Tolino Vision pogromcą Kindle’a Paperwhite 2?

Tydzień temu na niemieckim rynku pojawił się konkurent Kindle’a Paperwhite 2. Nowy rywal to drugi czytnik posiadający ekran E-Ink Carta. Jak dotąd z tej technologii korzystały tylko urządzenia Kindle. Czy Amazon ma powody do obaw?

tolino_vision

Tolino Vision vs. Kindle Paperwhite 2

Tolino Vision, bo tak nazywa się najnowszy przeciwnik Paperwhite’a 2, został oficjalnie wprowadzony do sprzedaży 5 kwietnia 2014 roku. Cena Tolino Vision to 129 euro czyli taki sam koszt jak najnowszy, podświetlany czytnik Amazonu.

Podobnie jak Paperwhite 2, Tolino Vision oferuje 6-calowy ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758. W przeciwieństwie do Kindle, czytnik Tolino obsługuje takie formaty plików jak: PDF, ePub, TXT. Dodatkowo model Vision pozwala na powiększenie pamięci, dzięki slotowi kart micro SD.

Źródło zdjęcia: www.buchreport.de

Źródło zdjęcia: www.buchreport.de

Tolino Vision vs. Tolino Shine

Tolino Vision to następca pierwszego urządzenia tej firmy, Tolino Shine. Wspomniany czytnik był odpowiedzią na popularny, podświetlany produkt Amazonu. Tolino Shine, pomimo wbudowanego podświetlenia oraz podobnych parametrów do Kindle Paperwhite, nie podbił rynku. Wiele osób skarżyło się na słabe oprogramowanie skutkujące powolnym działaniem urządzenia.

Nowa odsłona czytnika Tolino to wydajniejszy procesor (1GHz) oraz więcej pamięci RAM (512MB) co powinno znacząco przyspieszyć pracę czytnika. Producenci modelu Vision zadbali również o dwukrotne zwiększenie wewnętrznej pamięci (4GB). Natomiast w miejsce ekranu dotykowego opartego na podczerwieni pojawił się ekran pojemnościowy. Warto wspomnieć o dodaniu z pozoru podstawowej funkcji jaką jest możliwość zaznaczania notatek, której brakowało w poprzedniej wersji Tolino.

Zmianie uległ także wygląd urządzenia. Tolino Vision jest lżejszy o 5 g, czyli jego waga wynosi 183 g. Model Vision jest również niższy, cieńszy oraz węższy od Tolino Shine, jego wymiary to 163 x 114 x 8,1 mm. Z kolei zamiast fizycznego klawisza Home mamy do dyspozycji dotykowy przycisk.

tolino-vision-shine

Źródło informacji oraz zdjęć: www.goodereader.com, www.blog.the-ebook-reader.com, www.the-digital-reader.com

Posiadacie jakieś doświadczenia z czytnikami Tolino?

2 thoughts on “Tolino Vision pogromcą Kindle’a Paperwhite 2?

  1. Paweł

    Tolino raczej przegra z Paperwhite 2 gdyż oferuje praktycznie te same parametry a Amazon ma jednak renomę. Żeby konkurować z Kindle trzeba wprowadzić coś nowego tak jak to robią Onyx czy Pocketbook. Wypuszczając na rynek prawie taki sam model, nie ma co liczyć na jego wielki sukces, no chyba że byłby połowę tańszy.

  2. Test

    Tolino jest raczej na rynek niemiecki – a tu Tolino jest wspierany przez biblioteki i księgarnie Thalia. Wcale nie musi konkurować wyposażeniem. To cały ekosystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *