4 e-biografie wyjątkowych kobiet

Wszystkie kobiety należy doceniać – chociażby ten jeden raz w roku. Goździki i tulipany? Trochę kreatywności! W Dzień Kobiet warto postawić na dobrą lekturę. Bo są kobiety, o których szczególnie warto pamiętać.


shannon-day-400808_960_720

 

 

1. Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie – Tomasz Pospieszny

Biografia Marii Skłodowskiej-Curie to historia jednej z najwybitniejszych postaci utożsamianych z narodem polskim – kobiety wyprzedzającej swoją epokę. Odważna, uparta, pełna pasji romantyczka, a także wielki, niezłomny umysł. Ubóstwiana i znienawidzona, wierna żona, oddana kochanka, wymagająca, ale troskliwa matka. „Nieskalana sławą” daje czytelnikowi możliwość poznać szczegóły prywatnego życia kobiety, która wpłynęła na oblicze ówczesnej nauki.

 

2. Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy – Marta Sztokfisz

„Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy” to historia niewątpliwie ważnej postaci świata artystycznego polskiej rzeczywistości lat 60. Jadwigę Grabowską, Grabolkę wspominają przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Silna, niezależna i bezkompromisowa – taka była nadwiślańska Coco Chanel, czyli pierwsza dyrektor artystyczna Mody Polskiej, kolorowa perła w czasach „szarego” PRL-u.

 

3. Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach – Mariola Pryzwan

Oto lektura, którą znać powinni wszyscy szanujący się fani polskiej literatury. Nazywana  polską Safoną lub Safo słowiańską Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w swej twórczości nie stroniła od tematyki miłości. Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? O jej przeżyciach podczas wojny i przymusowej emigracji, tęsknocie za bliskimi, chorobie oraz oczywiście dorobku artystycznym przeczytamy w tomie wspomnień i listów zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan.

 

4. Elżbieta I i Robert Dudley. Prawdziwa historia Królowej Dziewicy i mężczyzny, którego kochała – Sarah Gristwood 

Historia kobiety, która niewątpliwie zyskała miano jednego z najwybitniejszych władców w historii Europy. Biografia przedstawia angielską królową przez pryzmat relacji łączących ją z Robertem Dudleyem – osobistym doradcą, nieoficjalnym mężem i dowódcą armii. W swojej książce Sara Gristwood analizuje związek Elżbiety i Roberta i udowadnia, jak wielkie znaczenie dla historii ich romans.

 

Zobacz również:

10 ebooków na walentynki

One thought on “4 e-biografie wyjątkowych kobiet

  1. Btix

    Polecam biografię Marii Skłodowskiej-Curie – fantastyczna książka! Oczywiście jeśli ktoś lubi biografie. Mnie bardzo wciągnęła. Warto się zaopatrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *