Test czytnika PocketBook Sense (z etui KENZO) część 2

W ubiegłym tygodniu ocenialiśmy wygląd i podstawowe funkcje PocketBooka Sense.  Dziś sprawdzimy, jak w parktyce sprawuje się najmodniejszy czytnik w tym sezonie oraz podsumujemy jego wady i zalety. 

pocketbook_sense_kenzo_cover2

Tryb czytania

Biblioteka i tryb czytania nie różni się znacząco od tego, co możemy znaleźć również w innych urządzeniach PocketBooka. Książki możemy sortować według wielu kategorii, np. autorów, gatunków, księgozbiorów, formatów, serii czy folderów – ta ostatnia funkcja daje nam przede wszystkim możliwość przeniesienia naszych plików z komputera i ich odczyt na czytniku w niezmienionej formie. Wewnątrz kategorii możemy również porządkować lektury alfabetycznie lub w odwróconej kolejności, czy zmieniać graficzną postać ikonek folderów.

W trakcie czytania standardowej publikacji np. w formacie .ePub dotknięcie środka ekranu otwiera nam menu zawierające: ustawienia, możliwość obrotu strony, notatnik i słowniki, a także suwak umożliwiający szybką nawigację po lekturze i licznik stron. Otwiera nam się również górny pasek informujący o tytule obecnie czytanej książki, możliwość podglądu spisu treści i notatek, wyszukiwarka w książce oraz opcja dodawania zakładek. Uzyskujemy w tym momencie również informacje o dacie i godzinie, poziomie naładowania baterii oraz możliwość włączenia schowanego, górnego menu – identycznego jak w przypadku strony głównej. W prawej, środkowej części strony pojawia się również ikonka ReadRate, dzięki której możemy sprawdzić informacje na temat publikacji, a jeśli korzystamy z aplikacji aktywnie – np. ocenić czy polecić książkę znajomym.

pocketbook_sense_kenzo_cover5

Czytnik obsługuje również popularny format PDF. Nawigacja po tego typu dokumencie wygląda podobnie, z tą różnicą, że zamiast ustawień tekstu możemy zmienić jedynie tryb czytania. Do wyboru mamy 4 różne możliwości dopasowania tekstu oraz możliwość powiększenia/pomniejszenia strony. W większości przypadków, najwygodniejszym z dostępnych trybów jest sprawdzony „rozpływ” czyli inteligentne rozbicie tekstu oraz zdjęć na wzór publikacji w typowo czytnikowym formacie.

pocketbook_sense_kenzo_cover13

Przyciski fizyczne

Strony możemy w czytniku zmieniać poprzez dotyk lub przyciski fizyczne. Znajdują się one w dość nietypowym miejscu – z tyłu obudowy. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, czytnik zyskuje bardzo nowoczesny, estetyczny front; prosty, pozbawiony zbędnych dodatków. Kwestia funkcjonalności tego rozwiązania jest jednak dyskusyjna. W naszym, subiektywnym mniemaniu klawisze są osadzone minimalnie za nisko, by korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe. Należy zwrócić uwagę, że w takim układzie obsługujemy je nie kciukami, a palcami wskazującymi. Kwestia wygody jest jednak w tym przypadku sprawą przyzwyczajenia, zwłaszcza, gdy jest się akurat „wychowanym” na przyciskach bocznych z przodu lub na dole. Jeśli już przestawimy się na zmianę palców, których używamy do zmiany stron, komfort czytania może się okazać nawet większy niż w przypadku klawiszy umiejscowionych na dole obudowy.

 

Dodatkowo

W przypadku PocketBooka Sense dodatkowe funkcje i aplikacje nie są zaskoczeniem (jeśli mielimy już w rękach inne czytniki tego producenta). Standardowo do dyspozycji mamy m.in. aplikację Dropbox dla PocketBooka, aktualności RSS, galerię, kalkulator, księgarnię internetową, Wi-Fi, przeglądarkę internetową, notatnik ręczny (który może służyć np. jako szkicownik), PocketBook Sync, Send-To-PocketBook, ReadRate, słowniki czy gry takie jak: pasjans, sudoku i szachy.

pocketbook_sense_kenzo_cover12

Warto zauważyć, że czytnik jest też bardzo szybki mimo wielości funkcji które oferuje. Urządzenie działa płynnie i raczej nie zdarzają mu się „chwile słabości”, których można by się spodziewać przy tak wielu dodatkach. Jedynym mankamentem jest stosunkowo długi czas oczekiwania, gdy wybudzamy czytnik z trybu głębokiego uśpienia. Włączenie go może czasem zająć kilka sekund.

 

Podsumowując

PocketBook Sense to niewątpliwie jedna z ciekawszych ofert od PocketBooka. Czytnik sam w sobie prezentuje się nowocześnie i estetycznie, jeśli jednak szczególnie zależy nam na wyglądzie – nic nie ożywi go tak jak oryginalne etui KENZO. Do tego urządzenie jest bardzo funkcjonalne – szybkie i wyposażone w niemal wszystkie funkcje, jakich obecnie możemy oczekiwać od czytnika. Drobne mankamenty natomiast nie są na tyle istotne w kontekście użytkowania, by nie polecić tego czytnika osobom oczekującym dobrej jakości oraz ładnego designu.

pocketbook_sense_kenzo_cover11

 

Zalety PocketBooka 630 Sense:

 • nowoczesny, estetyczny design
 • możliwość zakupu w zestawie z oryginalnym etui KENZO
 • szybkość działania
 • inteligentne podświetlenie zapewniające komfortowe czytanie przy każdym świetle
 • prosty, przejrzysty interfejs
 • cztery tryby czytania plików PDF
 • wiele dodatkowych funkcji

Wady:

 • stosunkowo duża waga wraz z etui
 • brak przycisku „ogólnego”
 • nietypowe rozmieszczenie przycisków do zmiany stron

 

Zachęcamy również do przeczytania części 1 testu PocketBooka Sense.

4 thoughts on “Test czytnika PocketBook Sense (z etui KENZO) część 2

 1. Artur

  Etui prezentuje się fantastycznie 🙂 Lubię dobrej jakości gadżety, które dodatkowo dobrze się prezentują. Widzę, że w podsumowaniu jest więcej zalet niż wad (a wady nie są jakoś szczególnie uciążliwe) więc warto się zastanowić nad tym czytnikiem 🙂

 2. Jacek

  JA osobiście polecam ten model, korzystam z niego od pół roku, aczkolwiek bardzo rzadko, po prostu nadal częściej czytam wersje papierowe książek z biblioteki, których nie ma w wersji ebooków. Brak przycisków faktycznie trochę utrudnia nawigację po menu, ale jak ktoś czyta częściej niż raz na 2 tygodnie to pewnie zapamieta co i jak i nie będzie mu to przeszkadzać. Szkoda też, że etui jest mocowane na stałe.

  Cóż design albo wygoda 🙂 natomiast mega plusem jest wielkość czytnika, wielokrotnie nosiłem go w kieszeni spodni latem, co w przypadku braku innych kieszeni ułatwia jego transport.

 3. admin Autor wpisu

  Etui dołączone do tego czytnika jest estetycznym dodatkiem, ale dla tych, którym na nim nie zależy (ze względu na wygląd, czy cenę) istnieje również możliwość zakupu czytnika bez etui KENZO. Sam czytnik ma również ładny i nowoczesny design.
  Urządzenie można kupić w naszym sklepie zestawie z etui KENZO:
  http://czytio.pl/product/219/pocketbook-630-sense-z-etui-kenzo
  Lub bez etui:
  http://czytio.pl/product/230/pocketbook-630-sense
  do którego można dokupić zwykłe etui od PocketBooka w kolorze czarnym lub białym:
  http://czytio.pl/product/231/etui-pocketbook-sense-630-czarne
  http://czytio.pl/product/232/etui-pocketbook-sense-630-biale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *