Czytaj trudne teksty na ekranach E Ink

Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Źródło: Onyx Boox

Niezależnie od tego czy motywuje Cię osobiste zainteresowanie, rozwój zawodowy, czy zajęcia akademickie, angażowanie się w zajmujące uwagę dokumenty, czy książki może być trudnym zadaniem. W przeciwieństwie do powieści czytanych dla przyjemności, ten rodzaj materiału jest trudny do przetworzenia. Jak je czytać ze zrozumieniem i w jaki sposób e papier pomaga je wchłonąć? Oto przewodnik.

Dzięki skłonności ludzkiego mózgu do zapominania i gęstości informacji zawartej w non-fiction, twój proces czytania powinien składać się z czterech faz. Możesz zatrzymać się na etapie trzecim lub czwartym w zależności od celu czytania.

1. Faza sprintu: czytanie non stop bez podnoszenia pióra

Zacznij od odłożenia na bok przemyśleń na temat tego, jak skomplikowany może być artykuł. To może utrudnić ci rozpoczęcie. Po prostu otwórz tekst i przeczytaj. Nie martw się, że wiedza może zniknąć jak woda przechodząca przez sito i możesz czuć się zdezorientowany skomplikowanym słownictwem i techniczną narracją. Celem tej fazy jest zrozumienie pobieżnie celu tekstu. Taki łatwy start pozwala na płynny przepływ i minimalizuje emocje konfrontacyjne.

Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Źródło: Onyx Boox

Bez konieczności podświetlania lub pisania można zacząć czytać gdziekolwiek niezależnie od tego, czy leżysz na wygodnej kanapie czy podczas podróży do pracy. W takich sytuacjach nasz Onyx Boox Tab Mini C staje się Twoim najlepszym sojusznikiem. Lekki i przenośny, można go używać i czytać w dowolnym momencie. Wyświetlacz e-ink naśladuje wrażenie tradycyjnego czytania na papierze, pomagając utrzymać koncentrację i złagodzić zmęczenie oczu. Działając w systemie Android, masz zapewniony dostęp do aplikacji lub wszelkich popularnych źródeł informacji. Zaczynając z najmniejszym uporem, skończysz czytanie płynniej niż się spodziewałeś/aś.

2. Faza podkreślania: Zakreślaj fragmenty, które z tobą rezonują

Gdy zdobędziesz podstawowe zrozumienie tekstu, wzrośnie pewność siebie, aby zagłębić się głębiej. Czas trochę zwolnić i zaznaczyć rzeczy, które wzbudzają twoje zainteresowanie. Podczas tej fazy nadal nie musisz spędzać czasu na zapamiętywaniu wiedzy lub tworzeniu notatek, ale musisz wykorzystać moc ciekawości. Posługuj się metodą Francisa P. Robinsona SQ3R, która mówi, że wydajność czytania, wzrasta, gdy kierujesz się pytaniami. Przypomnij sobie pytania, które pojawiły się w pierwszej fazie i podkreśl fragmenty, które się do tego odnoszą. Gdy będziesz aktywnie szukać odpowiedzi, utrzymasz swoją koncentrację na wysokim poziomie.

Podkreślenie na kolorowym czytniku Onyx Boox

Źródło: Onyx Boox

Kolejną ważną rolą podkreśleń i zaznaczeń jest filtrowanie przydatnych informacji. Na przykład w pracach akademickich zaznaczaj główne punkty odniesień, argumenty popierające tezę i rozstrzygające stwierdzenia, pomagające w ogólnym zrozumieniu struktury. Jest to szczególnie przydatne, gdy czytasz długie dokumenty.

Dzięki tabletom BOOX z inteligentnymi funkcjami zaznaczania i podkreślania możesz zaznaczyć wnikliwe treści, po prostu je zakreślając, ponieważ zakreślenie automatycznie podświetli wybrany fragment. Wspomagany przez wiele kolorów i stylów pióra, możesz kategoryzować swoją oznaczoną zawartość i filtrować je w folderze Zakładki. Funkcje te w BOOX NeoReader cieszą się wrażeniem korzystania z papieru i długopisu, a jednocześnie poprawiają wydajność.

3. Fala myśli: aktywnie zaangażuj się w robienie szybkich notatek

Poprzednie etapy zawęziły istotne informacje. Zignoruj akapity, które cię nie interesują i skoncentruj się na tych podświetlonych. W trzeciej fazie nadszedł czas, aby złapać długopis i coś zanotować. Metoda czytania SQ3R sugeruje czytelnikom sparafrazowanie materiału własnymi słowami, aby pogłębić zrozumienie. Niezależnie od tego, czy komentujesz punkt widzenia autora, zastanawiasz się nad sprawą, czy podsumowujesz książkę w trzech zdaniach, aktywne przetwarzanie informacji osadza wiedzę głębiej w twój system poznawczy.

Onyx Boox Tab Ultra C Pro

Źródło: Onyx Boox

Jeśli chodzi o robienie notatek, ważne jest, aby były dobrze zorganizowane i przechowywane w celu szybkiego dostępu. Uniwersalne tablety Onyx Boox są najlepszym rozwiązaniem, aby przechowywać artykuły, książki i notatki w jednym miejscu. Obsługa do 24 popularnych formatów cyfrowych, łatwo otwiera wszystkie pliki, które chcesz przeczytać.

W przypadku PDF, możesz dodać puste strony do dokumentu dla szkiców i własnych notatek. Inteligentne funkcje Scribe, w tym usuwanie treści za pomocą końcówki rysika i ulepszanie notatek za pomocą narzędzi takich jak Lasso i Warstwy, sprawiają, że notatki są zgrabne i estetyczne. Te notatki przedstawiają twoje myśli uformowane podczas owocnego uczenia się. Jeśli tylko czytasz, aby uzyskać informacje i wymyślić kilka indywidualnych punktów widzenia, możesz się tutaj zatrzymać. Dla tych, którzy dążą do generowania systemowych krytycznych spostrzeżeń, zapraszamy do fazy czwartej.

4. Krótkie podsumowanie: sformułuj własne nowe przemyślenia

Kiedy treść wywołuje przypływ kreatywnych pomysłów, kilka zdań może nie wystarczyć, aby wyrazić twoje zrozumienie. Te przemyślenia są warte trochę więcej czasu, aby je zorganizować jako ustrukturyzowane podsumowanie, przegląd lub raport. Takie głębokie przetwarzanie wyzwala połączenia między nową, a nauczoną niedawno wiedzą, pomagając lepiej zrozumieć informacje. Odniesienie do podkreśleń i notatek zapisanych w pliku Zakładki i notatki ręczne pomaga oczyścić umysł.

Korzystając z funkcji Split Screen, możesz przeglądać książkę w jednym oknie i tworzyć zarys artykułu w drugim. Aby zebrać główne punkty i dowody, możesz przekonwertować odręczne notatki na tekst i skopiować je do notatnika, nad którym pracujesz.

Onyx Boox Tab Ultra C Pro z klawiaturą

Źródło: Onyx Boox

Jeśli chcesz pracować tak wydajnie jak na komputerze w celu napisania dłuższego tekstu, zwróć uwagę na czytniki z dołączaną klawiaturą, np. Tab Ultra C Pro. Podczas pisania na nim, gdy twoje pomysły pojawią się na ekranie E-Ink, poczujesz zachwycającą fuzję łączącą elegancką technologię i klasyczny urok zabytkowych maszyn do pisania. Ponadto zapewnia nie tylko komfort oczu, ale także ułatwia płynny przepływ pracy. Możesz wstawiać obrazy, dokumenty lub linki do stron internetowych jako cytaty. Oparty na systemie Android umożliwia bezproblemową edycję i udostępnianie na platformach takich jak Notion, OneNote i Facebook.

Nasza ekskluzywna technologia BSR (BOOX Super Refresh) zapewni płynne przełączanie się między aplikacjami, zabezpieczając Twoje innowacyjne pomysły w odpowiednim miejscu.

Podsumowanie

Czytanie i rozumienie literatury non-fiction często wymaga większego wysiłku, ale jest to warte. Przeanalizuj trudne fragmenty i przestaw na pytania, na które można odpowiedzieć, a zauważysz postęp. Wykorzystując moc notatników elektronicznych Onyx Boox, możesz doświadczyć przyjemnej edukacji i zdobyć cenne informacje.

Żródło: Onyx Boox

autorka: Agnieszka

Onyx Boox Tab Ultra C ProOnyx Boox Tab Mini C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *