Najlepsze czytniki do PDF 2020

Wybór czytnika e-booków idealnego do lektury w każdym w formacie to nie lada wyzwanie. Szczególny problem stanowią publikacje PDF. Producenci, zdając sobie z tego sprawę, co rusz wypuszczają nowe, wielkoekranowe e-readery. W tym artykule przyglądamy się najlepszym urządzeniom z ekranami E-Ink, dostępnymi w ofercie w 2020 r.

 

Pierwszy czytnik e-booków z większym ekranem ujrzał światło dzienne w 2010 roku. Był to PocketBook Pro 903, o przekątnej ekranu 9.7 cala. Co ciekawe, w ostatnich latach szwajcarski producent wycofał ze swojej oferty czytniki e-booków dedykowane czytaniu PDF, skupiając się na bardziej mobilnych 6-calowcach.  Obecnie największym graczem w tym segmencie rynku jest Onyx Boox, który w swojej ofercie ma najwięcej czytników przypominających wielkością format A4. 

 

Onyx Boox Max 3

Onyx Boox Max 3 13,3 cala
Onyx Boox Max 3

Onyx Boox Max 3 to czytnik e-booków, który przyćmiewa wielkością ekranu pozostałe czytniki tej marki. Przekątna 13,3-cali pozwala wyświetlać dokumenty w oryginalnym rozmiarze, z powodzeniem zastępując druki A4. Producent sprytnie wykorzystał tę cechę, dając możliwość podłączenia czytnika do komputera, jako dodatkowego ekranu za pomocą micro HDMI. Nie można oczekiwać, że będzie działał tak sprawnie, jak standardowy monitor, niemniej jednak umożliwia wyświetlanie dokumentów czy artykułów.

Przy zakupie czytnika otrzymamy dedykowany rysik WACOM. Zamiast standardowego zakreślania i dodawania komentarzy, będziemy mogli dodawać odręczne zapiski, a następnie, jeśli zajdzie potrzeba, eksportować je na dowolne urządzenie. Onyx Boox Max 3 sprawdzi się także w roli elektronicznego notatnika. Według zapewnień producenta czytnik  rozpozna również pismo odręczne, dzięki czemu zaoszczędzimy czas na przepisywanie.

Trzeba też dodać kilka słów o wykonaniu, ponieważ Onyx Boox Max 3, podobnie zresztą jak jego poprzednicy, dostał ekran Mobius Carta. Oznacza to, że jest on znacznie bardziej odporny na zarysowania oraz pęknięcia, ponieważ warstwa szklana podłoża TFT została zastąpiona plastikiem.

Firma Onyx Boox jest coraz bliżej stworzenia tabletu z ekranem E-Ink. Dowodem na to jest właśnie Onyx Boox Max 3. Weźmy pod lupę szybkość działania, która jest zasługą najnowszego systemu Android 9.0 oraz ośmiordzeniowego procesora firmy Qualcomm. Jak na czytnik e-booków to naprawdę rewelacyjne połączenie technologiczne, odczuwalne już od pierwszych chwil użytkowania. Ma to szczególne znaczenie podczas pracy na skomplikowanych plikach PDF, które często zawierają elementy graficzne. To także dobra informacja dla tych, którzy czytają w sieci.

Onyx Boox Max 3 to także dostęp do tysięcy aplikacji, dzięki którym sami możemy zdecydować jakie funkcje dodatkowe będzie posiadał nasz czytnik. Posłuchamy także muzyki i audiobooków, a nawet zadzwonimy do znajomego za pomocą aplikacji, dzięki dwóm mikrofonom. Jeśli chodzi o parametry czysto techniczne, to Onyx Boox Max 3 ma do zaoferowania 64 GB wewnętrznej, 4 GB pamięci RAM oraz akumulator o mocy 4300 mAh.

PocketBook InkPad X 

PocketBook InkPad X czytnik z 10,3-calowym ekranem
PocketBook InkPad X

PocketBook InkPad X to debiut szwajcarskiego producenta, jeśli chodzi o czytniki z 10,3-calowymi ekranami. Jego główną zaletą jest intuicyjna obsługa, przyciski fizyczne oraz waga, równa zaledwie 300 gramów. To wysokiej jakości urządzenie, doskonałe do wyświetlania plików PDF oraz pozostałych formatów typowych dla e-booków. Jak na debiutancki czytnik przystało, jest to też pierwszy PocketBook, mogący poszczycić się ekranem w technologii Mobius Carta firmy e-Ink. Zamiast szklanego ekranu otrzymamy według zapewnień producenta, nietłukący się plastik. 

Warto też poświęcić uwagę podświetleniu, które podobnie jak w  przypadku starszych braci InkPada X, rozszerzono dodatkowo o SmartLIGHT. Dzięki temu wieczornej lekturze mogą towarzyszyć chłodne lub ciepłe tonacje, w zależności od tego, jakie wybierzemy. W zestawie dostaniemy także adapter, który umożliwia podłączenie do czytnika tradycyjnych słuchawek lub bezprzewodowych za pomocą Bluetooth. 

PocketBook InkPad X wyposażono także w akcelerometr, który pozwala dostosować wyświetlany tekst do położenia ekranu. Gdy zajdzie taka potrzeba wystarczy zmienić tryb portretowy na poziomy, a tekst automatycznie się powiększy. Szybkość działania czytnika również nie powinna nikogo zawieść. Odpowiada za nią dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB pamięci RAM. Z kolei, jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, użytkownik ma do dyspozycji 30 GB. Nowością, o której warto też wspomnieć, jest USB-C.

Onyx Boox Note 2

Czytnik Onyx Boox NOte 2 z 10,3-calowym ekranem umożliwia wygodne czytanie artykułów w sieci.

Onyx Boox Note 2 to kolejny czytnik e-booków, który poza dużym 10,3-calowym E-Ink Mobius Carta zaoferuje nam także podświetlenie z możliwością regulacji barwy. Jednak w przeciwieństwie do InkPada X wyposażono go w dedykowany rysik WACOM, pozwalający na tworzenie notatek zarówno bezpośrednio w plikach PDF, jak i dedykowanym notatniku. Podobnie jak inne nowsze czytniki Onyx Boox, działa w oparciu o system Android 9.0. Do dyspozycji użytkowników są także setki aplikacji do pobrania oraz pamięć wewnętrzna równa 64 GB.

Szybkość działania zapewnia czterordzeniowy procesor 1.6 GHz oraz pamięć RAM równa 4 GB, które świetnie sprawdzają się podczas odczytu bardziej skomplikowanych publikacji. Czytnik wyposażono również w Bluetooth, dzięki któremu możliwe jest podłączenie bezprzewodowego urządzenia audio. Onyx Boox Note Pro wyposażono także w najnowsze USB typu C.

A dla tych, co szukają bardziej budżetowych rozwiązań…

Alternatywą są czytniki z ekranami o przekątnej 7,8 cala, które również umożliwiają względnie wygodną lekturę tekstów w formacie PDF, za nieco niższą kwotę. Warto pamiętać, że w trybie poziomym prezentowany tekst jest większy. 

PocketBook InkPad 3

Ekran poziomo InkPad 3 rotacja
PocketBook InkPad 3

PocketBook InkPad 3 zaoferuje nam ekran o przekątnej 7,8 cala w najwyższej rozdzielczości 300 dpi, co niewątpliwe jest jedną z jego głównych zalet. Zadowoleni będą również fani przycisków fizycznych, ponieważ jak na PocketBooka przystało, InkPad trzeciej generacji ma ich aż cztery. Szczególnie mogą one przypaść do gustu osobom starszym, które nie zawsze są wprawione w obsługę dotykowych interfejsów. Wieczorne czytanie PDFów oraz pozostałych formatów również nie będzie stanowiło większego problemu, dzięki podświetleniu z technologią SmartLIGHT, tej samej, którą zastosowano w większym InkPadzie X. Czytanie formatu PDF w trybie poziomym wspomoże wbudowany akcelerometr, który zapewnia dostosowanie orientacji ekranu do położenia czytnika. Za szybkie działanie czytnika odpowiada procesor 2 GHz oraz 1 pamięci RAM. 

Onyx Boox Nova 2

Onyx Boox Nova 2 notowanie
Onyx Boox Nova Pro

Onyx Boox Nova 2 będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają nieco bardziej kompaktowego urządzenia nie tylko do czytania, ale też tworzenia notatek. Jest to możliwe dzięki załączonemu do zestawu rysikowi WACOM. Zapiski można tworzyć zarówno bezpośrednio w plikach tekstowych, jak i w aplikacji Notatnik. Istnieje również możliwość samodzielnego pobrania aplikacji dedykowanych notowaniu, gdyż Nova 2, tak samo jak inne czytniki Onyx, działa w oparciu o system Android. Podobnie jak w wyżej wspomnianym InkPadzie 3, Novę 2 wyposażono w podświetlenie z możliwością regulacji temperatury – sami decydujemy, czy preferujemy klasyczną biel czy nieco cieplejsze tonacje. To, co zdecydowanie wyróżnia ten czytnik na tle innych 7,8-calowców to procesor Octa-core, który tworzy zgrany duet z pamięcią RAM 4 GB. Oczywiście przekłada się to na nieprzeciętną szybkość działania oraz możliwość czytania publikacji online.

Podsumowanie

Jeśli PDF to format, który najczęściej Ci towarzyszy, zaproponowane przez nas czytniki będą idealnym wyborem. Wszystkie spełniają podstawowe kryteria, aby wygodnie i bezproblemowo czytać dokumenty, książki, czasopisma oraz wszelkie inne publikacje PDF. Onyx Boox Max 3 będzie idealny dla tych, którzy chcą wyświetlać dokumenty w oryginalnym rozmiarze oraz nie potrzebują podświetlenia, za to zwracają uwagę na szybkość działania. Onyx Boox Note 2 spełni z kolei oczekiwania tych, dla których Onyx Boox Max 3 jest zbyt duży lub przeszkadza im brak podświetlenia. Z kolei PocketBook InkPad X to wybór dla osób, które nie potrzebują urządzenia wyposażonego w rysik oraz możliwości pobierania aplikacji i przeglądania sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *