Kindle Oasis 3 vs Onyx Boox Nova 2 – porównanie

Szukasz mobilnego czytnika z większym ekranem? Świetnie się składa. Dzisiaj porównamy 7-calowy hit Amazonu – Kindle Oasis 3 z 7,8-calowym Onyx Boox Nova 2, który dopiero co pokazał się na rynku. Oba urządzenia bez wahania można zaliczyć do półki premium. Dlaczego? Zaraz się przekonamy.

Porównanie czytników e-booków Onyx Boox Nova 2 vs kindle Oasis 3

Ekran

Standardowo zaczniemy od tego, co najistotniejsze dla czytników e-booków – ekranu. Oba posiadają najwyższą możliwą rozdzielczość w technologii E-Ink Carta – 300 dpi. Dzięki niej tekst jest naprawdę ostry i nie odbiega jakością od książek tradycyjnych. Główna różnica dotyczy wielkości. Onyx Boox Nova 2 jest odrobinę większy (1404 x 1872), dzięki czemu bliżej mu do 8-cali, dlatego też lepiej sprawdzi się do odczytu plików PDF od Oasisa (1680 x 1264). 

Kindle Oasis 3 wodoszczelny

Kindle Oasis 3

Onyx Boox Nova 2 podświetlenie

Onyx Boox Nova 2

Obsługa

Oczywiście, oba czytniki można obsługiwać za pomocą dotykowego panelu. Ale to nie jedyny sposób. Kindle Oasis 3, jako jeden z nielicznych wśród rodziny Amazonu, został wyposażony w przyciski fizyczne. A dokładnie dwa, umieszczone po jednej stronie ekranu, aby czytnik można było wygodnie trzymać w jednej dłoni. Jeśli chodzi o Nova 2, to jedyny przycisk funkcjonalny ulokowany jest na środku pod ekranem. Umożliwia cofanie oraz przy dłuższym przytrzymaniu – włączanie i wyłączanie czytnika. Jednak Onyx Boox na tym nie poprzestał i wyposażył Novę 2 także w rysik WACOM. Za jego pomocą można korzystać ze wszystkich funkcji czytnika, a także tworzyć odręczne notatki. Dlatego też doskonale sprawdzi się u osób, które szukają urządzenia z matowym ekranem nie tylko do czytania, ale także tworzenia notatek – na studiach, w pracy czy po prostu w celach osobistych. 

Onyx Boox Nova 2 notowanie

Onyx Boox Nova 2

 

Podświetlenie

Oba czytniki wyposażono w podświetlenie z regulacją barwy, które wygodnie można dostosować do pory dnia. Gdy oświetlenie zewnętrzne jest wystarczające, może być to klasyczna, zimna barwa (np. aby poprawić kontrast), z kolei wieczorem nieco cieplejsza (wspomagająca dobry sen), wszystko zależy od preferencji czytelnika. 

Podświetelenie w czytniku kindle oasis 3

Kindle Oasis 3

System

Zacznijmy od Kindle, bo tu będzie krótko. Podobnie jak większość czytników działa w oparciu o system Linux, który umożliwia korzystanie z funkcji typowych dla czytników. Inaczej jest w przypadku Onyx Boox Nova 2, który dzięki Androidowi 9.0 może zaoferować nieco więcej niż przeciętny czytnik. Co dokładnie? Korzystanie ze sklepu Google Play, dobrze znanego dla użytkowników systemu Android na smartfonach. Za jego pomocą możemy ściągnąć ulubione aplikacje do czytania, własny notatnik czy aplikację poczty. Krótko mówiąc, Android 9.0 umożliwia personalizację funkcji czytnika, której nie zaoferują nam e-readery z oprogramowaniem Linux. Jest to też pierwszy 7,8-calowy czytnik wyposażony w tę aktualizację. Warto w tym miejscu dodać też parę słów na temat przeglądarki, która podobnie jak w pozostałych czytnikach Onyx Boox działa (jak na czytnik) zadowalająco – wygodnie przeczytamy artykuły w sieci, czy sprawdzimy najnowsze wiadomości. Jeśli chodzi o Kindle Oasis 3, to niestety przeglądarka nadal pozostawia wiele do życzenia i raczej nie mamy co liczyć na surfowanie po sieci. Czytniki co prawda nie są do tego stworzone, jednak czasem miło książkę zastąpić ciekawym artykułem, dopiero co opublikowanym w Internecie. 

Onyx Boox Nova 2 funkcje

Onyx Boox Nova 2

Funkcje dodatkowe

Oczywiście, to nie tak, że Kindle Oasis 3 nie ma żadnych funkcji, które mogą przyćmić Onyx Boox Nova 2. Pierwszą z nich jest wodoszczelność (IPX8), która umożliwia czytanie nawet pod prysznicem. Czy jest to przydatna funkcja? To zależy. Jeśli preferujemy czytanie na basenie lub obawiamy się, że czytnik zaleje nam się w trakcie transportu, to jak najbardziej. Oasis 3 posiada również wbudowany akcelerometr, dzięki któremu można wygodnie czytać w każdej pozycji. 

Z kolei Onyx Boox Nova 2 oferuje mikrofon oraz USB-C  z funkcją OTG, która umożliwia podłączenie myszki, klawiatury oraz innych akcesoriów na przykład za pomocą adaptera hub, co sprawia, że jest to urządzenie nie tylko do czytania, ale także do bardziej profesjonalnych zastosowań.Poza tym oba czytniki posiadają Bluetooth oraz Wi-Fi.

Kindle Oasis 3 wymiary

Kindle Oasis 3

 

Parametry Onyx Boox Nova 2 vs Kindle Oasis 3

Niestety Kindle nie udostępnia zbyt wielu szczegółowych informacji na temat parametrów technicznych, jednak postaramy się porównać te, które są dostępne. Pierwszą, sporą różnicą są procesory. W przypadku Kindle jest to  i.MX 7, Dual Core (2×1 GHz), z kolei Onyx Boox Nova 2 zaoferuje nam Octa-core 2.0GHz. Zatem wynik tego “pojedynku” jest oczywisty. Jeśli chodzi o pamięć flash, Oasis 3 oferuje dwie opcje – 8 GB i 32 GB (oczywiście z różnicą w cenie), z kolei Nova 2 posiada jedną wersję – 32 GB. Oba czytniki nie umożliwiają tradycyjnego rozszerzenia pamięci za pomocą kart SD, jednak w przypadku Novy 2, dzięki wspomnianej wyżej funkcji OTG, można to zrobić za pomocą dedykowanego adaptera. Jeśli chodzi o wagę, to sporo lżejszy jest Kindle Oasis 3 – waży 188 gramów, natomiast Onyx Boox Nova 2 – 265 gramów (jednak trzeba pamiętać, że jest większy).

Jak wgrać czcionkę na Kindle?

Kindle Oasis 3

 

Podsumowanie

Kindle Oasis 3

Plusy:

 • ciekawy design
 • przyciski fizyczne
 • wodoszczelność
 • akcelerometr
 • podświetlenie z regulacją barwy
 • stosunkowo niewielka waga
 • ekran najwyższej rozdzielczości
 • możliwość wyboru wielkości pamięci

Minusy:

 • cena
 • brak USB-C i funkcji OTG
 • słabszy procesor
 • niezaawansowana przeglądarka
 • brak możliwości pobierania aplikacji
 • brak funkcji odręcznego notowania
 • stworzony tylko do czytania

 

Onyx Boox Nova 2

Plusy:

 • możliwość pobierania aplikacji (Android 9.0)
 • sprawnie działająca przeglądarka
 • bardzo mocny procesor
 • możliwość odręcznego notowania
 • podświetlenie z regulacją barwy
 • USB C + funkcja OTG
 • ekran najwyższej rozdzielczości
 • stworzony do czytania i pracy

Minusy:

 • brak wodoszczelności
 • brak akcelerometru

Kindle Oasis 3

Onyx Boox Nova 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *