Porównanie Kindle Paperwhite 3 vs Cybook Muse Frontlight

Podobne parametry – odmienny stosunek ceny do jakości. O podobieństwach i różnicach Kindle Paperwhite 3 i Cybooka Muse Frontlight w poniższym porównaniu czytników ebooków.

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_10

Podobieństwa

Zarówno pojawiające się od jakiegoś czasu recenzje Cybooka Muse Frontlight jak i recenzje Kindle Paperwhite sugerują, że są to urządzenia o świetnym stosunku jakości do ceny i wyjątkowo wysokiej funkcjonalności. Oba czytniki to standardowe czytniki 6-calowe, a ich oprogramowanie opiera się na systemie operacyjnym Linux.

„Sercem” każdego czytnika jest ekran. To jego funkcjonalność oraz jakość wykonania jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze danego modelu. W przypadku porównywanych czytników, zarówno w Kindle jak i Cybooku zastosowano najnowszą edycję ekranu e-ink Carta.

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_1

Innym istotnym dla wymagających czytelników jest również podświetlenie. Dzięki niemu czytać możemy zarówno w pełnym świetle jak i po ciemku. Oba czytniki mogą pochwalić się wysoką jakością podświetlenia przyjaznego dla oczu. Zarówno Kindle z udoskonalonym (w porównaniu do jego wcześniejszych modeli z tej serii) podświetleniem jak i Cybook wyposażony w system Frontlight wypadają, jak na modele ze średniej półki cenowej, wyjątkowo korzystnie.

Kolejną cechą łączącą oba czytniki jest obecność słowników i opcji wi-fi. Domyślnie Cybook oferuje słowniki: angielsko-francuski, niemiecki, włoski, angielski, francuski, Kindle natomiast angielsko-angielski (istnieje jednak możliwość pobrania innych).

 

Różnice

Mimo, że czytniki mają względnie podobne parametry, istnieje jednak wiele drobnych różnic, które zsumowane w efekcie mogą przyczynić się do istotnych różnic w komforcie użytkowania. W porównaniu wyglądu zewnętrznego tych czytników wyjątkowo istotne są rozmiary i waga obudowy.

Cybook Muse Frontlight to wyjątkowo kieszonkowy sprzęt. Jego wymiary to zaledwie 155 x 116 x 8 mm podczas gdy Kindle Paperwhite wymiary ma większe 169 mm x 117 mm x 9.1 mm. Mimo, że oba czytniki posiadają ekran o przekątnej 6 cali, obudowa Cybooka została zredukowana do minimum, dzięki czemu jest on po prostu dużo mniejszy i bardziej poręczny w porównaniu do Kindle Paperwhite’a.

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_8

Czytnik Cybook’a jest również lżejszy. Jego waga to tylko 190g, a Kindle – 217g.

Kolejne różnice możemy zauważyć w wyglądzie zewnętrznym. Cybook został wyposażony w trzy klawisze fizyczne na froncie obudowy (dwa do zmiany stron po bokach oraz jeden „główny”, włączający menu). Są one dodatkowym udogodnieniem i w pewnym sensie uzupełnieniem funkcji ekranu dotykowego. Możemy z nich korzystać lub nie, chociaż z pewnością będą one docenione np. przez osoby starsze lub takie, które czytnika używają w dość ekstremalnych warunkach, np. zimą. Kindle z kolei nie posiada tradycyjnych przycisków (nie licząc on/off), jego wygląd jest nieco bardziej minimalistyczny.

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_9

Co jednak ciekawe Cybook Muse Frontlight został wyposażony w tzw. flat screen, czyli płaski ekran bez wypukłych krawędzi obudowy. To dość ekstrawaganckie rozwiązanie jak na czytnik ze średniej półki., gdyż obok niego Podobny wyświetlacz możemy dostać kupując dopiero dużo droższy czytnik Kindle’a  modele, takie jak Kindle Voyage lub Oasis, czy Cybook Ocean. Każdy z nich to koszt powyżej 900 zł, natomiast Cybook’a Muse możemy kupić już za 499 zł.

Kinde Paperwhite może się pochwalić jednak nieco lepszą rozdzielczością. W przypadku tego modelu mówimy tu o 300ppi, Cybook natomiast dysponuje 213ppi. Różnica jest jednak dla wielu osób nie do rozpoznania.

Dużą zaletą Cybooka w porównaniu do Kindle jest także oprogramowanie w języku polskim. Jest to znaczące, zwłaszcza w przypadku dzieci i niektórych osób starszych, które mogą mieć trudność w przyswojeniu sobie funkcji czytnika w języku angielskim, jak to ma miejsce na Kindle Paperwhite II i III (zobacz również artykuł na temat białej wersji czytnika Kindle Paperwhite 3).

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_3

Cybook obsługuje również większą liczbę plików tekstowych niż Kindle. Jedyną jego niedoskonałością na tym polu jest jednak brak formatu .mobi.

Kolejnym istotnym parametrem jest bateria. Jak wiadomo, ogólnie czytniki ebooków to wyjątkowo ekonomiczny sprzęt, który nie wymaga częstego ładowania. Na tym polu jednak wygrywa Cybook Muse Frontlight, którego bateria jest nieco wytrzymalsza, a jej pojemność wynosi 1900mAh, Kindle Paperwhite 3 natomiast 1420mAh.

bateria_kindle

 

Niedoskonałością nie tylko w przypadku Paperwhite, ale również innych modeli Kindle jest nieutrzymywanie struktury katalogów z komputera. Przekopiowane foldery nie wyświetlają się na czytniku w takiej formie, jaką widzimy na ekranie komputera – pliki musimy jeszcze raz posegregować na poziomie czytnika.

Cybook_Muse_Fronlight_vs_Kindle_Paperwhite_3_2

Ostatnią i to dość istotną różnicą jest cena obu modeli. Cybook Muse Frontlight kupimy już za ok. 509zł,  Kindle natomiast dopiero od ok. 619zł (wersja z reklamami) lub ok. 679zł (wersja bez reklam).* Przy czym gwarancja Cybooka wynosi 24 miesiące, Amazon z kolei standardowo zapewnia jedynie 12 miesięcy.

KUP CYBOOK MUSE FRONLIGHT NA WWW.CZYTIO.PL

KUP KINDLE PAPERWHITE 3 (z reklamami lub bez reklam) NA WWW.CZYTIO.PL

 *(ceny na 06.2016r.)

 

Przeczytaj też o:

Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch Lux 3 – porównanie czytników ebooków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *