Test PocketBook 624 Basic Touch

Na Targach IFA 2013 w Berlinie firma PocketBook zaprezentowała, najnowszy dodatek do linii Touch, PocketBook Basic 624. Jest to pierwsze na świecie urządzenie wykorzystujące technologie Film Touch, dzięki której ekran ma być czulszy na dotyk. Jak nowa technologia wygląda w praktyce i czym czytnik różni się od swoich poprzedników?

Wygląd

PocketBook 624 Basic Touch wizualnie przypomina model 622 Touch oraz czytnik 623 Touch Lux. Jest jednak nieco bardziej minimalistyczny. Przede wszystkim obudowa Basic Touch’a jest cieńsza– 8,3mm (dla porównania grubość obudowy poprzednich modeli z linii Touch wynosiła 9,5mm). Zwężono dolną część tylnego panelu, która służyła do pewniejszego utrzymania urządzenia w dłoni. W czytniku Basic Touch również część ta jest grubsza, lecz nie w takim stopniu jak w poprzednich modelach. Nie musimy się martwić o stabilne trzymanie urządzenia. Tylny panel jest bowiem wykonany z gumo podobnego tworzywa, dzięki temu czytnik nie wyślizguje się, a także nie jest narażony na zarysowania.

Zmniejszono również napis PocketBook znajdujący się pod ekranem. Jeśli się przyjrzymy możemy zauważyć, że zmieniono również jego kolor. Z szarego (w białym modelu) oraz czarnego (w modelu czarnym) na ciemnozielony, niemalże czarny. To samo tyczy się klawisza Power, którego środek w Basic Touch’u jest zielony. Wzbogacenie urządzenia o nowe kolorystyczne akcenty jest nawiązaniem do tożsamości marki, w której kolor szary i zielony grają pierwsze skrzypce.

Producent zadbał również o nowy design klawiszy funkcyjnych, zamiast standardowego Domka (Home), strzałek w lewo/prawo (klawisze zmiany stron) oraz trzech kresek (menu kontekstowe) mamy kolejno: kółko, strzałki w górę/dół oraz kwadracik. Taka zmiana pojawiła się już w innym nowym urządzeniu PocketBook, modelu Color Lux.

Z dolnej części PocketBook’a 624 Touch zniknęło wyjście mini jack, ponieważ w modelu zrezygnowano z odtwarzacza plików audio. Nie znajdziemy również resetu, podobnie jak w innych nowych modelach (Color Lux, 515 Mini), aby zresetować urządzenie musimy jednocześnie przycisnąć Home i Power.

Z kolei, na górze urządzenia pojawiły się dwa wgłębienia. Służące do zamontowania klapki chroniącej ekran, która będzie możliwa do dokupienia.

PocketBook Basic Touch dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych białej oraz czarnej. Przynajmniej z nazwy. W praktyce kolor czarny jest trochę jaśniejszy, wpada w szary.  Z kolei, druga obudowa w porównaniu do poprzednich modeli wydaje się być bardziej jasnosrebrna, aniżeli biała. Różnice te jednak widać dopiero w zestawieniu z innymi urządzeniami. Poza tym obie wersje kolorystyczne prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Reasumując, całą zmianę wyglądu urządzenia oceniamy na plus. Design jest jeszcze bardziej minimalistyczny, czytnik wygląda delikatnie i lekko. Swoją drogą jego waga jest piórkowa, 175 g (dla porównania waga czytnika Touch Lux wynosi 196 gramów).

Ekran

PocketBook Basic Touch posiada 6-calowy wyświetlacz E-Ink o rozdzielczości 800 x 600. Faktycznie, ekran urządzenia jest czulszy na dotyk, a nawigacja płynniejsza niż w poprzednich czytnikach, dzięki temu sprawniej zmienia się strony książki. Różnica nie jest jednak zauważalna na pierwszy rzut oka, wychwyciliśmy ją przy porównaniu z Touch Lux’em.

Szybkość działania

Czytnik 624 Basic Touch posiada lepszy procesor (All Winner A13 1000 MHz) w stosunku do swoich poprzedników ,dzięki temu jest to najszybciej uruchamiający się czytnik firmy PocketBook. Włączenie modelu 624 Basic trwa zaledwie 2 sekundy (uruchomienie Touch Lux’a trwa około 8-9 sekund). Zanotowaliśmy również szybsze otwieranie się plików różnica ta nie jest jednak diametralna.

PocketBook Dropbox

Najnowsze urządzenie PocketBook zostało wzbogacone o aplikację PocketBook Dropbox, która pozwala na wgranie plików na czytnik bez potrzeby łączenia się z komputerem za pomocą kabla USB. Wszystko działa szybko i prosto.

Jak korzystać z Dropbox?

Jeśli nigdy nie korzystaliśmy z programu Dropbox musimy najpierw zarejestrować się na stronie (www.dropbox.com). Po chwili nasz komputer automatycznie pobierze aplikację Dropbox. Następnie na naszym czytniku w zakładce aplikacje wyszukujemy Dropbox i logujemy się do naszego konta.  Zezwalamy na automatyczną synchronizację i już po chwili na czytniku oraz na naszym komputerze powstaje folder Dropbox PocketBook. Od tej chwili wystarczy, że do Dropbox PocketBook na komputerze (folder ten nie różni się niczym od standardowych folderów) dodamy e-book’a i po kilku minutach plik automatycznie pojawi się na naszym czytniku. Rzecz jasna w celu korzystania z usługi musimy być połączeni z siecią internetową. Możemy również proces ten przyśpieszyć poprzez synchronizację manualną. Wystarczy przytrzymać palec na folderze Dropbox na naszym czytniku, po czym wybrać opcję synchronizuj teraz. W ten sposób pliki pojawią się w ciągu kilku sekund.

Możemy również przenieść pliki z czytnika na nasz komputer. Jeśli przytrzymamy dłużej wybraną książkę rozwiną się opcje, z których wybieramy plik> przenieś do folderu> Dropbox PocketBook.

Warto dodać, że pliki możemy przesyłać nie tylko z komputera, ale również z tabletu czy smartfona. Nie musimy nawet instalować aplikacji Dropbox na urządzeniu, możemy również przesłać plik poprzez stronę dropbox.  Gwarantujemy, że obsługa aplikacji jest bardzo prosta i intuicyjna. Niedowiarkom polecamy specjalny artykuł poświęcony Dropbox PocketBook.

Do czego może się przydać aplikacja PocketBook Dropbox?

Usługa PocketBook Dropbox to przede wszystkim duże ułatwienie oraz wygoda w przesyłaniu plików. Oprócz tego aplikacja może nam się przydać w tzw. sytuacjach kryzysowych. Jeśli np. przed wyjazdem na wakacje zapomnieliśmy zaktualizować zawartość e-booków na naszym czytniku. Zawsze możemy poprosić pozostałych domowników o dodanie pożądanych przez nas książek do folderu Dropbox PocketBook. Czytnik Basic Touch co prawda nie ma Internetu, za to dzięki Wi-Fi możemy szybko połączyć się z jakąś siecią. W dzisiejszych czasach nie powinno być z tym żadnego problemu, gdyż w wielu miejscach publicznych mamy bezpłatny dostęp do sieci. Co więcej, większość z nas posiada Internet w telefonie, który łatwo można udostępnić na nasz czytnik.

Ponadto, istnieje już kilka księgarni np. ebookpoint.pl, publio.pl, które są zsynchronizowane z Dropboxem. Działa to w ten sposób, że po zakupie e-book’a automatycznie plik zostanie przesłany na nasze konto Dropbox, tym samym na nasz czytnik.

Dodatki

Tradycyjnie, czytnik PocketBook oferuje wiele dodatków. Podobnie jak w poprzednich modelach możemy zagrać w szachy, pasjansa lub rozwiązać sudoku. Do dyspozycji mamy również zegarek, kalendarz, słownik oraz przeglądarkę zdjęć. Tym razem zrezygnowano z odtwarza plików audio oraz funkcji TTS (Text-To-Speech). Pojawiły się scrabble oraz wspomniana wyżej aplikacja Dropbox. Posiadając PocketBook Touch Lux od aktualizacji 4.3. również otrzymamy możliwość korzystania z Dropbox PocketBook.

PocketBook Basic Touch posiada również moduł Wi-Fi. Czytniki e-booków są jednak urządzeniami służącymi przede wszystkim do czytania, przeglądarki raczej służą do sporadycznego użytkowania lub dla wyjątkowo cierpliwych osób. Niemniej jednak, producenci mieli również na celu poprawić wygodę korzystania z przeglądarki internetowej. Dodano bowiem, możliwość przybliżania/oddalania stron internetowych, co nie jest możliwe w poprzednich modelach. W PocketBook Basic Toch połączenie z Internetem jest przydatne przede wszystkim podczas przesyłania e-booków za pomocą usługi Dropbox, odczytu kanału RSS oraz przy korzystaniu z aplikacji ReadRate służącej do wymiany opinii na temat książek, udostępniania cytatów itp.

Bogata funkcyjność

PocketBook 624 Touch pomimo relatywnie niskiej ceny posiada podobne funkcje do poprzednich czytników z linii Touch. Co więcej, obsługa urządzenia jest bardzo prosta i intuicyjna.


Czytanie

Do zmiany stron w czytniku służą klawisze funkcyjne znajdujące się pod ekranem. „Kartki” naszego e-book’a możemy przewracać również za pomocą ekranu dotykowego. Jeśli dotkniemy prawej części ekranu przejdziemy do kolejnej strony. Co ciekawe, dotknięcie lewego obszaru ekranu również przeniesie nas na kolejną stronę. Rozwiązanie te docenimy podczas trzymania czytnika w lewej ręce. Trzecim sposobem zmiany stron jest tzw. muśnięcie ekranu– ruch jest podobny do tego jaki wykonujemy przy zmianie stron w tradycyjnej książce. Aby przejść do następnej strony musimy przeciągnąć palcem od prawej strony ekranu do lewej, natomiast ruch odwrotny przeniesie nas do poprzedniej strony.

Lubię czytać Podczas czytania mamy do dyspozycji kilka ciekawych opcji. Po przytrzymaniu palca na ekranie u góry pojawi się pasek, na którym znajdziemy słownik, możliwość udostępnienia fragmentu książki na naszym portalu społecznościowym (za pomocą aplikacji ReadRate), notatki, możliwość dodania komentarza oraz sprawdzenia danego słowa w Google.

Notatki w książce możemy dodać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest standardowe zaznaczenie tekstu tzw. markerem. Jedną z opcji, która zawsze daje nam największą frajdę to odręczne rysowanie po książce. Najlepsze efekty osiągniemy używając rysika do ekranów pojemnościowych. Trzecią opcją jest dodanie komentarza. Możemy również zapisać fragment tekstu jako osobny obraz.

PocketBook Basic Touch oferuje również kilka przydatnych skrótów: kliknięcie w lewy górny róg powoduje dodanie zakładki na danej stronie, prawy górny róg zamyka książkę, dolne rogi przenoszą nas na wcześniejszą stronę. Z kolei, jak już wspomnieliśmy wcześniej dotknięcie prawego oraz lewego boku ekranu spowoduje przeniesienie nas na kolejną stronę.

Ciekawą cechą PocketBooka Basic Touch jest zmiana przeznaczenia klawiszy tzw. mapowanie klawiszy. Niestandardowe funkcje można przypisać do wszystkich klawiszy. Zarówno przy zwykłej zmianie przycisku, jak i podczas przytrzymania go. Pozwala to na maksymalną personalizację, dostosowanie funkcji czytnika do naszych indywidualnych potrzeb.


Cena

Cena PocketBook’a Basic Touch jest jedną z jego największych atutów. Najnowszy czytnik PocketBook kosztuje 399 złotych, czyli taniej niż jego poprzednik sprzed roku PocketBook 622 Touch. Jest to prawdopodobnie najtańszy czytnik oferujący tak wysokiej jakości parametry, dotykowy ekran, Wi-Fi i tak bogatą funkcyjność.

Podsumowanie

Za niecałe 400 złotych do naszych rąk trafia znakomicie wykonany (zarówno wizualnie jak technicznie) czytnik e-booków. Model 624 jest następcą docenianego PocketBook’a 622 Touch. Producenci zadbali o lepszy procesor oraz większą pamięć RAM (256 MB) oraz czulszy ekran, wszystko to przekłada się na zdecydowanie szybszą pracę urządzenia. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim czas  uruchamiania czytnika. Ponadto, mimo relatywnie niskiej ceny, PocketBook Basic Touch posiada wiele interesujących dodatków. Naszą uwagę szczególnie przyciągnęła aplikacja Dropbox PocketBook, dzięki której łatwo i szybko ściągniemy e-booki prosto na urządzenie bez użycia kabla. Wszystko działa bez najmniejszego zarzutu. Nie brzmi to tak dobrze, jak wygląda w praktyce 😀

Jedynym minusem PocketBook’a 624 Basic jest brak wbudowanego podświetlenia, które powoli staje się czytnikowym standardem. Z drugiej strony, do czytania tradycyjnej książki również potrzebujemy użyć zewnętrznej lampki. Dlatego też, jeśli ktoś nie czyta regularnie w słabo oświeconych warunkach (podczas podróży pociągiem itp.), model 624 Basic Touch z pewnością będzie satysfakcjonujący.

 

Plusy Minusy
Szybkość działania Brak odtwarzacza audio
Stosunek jakość/ cena Brak podświetlenia
Waga (175 g)
Dodatki (Dropbox, ReadRate, notatki itp.)
Możliwość przybliżania stron w przeglądarce

 Już wkrótce na naszym blogu pojawi się porównanie PocketBook Basic Touch vs. PocketBook Touch Lux.

7 thoughts on “Test PocketBook 624 Basic Touch

 1. worek

  Niestety brak wejścia RESET, a kombinacja POWER i HOME nie działa. Po gwarancji nadaje się już tylko do utylizacji.

 2. gosiolog

  Zgadzam się z użytkownikiem worek. Mam ten model, już po gwarancji i nie włącza się. Nic nie działa. Czytnik jest do wyrzucenia! :/

 3. qwerty

  a mi prawdopodobnie dziś spuchła w nim bateria (leżał w szufladzie jakiś tydzień nieużywany) otworzył się niczym muszla. Nie nadaje się do niczego. Zobaczymy czy bedzie uznana gwarancja.

 4. Anka

  Dla wszystkich, którym ten czytnik się przywiesił, wysyłam działającą instrukcję, którą dostałam od helpdesku:
  1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk ON / OFF przez co najmniej 10 sekund (urządzenie przejdzie do resetu);
  2. Trzymając wciśnięty przycisk ON / OFF, podłączyć ładowarkę (polecane), lub podłączyć urządzenie za pomocą kabla USB do komputera;
  3. Trzymaj przycisk on / off jeszcze co najmniej przez minutę, zeby bateria urządzenia wyszła z głębokiego rozładowania;
  4. Przestań trzymać przycisk on / off, urządzenie powinno włączyć się, jednak pojawi się informacja o niskim poziomie energii baterii (Low Battery). Teraz nadal trzeba ładować urządzenie w trybie normalnym, a po jakimś czasie (2-3 godziny), urządzenie powinno się włączyć;

 5. Adam

  Przede wszystkim należy podłączyć czytnik do ładowania na min. 2-3 godziny po długim czasie nieużywania zwłaszcza po odłożeniu z niskim stanem baterii, mogła się samoistni rozładować do poziomu krytycznego w, którym włączenie urządzenia jest nie możliwe. (Trzeba zaobserwować czy dioda ładowania znajdująca się na przycisku włączania się zapali)

  Po ładowaniu wcisnąć przycisk włączania na przez min. 15 sek. Powtórzyć kilak razy procedurę.
  Jeżeli to nie zadziała można spróbować wykonać reset przez jednoczesne naciśnięcie i przytrzymanie przez 15-30 sek przycisków zmiany stron i włącznika.

 6. Kai

  U mnie nic nie działa, zupełnie jakby się nie ładował (sprawdzałem na różnych kablach, zarówno przez ładowarkę jak i kompa). Dioda się nie świeci i kompletnie nie reaguje na żadną kombinację przycisków. Jest już po okresie gwarancyjnym więc najpewniej pójdzie w kosz i raczej nie zakupię już żadnego czytnika tej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *