Czytniki ebook i zastosowania wi-fi

Do czego przyda nam się łącze internetowe na czytniku w trakcie podróży? Skąd pozyskać Internet, kiedy jesteśmy poza zasięgiem darmowych hotspotów? Jak funkcje internetowe czytników mogą nam ułatwić życie?

ereader_travel_pocketbook

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie nie korzystałeś jeszcze z aplikacji internetowych, które oferuje Twój czytnik ebook. Spokojnie, wbrew pozorom wielu użytkowników tych urządzeń nie odkryło zalet płynących z ich użytkowania. Jeśli jesteś jednym z nich, być może artykuł ten zachęci Cię do tego, by je wypróbować.

Przyczyny braku zainteresowania funkcjami związanymi z Internetem są różne: nieświadomość ich użyteczności, stare przyzwyczajenia, obawa przed tym, że nie będzie się umiało z nich korzystać, względnie skomplikowany proces rejestracji, czy mit zaczerpnięty jeszcze z użytkowania starszych modeli telefonów komórkowych, mówiący o tym, że wszystko co internetowe to płatne i w dodatku drogie. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach większość aplikacji jest darmowa, ewentualna rejestracja zamyka się w kilku drobnych czynnościach, a samo pozyskiwanie Internetu, za sprawą wi-fi (które wykorzystuje Internet „zewnętrzny”) nie generuje dodatkowych kosztów.

 

Ebooki na czytniku w kilka sekund

Dawniej, zakupionego ebooka trzeba było zapisać na komputerze, za pomocą kabla USB podłączyć do niego czytnik, odnaleźć katalog, a i skopiować plik do czytnika e-książek. Po odłączeniu mogliśmy przystąpić do czytania (o ile pobraliśmy ebooka w odpowiednie miejsce). Aplikacje takie jak Send-To-PocketBook lub Send-To-Kindle skracają drogę tą drogę do dwóch kliknięć. Dzięki nim zakupiona e-książka powędruje bezpośrednio na czytnik – bez żadnych dopłat.  Więcej o tym, jak korzystać z Send-To-PocketBook w artykule.

wireless-signal-1119306_640

Ebooki w chmurze

Co prawda ebooki wiele pamięci nie zajmują, jednak czytniki e-książek, nie oferują jej w standardzie specjalnie dużo. Jeśli więc nasza biblioteka jest wyjątkowo obszerna, a w tym momencie nie mamy pod ręką karty pamięci swoje ebooki możemy trzymać w internetowej chmurze. Na czym to polega? Otóż wgrywając pliki na serwer np. Dropboxa możemy mieć do nich dostęp w każdym miejscu i czasie (pod warunkiem, że jesteśmy w zasięgu wi-fi), na każdym zsynchronizowanym urządzeniu (nie tylko czytniku, ale również komputerze, tablecie, czy smartfonie). Przechowywać możesz więc swoje ebooki za darmo. Aplikacje typu dropbox umożliwiają więc nie tylko magazynowanie ebooków, bez potrzeby zapisywania ich w pamięci czytnika, ale również szybkie przesyłanie ich bezprzewodowo między urządzeniami. Jak założyć konto i korzystać z Dropboxa na pocketbooku? O tym w poradniku.

 

Wirtualna biblioteka

Ostatnio na polskim rynku e-czytelnictwa pojawiły się również biblioteki ebooków online. Niestety, są to już zwykle płatne usługi. Jedną z najbardziej znanych z nich jest aplikacja Legimi, którą można zainstalować na czytnik z systemem operacyjnym Android. Zasady korzystania z biblioteki internetowej są najczęściej podobne do tego, co znamy chociażby z abonamentów telefonicznych – w zamian za pewną stałą opłatę otrzymujemy dostęp (limitowany lub nie – w zależności od wysokości opłaty) do biblioteki ebooków, z której możemy korzystać według upodobań. Jeśli posiadamy taką aplikację na swoim czytniku – nie należy obawiać się, że przypadkowe kliknięcie w jej ikonkę może spowodować jakieś koszty. By zacząć korzystać z biblioteki należy się najpierw zalogować i podać dane płatności. O tym, jak zainstalować bibliotekę ebooków na Icarusie Illumina – w artykule.

 

 

Skąd pobrać ebooki kiedy jesteśmy w podróży?

Jedziesz pociągiem lub autobusem i nagle okazuje się, że przewoźnik nie udostępnia hotspota wi-fi? Cóż, nawet w dzisiejszych czasach takie sytuacje nie są rzadkością – nawet jeżeli w pojeździe znajduje się oznaczenie wi-fi, może się zdarzyć, że akurat nie będzie działało lub słaby sygnał nie będzie odbierany przez twój czytnik ebooków.. W takiej sytuacji uratuje Cię twój smartfon. Nowsze modele telefonów komórkowych mają wbudowaną funkcję udostępniania łącza internetowego innym urządzeniom (by mieć pewność, że udostępniamy Internet tylko dla swoich urządzeń, warto nadać hasło). Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach. Jeśli jednak Twój telefon nie posiada takiej funkcji, zawsze możesz ją pobrać za darmo ze sklepu z aplikacjami.

Jak ją pobrać?

W menu w Twoim smartfonie znajdź sklep z aplikacjami (w zależności od oprogramowania może to być np. Google Play/Sklep Play lub App Store).

W wyszukiwarce aplikacji sklepu wpisz hasło „hotspot wifi”. Powinno pojawić się wiele wyników wyszukiwania – zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Zazwyczaj płatne aplikacje mają obok nazw podane ceny.

Wybierz jedną z aplikacji, np. Portable Wi-Fi hotspot (Core Technology), upewnij się, że Twój telefon ma wystarczająco dużo pamięci (rozmiar aplikacji sprawdzisz klikając w zakładkę „więcej informacji”), a następnie wybierz opcję „zainstaluj” i zaakceptuj warunki pobierania. Jeśli będzie to darmowa aplikacja, nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Twój smartfon automatycznie pobierze i zainstaluje program.

I gotowe. W menu Twojego urządzenia powinna pojawić się nowa ikonka. Otwórz aplikację, utwórz nazwę i hasło dla swojego urządzenia i włącz hotspot. Aby uzyskać Internet na swoim czytniku, wystarczy, że włączysz funkcję wi-fi, odnajdziesz hotspot swojego telefonu i połączysz się z nim wpisując wymyślone przez Ciebie hasło.

Teraz możesz pobrać swoje ebooki posługując się przeglądarką internetową na telefonie lub czytniku (smartfon będzie prawdopodobnie prostszym rozwiązaniem, z uwagi na to, że w przeciwieństwie do czytnika jest urządzeniem typowo multimedialnym, więc strony internetowe zawierające wiele grafik będą ładowały się szybciej), a następnie wysłać je za pomocą Send-To-PocketBook wprost na czytnik, bądź wstawić je do aplikacji Dropbox, która zsynchronizuje pliki na wszystkich twoich urządzeniach.

 

Jeszcze więcej informacji na temat funkcji internetowych w artykule:

Chomikuj ebooki w chmurze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *