiach bohaterów naszej lektury możemy wyciągnąć wnioski na ich błędach i znaleźć rozwiązanie niefortunnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Dodatkowo angażując się emocjonalnie w cudze problemy, dostrzegamy, że nasze prawdopodobnie nie są aż tak straszne, jak nam się wydawało.

 

 1. Czytanie pomaga budować zasób słów

Regularni czytelnicy mają na ogół lepiej rozwinięte słownictwo, niż osoby, które po książki sięgają raczej niechętnie. Czytając uczymy się nowych zwrotów i nowych słów, a ponadto łatwiej je zapamiętujemy. Dzięki temu fani dobrej lektury mają zwykle większą łatwość wypowiedzi zarówno mówionej, jak i pisanej.

 

pexels-photo

 

 1. Sąsiedzi nigdy nie poskarżą się, że Twoja książka jest za głośno

Zdarzyło się kiedyś, żeby ktoś zwrócił Ci uwagę, że telewizor lub muzyka w Twoim domu gra za głośno? Może czas przestawić się na książki? Taka forma relaksu nie narazi Cię na krytyczne spojrzenia sąsiadów! Książki z racji swojej skromnej natury zazwyczaj nie bywają głośne!

 

 1. Czytanie motywuje i inspiruje

Nie ma nic bardziej inspirującego niż dobra książka! Czy wiesz, jak wiele dzieł wielkich artystów powstało na motywach literatury? Nawet wielu cenionych pisarzy przyznaje się do tego, że motywacją do napisania ich publikacji były m.in. książki innych twórców. Może więc również się zainspirujesz?

 

black-and-white-creative-desk-pen

 

 1. Dinozaury nie potrafiły czytać. Spójrz co się z nimi stało.

Ludzkość powinna wyciągnąć z tego wnioski. Od braku zainteresowania ambitną literaturą prosta droga do wyginięcia! Jeśli więc nie chcesz skończyć jak dinozaury – szybko chwyć za najbliższą książkę!

 

 1. Czytanie nie jest drogie. Książkę możesz dostać, pożyczyć lub przeczytać ją online

Dla chcącego nic trudnego. Jeśli lubisz czytać pieniądze nie będą dla Ciebie przeszkodą. Póki istnieją biblioteki, będą również zwolennicy literatury. Ponadto książka to jeden z najczęściej wręczanych prezentów. Sporą popularnością cieszą się ostatnio również czytniki ebooków. Z kolei, jeśli już taki dostaniesz lub kupisz za własne pieniądze, zyskasz perfekcyjnie dopasowane narzędzie do czytania m.in. darmowych ebooków. Pamiętaj, książki chcą byś je czytał!

 

pexels-photo-59143

 

Czytaj też:

Papierowe książki mogą zagrozić życiu i zdrowiu! Czas kupić czytnik książek elektronicznych.

2 thoughts on “8 interesujących faktów na temat czytania

 1. Iga

  Świetnie napisane 🙂 Fakty przedstawione z lekkim humorem, czyli tak jak lubię 😉 Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *