Tablet a czytnik ebook – na czym czytać ebooki?

Część zapalonych czytelników do czytania ebooków zaopatruje się w specjalnie przystosowane do tego celu urządzenia, są też tacy, którzy z różnych powodów wciąż używają smartfonów lub tabletów. Na czym polega różnica?

work ereader pocketbook

 

Nie ukrywając, zwykle jeśli nie wiadomo o co chodzi – chodzi o pieniądze. Czytnik ebooków to dodatkowy sprzęt elektroniczny, a więc kolejny wydatek. Dlaczego jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zakup? Dlaczego warto mieć czytnik ebook?

Niektórzy z nas lubią uniwersalność tabletów i telefonów podczas gdy inni lubią mieć urządzenie przystosowane do czytania, które w trakcie lektury nie będzie bombardowało ich powiadomieniami z social media, smsami oraz połączeniami przychodzącymi.

Są też i tacy, którzy chcą mieć i jedno i drugie. Nowoczesne tablety i smartfony umożliwiają nam czytanie książek elektronicznych, są jednak pod tym względem niedoskonałe i nawet przy najlepiej odwzorowanych rozwiązaniach inspirowanych czytnikami ebooków nigdy nie umożliwią nam tak komfortowego odbioru ebooków.

ereader_vs_tablet

 

Dlaczego tak się dzieje?

Głównie z uwagi na ich konstrukcję. Czytniki ebooków to urządzenia oparte o technologię papieru elektronicznego, który całkowicie różni się od ekranów LCD (o tym jak działa e-papier przeczytasz w artykule). To właśnie różnica w wyświetlaczu jest najważniejszym parametrem, dla którego wielu z nas przekonuje się do flagowych urządzeń firm takich jak PocketBook, Kindle czy Cybook. Ekran e-ink nie odbija światła, dzięki czemu w słoneczny dzień sprawdza się nawet lepiej niż tradycyjna książka.

Ponadto nowsze modele czytników ebooków są wyposażone w podświetlenie nieszkodliwe dla oczu, które nie męczy wzroku nawet podczas długich godzin czytania. Dodatkowo nie rozprasza ono światła jak dzieje się to w przypadku urządzeń z ekranami LCD. To daje nam możliwość czytania w ciemnościach, nocą, nie przeszkadzając jednocześnie i nie świecąc w oczy ewentualnej osobie, która usiłuje zasnąć obok.

Istnieje jeszcze jeden powód wyższości czytników na tym polu. Smartfony i tablety to urządzenia multimedialne, wielofunkcyjne. Ich rozwiązania prawdopodobnie nigdy nie będą tak dopracowane, jak w przypadku najnowszych czytników, gdyż możliwość czytania ebooków to jedynie jedna z wielu funkcji tych urządzeń. Producenci e-czytników z kolei poświęcają całą swą energię udoskonalanie urządzeń bazujących na technologii e-papieru.

desk vintage cybook ereaderx

Plusy czytników ebooków:

 • wyskakujące powiadomienia nie rozkojarzą Cię podczas lektury
 • dużo dłuższa żywotność baterii (jedno doładowanie może starczyć nawet na miesiąc użytkowania urządzenia)
 • w przypadku dłuższej wycieczki – nie zużywasz baterii smartfona, który będzie Ci później potrzebny do kontaktu
 • podświetlenie przyjazne dla oczu
 • więcej opcji czytania – czytniki ebooków oferują dodatkowe opcje niedostępnych nawet w przypadku aplikacji tabletowych (przeczytaj też o funkcjach internetowych czytników ebooków)
 • bardziej naturalne doświadczenia z czytania (e-ink jest bliższy doświadczeniom znanym z tradycyjnej książki, niż ekran cyfrowy)
 • nieporównywanie lepsza jakość użytkowania w jasnym świetle, nawet bezpośrednio na słońcu
 • czytniki ebooków są zwykle mniejsze i lżejsze niż tablet, co powoduje, że wygodniej leżą w ręce przez dłuższy czas
 • niektóre ereadery, takie jak PocketBook czy Cybook mają dodatkowe przyciski do zmiany stron – co zwiększa wygodę czytania

 

Plusy tabletów:

 • dostęp do wielu aplikacji czytania,
 • możliwość obsługi niektórych formatów tekstowych i graficznych, nie zawsze dostępnych dla czytników
 • multimedialność – wielofunkcyjność
 • wygodniejsze przeglądanie stron internetowych (nowsze czytniki ebooków posiadają funkcję wi-fi i przeglądarkę internetową, nie jest ona jednak przystosowana do scrollowania stron; służy przede wszystkim do bezprzewodowego pobierania ebooków na czytnik)
 • większy wybór modeli i producentów
 • większa ilość pamięci
 • brak efektu ghostingu przy odświeżaniu strony

 

Sprawdź też:

Nietypowe zastosowania czytników

6 myśli nt. „Tablet a czytnik ebook – na czym czytać ebooki?

 1. Czloax hi

  Po cierniowej drodze przebytej po zakupie Onyx Boox M90, nigdy już nie kupię e-papieru. Za 1500 zł od 2011 roku może z 10 książek przeczytanych na czytniku – reszta wszystko na komputerze, papierze lub na smartfonie. Co się działo? Czytanie w samochodzie albo w autobusie – słońce przerzuca po kilka stron naraz. Zachciało się używać adnotacji? Zawieszenie OS – trzeba restartować drucikiem. To tylko niektóre z „udogodnień” jakie sprawiają, że ta droga zabawka leży na półce i mam dylemat czy podładowywać tą baterię co tydzień przez kolejne lata mimo nieużywania żeby nie trafił jej szlag, czy machnąć ręką.

 2. MrGogle

  Ja osobiście posiadam Kindle Paperwhite 2 i nie wyobrażam sobie zamieniać tego sprzętu na tablet. Poręczny, działa pięknie, wersja bez reklam. Podświetlanie ekranu sprawdza się perfekcyjnie, a wbudowana beta przeglądarka ratuje w trudnych chwilach, gdy nie posiadam przy sobie smartfona.

 3. Podpis

  Jeśli ktoś po obudzeniu się i umyciu zębów od razu siada do czytania a później znowu idzie umyć zęby przed snem, to zakup czytnika wydaje się jak najbardziej słuszny ale jako osoba, która czyta dziennie 2-3 godziny (i to nie codziennie), zakup czytnika uważam za wyrzucenie pieniędzy w błoto. Bo i po co mi urządzenie za minimum 500zł (nie wspomnę o tych za ponad 1000zł) służące tylko i wyłącznie do jednej czynności skoro tę czynność mogę wykonywać używając urządzenia wielofunkcyjnego za podobne pieniądze (tablet)
  Wyobraźcie sobie, że nagle wasze telefony (warte sporo więcej niż 500zł – ale to nieważne) nadają się tylko i wyłącznie do wykonywania połączeń i ewentualnie pisania smsów… bylibyście zadowoleni z takiego urządzenia?

 4. Admin

  Ceny czytników zaczynają się już od 280 złotych. Faktycznie, gdy ktoś czyta sporadycznie nie potrzebuje takiego urządzenia, jednak nie bez powodu czytniki cieszą się coraz większą popularnością. Osobom, które często czytają pozwalają na odciążenie narządu wzroku, który jest nieustannie narażony na niekorzystne działanie tradycyjnych monitorów elektronicznych. Poza tym czytniki pozwalają skupić się na jednej czynności – czytaniu, bez rozpraszania przez dodatkowe aplikacje i portale społecznościowe. Reasumując, jeśli dla kogoś czytanie jest ważną częścią życia czytnik książek elektronicznych na pewno będzie doskonałym wyborem na lata.

 5. Holly

  Czytnik e-bookow i tablet z wygladu nie roznia sie znaczaco. Mozna nawet zaryzykowac stwierdzenie, ze nie ma sensu zaopatrywac sie w oba urzadzenia. Tablet wydaje sie byc sprzetem bardziej wszechstronnym – ale czy to prawda? Rozstrzygnijmy spor tablet kontra czytnik e-bookow raz na zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *