8 różnic: PocketBook InkPad Eo vs Onyx Boox Note Air 3 C

Wybór odpowiedniego czytnika E-Ink może być trudnym zadaniem, zważywszy na szeroką gamę dostępnych modeli. PocketBook InkPad Eo i Onyx Boox Note Air 3 C to podobne do siebie e-notatniki. W tym artykule przedstawiamy osiem kluczowych różnic między PocketBook InkPad Eo a Onyx Boox Note Air 3 C, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Jakie są cechy wspólne PocketBook InkPad Eo i Onyx Boox Note Air 3 C?

PocketBook InkPad Eo i Onyx Boox Note Air 3 C mają wiele wspólnych cech, które czynią je wszechstronnymi i zaawansowanymi czytnikami E-Ink. Oba modele posiadają 10,3-calowe kolorowe ekrany E-Ink Kaleido 3. Są wyposażone w procesory Octa Core, które zapewniają płynne działanie i szybką reakcję. Zarówno PocketBook InkPad Eo, jak i Onyx Boox Note Air 3 C, obsługują rysiki WACOM, umożliwiające precyzyjne notowanie i rysowanie. Preinstalowane aplikacje do notowania i czytania mają szeroką gamę narzędzi i funkcji. Ponadto, oba czytniki działają na systemie Android, co pozwala na korzystanie z szerokiej gamy aplikacji dostępnych w Sklepie Google Play.

Dla kogo?

Przedstawione modele sprawdzą się idealnie nie tylko do wykonywania notatek z kolorowymi zakreśleniami, ale również do czytania materiałów z wykresami, zdjęciami czy nawet do obsługi aplikacji ze Sklepu Google Play. To wielofunkcyjne czytniki, które przypadną do gustu nie tylko czytelnikom, ale również studentom, badaczom, artystom, zastosowanie znajdą również w codziennej pracy czy w notowaniu na spotkaniach biznesowych.  Miłośnicy najnowszych technologii z pewnością docenią liczne zalety tych urządzeń.

Jakie są różnice między PocketBook InkPad Eo i Onyx Boox Note Air 3 C?

  1. Słowniki
  2. Chmury
  3. Tryby odświeżania ekranu
  4. Zabezpieczenie prywatności
  5. Wsparcie AI
  6. Interfejs i polska wersja językowa
  7. Przesyłanie plików bezprzewodowo
  8. Dodatkowe – aparat, rysik i etui

1. Słowniki

PocketBook InkPad Eo

Na czytniku PocketBook InkPad Eo możemy czytać w dwóch preinstalowanych aplikacjach: Biblioteka i PocketBook Reader. Pierwsza aplikacja w ogóle nie pozwala na tłumaczenie fraz. Natomiast w PocketBook Reader znajdziemy taką opcję, jednak kieruje ona nas dalej do zainstalowania ze Sklepu Google Play poszczególnych aplikacji tłumaczeniowych (Google Translate, Abby Lingvo, Fora Dictionary, Reverso Context). Nie mamy możliwości korzystania ze słowników offline.

Onyx Boox Note Air 3 C

Domyślna aplikacja do czytania pozwala nam na tłumaczenie słów lub całych fraz przez translatory: Onyx, Tłumacz Google, Bing translator lub słowniki offline. Nie potrzebujemy instalować aplikacji ze Sklepu Google Play, żeby tłumaczyć teksty w książce. Wgrane przez producenta słowniki offline, które są do naszej dyspozycji to: angielsko-angielski, chińsko-angielski i angielsko-chiński. Można wgrać również inne słowniki, w tym artykule dokładnie to wyjaśniliśmy.

Wnioski: Tłumaczenie podczas czytania książek poprzez translatory automatyczne jest znacznie prostsze na czytniku Onyx, ponieważ nie potrzebujemy do tego instalować aplikacji ze Sklepu Google Play. Ponadto możliwość wgrywania słowników offline to duże udogodnienie dla posiadaczy Onyx Boox Note Air 3 C.

Porównanie aplikacji tłumaczeniowych

Po lewej stronie jest Onyx Boox Note Air 3 C, po prawej PocketBook InkPad Eo.

2. Rozwiązania chmurowe

PocketBook InkPad Eo

Dzięki systemowi Android możemy zainstalować aplikacje typu Dropbox, Google Drive, One Drive. Dopiero po wgraniu wybranej aplikacji, będziemy mogli umieścić plik w chmurze. Ponadto do automatycznej synchronizacji książek na innych urządzeniach może służyć preinstalowana przez producenta aplikacja Pocketbook Reader.

Onyx Boox Note Air 3 C

Onyx Boox Note Air C również jest kompatybilny z rozwiązaniami chmurowymi ze Sklepu Google Play po ich zainstalowaniu. Dodatkowo, każdy użytkownik czytnika Onyx Boox otrzymuje 10 GB pamięci w dedykowanej chmurze. Onyx Cloud pozwala na synchronizację i przesyłanie bezprzewodowe książek, notatek i artykułów.

Wnioski: Choć możliwości obu czytników są podobne, to wielkim atutem Onyx Boox Note Air 3 C jest kompatybilność z dedykowaną chmurą Onyx Cloud, która nie tylko oferuje wystarczającą pamięć dla użytkowników, ale również dodatkowe funkcje, jak synchronizacja notatek, dodawanie tapety na wygaszacz ekranu z poziomu innych urządzeń czy zarządzanie hasłem zabezpieczającym.

3. Przesyłanie plików

PocketBook InkPad Eo

Najprostszym sposobem na przesyłanie plików jest podłączenie czytnika do komputera przez kabel USB-C. Jeśli chodzi o bezprzewodowe sposoby, można to zrobić przez zewnętrzne aplikacje, Bluetooth, funkcję “Szybkie udostępnianie”. Do tej pory we wszystkich modelach PocketBook była dostępna funkcja “Send-to-PocketBook”, jednak na czytniku InkPad Eo tego już nie znajdziemy. Mailowo możemy jedynie udostępnić notatkę z czytnika w formacie PDF (cała notatka) lub PNG (tylko 1 strona).

Onyx Boox Note Air 3 C

Tu również najprostszym sposobem przesyłania plików jest przenoszenie z komputera przez kabel USB-C. Ponadto można udostępnić przez chmury, w tym Onyx Cloud, Bluetooth, “Szybkie udostępnianie” lub przez mail. Wysyłanie przez mail działa jedynie w przypadku przesyłania materiałów z czytnika na zewnętrzne urządzenie.

Wnioski: Oba e-notatniki pozwalają na proste przesyłanie plików przewodowo i bezprzewodowo. Jednak i tutaj Onyx Boox Note Air 3 C ma więcej możliwości, dzięki dedykowanej chmurze Onyx Cloud i funkcji udostępniania mailowego.

4. Tryby odświeżania

PocketBook InkPad Eo

PocketBook InkPad Eo ma 4 różne tryby odświeżania. Są to: HD256, HD, tryb normalny i tryb ekstremalny. Ponadto możemy wybrać odpowiednie ustawienia odświeżania ekranu, dostosowane do przeglądanej treści, przykładowo Czasopismo, Komiks, Wideo.

Onyx Boox Note Air 3 C

Ten model również ma wbudowane tryby odświeżania ekranu: tryb HD, tryb zrównoważony, tryb szybki i tryb ultraszybki. Ponadto, ma wsparcie BSR – technologii Boox, która wspiera odświeżanie i wyświetlanie treści podczas korzystania z aplikacji, przeglądania stron internetowych czy filmów.

Wnioski: Choć tryby odświeżania mają inne nazwy na obu modelach i podczas czytania czy notowania nie widzimy znaczącej różnicy. Dopiero po otworzeniu filmu lub aplikacji zauważymy, że większy ghosting i wolniejsze działanie ma minimalnie PocketBook InkPad Eo. Jest to spowodowane brakiem dodatkowego wsparcia w odświeżaniu, które ma Onyx Boox Note Air 3 C.

5. Prywatność

PocketBook InkPad Eo

PocketBook InkPad Eo domyślnie nie oferuje żadnej formy zabezpieczenia czytnika Czytnik możemy zabezpieczyć poprzez pobranie zewnętrznych aplikacji, które ustawiają hasło i chronią czytnik.

Onyx Boox Note Air 3 C

Dostęp do Note Air 3 C możemy zabezpieczyć przez czytnik linii papilarnych który znajduje się na przycisku Power. W ten sposób tylko właściciel e-notatnika będzie miał dostęp do zawartości. Ponadto w ustawieniach możemy ustawić PIN na 4-16 cyfr.  Dodatkowe aplikacje ze Sklepu Google Play zwiększają bezpieczeństwo czytnika.

Wnioski: Zdecydowanie większe zabezpieczenia posiada Onyx Boox Note Air 3 C przez możliwość ustawienia hasła lub odblokowanie czytnika przez odcisk palca. W obu czytnikach można też skorzystać z zewnętrznych aplikacji na Android.

6. Wsparcie AI

PocketBook InkPad Eo

W notatkach wsparcie sztucznej inteligencji zauważymy przede wszystkim podczas przekształcania pisma odręcznego na tekst elektroniczny. Funkcja ta działa dobrze i poprawnie przekształca odręczne zapiski.

Onyx Boox Note Air 3 C

Najnowsza aktualizacja Onyx dodała aplikację AI Assistant, która działa podobnie jak Chat GPT – wydajemy polecenie lub zadajemy pytanie, a AI Assistant wypełnia zadanie. Funkcja znajdziemy przykłądowo w trybie podziale ekranu – wtedy sztuczna inteligencja nas informuje o autorze, prezentuje opracowanie książki, proponuje podobne pozycje.

Ponadto w notatkach sztuczna inteligencja rozpoznaje tekst odręczny, udoskonala narysowane figury geometryczne, rozpoznaje spójne kształty przy narzędziu lasso i umożliwia wymazywanie przez skreślenie.

Wnioski: Aplikacja AI Assistant to ciekawy dodatek, do którego można znaleźć zastosowanie. Wydaje się, że wsparcie sztucznej inteligencji w czytnikach jest bardziej potrzebne w notowaniu. Tam i również Onyx Boox Note Air 3 C oferuje więcej możliwości.

7. Interfejs

PocketBook InkPad Eo

E-notatnik PocketBook ma menu w języku polskim, ale już na głównej stronie widzimy nie przetłumaczoną ikonkę Apps. Takie niedopatrzenia można zauważyć też w innych miejscach. Aplikacje i materiały są poukładane na bocznym pasku.

Onyx Boox Note Air 3 C

Interfejs w języku polskim jest przejrzysty. Najbardziej widocznym nieprzetłumaczonym hasłem jest funkcja “Text recognition” w narzędziach notatek. Tu również aplikacje i narzędzia znajdziemy na bocznym pasku.

Wnioski: Oba czytniki mają interfejs w języku polskim i w obu możemy zauważyć małe niedoskonałości w tłumaczeniu. Wydaje się jednak, że to wersja PocketBook InkPad Eo jest mniej dopracowana i angielskie frazy bardziej rzucają się w oczy.

Po lewej stronie jest Onyx Boox Note Air 3 C, po prawej jest PocketBook InkPad Eo

8. Dodatkowe narzędzia: aparat, rysiki, etui

PocketBook InkPad Eo

Ogromną zaletą e-notatnika PocketBook InkPad Eo jest wbudowany aparat do fotografowania otoczenia. Jakość jest wystarczająca do dodawania odręcznych zapisków bezpośrednio na zdjęciach. Do czytnika w zestawie jest dołączony rysik WACOM z 2 wymiennymi końcówkami i wbudowaną gumką. Etui, które można dokupić osobno jest zrobione z przyjemnego w dotyku, czarnego materiału. Na zewnątrz okładka jest z eko-skóry, w środku poczujemy welurową wyściółkę. W etui jest pasek, do którego możemy przyczepić rysik. Etui możemy postawić tak, by służyło nam za podstawkę do wygodnego przeglądania treści bez użycia rąk, choć nie trzyma się to zbyt stabilnie.

Onyx Boox Note Air 3 C

Note Air 3 C nie ma wbudowanego aparatu. Rysik WACOM, który jest w zestawie magnetycznie przyczepia się do bocznej ramki czytnika. Jednak piórko nie ma wbudowanej gumki, a końcówki nie są dołączane do pudełka. Etui dokupowane osobno ma 3 różne sposoby ułożenia, by komfortowo notować na podwyższeniu lub czytać bez użycia rąk. Etui jest zrobione z eko-skóry.

Wnioski: Wbudowany aparat jest dużym atutem czytnika PocketBook, tak samo jak rysik z wbudowaną gumką i dodatkowymi końcówkami. Z drugiej strony etui Onyx Boox można ustawić na 3 sposoby, a rysik można trzymać magnetycznie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest raczej to w PocketBook InkPad Eo ze względu na aparat, który robi zdjęcia w dobrej jakości i w pełni wyposażony rysik z gumką i końcówkami.

Podsumowanie

Zarówno PocketBook InkPad EO, jak i Onyx Boox Note Air 3 C, oferują zaawansowane funkcje, które zaspokoją potrzeby różnych użytkowników. Aparat w e-notatniku PocketBook to duże udogodnienie i ciekawe narzędzie. Jednak na Onyx Boox zauważymy więcej możliwości tłumaczenia, trybów odświeżania, czy zabezpieczania prywatności. Kluczowe różnice mogą pomóc w podjęciu decyzji, który model będzie lepiej odpowiadał indywidualnym preferencjom i wymaganiom.

autorka: Agnieszka
PocketBook InkPad EoOnyx Boox Note Air 3 C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *