W jaki sposób czytać magazyny i czasopisma na czytnikach?

Jak łatwo się domyślić jesteśmy zwolennikami zamiany papierowych książek na czytniki i e-notatniki. Wierzymy również w duży potencjał tych urządzeń, więc nie raz zastanawiamy się, co jeszcze możemy na nich zrobić. Tym razem przyjrzymy się, czy i jak papierowe gazety możemy zastąpić czytnikiem. 

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5

Sprawdzimy, jakie są zalety e-prasy, gdzie znaleźć ulubione gazety i jak otworzyć je na czytniku. O ile w tym artykule skupimy się głównie na czytnikach PocketBook, Onyx Boox i Kindle, to wiele sposobów sprawdzi się również na urządzeniach innych firm. 

Dlaczego warto zamienić gazety na czytnik?

 • Cena – e-prasę często znajdziemy w niższych cenach niż papierowe odpowiedniki. 
 • Wygoda – czytnik jest mniejszy i poręczniejszy niż gazeta oraz może pomieścić setki plików.
 • Łatwiejszy dostęp – najnowsze publikacje przeczytamy bez wychodzenia z domu.
 • Interaktywność – czytniki pozwalają na dostosowanie tekstu, dodawanie notatek czy podkreśleń.
 • Ekologia – ze względu na mniejsze zużycie papieru, takie rozwiązanie jest lepsze dla środowiska.
Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C

Gdzie znaleźć e-prasę?

 1. Strony internetowe czasopism

  Wiele magazynów posiada własne strony internetowe, na których z łatwością uzyskamy dostęp do elektronicznej wersji publikacji. Często istnieje również możliwość wykupienia prenumeraty wybranego magazynu. Dzięki temu nie tylko nie musimy myśleć o regularnych zakupach, ale też często zapłacimy mniej niż kupując każde wydanie osobno. Inną zaletą tego sposobu (w porównaniu do kupowania w księgarniach elektronicznych) jest bezpośrednie wspieranie ulubionych pism.

 2. Księgarnie

  Kupowanie e-prasy w księgarniach internetowych wygląda podobnie do poprzedniego sposobu, jednak może okazać się wygodniejsze. Szczególnie ze względu na możliwość zamawiania wielu różnych magazynów na raz. Po zakończeniu zakupów pliki najczęściej znajdziemy jako załącznik w mailu otrzymanym od księgarni lub na koncie użytkownika, skąd można pobrać lub przesłać czasopisma na swoje urządzenie.

Księgarnia Publio na czytniku Onyx Boox Nova Air C

Księgarnia Publio na czytniku Onyx Boox Nova Air C

Jak dodać publikacje na czytnik?

To, który z poniższych sposobów wybierzemy zależy głównie od sprzedawcy, a dokładniej tego, w jaki sposób dostarcza swoje treści. 

 1. Pliki PDF, MOBI i EPUB

  Pobieranie plików jest najpopularniejszym sposobem otrzymania naszych czasopism. Wystarczy ściągnąć je na komputer, a następnie dodać do pamięci czytnika.
  Dostępne metody przesyłania plików opisaliśmy w poniższych artykułach:
  Przesyłanie plików na PocketBook
  Przesyłanie plików na Kindle
  Przesłanie plików na Onyx Boox

  Onyx Boox Nova Air Biblioteka

  Onyx Boox Nova Air – Biblioteka

 2. Aplikacje

  Duże wydawnictwa nieraz decydują się na stworzenie dedykowanej aplikacji do czytania wybranego czasopisma. Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt czy Newsweek to tylko początek długiej listy. Program wystarczy zainstalować na czytniku, a po wykupieniu subskrypcji uzyskamy na nim dostęp do ulubionej prasy. Jest to wygodny sposób, ponieważ nie musimy myśleć o przesyłaniu plików – najnowsze artykuły automatycznie pojawiają się na czytniku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie czytniki pozwalają na pobieranie aplikacji zewnętrznych.

  Onyx Boox Note Air 2 - Aplikacje

  Onyx Boox Note Air 2 – Aplikacje

 3. Przesyłanie mailem – księgarnia Publio

  Niektóre księgarnie internetowe zwracają szczególną uwagę na użytkowników czytników i dodają możliwość przesłania zakupionych publikacji bezpośrednio na czytnik. Jedną z nich jest Publio, na podstawie której opiszemy jak wygląda ten proces. Po wykonaniu zakupów na stronie pojawi się możliwość przesłania pliku na czytniki. Wystarczy kliknąć wybraną opcję, a następnie dodać mail czytnika. Całość jest wykonywana przy użyciu Send-To-PocketBook oraz Send-to-Kindle. Następnie, po podłączeniu czytnika do Wi-Fi publikacje powinny się pojawić na urządzeniu.
  Księgarnia Publio opublikowała nawet specjalne artykuły, które krok po kroku opisują jak aktywować i korzystać z danej funkcji:
  Przesyłanie na Kindle
  Przesyłanie na PocketBook

  Księgarnia Publio, w której można równiez zakupić gazety

  Księgarnia Publio

   

 4. Strony internetowe

  Ten sposób odnosi się nie tylko do prasy dostępnej online, ale też czytania ulubionych blogów. Jeśli na komputerze otworzymy stronę, do której dostęp chcemy uzyskać na czytniku możemy to z łatwością zrobić. Wielu producentów pomyślało o dedykowanych funkcjach do przesyłania stron internetowych. Cały proces różni się w zależności od czytnika, jednak zazwyczaj wymagane jest zainstalowanie w przeglądarce dedykowanej wtyczki. Następnie łączymy komputer z czytnikiem logując się na to samo konto lub podając odpowiedni e-mail. Po takim przygotowaniu wystarczy, że link wkleimy w okno wtyczki, a już po chwili pojawi się on na naszym czytniku.
  Narzędzia kompatybilne z czytnikami Kindle, PocketBookOnyx Boox również opisaliśmy w osobnych artykułach.

Który czytnik będzie najlepszy do e-prasy? 

Większość czytników, aktualnie dostępnych na rynku, będzie w stanie z łatwością obsługiwać e-publikacje. Nie oznacza to jednak, że każdy dostępny model sprawdzi się tak samo dobrze. Jeśli czytnik kupujemy głównie do czasopism warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby wybrać idealny dla siebie model.

Zestawienie czytników

Zestawienie czytników – (od lewej)
Onyx Boox Nova Air C, Onyx Boox Note Air 2, PocketBook Touch Lux 5, Onyx Boox Nova Air

 • Wielkość ekranu

Jeśli e-prasę będziemy kupować w formacie MOBI lub EPUB wielkość ekranu nie jest aż tak ważna. Tekst zostanie dopasowany do wielkości wyświetlacza, a jeśli okaże się zbyt mały można to zmienić w ustawieniach czytania. Sprawa wygląda inaczej przy formacie PDF. Pliki są stworzone z myślą o kartkach A4 i nie umożliwiają formatowania tekstu. Wiele czytników pozwala na powiększanie stron, posiada tryb reflow lub opcję wyświetlania w trybie kolumnowym.  Nieraz jednak sposoby te mogą nie dopasować aktualnie otwartego pliku do wielkości i szerokości ekranu, przez co czytanie nadal nie będzie zbyt komfortowe. Aby tego uniknąć, a zarazem mieć pewność, że wyświetlane pliki będą czytelne warto pomyśleć o zakupie czytnika z większym ekranem. Na rynku znajdziemy czytniki o przekątnej 13,3-cala, które zostały stworzone z myślą o plikach PDF, jednak ich cena może nieco zrazić. Z drugiej strony, najtańsze czytniki mają 6-calowe ekrany, przez co wyświetlany tekst może okazać się zbyt mały, a przez to nieczytelny. Według nas “złotym środkiem” są czytniki o przekątnej 7,8– lub 10,3-cala – wyświetlana prasa nadal jest na nich czytelna, a cena takiego urządzenia jest dość przystępna.

Onyx Boox Note Air 2 (po lewej), PocketBook Touch Lux 5 (po prawej)

Onyx Boox Note Air 2 (po lewej), PocketBook Touch Lux 5 (po prawej)

 • Czarno-biały czy kolorowy ekran

Zastanawiając się, czy dobrym wyborem będzie kolorowy ekran na czytniku najlepiej zadać sobie jedno pytanie: Jak bardzo kolory są nam potrzebne? Wielobarwne wyświetlacze to nadal nowa technologia, przez co pod pewnymi względami nie dorównują jeszcze monochromatycznej wersji. Sposób, w jaki te wyświetlacze są stworzone wymaga zamontowania kolorowej siatki na matrycy, przez co całość jest ciemniejsza, a zarazem rozdzielczość kolorowych obrazów jest trzy razy gorsza niż czarno-białych elementów (z 300 dpi na 100 dpi). Innym ważnym elementem jest cena, czytniki z kolorowym wyświetlaczem mogą być nawet 30% droższe od czarno-białych odpowiedników. Nie możemy jednak zaprzeczyć, że takie e-czytniki znajdą swoje zastosowanie. Jeśli czytana prasa została wzbogacona w zdjęcia czy obrazy, kolorowy czytnik może okazać się niezbędny do komfortowego czytania. Jeśli natomiast bardziej interesuje nas sama treść niż grafiki i zdjęcia to lepiej wybrać czytnik czarno-biały, na którym tekst będzie miał lepsze parametry optyczne.

Onyx Boox Nova Air C (po lewej), Onyx Boox Nova Air (po prawej)

Onyx Boox Nova Air C (po lewej), Onyx Boox Nova Air (po prawej)

 • Oprogramowanie

Wcześniej wspominaliśmy o dedykowanych aplikacjach do czytania elektronicznej prasy. Jeśli chcemy z nich korzystać konieczny będzie dostęp do Sklepu Google Play, więc czytnik musi korzystać z systemu Android. Firmy, które oferują takie rozwiązania to np. Onyx Boox, InkBook, Dasung czy Boyue. Korzystanie ze sklepu oraz aplikacji wygląda tak samo jak na telefonie lub tablecie. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z aplikacji na czytniku może przyczynić się do szybszego rozładowywania się baterii niż zwykłe czytanie.

 • Podzespoły

Publikacje przesyłane w plikach, szczególnie w formacie PDF, mogą mieć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt MB, więc do płynnej pracy potrzebne będą mocniejsze podzespoły. O ile nie oznacza to, że czytniki ze słabszymi komponentami nie będą w stanie otwierać większych plików, jednak może to zająć więcej czasu, szczególnie przy pierwszym otwarciu. Żeby zapewnić sobie szybką pracę należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę rdzeni procesora oraz wielkość pamięci RAM. Dobrym rozwiązaniem będą czytniki Onyx Boox, których procesory mają od 4 do 8 rdzeni oraz od 2 do 6 GB pamięci RAM.

Aplikacja kalendarz na czytniku Onyx Boox Nova Air

Aplikacja kalendarz na czytniku Onyx Boox Nova Air

Podsumowanie – jaki czytnik wybrać? 

Nie ma jednego idealnego czytnika, wybierając model dla siebie trzeba przede wszystkim skupić się na tym, do czego urządzenie będzie używane. Aktualnie polecamy e-notatniki Onyx Boox, ze względu na mocne podzespoły i dużą wydajność nawet przy większych i bardziej wymagających plikach PDF. Producent oferuje czytniki o przekątnej od 6 do 13,3-cala, kolorowe oraz monochromatyczne ekrany i szybki system Android, pozwalający na pobieranie zewnętrznych aplikacji. Taki zestaw cech pozwoli na płynne otwieranie dużych plików PDF, czytanie artykułów poprzez przeglądarkę oraz na korzystanie z zewnętrznych aplikacji.

Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2

Wiedząc, gdzie szukać publikacji oraz jak otworzyć je na czytniku, możemy zastąpić papierowe gazety poręcznym czytnikiem. Podpowiedzieliśmy również o czym warto pamiętać, kupując nowy czytnik z myślą o e-prasie.

Autor: K.P.

One thought on “W jaki sposób czytać magazyny i czasopisma na czytnikach?

 1. Szymon

  Świetny artykuł o czytnikach i przyszłości prasy! Mam nadzieję, że w końcu odejdziemy od nadmiernego zużycia papieru i przerzucimy się na bardziej innowacyjne rozwiązania takie jak te!
  [komentarz edytowany przez moderatora]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *