Test PocketBook 614 Basic 2

PocketBook 614

PocketBook 614 to następca docenianego modelu 613. Nowy model Basic 2, w stosunku do swojego poprzednika posiada więcej pamięci RAM oraz wydajniejszy procesor. Dodatkowo PocketBook 614 Basic został wzbogacony o ekran E-Ink Pearl, antenę Wi-Fi oraz pojemniejszy akumulator. Jak wszystkie wspomniane usprawnienia wyglądają w praktyce?

614_white_en-alice_front-bottom_right(render)

Wygląd

Już powoli tradycją firmy PocketBook staje się wyszczuplanie swoich modeli. Mamy na myśli zarówno aspekt fizyczny jak i optyczny. Tak też dzieje się w tym przypadku. PocketBooka 614 w porównaniu do swojego poprzednika posiada cieńszą obudowę, jest również nieco niższy za to szerszy. Kolejną zanotowaną przez nas różnicą jest brak ramki otaczającej fizyczne klawisze. Znajdziemy je ukryte pod obudową tak samo jak w PocketBooku 515 Mini. Delikatnej zmianie uległ również przycisk nawigacyjny. Precyzując jego obręcz nabrała żywego, zielonego koloru. Taki zabieg jest nawiązaniem do tożsamości marki.  Ekologiczny akcent znajdziemy również na opakowaniach PocketBook, na których widnieje napis Read ebooks- help to save our planet. Think green!

Wszystkie zmiany wizualne trafiają w nasz gust. Wygląd PocketBooka Basic 2 jest lekki, minimalistyczny i nowoczesny.

PocketBook 613 vs. PocketBook 614

Ekran

 Dotychczas czytniki Basic z posiadały ekrany E-Ink Vizplex. Tym razem firma PocketBook poszła o krok dalej. PocketBook 614 oferuje 6-calowy ekran E-Ink Pearl, który zapewnia lepszy kontrast. To z kolei przekłada się na większy komfort czytania.

Obsługa

W związku z tym, że czytnik Basic 2 nie posiada dotykowego ekranu do jego obsługi służą fizyczne klawisze znajdujące się pod ekranem. Mamy do dyspozycji okrągły, 5-funkcyjny klawisz funkcyjny oraz dwa przyciski kierunkowe. Nam do gustu bardziej przypadła pierwsza opcja.

Po uruchomieniu urządzenia na ekranie głównym ujrzymy ostatnio czytane oraz nowo dodane książki. Na dole ekranu odnajdziemy kolejno: książki, notatki, aplikacje oraz ustawienia. Po poruszania się po menu pomogą nam krawędzie klawisza nawigacyjnego. Natomiast naciśnięcie jego środka zatwierdza wybraną opcję. W celu nawigacji po menu możemy również użyć bocznych klawiszy kierunkowych.

Podczas czytania boczne krawędzie zielonej obręczy pozwalają nam na zmianę stron książki. Do tej czynności możemy także wykorzystać przyciski kierunkowe. Natomiast górna i dolna część klawisza nawigacyjnego powiększa/zmniejsza rozmiar tekstu. Z kolei środek otworzy przed nami szereg opcji dostępnych podczas czytania takich jak zaznaczania notatek, słowniki, dodanie zakładki itp.

PocketBook 614 Basic 2

Szybkość działania

PocketBook Basic 614 oferuje 100% pamięci RAM oraz 20% wydajniejszy procesor. Rzeczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w praktyce. Praca czytnika jest szybsza i płynniejsza w stosunku do czytnika PocketBook 613. Znaczącemu skróceniu uległ czas uruchamiania urządzenia. Szybciej także otwierają się książki oraz aplikacje. Podczas miesięcznego użytkowania Basic 2 nie mamy żadnych zastrzeżeń odnośnie stabilności działania czytnika.

Funkcje

Jak na czytnik PocketBook przystało model Basic 2 został uzbrojony w wiele dodatków. Wśród nich odnajdziemy możliwość dodawania notatek, słowniki, kalkulator, kalendarz, ReadRate oraz gry takie jak sudoku, wąż, pasjans oraz szachy. Do ważniejszych należy antena Wi-Fi, dzięki której mamy możliwość połączenia z Internetem i skorzystania z czytnika kanałów RSS bądź przesłania e-booków za pomocą maila, dzięki usłudze Send-to-PocketBook.

pocketbook 614

Bateria

PocketBook 614 nie posiada dotykowego, podświetlanego ekranu co przekłada się na dłuższą pracę urządzenia na jednym ładowaniu.  Kolejną funkcją lubiącą podkradać baterię jest włączone Wi-Fi. Dlatego też ucieszyła nas wiadomość, że wraz z dodaniem anteny Wi-Fi została zwiększona pojemność akumulatora do 1300 mAh.

Cena

W dniu publikacji tego testu cena PocketBooka Basic 2 to 339 złotych. Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena śmiało możemy zaliczyć PocketBooka 614 za jeden z najlepszych wyborów.

PocketBoomk 614 basic 2

Podsumowanie

Reasumując, PocketBook 614 jest godnym następcą PocketBooka 613. Doceniany, popularny, podstawowy czytnik e-booków z czytelniejszym ekranem, pojemniejszą baterią, pozwalający na szybszą pracę oraz połączenie z Internetem. Wisienką na torcie jest odświeżony wygląd czytnika.

Do wad możemy zaliczyć stosunkowo mało wgranych fabrycznie słowników. Z kolei fanom Dropboxa może zabraknąć tej usługi. Z drugiej strony możemy przesyłać e-booki na czytnik dzięki aplikacji Send-to-PocketBook. W końcu czy prześlemy książki prosto na czytnik za pomocą wirtualnej chmury czy maila efekt końcowy jest ten sam-  przesłanie e-booków bez użycia kabla. Ponadto po cichu liczymy, że usługa PocketBook Dropbox zostanie dodana wraz z przyszłym oprogramowaniem.

13 thoughts on “Test PocketBook 614 Basic 2

 1. Agnieszka

  Stoję przed wyborem pierwszego wymarzonego czytnika. Rozważam Kindle 5 i Pocketbook 614 Basic. Potrzebuje czytnika tulko do czytania polskich książek, żadnych innych rzeczy tylko ksiazki. Proszę doradźcie co wybrać

 2. admin Autor wpisu

  Agnieszko,
  zaletą Kindle jest integracja z amerykańską księgarnią Amazon jeśli jednak będziesz czytać tylko po polsku polecamy PB 614 Basic. PocketBook jest bardziej przystosowany do polskiego rynku- posiada polskie menu oraz obsługuje ponad 20 formatów plików bez potrzeby dodatkowej konwersji. W porównaniu do Kindle 5, PocketBook Basic 2 posiada lepszy procesor oraz większą pamięć RAM co powinno przełożyć się na szybszą pracę urządzenia. Z kolei Kindle 5 jest nieco tańszy. PocketBook Basic 2 posiada również możliwość poszerzenia karty pamięci o dodatkowe 32 GB.
  Naszym zdaniem więcej oferuje PocketBook Basic 2 i na niego byśmy stawiali.

 3. sd

  Czekam na bejzika z podświetleniem i ekranem z wyższą rozdzielczością. Mam PB 613. Ostrzyłem sobie zęby na 626, ale pooglądałem filmy na YT i jakoś ta dotykowa nawigacja mi nie leży.

 4. admin Autor wpisu

  Na razie firma PocketBook nie zapowiada czytnika z podświetleniem bez dotykowego ekranu. Niemniej wszystko może się wydarzyć 🙂 Z drugiej strony, w PocketBooku 626 oprócz dotykowego ekranu, do nawigacji służą także fizyczne klawisze. Wcale nie ma potrzeby używania dotykowego ekranu.

 5. sd

  Widziałem w sklepie 626 – mogłem włączyć, poklikać itp. – i co jak co, ale ekran to naprawdę robi wrażenie. Czcionki są ostre (wyższa rozdzielczość), kontrast (bez podświetlania) zdecydowanie lepszy niż w 613. W zasadzie to już się zdecydowałem. Tylko cena absurdalna (to nie powinno kosztować więcej jak 400 zł), no ale czasem można zaszaleć.

 6. Rafal

  No dobra, a co z zaznaczaniem zakładek, fragmentów tekstów i powracaniem do nich? Jak to wygląda? Dużo miejsca zabiera takie zbieranie „złotych myśli”?

 7. Kinga

  Artykuł jest bardzo pomocny i ostatecznie przekonał mnie do zakupu PocketBook 614 basic 2. Właśnie dostałam przesyłkę i „poznaję się” z nowym sprzętem. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, mianowicie słownik. Jak na razie dopatrzyłam się tylko angielsko – niemieckiego i nie można albo nie wiem gdzie, chociaż przeklikałam już cały czytnik, gdzie ustawić słownik angielsko – polski. W manualu także nie znalazłam informacji. Zgodnie z opisem taki też miał być. Czy ktoś może miał podobną sytuację albo wie jak zmienić słownik?

 8. Kinga

  Doprecyzuję tylko, że w opcji „Zmień słownik” podczas czytania książki jest do wyboru: Ang – Niemiecki lub Webster’r 1913 Dictionary

 9. sd

  Skoro znów tu wlazłem, to napiszę, że ostatecznie jednak nie kupiłem tego 626 (a dokładnie to kupiłem, ale miał wady i go zwróciłem). Siłą rzeczy potestowałem go trochę i stwierdziłem, że nawigacja dotykowa zdecydowanie mi nie leży. Poza tym przy działającym czytniku nawet nie można wytrzeć ekranu ani przypadkowo dotknąć!

  Dalej siedzę na 613 z marnym kontrastem (widziałem kiano booky one, którego nb. nie polecam, i ma on zdecydowanie lepszy ekran od mojego), ale jakoś daję sobie z tym radę.

 10. RafalKa

  Wiadomo jakiego PowerBank’a można użyć?
  Czy bateria z wyjściem 1A (dającym prąd o natężeniu 1 ampera– do ładowania smartfonów, MP3, nawigacji) będzie odpowiednio działać, czy jednak czytnik wymaga dwóch amperów jak do tabletów?

 11. Anna9107

  Witam, chciałabym się dowiedzieć czy w tej książce jest tłumacz ABBYY Lingvo, i czy można go ustalić żeby tłumaczył z języka rosyjskiego na angielski????

 12. Piotr

  Proszę o informację, która dla mnie jest bardzo istotna ponieważ gromadzę dużo dokumentów w romacie pdf. Czy istnieje możliwość grupowania dokumetów w katalogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *