Dzieci otoczone książkami w dzieciństwie zarabiają więcej w przyszłości

Najnowsze badania opublikowane w Economic Journal potwierdzają, że dzieci, które w okresie dojrzewania miały wiele styczności z książkami w dorosłym życiu zarabiają więcej niż osoby, które w dzieciństwie nie czytały.

Q5FJUK9OFH

Ekonomiści Giorgio Brunello, Guglielmo Weber i Christoph Weiss z Uniwersytetu Padua badali 6000 ludzi urodzonych w 9 europejskich krajach w połowie XX w. Zostali oni podzieleni na kilka grup w zależności od liczby książek, którymi byli otoczeni w domu rodzinnym. Kategorie były następujące: mniej niż 10 książek w domu, jedna półka z książkami, regał z ok. 100 książkami, dwa lub więcej tego typu regałów.

Badający przełożyli korzyści z edukacji na zarobki dzieląc badanych na tych dorastających na wsi i w mieście oraz na tych, którzy mieli w domu dostęp do niewielu lub wielu książek w wieku 10 lat.

Okazało się, że ludzie mający lepszy dostęp do książek mają obecnie większą skłonność do zdobywania lepiej płatnych prac w miastach niż ci, w których domach miejsca dla literatury zabrakło.

Naukowcy stwierdzili, że dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na to, że obecność książek w domu oswaja dzieci z czytaniem od najmłodszych lat, a to może mięć pozytywny efekt na wyniki w szkole. Ponadto dom wypełniony literaturą nierzadko wskazuje na wyższe warunki socjalno-ekonomiczne.

pexels-photo-108091

Przyglądając się naszej rzeczywistości, nietrudno przyznać badaczom rację. Zazwyczaj osoby, które czytały więcej lektur w szkole podstawowej, ogólnie lepiej się uczyły i nie kończyły swojej edukacji zbyt wcześnie, co z kolei dawało im lepsze możliwości podjęcia pracy. Jadąc autobusem lub pociągiem książkę lub czytnik ebooków zauważamy najczęściej w rękach studentów lub osób wyglądających na raczej dobre sytuowane.

Nawyk czytania i otwartości w stosunku do nauki nie bierze się jednak z próżni. To rodzice od najmłodszych lat kształtują w swoich dzieciach dobre wartości. Dlatego zarówno duże księgarnie, jak i firmy produkujące czytniki ebooków, takie jak PocketBook, Bookeen, czy Amazon, zachęcają do udostępniania literatury również najmłodszym.

Wychowanie dzieci nie jest najprostszym zadaniem, niemniej jednak bardzo odpowiedzialnym i satysfakcjonującym. O tym, jak zachęcić dziecko do czytania, przeczytasz w naszym poradniku.dzieci_czytelnictwo_ebooki

5 sposobów jak zachęcić dziecko do czytania

 

Źródło: http://goodereader.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *