TOP 7 najlepszych czytników do PDF

­­­

Często czytasz publikacje w PDF i zastanawiasz się jaki czytnik będzie idealny do odtwarzania tego formatu? Jeśli tak, to ten artykuł pomoże dokonać właściwego wyboru. Większość czytników na rynku w standardowym rozmiarze 6 cali się nie sprawdzi. Dlatego, aby zapewnić sobie komfortowe czytanie trzeba sięgnąć po czytniki z większymi ekranami.

Najlepsze czytniki do czytania plików PDF

Przedstawiamy czytniki, które zostały stworzone z myślą o odtwarzaniu plików PDF. Skupiamy się na wielkości ekranu, szybkości otwierania plików oraz funkcjach dodatkowych związanych z pracą na formacie PDF.

Wielu producentów, mających w ofercie czytniki 6 calowe próbuje zrekompensować niewielki rozmiar ekranu trybami do plików PDF. Są to na przykład:

  • tryb kolumnowy, który w przypadku publikacji mających kolumny dzieli je na części lub po kliknięciu w daną kolumnę prezentuje jej tekst na całej szerokości ekranu;
  • tryb reflow, przekształca tekst w postać liniową, jednak jeśli książka ma grafiki, tabele albo wykresy, najczęściej się „rozjeżdża”.

Oczywiście można czytać także bez żadnych trybów, jednak kosztuje to sporo cierpliwości i powoduje dyskomfort. Plik PDF, zwykle duży formatowany do rozmiaru kartki A4, na małym ekranie 6 calowym jest po prostu nieczytelny. Niektóre czytniki umożliwiają powiększanie treści, poprzez przesuwanie jej palcem po ekranie , jednak jest to dość uciążliwe, zważywszy na nie zawsze szybką reakcje ekranu E-Ink.

Zatem jeśli nasz plik PDF  posiada skomplikowane formatowanie tekstu, np. kolumny o różnej szerokości, przeplatane nagłówkami, bądź też wyposażony jest w różne grafiki i tabele albo po prostu nie mamy cierpliwości i cenimy sobie komfort czytania –  z odsieczą przychodzą czytniki wielkoekranowe!

Jaka wielkość jest najlepsza? To zależy od naszych preferencji – jednak czym bardziej zbliżona do naturalnego formatu pdf  (A4), tym lepiej.  Postaramy się tu przedstawić i te większe, i te nieco bardziej kompaktowe urządzenia.

Jednak zastanówmy się jeszcze jakie rodzaje plików PDF wyróżniamy i jaki rozmiar czytnika będzie do nich najlepszy. Jeśli chodzi o czytanie typowej beletrystyki, to spokojnie powinniśmy dać sobie radę z ich obsługą na ekranach 6 calowych, nie powinny one sprawiać kłopotu jeśli nie są bardzo duże i nie posiadają grafik. Poradzą sobie również z niewielkimi obrazkami, o ile nie są one ważne dla samej treści książki.

A co z plikami, które mają bardzo dużo grafik i wykresów? Tutaj już musimy sięgnąć po większe czytniki. Być może w niektórych przypadkach, jeśli nie są one bardzo skomplikowane wystarczy ekran 7 lub 8 calowy, jednak kiedy pojawiają się skomplikowane wykresy z bardzo dużą ilością danych, to musimy już sięgnąć po minimum 10 calowy czytnik, czyli taki, który przypomina wielkością kartkę a4.

To samo dotyczy artykułów, gdzie tekst prezentowany jest w kolumnach. Szczególnie ma to związek z artykułami naukowymi, które często przedstawiają rozmaite tabele i dane, które na mniejszych czytnikach mogą ulegać zniekształceniu. Jednak jeśli jest to zwykły artykuł, nie posiadający wielu skomplikowanych grafik i tekst kolumnowy, to poradzi sobie z nim także czytnik np. 8 calowy, który wyposażono w tryb kolumnowy, niestety trzeba mieć na uwadze, że jeśli plik będzie duży może się zawieszać przy powiększaniu.

Dokumenty, to rodzaj pliku PDF, który zdecydowanie wymaga dużego ekranu, szczególnie jeśli używamy go w celach profesjonalnych. Nie do pomyślenia by było przedstawiać na spotkaniu dokument w jego niepełnej okazałości. Tutaj najlepszy będzie czytnik 10 calowy, a jeszcze lepiej nada się 13 calowe urządzenie, które pozwoli na komfortowy odczyt każdego szczegółu dokumentu, nawet tego zapisanego małą czcionką.

  1. Onyx Boox Max 2

Najlepszy czytnik do PDF onyx boox max 2

Ekran: E Ink Mobius Carta (giętki ekran), 13,3” 325x237x7.5 mm

Rozdzielczość: 1650 x 2200 px, 207 PPI

Podświetlenie: Brak

Charakterystyka:

Onyx Boox Max 2 to z pewnością marzenie każdego prawdziwego fana PDF. 13 calowy ekran jest stworzony do odczytu plików w formacie PDF.  Otwierając na nim czasopisma, dokumenty czy inne pliki możemy się czuć jakbyśmy mieli do czynienia z wydrukiem, a nawet lepiej! Treść wraz z grafikami nadaje się do komfortowego odczytu bez żadnych dodatkowych działań.  Ponadto możemy użyć przycinania marginesów, aby tekst na ekranie był jeszcze większy.

Funkcje dodatkowe:

Onyx Boox Max 2 pozwala nam na rozmaite dostosowanie pliku do naszych preferencji. Możemy ustawić tryb kolumnowy, reflow (wyżej wspomniane), czy komiksowy. Rozbudowane są także opcje nawigacji. Pozwalają na przycinanie marginesów na klika sposobów, dostosowanie wyświetlania kolumn oraz na wybranie sposobu poruszania palcem po powiększonym ekranie. Możemy także ustawić kontrast  oraz pogrubienie czcionki dla plików PDF.

Onyx Boox Max 2 posiada aplikację Scribble, która umożliwia robienie notatek na dokumencie. Możemy zaznaczać partię tekstu, rysować, podkreślać, tak jakbyśmy to robili na zwyczajnej kartce papieru. Jeśli chcemy, aby nasze zapiski zniknęły możemy je schować i znów wyświetlić, gdy będzie taka potrzeba.

Pliki możemy ściągać bezpośrednio z Internetu oraz z maila, dzięki niezwykle szybkiej pracy przeglądarki internetowej.

Czytnik idealnie sprawdzi się u osób, które oprócz czytania plików PDF chcą mieć dostęp do notowania za pomocą rysika WACOM, przeglądania Internetu czy korzystania z aplikacji. Warto też nadmienić, że czytnik może pełnić rolę dodatkowego ekranu, dzięki złączu HDMI. Zatem możemy na nim czytać PDF, strony internetowe czy przeglądać Internet lub szybko obsługiwać wiele dokumentów i kart za pomocą myszki i klawiatury.

Dla kogo?

Jeśli chodzi o samo czytanie plików PDF, to jest to prawdopodobnie najlepiej przystosowane urządzenie na rynku do odtwarzania tego formatu. Nie tylko ze względu na rozmiar, ale też na szybkość działania. Niemalże błyskawicznie odtworzy nawet większe i bardziej skomplikowane pliki (z większą ilością grafik itp.)

Świetnie nada się do zastosowań profesjonalnych, na przykład w pracy, gdzie często ma się do czynienia z dokumentami w tym formacie (kancelarie prawne, informatyka, biura projektowe, biura księgowe itp.). Nie bez znaczenia jest także funkcja notowania za pomocą rysika, która pozwoli nam na zapisanie uwag i przemyśleń na dokumencie, dzięki czemu od razu wiadomo, którego fragmentu tekstu one dotyczą.

  1. Onyx Boox Max Carta 

Onyx Boox Max Carta świetny czytnik do PDF

Warto także przedstawić poprzednika Onyx Boox Max 2, który także zachwyca dużym ekranem.

Ekran: E Ink Mobius Carta (giętki ekran), 13,3” 325 × 237 × 7,5 mm

Rozdzielczość: 1650 x 2200 px, 207 dpi

Podświetlenie: Brak

Charakterystyka:

Czytnik Onyx Boox Max Carta to również model, na którym pliku PDF prezentują się znakomicie. Jednak szybkość otwierania plików jest nieco mniejsza. Można zauważyć, że format PDF otwiera się trochę dłużej niż na nowszym modelu. Spowodowane jest to procesorem –  1 Ghz (Max 2 wyposażono w Quad-core 1.6 GHz). Dobra wiadomość jest taka, że jak już się załaduje to działa bardzo sprawnie. Niemniej jednak zmiana stron także nie jest ekspresowa, gdy chcemy naraz przejść dalej o około 10 stron. Ponadto pliki, tak samo jak w nowszym modelu otwierają nam się w zakładkach, zatem możemy dowolnie po nich wygodnie „skakać”.

Funkcje dodatkowe:

Tu także możemy obcinać marginesy albo inne elementy, których chcemy się pozbyć. Ustawiać pogrubienie czcionki i kontrast, a także dostosować powiększanie. Znajdziemy też te same tryby – reflow, kolumnowy ora komiksowy.

Starszy model Max 2 także już posiadał funkcję Scribble, która z pewnością będzie niezwykle przydatna w pracy i na uczelni – gdzie często robimy zapiski do tekstu, ale nie tylko. Warto wspomnieć, że ten model możemy obsługiwać wyłącznie za pomocą rysika WACOM, zatem obsługa za pomocą palców nie jest możliwa, w przeciwieństwie do Onyx Boox Max 2.

Reasumując sam odczyt plików PDF tak bardzo się nie różni w obu modelach. Jedynie trzeba pamiętać, że Max Carta będzie trochę wolniejsza od swojej nowszej wersji. Trudność może także sprawić pobieranie plików z przeglądarki internetowej lub z maila, ponieważ przeglądanie Internetu na tym modelu nie jest już tak bardzo płynne i komfortowe jak na Max 2.

Dla kogo?

Onyx Boox Max Carta to urządzenie, które świetnie nada się dla fanów PDF, którzy cenią sobie ich dobrą jakość i nie chcą zbytnio poświęcać czasu na dostosowywanie pliku do ekranu. 13 calowy ekran doskonale wyświetla każdy typ publikacji. Miłośnicy robienia notatek także będą zadowoleni, ponieważ Max Carta pozwala na swobodne rysowanie, zaznaczanie i pisanie po dokumentach PDF, za pomocą dołączonego rysika WACOM, jak po kartce papieru. Czytnik jest nieco wolniejszy od Max 2, mimo to zdecydowanie nie powinien nikogo zawieść, jeśli chodzi o prędkość działania. Niestety pobieranie plików z Internetu może być tu uporczywe, zatem wygodniej będzie zgrywać je z komputera.

  1. Onyx Boox Note

Czytnik Onyx Boox Note dobry czytnik do pdf

jeśli dla kogoś 13 cali to za dużo, to nie ma się czym martwić. Onyx pomyślał o fanach PDF, lubiących nieco bardziej kompaktowe rozwiązania, tworząc mniejszego brata Onyx Boox Max 2, który nazwano Onyx Boox Note.

Ekran: E Ink Mobius Carta (giętki ekran), 10,3” 249,5 x 177,8 x 6,8 mm

Rozdzielczość: 1872 x 1404px, 227ppi

Podświetlenie: Brak

Charakterystyka: Czytnik Onyx Boox Note prawie niczym się nie różni od Onyx Boox Max 2 jeśli chodzi o odczyt plików PDF. Także pozwala na szybkie ściąganie plików z Internetu, notowanie za pomocą rysika, dostosowanie nawigacji, przycinanie, ustawianie trybów itp. Mimo tego, że jest mniejszy o 3 cale nadal oferuje komfortowe czytanie plików PDF, bez konieczności powiększania czcionki.  Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba oczywiście można to zrobić za pomocą uszczypnięcia lub powiększenia za pomocą + lub – na ekranie. W trybie czytania poziomego jest równy szerokości kartki A4, więc śmiało można na nim czytać publikacje w rozmiarze 1:1.

Dla kogo?

Onyx Boox Note, tak samo jak Max 2 świetnie sprawdzi się do profesjonalnych zastosowań. Doskonale nada się także dla środowiska akademickiego, gdyż jest bardziej kompaktowy (łatwiej go transportować) i pozwala na komfortowe czytanie artykułów naukowych czy robienie notatek. Różni się od Max 2 tym, że nie posłuży nam jako dodatkowy monitor. Jednak także umożliwi korzystanie z różnych aplikacji, na przykład do czytania, takich jak Google Books. Jest to tak samo jak Max 2 czytnik z najwyższej półki, jeśli chodzi o odczyt plików PDF i nie tylko.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na jego temat zobacz nasz TEST Onyx Boox Note.

 

  1. Sony DPT-RP1

Sony-DPT-RP1 doskonały czytnik do odczytu plików w formacie PDF

Ekran: E Ink Carta 13,3” 224 x 302.6  x 5.9 mm

Rozdzielczość: 2200 x 1650 px, 207 ppi

Podświetlenie: Nie

Charakterystyka: W przypadku tego czytnika napisanie, że jest to czytnik stworzony do PDF na pewno nie będzie przesadą, ponieważ to jedyny format jaki odtwarza i radzi sobie z tym naprawdę dobrze! Mimo procesora, takiego jak w przypadku Max Carta (1Ghz) pliki otwierają się szybko, a praca z nimi także jest komfortowa. Czytnik także został wyposażony w rysik, który pozwala na odręczne sporządzanie notatek. Tu także możemy pisać po dokumentach lub dzielić ekran na pół – po jednej stronie tekst pdf, po drugiej notatnik. Tak samo jak w przypadku Scribble nasze notatki są zapisywane i możemy je odtwarzać np. na komputerze. Można też wyświetlać dwa oddzielne pliki PDF w tym samym oknie, lub ten sam plik dwa razy, jest możliwość także wyświetlenia dwóch strony naraz, podobnie jak książka. Niestety na tym możliwości tego czytnika się kończą – nie można na nim odtwarzać żadnych innych formatów i korzystać z Wi-Fi (oprócz przesyłania plików przez laptopa)

Dla kogo?

To urządzenie sprawdzi się u kogoś, kto szuka urządzenia, które bardzo dobrze odtwarza pliki PDF i zapewnia szybką nawigacje po nich, ale nie oczekuje nic poza tym. Cena jaką proponuje Sony jest zdecydowanie wygórowaną, jak na mały zasób możliwości, oferowanych przez Sony DPT-RP1.

 

  1. ONYX BOOX N96ML Carta+

onyx boox n96 czytnik do plików PDF

Ekran: E Ink Carta 9.7” 258.2×177.3×9.5 mm

Rozdzielczość: 1200 x 825 px

Podświetlenie: Tak

Charakterystyka: Onyx Boox N96ML Carta+ na pewno przypadnie do gustu fanom podświetlenia w czytnikach, ponieważ jest to jedyny czytnik wielkoekranowy, który je posiada. Tutaj, tak jak w modelach poprzednich możliwa jest obsługa zarówno za pomocą rysika WACOM. Ekran 9,7″ idealnie nada się do czytania plików PDF, a jednocześnie nie będzie przytłaczał rozmiarem, zwolenników bardziej kompaktowych urządzeń.

Funkcje dodatkowe:

Czytnik pracuje na systemie operacyjnym Android 4.0, a co za tym idzie tu również mamy dostęp do sklepu Google Play i niezliczonej ilości aplikacji, jakie oferuje. Nie będą one działać tak sprawnie jak w przypadku Note albo Max 2, jednak jeśli będziemy cierpliwy można zrobić z nich użytek – szczególnie z tych przeznaczonych do czytania. N96ML Carta+ także pozwala na rysowanie i pisanie po dokumencie, dzięki czemu swobodnie możemy notować po tekście pliku PDF (i nie tylko). Warto dodać, że tak jak wyżej wymienionych modelach Onyx możemy korzystać z funkcji konwertowania tekstu na mowę.

Dla kogo?

Dla osób, dla których ważne jest podświetlenie w czytniku, a także komfortowe czytanie plików PDF, ale też innych formatów. A także dla tych, którzy lubią mieć dostęp do wielu funkcji – takich jak możliwość notowania czy dostęp do aplikacji. Warto zwrócić uwagę, że cena także jest przyzwoita, przy takiej wielkości ekranu, w dodatku z podświetleniem. Niestety nie jest to bardzo szybki czytnik, ale wystarczający, jeśli faktycznie potrzebne nam urządzenie, na którym w większości będziemy czytać pliki PDF i chcemy to robić także wieczorem i w nocy bez konieczności korzystania z oświetlenia zewnętrznego. Świetny będzie dla osób, które szukają czytnika z dużym ekranem, doskonałego do plików PDF, a jednocześnie chcą kupić urządzenie w przystępnej cenie.

6. Remarkable

Remarkable odczyt plików pdf

Ekran: E Ink Carta 10,3” 177 x 256 x 6,7mm

Rozdzielczość: 1872 x 1404, 226 dpi

Podświetlenie: Brak

Charakterystyka: Tutaj także mamy do czynienia z dużym ekranem, o dobrej rozdzielczości. Jak w innych modelach wyposażono go w rysik WACOM, który pozwala na robienie notatek w notatniku, a także nanosić komentarze i podkreślenia na dokumenty. Niestety urządzenie poza czytaniem i notowaniem nie zapewnia żadnych innych atrakcji i urozmaiceń. Formaty także czyta zaledwie dwa – PDF i EPUB. Zatem czy jest on wart swojej ceny?

Dla kogo?

Dla osób, które cenią sobie desgin, bo trzeba przyznać, że pod tym względem Remarkable robi dobre wrażenie oraz potrzebują urządzania, które pozwala komfortowo czytać pliki PDF i robić notatki, jednak nic poza tym.

 

  1. PocketBook InkPad 3

Kompaktowy czytnk do odczytu plików PDF

Ekran: 7.8″ E-ink Carta 195 x 136,5 x 8 mm

Rozdzielczość: 1404 x 1872 @ 300dpi

Podświetlenie: Tak

Charakterystyka: PocketBook Inkpad 3 to zdecydowanie bardziej kompaktowe urządzenie niż czytniki wyżej wymienione. Dlatego też nie można powiedzieć, że jest on stworzony stricte do czytania plików PDF, jednak z pewnością także dobrze sprawdzi się w tej roli. Szczególnie ze względu na szybkość ich obsługi oraz mnogość trybów, ułatwiających czytanie tego formatu.

Dodatkowe funkcje: Jeśli chodzi o różnice w stosunku do poprzednich modeli, to nie znajdziemy tu rysika, zatem nie oferuje on możliwości sporządzenia ręcznych notatek, z tak dużą dokładnością jak poprzednie modele. Nie ma także możliwości instalowania aplikacji.

Czytnik posiada funkcje automatycznej rotacji tekstu, dzięki czemu przy czytaniu PDF możemy swobodnie manewrować ekranem, co wydaje się dość przydatną funkcją, aby zmieniać orientację z pionowej na poziomą.  W poziomej orientacji dokument a4 można czytać dość wygodnie, ale czcionka wtedy nie jest za duża, przez co konieczne jest powiększanie wyświetlanego tekstu. Ponadto wyposażony jest w podświetlenie i to nie byle jakie, bo podświetlenie SMARTlight, które pozwala na dostosowanie barwy ekranu do naszych preferencji.

InkPad 3 oferuje kilka trybów, zwiększających komfort odczytywania plików PDF:

1) Dopasowywanie szerokości

2)  Dopasowywanie strony (mieści się wtedy na ekranie cała strona)

3) Tryb kolumnowy (szczególnie przydatny przy czytaniu artykułów naukowych)

4) Reflow

Możemy także manewrować plikiem poprzez przycinanie marginesów.

Jeśli chodzi o funkcje niezwiązane bezpośrednio z czytaniem plików PDF, to jest ich całkiem sporo, pisaliśmy o nich TUTAJ.

Dla kogo?

Czytnik świetnie się sprawdzi, jeśli często czytamy pliki w formacie PDF, ale wolimy nieco bardziej kompaktowe urządzenia, które bez problemu możemy transportować i używać podczas podróży. Oferuje liczne tryby ułatwiające czytanie, dzięki czemu każde z pewnością dostosuje plik do własnych preferencji. Niestety nie ma rysika WACOM, przez co niemożliwe jest ręczne sporządzani notatek, jednak można je robić za pomocą klawiatury elektronicznej. Oprócz tego InkPad 3 oferuje świetnie podświetlenie SMARTlight, dzięki czemu komfort czytania wieczornego i nocnego jest dużo wyższy. Ma także przeglądarkę internetową oraz dużo innych przydatnych funkcji.

Jednak jest trochę wolniejszy od urządzeń wyżej wspomnianych. Czas obsługi dużych plików PDF z grafikami jest sporo dłuższy niż na typowych czytnikach przeznaczonych do obsługi tego formatu.  Szczególnie zauważalne jest to przy trybach powiekszania.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, najważniejszym kryterium w wyborze czytnika do plików PDF jest jego wielkość. Czym urządzenie jest większe, tym lepiej, ponieważ tekst prezentuje się znakomicie i nie trzeba stosować żadnych specjalnych trybów, aby komfortowo odczytywać ebooki i dokumenty, które na dodatek często mogą się zawieszać przy większych plikach. przydatna może okazać się także funkcja odręcznego notowania, która sprawia, że możemy mieć wrażenie, jakbyśmy sporządzali notatki na prawdziwej kartce papieru. Niektóre z przedstawionych przez nasz urządzeń mają rozbudowane funkcje i możliwości – takie jak sprawne przeglądanie Internetu i korzystanie z aplikacji (Onyx Boox Note i Max 2). Inne stworzone są tylko do odczytu PDF i radzą sobie z tym naprawdę świetnie. A jeśli oprócz wygodnego odczytu PDF zależy ci na podświetleniu, to także nie stanowi to problemu, ponieważ ONYX BOOX N96ML Carta+ lub PocketBook Inkpad 3, to czytniki z dużym ekranem, na którym możemy także czytać wieczorem bez oświetlenia zewnętrznego. Dlatego każdy musi sam podjąć decyzję, jakie funkcje są dla niego priorytetowe.

Obejrzyj inne produkty w naszym sklepie Czytio.pl

       Kindle Oasis 2                  PocketBook Touch HD 2     PocketBook 615 Basic Lux

czytnik Kindle Oasis 2                    PocketBook Touch HD 2 nieszkodliwy dla oczu.                PocketBook 615 Basic Lux Brązowy

1 thoughts on “TOP 7 najlepszych czytników do PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *