Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

Dwa bardzo dobre czytniki o ekranie 7,8-cala – Onyx Boox Nova Air 2 oraz PocketBook InkPad 4. Jak prezentują się ustawione naprzeciw siebie? Przedstawiamy nasze porównanie. 

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

Design

Onyx Boox Nova Air 2 ma bardzo prostą, prostokątną budowę, przednia ramka w kolorze jasno szarym została scalona z ekranem. Boczne krawędzie oraz plecki czytnika są matowe, w odcieniu przełamanej bieli. W dolnej części tylnej obudowy znajduje się srebrny panel, na którym umieszczono kilka informacji o urządzeniu. 

Onyx Boox Nova Air 2 wygląd

Onyx Boox Nova Air 2 wygląd

PocketBook InkPad 4 wygląda nieco mniej minimalistycznie. Przednia obudowa jest czarna, scalona z ekranem, poniżej którego zamontowano 4 przyciski fizyczne. Plecki czytnika również są czarne, a do tego posiadają ciekawy, prążkowany wzór. Boczne ramki są srebrne, a dwie dolne krawędzie zostały ścięte, co nadaje czytnikowi ciekawego wyglądu.

PocketBook InkPad 4 wygląd

PocketBook InkPad 4 wygląd

Czytniki znacznie różnią się od siebie wyglądem, jednak oba są eleganckie i dopracowane, a więc przypadną do gustu większości użytkowników. 

Ramka wokół ekranu jest nieco węższa w modelu InkPad 4, za to grubość całego urządzenia prezentuje się lepiej w Nova Air 2. Różnice są jednak na tyle niewielkie, że prawie ich nie zauważamy. Inną kwestią jest waga, o 30g lżejszy czytnik od Onyx Boox nieco wygodniej trzyma się w dłoni, szczególnie podczas dłuższych lektur.

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - porównanie wielkości

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – porównanie wielkości

Ekran 

Oba czytniki posiadają 7,8-calowy ekran E Ink Carta. Poza przekątną, taka sama jest więc rozdzielczość i ilość wyświetlanych odcieni szarości. Onyx Boox Nova Air 2 posiada nieco mocniejsze podświetlenie, jednak różnica jest niewielka. Z drugiej strony, rozproszenie światła jest bardziej równomierne na PocketBook InkPad 4

Dużą różnicą pod względem ekranów jest jednak kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi, która dostępna jest tylko na modelu Nova Air 2. Dodaje to całkiem nową funkcjonalność, ponieważ poza standardowym czytnikiem, model ten staje się również e-notatnikiem. W ten sposób może zastąpić wszelkie zeszyty, notatniki, planery, czy ręcznie poprawiane dokumenty. 

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 -podświetlenie ekranu

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 -podświetlenie ekranu

Podzespoły

Tak prezentują się podzespoły obu czytników:

Onyx Boox Nova Air 2 PocketBook InkPad 4
Przekątna ekranu 7,8-cala 7,8-cala
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1872, 300dpi 1404 x 1872, 300dpi
Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy Tak, z regulacją barwy
Poziomy szarości 16 16
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (palec)

Dotyk elektromagnetyczny (rysik)

Dotyk pojemnościowy (palec)
Procesor Ośmiordzeniowy Qualcomm Dwurdzeniowy
Pamięć RAM 3 GB 1 GB
Pamięć wewnętrzna 32 GB (ok. 23 dla użytkownika) 32 GB (ok. 28 dla użytkownika)
Bateria 2000mAh 2000mAh
USB USB-C USB-C
OTG Tak, dowolne urządzenia Tak, nośniki pamięci
Wyjście słuchawkowe Tak, przez USB-C Tak, przez adapter
Głośniki Tak (stereo) Tak (mono)
Mikrofon Tak Nie
Akcelerometr Nie Tak
Wi-Fi Tak Tak
Bluetooth Tak Tak
Wodoodporność Nie Tak

Pamięć

Mimo, że oba czytniki posiadają 32 GB wbudowanej pamięci, to dostępnej dla użytkownika jest o 5 GB więcej na modelu InkPad 4. Pozostała, niedostępna część przeznaczona została na wbudowane oprogramowanie czytników. Nova Air 2 oferuje znacznie bardziej rozbudowany system, nie dziwi więc, że pamięci zostaje mniej.

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - pamięć

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – pamięć

Oba modele oferują jednak możliwość rozbudowania pamięci wewnętrznej za pomocą dysków zewnętrznych, używając USB OTG. W przypadku modelu od PocketBook, całość dokładnie opisaliśmy w teście czytnika. Nam, nie udało się znaleźć połączenia, które czytnik byłby w stanie wykryć. Teoretycznie, czytnik powinien być jednak kompatybilny z nośnikami o pojemności do 128 GB z systemem plików FAT32. Rekomendowane jest również wykorzystywanie przejściówek mono.

Nova Air 2, pod tym względem, nie sprawia żadnych problemów. Zarówno podłączane karty, jak i pendrive’y działały poprawnie. Co do ograniczeń względem pojemności, producent informuje, że testowane były nośniki do 2 TB i działały poprawnie. W przypadku przejściówki, najpewniejszym rozwiązaniem będzie oryginalny HUB od Onyx Boox. 

Onyx Boox Nova Air 2 - kompatybilność z zewnętrznymi nośnikami pamięci

Onyx Boox Nova Air 2 – kompatybilność z zewnętrznymi nośnikami pamięci

Audio

Oba urządzenia oferują czysty dźwięk, jednak głośność nie jest powalająca. Na maksymalnych ustawieniach wystarczy do słuchania, kiedy czytnik mamy blisko siebie. Z kilku metrów, odczytywana treść może jednak nie być zrozumiała. Jakość głośników wbudowanych w czytniki jest do siebie dość zbliżona, choć, pod względem mocy, wypada nieco lepiej w przypadku Nova Air 2. Kolejnym plusem tego modelu jest dźwięk oferowany w stereo.

Wbudowany mikrofon oferowany jest jedynie przez model od Onyx Boox. Jego jakość jest dobra, wychwytuje zarówno dźwięk z bliska, jak i odległości kilku metrów (choć im dalej tym gorzej mu to idzie). 

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - głośniki

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – głośniki

Bateria

Mimo tego, że czytniki posiadają akumulatory o takiej samej pojemności, to zużycie prezentuje się na ich nieco inaczej. Nova Air 2, a tak właściwie jej rozbudowany system wymaga bowiem więcej energii. 

Czytanie książki offline, z wyłączonym podświetleniem na obu czytnikach zużywa ok. 1-2%/h, maksymalne podświetlenie zwiększa tą liczbę do 5%/h w przypadku PocketBook oraz aż 19%/h w Onyx Boox. Odtwarzanie audiobooków zabierze za to ok. 11%/h w InkPad 4 oraz 12%/h w modelu Nova Air 2.

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - zużycie baterii

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – zużycie baterii

Szybkość działania

Pod tym względem, Nova Air 2 prezentuje się znacznie lepiej. PocketBook InkPad 4 szybciej obsługuje jedynie włączanie czytnika. Dzieje się tak, ze względu na znacznie mniej rozbudowany system Linux, który się na nim znajduje. Model od Onyx Boox lepiej radzi sobie za to z otwieraniem książek, przełączaniem stron, obsługą przeglądarki czy ogólnym reagowaniem na dotyk. 

Różnice, w zależności od zadania wynoszą od mniej niż sekundy (przewracanie stron, ogólna reakcja na dotyk) do maksymalnie kilku sekund (włączanie urządzeń, działanie przeglądarki, uruchamianie książek). 

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - szybkość działania

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – szybkość działania

W przypadku czytnika InkPad 4, poza ogólnym wolniejszym działaniem zdarza się, że co jakiś czas nie reaguje na dotyk lub na krótko się zatnie. Zdarza się to jednak rzadko, a do takich niewielkich imperfekcji w działaniu można się przyzwyczaić.

Oprogramowanie

Onyx Boox Nova Air 2 PocketBook InkPad 4
System operacyjny Android 11.0 Linux 3.10.65
Współpraca z systemami Windows, Linux

MacOS wymaga zainstalowania dedykowanej aplikacji

Windows, Linux, MacOS
Języki systemowe 25 dostępnych, w tym polski 37 dostępnych, w tym polski
Pliki tekstowe PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB(DRM), EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF (DRM), PDF, PRC, RTF, TXT
Pliki graficzne JPG, BMP, PNG, TIFF JPEG, BMP, PNG, TIFF
Pliki dźwiękowe WAV, MP3 M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP
Wi-Fi Tak, synchronizacja z chmurą, pobieranie/korzystanie z aplikacji zewnętrznych, aktualizacja oprogramowania Tak, przesyłanie plików, synchronizacja aplikacji Legimi i EmpikGo, aktualizacja oprogramowania
Bluetooth Tak, łączenie z urządzeniami bluetooth (słuchawki, klawiatura, pilot, itp), przesyłanie plików Tak, łączenie ze słuchawkami

Wyświetlanie

Ze względu na to, że ekrany E Ink wyświetlają jedynie 16 odcieni szarości, obrazy w książkach czy na stronach internetowych nie zawsze wyglądają poprawnie. Zdarza się, że są za ciemne, za jasne lub posiadają niewielki kontrast, co sprawia, że trudno rozpoznać, co znajduje się na oglądanym obrazie. W takich sytuacjach z pomocą mogą przyjść nam funkcje oprogramowania, które pozwalają ręcznie dostosować wyświetlane odcienie. 

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - wyświetlanie obrazów

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – wyświetlanie obrazów

InkPad 4 oferuje tylko w przeglądarce oraz dokumentach dość ograniczone funkcje. Znajdziemy tam korekcję gamma (oba), zmianę jasności (pliki) i kontrastu (pliki).

PocketBook Inkpad 4 - ustawienia wyświetlania w książce

PocketBook Inkpad 4 – ustawienia wyświetlania w książce

Onyx Boox Nova Air 2 oferuje bardziej rozbudowane funkcje, w większej liczbie miejsc. Zaczynając od dokumentów, przez aplikacje zewnętrzne, aż po ogólny wygląd systemu. Możemy dostosowywać wyświetlane odcienie, mieszać kolory (po włączeniu odpowiada za gładkie przejścia kolorów w gradientach), zmienić wielkość czy pogrubienie tekstu. Za odpowiednie wyświetlanie odpowiadają też 4 tryby odświeżania, z których każdy został dostosowany do innej funkcji, od czytania książek, przez strony internetowe, aż po aplikacje. 

Onyx Boox Nova Air 2 - ustawienia wyświetlania w książce

Onyx Boox Nova Air 2 – ustawienia wyświetlania w książce

Aplikacje

Przeglądarka

Przeglądarka to kolejny z elementów, który znacznie lepiej prezentuje się na modelu od Onyx Boox. Działa szybciej, a ruchome elementy, jak animacje czy scrollowanie stron internetowych jest płynniejsze. Takie działanie zawdzięczamy wspomnianym wcześniej trybom odświeżania, z których tryb Zrównoważony dostosowany został właśnie do stron internetowych. 

InkPad 4 nie prezentuje się źle, jednak w stosunku do Nova Air 2 wypada zdecydowanie gorzej. Całość działa wolniej, ruchome elementy nie dość, że same się zacinają, to jeszcze spowalniają działanie czytnika, a przeglądanie stron internetowych nie jest aż tak płynne. Całość wystarczy jednak do sporadycznego korzystania.

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 - porównanie przeglądarek

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4 – porównanie przeglądarek

Legimi i Empik Go

Obie księgarnie oferują dedykowane aplikacje na czytniki PocketBook. Mamy więc pewność, że na modelu InkPad 4 będą one działały poprawnie. Jedynym minusem jest to, że aby książki były dostępne na czytniku, najpierw należy wcześniej dodać je na półkę, wykorzystując do tego telefon lub komputer.

PocketBook Inkpad 4 - aplikacje Legimi i Empik Go

PocketBook Inkpad 4 – aplikacje Legimi i Empik Go

Onyx Boox nie posiada dedykowanych programów, jednak pozwala na pobranie aplikacji mobilnych dostosowanych do tabletów i telefonów. W ten sposób biblioteką można zarządzać bezpośrednio z czytnika. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy aplikacje nie działają poprawnie. W takim przypadku nie możemy liczyć na pomoc ani ze strony Legimi czy Empik Go, ani Onyx Boox, żadna z tych firm nie gwarantuje bowiem kompatybilności aplikacji z czytnikami. Problemy nie są jednak aż tak częste, a o tym, jak sobie z nimi poradzić napisaliśmy osobne artykuły:

Legimi na Onyx Boox

Empik Go na Onyx Boox

Inne aplikacje

PocketBook InkPad 4 nie pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Na czytniku znajdziemy jednak kilka gier (pasjans, sudoku, szachy), Scribble, które pozwala na ręczne (palcem) rysowanie, podstawowy kalendarz i kalkulator. Programów nie jest dużo, jednak jeśli szukamy urządzenia wyłącznie do czytania książek czy słuchania audiobooków, nawet te wgrane mogą okazać się niepotrzebnym dodatkiem.

PocketBook Inkpad 4 - domyślne aplikacje

PocketBook Inkpad 4 – domyślne aplikacje

Domyślnie, Onyx Boox Nova Air 2 posiada mniej wgranych programów. Zawężają się one właściwie do kalkulatora, kalendarza, w którym możemy dodawać notatki oraz księgarni (książki darmowe, głównie w języku angielskim). Czytnik pozwala jednak na pobieranie dowolnych aplikacji zewnętrznych. Można to robić zarówno korzystając z wbudowanego Sklepu Google Play, jak i przesyłając plik APK do pamięci czytnika. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które szukają bardziej wielofunkcyjnego urządzenia niż tylko do czytania książek. 

Onyx Boox Nova Air 2 - aplikacje domyślne i zewnętrzne

Onyx Boox Nova Air 2 – aplikacje domyślne i zewnętrzne

Czytanie

Domyślnie, czytniki są kompatybilne z podobną ilością plików, jednak w przypadku Nova Air 2, listę można łatwo poszerzać, pobierając odpowiednie aplikacje na czytnik. 

Warto jednak zwrócić uwagę na jeden popularny format ebooków – MOBI. Obaj producenci oferują kompatybilność z takimi plikami, jednak, na modelu PocketBook, w rzeczywistości nie wygląda to tak dobrze. Książki w tym formacie działają bardzo powoli. Od otwierania, przez dostosowanie ustawień, po zmianę stron, Inkpad 4 nie radzi sobie dobrze. Jeśli więc e-bookowa biblioteczka składać ma się głównie z takich plików, konieczne będzie ręczne konwertowanie książek. Sprawa wygląda całkiem inaczej w przypadku formatów EPUB, PDF czy wielu innych, które działają bardzo sprawnie.

PocketBook inkPad 4 - ustawienia czcionki

PocketBook inkPad 4 – ustawienia czcionki

W przypadku ustawień książki, czytniki posiadają podobną ilość opcji, jednak Onyx Boox zazwyczaj oferuje nieco lepsze rozwiązanie. Dla przykładu, model InkPad 4 oferuje 3 szerokości interlinii oraz marginesów, Nova Air 2 pozwala osobno ustalić odstępy między słowami, liniami, akapitami, a także marginesami bocznymi oraz górnym/dolnym. Podobnie wygląda to przy wybieraniu grubości czy kroju czcionki, oba posiadają takie funkcje, jednak w modelu PocketBook są one mniej rozbudowane.

Onyx Boox Nova Air 2 - ustawienia czcionki

Onyx Boox Nova Air 2 – ustawienia czcionki

Oba czytniki pozwalają na wykonywanie operacji na tekście, jak zakreślenie, dodawanie komentarzy elektronicznych czy korzystanie ze słowników. Tutaj również, są one nieco bardziej rozbudowane na czytniku Onyx Boox. Szczególna uwagę chcielibyśmy jednak zwrócić na różnicę w procesie zaznaczania tekstu. 

Zakreślając jedno słowo, wygląda to tak samo na obu czytnikach, przytrzymujemy palec na tekście i wybieramy interesującą nas funkcję. Jeśli jednak interesuje nas zaznaczenie np. całego zdania sprawa wygląda inaczej. Nova Air 2 radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, przeciąganie zaznaczenia jest płynne i dokładne. W przypadku InkPad 4, próbując zaznaczyć większą liczbę słów, podkreślenie samo wraca do pierwotnego słowa lub zaznacza więcej/mniej niż chcieliśmy. Przy większej dawce cierpliwości jesteśmy w stanie wybrać interesujący nas fragment tekstu, ale nie jest to przyjemne zadanie. 

Notowanie

Tak, jak wspominaliśmy opisując ekrany czytników, tylko Onyx Boox Nova Air 2 jest kompatybilny z rysikami elektromagnetycznymi. Precyzyjne notatki odręczne możemy tworzyć w dedykowanej do tego, bardzo rozbudowanej aplikacji notatnika, ale też na dowolnym wgranym pliku tekstowym lub graficznym. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule o porównaniu notatek. InkPad 4 oferuje notatki odręczne, jednak wyłącznie pisane palcem, co nie jest ani wygodne, ani precyzyjne. 

Onyx Boox Nova Air 2

Cena

Cena czytnika PocketBook InkPad 4 to na ten moment około 1350 zł. Nova Air 2 jest droższy, i znajdziemy go w cenie około 1750 zł. Różnica wynika głównie z tego, jak bardzo rozbudowane są czytniki. Onyx Boox oferuje znacznie lepsze oprogramowanie i podzespoły, a do tego kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi. Aby mieć dostęp do takich luksusów musimy więc nieco więcej zapłacić.

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Nova Air 2?

 • Mniejsza waga
 • Lepsza kompatybilność z zewnętrznymi nośnikami pamięci
 • Możliwość podłączenia dowolnych urządzeń przez USB OTG (klawiatura, myszka, słuchawki itp.)
 • Nieco lepsze głośniki
 • Wbudowany mikrofon
 • Szybsze działanie
 • Bardziej rozbudowane oprogramowanie
 • Możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych
 • Lepsze działanie przeglądarki
 • Więcej ustawień książki
 • Kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi

Onyx Boox Nova Air 2

Dlaczego warto kupić PocketBook InkPad 4?

 • Wbudowane przyciski
 • Wodoodporność
 • Więcej pamięci wewnętrznej dostępnej dla użytkownika
 • Mniejsze zużycie baterii
 • Wbudowany akcelerometr
 • Łatwe w obsłudze oprogramowanie
 • Zapewnienie poprawnego działania aplikacji Legimi i EmpikGo
 • Niższa cena

PocketBook InkPad 4

Podsumowanie

Jak widać, w tym porównaniu, Nova Air 2 prezentuje się znacznie lepiej. Szybsze działanie, lepsze podzespoły czy bardziej rozbudowane oprogramowanie. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że porównywane tutaj modele przeznaczone są do innych grup odbiorców.

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

Onyx Boox kieruje swoje czytnik do osób, które szukają wielofunkcyjnego rozwiązania, które poza książkami zastąpi też notatniki, magazyny czy drukowane dokumenty. Skuszą się na niego również użytkownicy, którzy niektóre zadania wykonywane na tablecie czy komputerze chcą przenieść na bezpieczny dla oczu ekran. Wszystkie te czynniki odbijają się na cenie, która zniechęcająca będzie dla tych, którym nie zależy na wspomnianych udogodnieniach.

 

Takie osoby postawią właśnie na PocketBook InkPad 4. Jego oprogramowanie skupia się głównie na czytaniu książek, dzięki czemu interfejs jest intuicyjny, a samo urządzenie łatwe w obsłudze. Jest więc lepszym i tańszym rozwiązaniem, dla tych, którym zależy właśnie na obsłudze e-booków, bez dodatkowych, niepotrzebnych dla nich, funkcji. 

Autor: K.P.

PocketBook InkPad 4

1 thoughts on “Onyx Boox Nova Air 2 vs PocketBook InkPad 4

 1. Jan

  Czytnik służy tylko do czytania.zadna przeglądarka nie działa w zadawalajacy sposób.podłaczanie klawiatury i myszy mija się z celem, do innych rzeczy lepiej nada się tablet za 200zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *