Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników ebooków

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele czytników ebooków – o ich różnicach i podobieństwach, a także stosunku jakości do ceny przeczytacie w poniższym porównaniu Kindle Paperwhite 3 oraz PocketBooka Touch Lux 3.

kindle_paperwhite_3_vs_pocketbook_touch_lux_3

Podobieństwa

Kindle Paperwhite 3 oraz PocketBook Touch Lux 3 to najpopularniejsze i najchętniej wybierane czytniki obu producentów o znakomitym stosunku jakości do ceny i ponadprzeciętnej funkcjonalności (potwierdza to m.in. nasz ranking czytników według opinii klientów).

Oba urządzenia są 6-calowe, a ich oprogramowanie opiera się na systemie operacyjnym Linux. Zarówno  Kindle jak i PocketBook został wyposażony w najnowszy obecnie model ekranu E-Ink Carta o 16 poziomach szarości.

pocketbook_kindle_podsiwetlenie

Jeśli należysz do wymagających e-czytelników z pewnością docenisz podświetlenie obu czytników. Jest ono przyjazne dla oczu i umożliwia komfortowe czytanie zarówno w dzień jak i w nocy, bez konieczności włączania dodatkowego światła. Zarówno PocketBook jak i Kindle oferują wysoką jakość podświetlenia. Jest to jedna z przydatniejszych funkcji, jakiej możemy oczekiwać w przystępnym przedziale cenowym.

Inną cechą łączącą oba urządzenia jest obecność domyślnie zainstalowanych słowników. Standardowo nie mamy zbyt wielkiego wyboru, jednak decydując się – czy to na Kindle Paperwhite 3, czy PocketBooka Touch Lux 3, mamy możliwość rozszerzenia tej bazy o słowniki darmowe oraz płatne (przeczytaj też o tym, jak zainstalować słownik na czytnik PocketBook).

kindle_paperwhite_3_pocketbook_touch_lux_3

 

Różnice

Czytniki różnią się od siebie parametrami. Co prawda, są to stosunkowo subtelne różnice, niemniej jednak występują, co odbija się m.in. na designie urządzeń.

PocketBook jest nieco „dłuższy”, ale również „węższy” od Kindle, ponadto punktuje również grubością obudowy. Wymiary Touch Lux 3 to: 174,4 x 114,6 x 8,3 mm, Paperwhite 3 natomiast: 169 mm x 117 mm x 9.1 mm.

kindle_pocketbook

Kindle o wadze 205g jest jednak nieznacznie lżejszy od PocketBooka, który waży 208g.

Inną różnicą – już nie tylko w designie ale również funkcjonalności jest obecność lub brak dodatkowych fizycznych klawiszy funkcyjnych do zmiany stron. Amazon, w czytnikach nowszej generacji, wyposażonych w ekrany dotykowe, odszedł od umieszczania tradycyjnych przycisków. Ich triumfalny powrót przejawia się dopiero w dużo droższych modelach takich jak Kindle Oasis i (pośrednio) Kindle Voyage (więcej na temat różnic między poszczególnymi modelami Kindle w artykule: jaki czytnik Kindle wybrać?).

PocketBook został wyposażony w przyciski fizyczne na froncie obudowy, poniżej ekranu. Są one dodatkowym udogodnieniem i uzupełnieniem funkcji ekranu dotykowego. Dwa z nich służą do zmiany stron, kolejne dwa – są klawiszami opcji oraz powrotu do ekranu startowego. Co ciekawe, PocketBook umożliwia nam tzw. „mapowanie klawiszy”, czyli zmianę ich znaczenia. Sami możemy więc wybrać, do czego będziemy używać poszczególnego przycisku, dzięki czemu, korzystanie z e-czytnika będzie jeszcze bardziej intuicyjne.

Fizyczne klawisze funkcyjne to dodatkowa opcja – możemy z nich korzystać lub nie. Mają one jednak wiele zalet (o czym prawdopodobnie przekonał się Amazon, na własnym błędzie), a ponadto cieszą się popularnością w szczególności osób starszych lub tych, które czytnika używają w dość ekstremalnych warunkach, np. na świeżym powietrzu, zimą.

kindle_vs_book

 

Kinde Paperwhite dysponuje za to nieco wyższą rozdzielczością. W przypadku tego modelu jest to 300ppi, PocketBook natomiast dysponuje 212ppi. Jest to jednak różnica raczej nieodczuwalna w przypadku codziennego użytku.

PocketBook z kolei dysponuje technologią ekranu Film Touch, dzięki której jego wyświetlacz dotykowy jest bardziej czuły na dotyk, co gwarantuje szybszą reakcję urządzenia.

Inną istotną zaletą PocketBooka w zestawieniu z Kindle jest oprogramowanie w języku polskim.

czytnki_ebooków

Pocketook obsługuje również większą liczbę plików tekstowych niż Kindle. Paperwhite 3, podobnie jak inne modele od Amazona obsługuje większość plików dopiero po konwersji. Ponadto, w przeciwieństwie do Touch Lux 3 nie czyta on popularnych dokumentów ePub. By je odtworzyć musimy zmienić ich format na mobi. W czytniku PocketBook Touch Lux 3 podobnie jak innych modelach PocketBooków, bez dodatowej konwersji odczytamy aż 16 formatów e-książek. Z czego najistotniejszy jest fakt obsługi PDF. Obecnie nadal, większość publikacji z jakimi mamy do czynienia to format PDF, w przypadku Kindle’a bez konwersji trudno będzie je czytać, a PocketBook oferuje, aż 5 trybów odczytu tego popularnego formatu.

pocketbook_vs_book

Zarówno PocketBook Touch Lux 3 jak i Kindle Paperwhite 3 to urządzenia ze średniej półki cenowej obu producentów. Ich korzystne parametry w stosunku do ceny czynią je jednymi z najchętniej wybieranych czytników na świecie.

Istnieje jednak stosunkowo duża rozbieżność między „średnią półką” Amazona, a „średnią półką” PocketBooka. Touch Lux 3 możemy mieć już za ok. 470 zł, podczas gdy tańsza wersja Kindle Paperwhite 3 (z reklamami) to już wydatek ok. 660zł. Za model bez reklam musimy zapłacić aż ok. 680-700zł.

Co również istotne, Amazon zapewnia standardowo jedynie 12 miesięcy gwarancji, PocketBook natomiast 24 miesiące.

 

Sprawdź też:

Porównanie Kindle Paperwhite 3 vs Cybook Muse Frontlight

One thought on “Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników ebooków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *