Tablet czy czytnik e-booków – na czym czytać e-książki?

Część zapalonych czytelników do lektury e-książek zaopatruje się w specjalnie przystosowane do tego celu urządzenia – czytniki e-booków. Są też tacy, którzy z różnych powodów wciąż używają smartfonów lub tabletów. Na czym polega różnica?

Co wybrać tablet czy czytnik e-booków?

PocketBook Touch Lux 5

Nie ukrywając, zwykle jeśli nie wiadomo o co chodzi – chodzi o pieniądze. Czytnik ebooków to dodatkowy sprzęt elektroniczny, a więc kolejny wydatek. Dlaczego jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zakup?

Dlaczego warto mieć czytnik e-booków?

Niektórzy z nas lubią uniwersalność tabletów i telefonów podczas gdy inni lubią mieć urządzenie przystosowane do czytania, które w trakcie lektury nie będzie bombardowało ich powiadomieniami z social media, smsami oraz połączeniami przychodzącymi.

Są też i tacy, którzy chcą mieć i jedno i drugie. Nowoczesne tablety i smartfony umożliwiają nam czytanie książek elektronicznych, są jednak pod tym względem niedoskonałe i nawet przy najlepiej odwzorowanych rozwiązaniach inspirowanych czytnikami ebooków nigdy nie umożliwią nam tak komfortowego odbioru e-booków.

ereader_vs_tablet

Dlaczego tablety nie zastąpią czytników?

Głównie z uwagi na ich konstrukcję. Otóż czytniki ebooków to urządzenia oparte o technologię papieru elektronicznego, który całkowicie różni się od ekranów LCD (o tym jak działa e-papier przeczytasz w artykule). To właśnie różnica w wyświetlaczu jest najważniejszym parametrem, dla którego wielu z nas przekonuje się do flagowych urządzeń firm takich jak PocketBook, Kindle czy Onyx Boox. Ekran e-ink nie odbija refleksów światła, dzięki czemu w słoneczny dzień sprawdza się nawet lepiej niż tradycyjna książka.

Ponadto obecnie wszystkie modele czytników ebooków są wyposażone w podświetlenie przyjazne oczom, które nie męczy wzroku nawet podczas długich godzin czytania. Dodatkowo nie rozprasza ono światła jak dzieje się to w przypadku urządzeń z ekranami LCD. To daje nam możliwość czytania w ciemnościach, nocą, nie przeszkadzając jednocześnie i nie świecąc w oczy ewentualnej osobie, która usiłuje zasnąć obok.

Istnieje jeszcze jeden powód wyższości czytników na tym polu. Smartfony i tablety to urządzenia multimedialne, wielofunkcyjne. Ich rozwiązania prawdopodobnie nigdy nie będą tak dopracowane, jak w przypadku najnowszych czytników, gdyż możliwość czytania ebooków to jedynie jedna z wielu funkcji tych urządzeń. Producenci e-czytników z kolei poświęcają całą swą energię udoskonalanie urządzeń bazujących na technologii e-papieru.

Jednak warto wiedzieć, że są również czytniki e-booków, które można nazwać tabletami z ekranami E-Ink. Działają w oparciu o Android 10, umożliwiają pobieranie aplikacji, a większe modele pozwalają nawet notować za pomocą dedykowanego rysika. W dodatku wiele z nich ma wbudowany mikrofon i głośnik. Mowa oczywiście o czytnikach Onyx Boox. To dobra alternatywa dla osób, które szukają urządzeń z ekranami E-Ink do celów zawodowych lub edukacyjnych.

Wśród innych czytników e-booków można znaleźć też takie rozwiązania jak: wodoodporność, możliwość słuchania muzyki i audiobooków czy wygodne przesyłanie bezprzewodowe (które mają obecnie wszystkie czytniki). Dostępne są również ekrany E-Ink wyświetlające kolory – doskonale nadadzą się dla dzieci lub osób często czytających publikacje bogate w ilustracje. Jednak ze względu na zastosowaną technologię są one bardziej pastelowe, niż te znane z ekranów LCD.

Porównanie ekranu E-Ink i ekranu smartfona LCD.

Porównanie błyszczącego ekranu LCD smartfona z ekranem E-Ink w czytniku Onyx Boox Note Air

Plusy czytników e-booków:

 • wyskakujące powiadomienia nie rozkojarzą Cię podczas lektury
 •  dłuższa żywotność baterii (jedno doładowanie może starczyć nawet na miesiąc użytkowania urządzenia)
 • w przypadku dłuższej wycieczki – nie zużywasz baterii smartfona, który będzie Ci później potrzebny do kontaktu
 • podświetlenie przyjazne dla oczu
 • więcej opcji czytania – czytniki ebooków oferują dodatkowe opcje niedostępnych nawet w przypadku aplikacji tabletowych (przeczytaj też o funkcjach internetowych czytników ebooków)
 • bardziej naturalne doświadczenia z czytania (e-ink jest bliższy doświadczeniom znanym z tradycyjnej książki, niż ekran cyfrowy)
 • nieporównywanie lepsza jakość użytkowania w jasnym świetle, nawet bezpośrednio na słońcu
 • czytniki ebooków są zwykle mniejsze i lżejsze niż tablet, co powoduje, że wygodniej leżą w ręce przez dłuższy czas
 • niektóre ereadery, takie jak PocketBook mają dodatkowe przyciski do zmiany stron – co zwiększa wygodę czytania
 • możliwość pracy i nauki na matowym ekranie, bezpiecznym dla wzroku
 • możliwość korzystania z aplikacji (dotyczy czytników Onyx Boox)

Plusy tabletów:

 • dostęp do wielu aplikacji czytania,
 • multimedialność – wielofunkcyjność
 • wygodniejsze przeglądanie stron internetowych (czytniki ebooków posiadają funkcję wi-fi i przeglądarkę internetową, nie jest ona jednak przystosowana do scrollowania stron; służy przede wszystkim do bezprzewodowego pobierania ebooków na czytnik – wyjątek stanowią czytniki Onyx Boox)
 • większy wybór modeli i producentów
 • większa ilość pamięci
 • brak efektu ghostingu przy odświeżaniu strony

Sprawdź też:

Jak działa czytnik e-booków?

4 thoughts on “Tablet czy czytnik e-booków – na czym czytać e-książki?

 1. MrGogle

  Ja osobiście posiadam Kindle Paperwhite 2 i nie wyobrażam sobie zamieniać tego sprzętu na tablet. Poręczny, działa pięknie, wersja bez reklam. Podświetlanie ekranu sprawdza się perfekcyjnie, a wbudowana beta przeglądarka ratuje w trudnych chwilach, gdy nie posiadam przy sobie smartfona.

 2. wera

  Mam kindle oasis i dla mnie jest ok. Dla dziecka jednak chciałabym kupic do czytania tableta, bo ma kolorowy wyświetkacz, a chciałabym zeby syn korzystał z Legitimi. Dla niego bedzie atrakcyjniejszy wybor książki z kolorową okładką.

 3. Halina

  Ja mam czytnik i tablet. Czytnik niby dobry pocket book, ale tak mnie wkurzył, że wróciłam do tabletu. Co mnie wkurza w czytniku? Nie mogę usunąć badziewia, które było zainstalowane na tablecie lub weszło przy pierwszej instalacji. Klasyka w 100 językach. Utrudnia mi to dostęp do szukanej książki. Gdzieś mi znikaja wczytane książki, gdzieś są, ale nie mogę ich znaleźć. Czytanie jest utrudnione bo cala strona nie miesci sie w czytniku. Przewracanie kartek tez nie jest proste. Gdzieś trzeba nacisnąć, ale w odpowiednim miejscu, jak nie to się cofniesz, zamiast iść do przodu. Do czytania na tablecie jestem przyzwyczajona, czytam prenumerowane gazety i nie mam z tym problemu. Właśnie po kolejnym wkurzeniu na czytnik odnalazłam stary tablet, który będzie moim czytnikiem. Pobrałam aplikacje eReader, pobrałam pierwsza książkę. I jestem mega szczęśliwa. Wszystko mam w jednym miejscu, otwieram aplikację i w moim tablecie widze cala stronę. Przesuwam palcem w dowolnym miejscu i strona przeskakuje, w prawo nastepna, w lewo poprzednia. Dla mnie to jest to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *